Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

RÄ«gas domes atlaišanu un ārkārtas vÄ“lÄ“šanas nupat grib ne vien t.s. “latviskās partijas”, bet arÄ« Saskaņa, kas ārkārtas vÄ“lÄ“šanās saskata savu iespÄ“ju restartÄ“ties. TomÄ“r domniekiem, kā izrādās, pašiem sevi atlaist nemaz nav tik vienkārši, kā to pavasarÄ« jau pārliecinājās Meroni maizÄ“ esošie Ventspils domes deputāti.

Patlaban radusies situācija, kurā dažādu iemeslu dēļ RÄ«gas domÄ“ sevis atlaišanu vÄ“las vairākums no frakcijām: VienotÄ«bas un Jaunās KonservatÄ«vās partijas frakcijas to gribÄ“jušas jau sen, lielā mÄ“rā piebalso arÄ« Nacionālā apvienÄ«ba ar Latvijas AttÄ«stÄ«bai frakciju, un tagad pat Saskaņa meklÄ“ iespÄ“ju, kā novÄ“rst sabiedrÄ«bas uzmanÄ«bu no nepārtrauktajiem korupcijas skandāliem, kuru biežums pÄ“c Ušakova aizbÄ“gšanas uz Briseli palielinājies vÄ“l.

Taču deputātiem, kas grib panākt paši savu atlaišanu un ārkārtas vÄ“lÄ“šanas, nemaz nav tik vienkārši panākt šo atlaišanu — dome nevar nobalsot par dienaskārtÄ«bas punktu “Deputātu balsojums pašiem par savu atlaišanu”, jo tāda iespÄ“ja likumā nav paredzÄ“ta. Tātad nākas meklÄ“t likumos minÄ“tos gadÄ«jumus, taču to ir pārāk maz.

Saeima atlaidīs domi?

Likuma “Par pašvaldÄ«bām” 91. panta 4. daļa nosaka: “91. pants. Saeima var atlaist domi, ja tā [...] nav spÄ“jÄ«ga pieņemt lÄ“mumus sakarā ar to, ka trÄ«s sÄ“dÄ“s pÄ“c kārtas nepiedalās vairāk nekā puse no attiecÄ«gās domes deputātu kopskaita.”

Ceturtdienas vakarā tikusi izgāzta pirmā no sÄ“dÄ“m (turklāt izgāzÄ“ji pamatā bijuši saskaņieši), kam piektdien sekošot nākamā, un tad bÅ«šot vajadzÄ«ga vÄ“l trešÄ. Taču šÄ«s teorijas bÄ«dÄ«tāji nav izlasÄ«juši Republikas pilsÄ“tas domes un novada domes deputāta statusa likuma 4. pantu “Deputāta pilnvaru anulÄ“šana”, kas nosaka: “Dome var anulÄ“t deputāta pilnvaras, ja deputāts vairāk nekā trÄ«s reizes pÄ“c kārtas bez attaisnojoša iemesla nav piedalÄ«jies domes sÄ“dÄ“”.

Tātad, ja Saskaņas deputāti nepiedalās sÄ“dÄ“s, Saeima nepagÅ«s atlaist domi (kam nepieciešams likumprojekts, tā apstiprināšana Saeimā trÄ«s lasÄ«jumos, Levita paraksts, izsludināšana Latvijas VÄ“stnesÄ« utt.), kad paši savas sÄ“des ignorÄ“jošie deputāti gluži vienkārši bÅ«s jau pazaudÄ“juši savus mandātus, un viņu vietā amatos stāsies nākamie deputāti no tiem pašiem sarakstiem. Ja kādā sarakstā kandidātu sāks pietrÅ«kt, likums paredz, ka amatos stājas citu partiju pārstāvji — likumdevÄ“js tamlÄ«dzÄ«gus brÄ«numus ir centies paredzÄ“t un preventÄ«vi novÄ“rst.

Protams, jebkurš deputāts var vienkārši nolikt savu mandātu, taču tāda rÄ«cÄ«ba domes atlaišanu nesekmÄ“s it nekādi — viņa vietā nāks nākamais kolÄ“Ä£is.

“Meroni saraksts” izsludina boikotu, lÄ«dz ministrs viņiem izskaidro pašu veiktās darbÄ«bas

KamÄ“r RÄ«gas domnieki cenšas sev sagādāt šÄdu “ZiemassvÄ“tku dāvanu”, tikmÄ“r jau pavasarÄ« šÄds liktenis par mata tiesu gāja secen četriem Ventspils domes deputātiem, kas tikuši ievÄ“lÄ“ti Ventspils domÄ“ no t.s. “Meroni stipendiātu saraksta”. Viņi aprÄ«lÄ« paziņoja par nepiedalÄ«šanos domes sÄ“dÄ“s, bet vÄ“l pirms Jāņiem sāka boikotÄ“t pašu izsludināto boikotu un tomÄ“r atsāka strādāt.

Paziņojumu par boikotÄ“šanu parakstÄ«ja Ä¢irts Valdis Kristovskis un Dace Korna (VienotÄ«ba), kā arÄ« Aivis un Ivars Landmaņi (ReÄ£ionu apvienÄ«ba). Viņi savu viedokli mainÄ«ja uz diametrāli pretÄ“ju pusi pÄ“c tam, kad satikās ar vides aizsardzÄ«bas un reÄ£ionālās attÄ«stÄ«bas ministru Juri PÅ«ci, kurš — bÅ«dams jurists pÄ“c specialitātes un RÄ«gas domes opozÄ«cijas deputāts pirms ievÄ“lÄ“šanas Saeimā — varÄ“ja norādÄ«t “boikotÄ“tājiem” uz minÄ“to likuma normu.

