Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Neskatoties uz to, ka pasaulÄ“ turpinās COVID-19 epidÄ“mijas uzliesmojums, Ķīnas varasiestādes ir sākušas pakāpeniski vÄ“rt vaļā t.s. „slapjos tirgus“[1], kuros papildus tradicionālajai dzÄ«vnieku gaļai un jÅ«ras veltÄ“m nereti tiek tirgota arÄ« eksotisko dzÄ«vnieku gaļa, kas ir vairākkārtÄ«gi kalpojuši par izejas punktu (ground zero) dažādu dzÄ«vnieku vÄ«rusu pārnesei uz cilvÄ“kiem.

Uz šo brÄ«di Ķīnas „slapjie tirgi“ tiek saistÄ«ti ar vismaz trÄ«s vÄ«rusu uzliesmojumu izraisÄ«šanu:

1) Putnu gripas (H5N1) epidÄ“miju 2004.-2007.gadā;

2) SARS epidÄ“miju 2002.-2003.gadā;

3) PašreizÄ“jo COVID-19 epidÄ“miju.

ASV Nacionālā alerÄ£iju un infekcijas slimÄ«bu institÅ«ta direktora Antonija Fauči vÄ“rtÄ“jumā „slapjo tirgu“ atvÄ“ršana no Pekinas puses ir bezatbildÄ«ga[2]. Šim apgalvojumam nevar nepiekrist, taču Pekina, neskatoties uz zinātnieku pamatotu kritiku, ir izvÄ“lÄ“jusies atvÄ“rt „slapjos tirgus” apmeklÄ“tājiem, tādā veidā kārtÄ“jo reizi apdraudot ne tikai savu, bet arÄ« visas pasaules iedzÄ«votāju veselÄ«bu.

KamÄ“r Rietumu pasaule turpina darÄ«t visu iespÄ“jamo, lai apturÄ“tu epidÄ“mijas tālāku izplatÄ«bu, tostarp potenciāli sagraujot savu ekonomiku, Ķīna nav bijusi gatava izdarÄ«t pat tik daudz kā apturÄ“t vienas nozares darbu. LÄ«dz ar to rodas pašsaprotams jautājums, kāpÄ“c Ķīnas valdÄ«ba, lai gan atzÄ«st, ka „slapjie tirgi“ ir dažādu vÄ«rusu perÄ“klis[3], ir izvÄ“lÄ“jusies spÄ«tÄ«gi iestāties pret to slÄ“gšanu?

Viens no Pekinas apoloģētu argumentiem, atbildot uz šo jautājumu, parasti ir saistÄ«ts ar Ä·Ä«niešu tradicionālajām vÄ“rtÄ«bām, kurās ārkārtÄ«gi nozÄ«mÄ«gi lomu it kā spÄ“lÄ“jot tieši eksotisko dzÄ«vnieku izmantošana pārtikā un tradicionālajā medicÄ«nā. LÄ«dz ar to neizpratne par „slapjo tirgu“ vÄ“sturisko nozÄ«mi nereti tiek norakstÄ«ta uz rietumnieku aprobežotÄ«bu, ja ne aklu rasismu pret Ä·Ä«niešiem.

Lai gan ir taisnÄ«ba, ka Ķīnas tradicionālajā medicÄ«nā un virtuvÄ“ izsenis ir tikuši izmantoti dažādi eksotiskie dzÄ«vnieki, „slapjo tirgu“ fenomens ir salÄ«dzinoši jauns. Savvaļas dzÄ«vnieku gaļas Ä«patsvars Ä·Ä«niešu virtuvÄ“ ir tiešÄ veidā saistÄ«ts ar pagājušÄ gadsimtā piedzÄ«voto, komunistiskā režīma izraisÄ«to badu 50.gadu beigās/60.gadu sākumā.

Lielais Ķīnas bads bija komunistiskās partijas lÄ«dera Mao Dzeduna Ä«stenotās industrializācijas politikas (t.s. „lielā lÄ“ciena uz priekšu”) sekas. Šajā laikā Ķīnas lÄ«dz šim agrārā sabiedrÄ«ba tika piespiedu kārtā industrializÄ“ta, kā rezultātā sabruka lauksaimniecÄ«bas nozare un valsts vairs nespÄ“ja nodrošināt savus iedzÄ«votājus ar pārtiku[4].

