Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Man prieks, ka ir uzsākta publiska diskusija par 2022. gada projektÄ“tās kadastrālās vÄ“rtÄ«bas (ne)atbilstÄ«bu tirgus vÄ“rtÄ«bai un nav izdevies mÄ“Ä£inājums veikt sabiedrisko apspriešanu pa kluso, izsludinot MK noteikumu projektu par kadastrālo vÄ“rtÄ«bu bāzi 2022.-2025. gadam 2020. gada 15. jÅ«lijā un paredzot tam tikai divas nedēļas – lÄ«dz 2020. gada 28. jÅ«lijam, pašÄ atvaļinājumu laika pilnbriedā.

Es savā rakstā apzināti vÄ“l neizmantoju salÄ«dzinājumu starp 2022.gada projektÄ“tām kadastrālām vÄ“rtÄ«bām un sertificÄ“tu nekustamā Ä«pašuma vÄ“rtÄ“tāju veiktajiem novÄ“rtÄ“jumiem un esmu rakstā korekti minÄ“jis iespÄ“jamos riskus, kas saistÄ«ti ar iespÄ“jamu patiesās darÄ«juma cenas neuzrādÄ«šanu, tomÄ“r esmu veicis arÄ« darÄ«jumu salÄ«dzināšanu ar piedāvājumiem un, piemÄ“ram, par darÄ«jumiem ar dzÄ«vokļiem RÄ«gā esmu norādÄ«jis arÄ« uz darÄ«jumu korektu korelāciju ar publiskajiem piedāvājumiem, lÄ«dz ar to nav pamata aizdomām, ka šajā nejauši izvÄ“lÄ“tā darÄ«jumu kopā bÅ«tu iekļauti darÄ«jumi ar mākslÄ«gi pazeminātām cenām.

Atgādināšu, ka nekustamā Ä«pašuma vÄ“rtÄ“šana Latvijā ir reglamentÄ“ta profesija, un varu mierināt Valsts zemes dienestu (VZD) un sabiedrÄ«bu kopumā, ka arÄ« salÄ«dzinājums starp sertificÄ“tu vÄ“rtÄ“tāju tirgus vÄ“rtÄ«bas vÄ“rtÄ“jumiem un projektÄ“tajām kadastrālajām vÄ“rtÄ«bām ir jau tapis Latvijas Īpašumu vÄ“rtÄ“tāju asociācijas biedru vidÅ« un tas tiks iekļauts arÄ« LĪVA (Latvijas Īpašumu vÄ“rtÄ“tāju asociācija) argumentācijā. Varu pateikt priekšÄ, ka rezultāti nav VZD iepriecinoši.

Es savā analÄ«zÄ“ apskatÄ«ju aktuālākos pÄ“dÄ“jā gada darÄ«jumus – pārsvarā tie ir no 2019. gada, jo 2020. gada sākumā ļoti bÅ«tiski mazinājās darÄ«jumu skaits, taču, atbildot uz VZD pārmetumiem, vÄ“los norādÄ«t uz to, ka saskaņā ar VZD pašu publicÄ“to nekustamā Ä«pašuma cenu indeksu valstÄ«1 darÄ«jumu cenām manis apskatÄ«tajā periodā kopumā vajadzÄ“tu bÅ«t vÄ“l augstākām nekā iepriekšÄ“jos periodos, ko VZD izmantojusi savos aprÄ“Ä·inos. Kā tad var izskaidrot, ka daudzu notikušo darÄ«jumu summas ir zemākas nekā prognozÄ“tās kadastrālās vÄ“rtÄ«bas? Vai visiem darÄ«jumiem ir bijis piespiedu raksturs vai darÄ«juma puses apzināti slÄ“pušas patieso darÄ«juma cenu?

ProblÄ“mas bÅ«tÄ«ba slÄ“pjas kadastrālās vÄ“rtÄ“šanas metodoloÄ£ijā, kas pÄ“c bÅ«tÄ«bas nav bijusi mainÄ«ta vairākus gadu desmitus. Tās lielākie trÅ«kumi, kas šobrÄ«d noveduši pie neatbilstoša rezultāta, manuprāt, ir vairāki.