2017. gada pašvaldÄ«bu vÄ“lÄ“šanās Ventspils domÄ“ tika ievÄ“lÄ“ts Ä¢. V. Kristovskis, kura firma SIA GVK Consulting jau ilgi pirms vÄ“lÄ“šanām saņēma 5000 eiro ik mÄ“nesi no “arestÄ“tās mantas glabātāja” RÅ«dolfa Meroni kontrolÄ“tās AS Ventbunkers. Viņa valsts amatpersonas deklarācija liecina, ka viņš finansiāli varÄ“tu atļauties ignorÄ“t savu tiešo darba pienākumu pildÄ«šanu: Ventspils domÄ“ viņš darba algā saņēmis tikai ap 4700 eiro gadā, kamÄ“r no savas firmas — 34,8 tÅ«kstošu algu un gandrÄ«z 16 tÅ«kstošus lielas dividendes (patlaban vÄ“l nav zināms, vai un cik no tā ir R. Meroni kontrolÄ“to Ventspils uzņēmumu maksājumu daļa).

Tajā pašÄ laikā no SEB atklātā pensiju fonda nākuši klāt vÄ“l 11 tÅ«kstoši, bet vÄ“l citi ienākumi no saimnieciskās darbÄ«bas sasnieguši gandrÄ«z 20 tÅ«kstošus. IeguldÄ«jumi veikti 12 juridiskās personās (firmās, korporācijās, fondos u.c.), no kurām tikai divas reÄ£istrÄ“tas Latvijā.

Ja Ä¢. V. Kristovskis ir kļuvis par “Meroni stipendiātu” caur paša dibināto un vadÄ«to firmu, tad R. Meroni saistÄ«ba ar reÄ£ionāļiem Aivi un Ivaru Landmaņiem ir pavisam neslÄ“pta: A. Landmanis bez 4700 eiro deputāta algas saņēmis 51 tÅ«kstoti no SIA Ventspils Port Services, kur skaitoties “komercdarbÄ«bas konsultants”, kamÄ“r viņa brālis savukārt bez domes deputāta aldziņas guvis tādu pašu summu – 51 tÅ«kstoti no R. Meroni kontrolÄ“tā Ventbunkera. Brālis Ivars apdzinis brāli Aivi ar vÄ“l 12 tÅ«kstošiem, gÅ«tiem algā no R. Meroni firmu kontrolÄ“tās Baltijas Asociācijas — Transports un LoÄ£istika.

Pavisam cita situācija bijusi deputātei Dacei Kornai. Ne tik daudz finansiālā ziņā (aizvadÄ«tajā gadā viņa domÄ“ nopelnÄ«jusi nedaudz vairāk nekā viņas boikota biedri, vienlaikus saņemot pensijā no VSAA gandrÄ«z tÅ«kstoti eiro mÄ“nesÄ«), bet gan tajā, ka D. Korna nav tieši konstatÄ“jamā veidā “Meroni stipendiāte” — toties viņas kartÄ«te atrasta “čekas maisā”: 1951. gadā dzimusÄ« Dace Korna savervÄ“ta VDK aÄ£entu rindās 1988. gadā ar segvārdu “Filologs”. Viņa gan pati vietÄ“jiem medijiem noliegusi ventspilnieku izspiegošanu un “nostučīšanu” čekistiem, tā vietā pieminot savu toreizÄ“jo darbu uzņēmumā Ventspils koks.

Citi RÄ«gas domes atlaišanas pamati

Atgriežoties pie RÄ«gas tematikas, jāpiezÄ«mÄ“, ka tas pats PašvaldÄ«bu likuma 91. pants savos nākamajos apakšpunktos nosaka: atlaist domi var, ja “divu mÄ“nešu laikā pÄ“c sanākšanas uz pirmo sÄ“di vai pÄ“c attiecÄ«go amatpersonu vai institÅ«ciju atkāpšanās dome nav ievÄ“lÄ“jusi priekšsÄ“dÄ“tāju, viņa vietnieku vai pastāvÄ«gās komitejas” — taču šis punkts un divu mÄ“nešu termiņš neattiecas uz gadÄ«jumiem, kad mÄ“rs tiek izbalsots no amata, nevis atkāpjas pats (tātad šis punkts nebÅ«tu iestājies pÄ“c Daiņa Turlā izbalsošanas no mÄ“ra amata un neiestātos arÄ« tad, ja dome atbrÄ«votu no amata Oļegu Burovu).

Ticamākais domes atlaišanas pamatojums varÄ“tu bÅ«t meklÄ“jams 91. panta 1. daļā: “Saeima var atlaist domi, ja tā: atkārtoti nepilda vai pārkāpj Satversmi, likumus, Ministru kabineta noteikumus.” Tā kā RÄ«gas dome atkārtoti nepilda normatÄ«vos aktus un neizsludina tiem atbilstošu atkritumu izvešanas iepirkumu, kā vietā nākas pagarināt ārkārtas stāvokli, tad šis punkts ir tuvu tam, lai piepildÄ«tos.

Jebkurā gadÄ«jumā domes atlaišanai nepieciešams VARAM sagatavots, Ministru kabineta apstiprināts, trijos lasÄ«jumos Saeimā apstiprināts un prezidenta izsludināts “vienreizÄ“jās lietošanas” likums.

Avoti:

https://likumi.lv/ta/id/58052-republikas-pilsetas-domes-un-novada-domes-deputata-statusa-likums

https://likumi.lv/ta/id/57255-par-pasvaldibam

https://www.pietiek.com/raksti/meroni_stipendiati_un_deputate_no_vdk_kartotekas_ventspils_dome_boikote_pasi_savu_boikotu

Novērtē šo rakstu:

0
0