Lai cÄ«nÄ«tos pret iznÄ«cinošo badu, Ķīnas valdÄ«ba pieņēma lÄ“mumu atļaut iedzÄ«votājiem nodarboties ar jebkāda veida, tostarp eksotisko dzÄ«vnieku, audzÄ“šanu un tirgošanu Ä“šanas nolÅ«kos. Tā kā šÄ« bija viena no retajām valsts nozarÄ“m, kas bija privatizÄ“ta un praktiski nekontrolÄ“ta no Pekinas varasiestāžu puses, eksotisko dzÄ«vnieku tirdzniecÄ«ba kļuva par plaukstošu nozari komunistiskās Ķīnas novārdzinātajā ekonomikā.

Rezultātā ar laiku mainÄ«jās arÄ« Ķīnas iedzÄ«votāju paradumi un to Ä“dienkartÄ“ par aizvien ierastāku parādÄ«bu kļuva savvaļas dzÄ«vnieku gaļa. Tikai pÄ“c tam, kad Ķīnas valdÄ«ba spÄ“ja atjaunot cÅ«kgaļas, liellopa un vistas gaļas audzÄ“šanas apjomus, eksotisko dzÄ«vnieku lietojums pārtikā sāka pakāpeniski samazināties.

LÄ«dz ar to var pamatoti secināt, ka eksotisko dzÄ«vnieku lietošana pārtikā ir nevis Ķīnas tradicionālas kultÅ«ras, kā to apgalvo Pekinas apoloģēti, bet gan komunistiskā režīma izraisÄ«ta bada mantojums!

Lai gan oficiālie statistikas dati liecina, ka mÅ«sdienās aizvien lielāka daļa Ķīnas sabiedrÄ«bas neatbalsta eksotisko dzÄ«vnieku gaļas lietošanu pārtikā (2017.gadā tādu bija 97% no visiem iedzÄ«votājiem)[5], „slapjie tirgi” joprojām bauda lielu popularitāti iedzÄ«votāju vidÅ« un ir uzskatāmi par ļoti ienesÄ«gu biznesu. Ķīnas valdÄ«bas aprÄ“Ä·ini liecina, ka 2017.gadā kopÄ“jais „slapjo tirgu” apgrozÄ«jums bija mÄ“rāms aptuveni 73 miljardos ASV dolāru[6].

Tas nozÄ«mÄ“ to, ka „slapjo tirgu” Ä«pašniekiem ir bijušas visas iespÄ“jas, lai izdarÄ«tu spiedienu uz komunistiskās partijas politiÄ·iem un ierÄ“dņiem un lobÄ“tu savas biznesa intereses visaugstākajā lÄ«menÄ«. Tieši šÄ« lobija rezultātā oficiālā Pekina, neskatoties uz zinātnieku un Rietumvalstu kritiku, ir izvÄ“lÄ“jusies riskÄ“t, atverot „slapjos tirgus” apmeklÄ“tājiem, tādā veidā apdraudot to un pārÄ“jās pasaules iedzÄ«votāju veselÄ«bu un dzÄ«vÄ«bas.


[1] https://nypost.com/2020/04/13/chinas-wet-markets-back-in-business-despite-us-calls-to-shut-them/

[2] https://www.npr.org/sections/coronavirus-live-updates/2020/04/16/835937420/calls-grow-to-ban-wet-markets?t=1587454319610

[3] https://www.washingtontimes.com/news/2020/mar/18/china-knew-years-bats-caused-disease-yet-left-wild/

[4] https://meaww.com/coronavirus-chinese-wet-markets-origin-history-1970-s-millions-died-of-starvation-under-mao-zedong

[5] http://www.xinhuanet.com/english/2020-02/25/c_138817298.htm

[6] https://bj-zhuanlishuju.oss-cn-beijing.aliyuncs.com/战略咨询报告/中国野生动物养殖产业可持续发展战略研究报告.pdf

Novērtē šo rakstu:

0
0