Kadastrālā vÄ“rtÄ“šana notiek zemei un apbÅ«vei atsevišÄ·i (lÄ«dz ar to tiek veikts mākslÄ«gs sadalÄ«jums), taču salÄ«dzināmie darÄ«jumi notiek ar vienotu objektu (zemi ar apbÅ«vi kopā vai dzÄ«vokļa Ä«pašumu, kurā ietilpst domājamās daļas no zemes un apbÅ«ves)!

Informācijas bāze, kas tiek pielietota kadastrālajā novÄ“rtÄ“šanā, ir nepietiekama – nav pieļaujams aprobežoties tikai ar kadastra datiem, un iztrÅ«kst informācijas analÄ«ze no tirgus (t.sk. par tirgus nomas maksām), piedāvājumiem, BÅ«vniecÄ«bas informācijas sistÄ“mas utt.

Ir novērojama subjektīva pieeja, nosakot standarta objektus, ko izmanto vērtības bāzes izstrādei, un subjektīvi korekcijas koeficienti, ar kuriem tiek veikta bāzes vērtības korekcija konkrētajam objektam (piemēram, korekcijas koeficients par zemes apbūves intensitāti).

Netiek pielietotas visas izmantojamās atbilstošÄs vÄ“rtÄ“šanas pieejas katrai objektu kategorijai, nepamatoti aizbildinoties ar informācijas nepietiekamÄ«bu (šobrÄ«d kadastrālajā vÄ“rtÄ“šanā izmaksu pieeja pielietota inženierbÅ«vÄ“m, ieņēmumu pieeja tikai mežiem, pārÄ“jiem objektiem – tirgus pieeja (ar vienu bÅ«tisku iebildi, ka tām objektu kategorijām, par kurām ir maz darÄ«jumu, tiek piemeklÄ“ti un pielāgoti „lÄ«dzÄ«gu” objektu kategoriju dati)).

Visi šie trÅ«kumi nav nekāds jaunums, uz tiem norādÄ«ts, un tie ir jau bijuši iekļauti Kadastrālās vÄ“rtÄ“šanas sistÄ“mas pilnveidošanas un kadastra datu aktualitātes nodrošināšanas koncepcijā2, kas ir spÄ“kā arÄ« šobrÄ«d un kuru kā Ministru kabineta rÄ«kojumu 2012. gadā parakstÄ«ja arÄ« tieslietu ministrs Bordāna kungs.

Interesanti, ka astoņu gadu laikā VZD nav novÄ“rsis nevienu no iepriekš konstatÄ“tajiem trÅ«kumiem un, atsakoties no pamatprincipa noteikt kadastrālo vÄ“rtÄ«bu vidÄ“jā lÄ«meņa atbilstÄ«bu zemākajam tirgus lÄ«menim, kadastrālās vÄ“rtÄ«bas nosakot 85% apmÄ“rā no vidÄ“jā tirgus lÄ«meņa (kā tas ir bijis iepriekš un kā arÄ« paredzÄ“ts augstākminÄ“tajā koncepcijā), ir nonācis pie absurdas situācijas, ka aprÄ“Ä·inātās projektÄ“tās kadastrālās vÄ“rtÄ«bas ir augstākas nekā sertificÄ“tu vÄ“rtÄ“tāju noteiktās tirgus vÄ“rtÄ«bas un tirgus cenas.

Kā Latvijas Īpašumu vÄ“rtÄ“tāju asociācijas valdes loceklis varu apliecināt, ka arÄ« Latvijas Īpašumu vÄ“rtÄ“tāju asociācija kategoriski norobežojas no sagatavotajām projektÄ“tajām kadastrālajām vÄ“rtÄ«bām 2022. gadam un neatbalsta Ministru kabineta noteikumu projektu "Noteikumi par kadastrālo vÄ“rtÄ«bu bāzi 2022., 2023., 2024. un 2025. gadam", par ko sagatavots attiecÄ«gs iesniegums.

1 http://kadastralavertiba.lv/cenu-indekss-valsti/, http://kadastralavertiba.lv/videjas-darijumu-cenas-dzivokliem/

2 https://likumi.lv/doc.php?id=251895&version_date=07.10.2012

* sertificÄ“ts nekustamā Ä«pašuma vÄ“rtÄ“tājs

Novērtē šo rakstu:

0
0