Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ikreiz, kad medijos parādās norÅ«pÄ“jies mÅ«su veselÄ«bas ministra vaigs, sažņaudzas sirds. Jo pieredze klusi čukst - tÅ«lÄ«t bÅ«s kāds kārtÄ“jais „risinājums”! Un ir! ArÄ« šoreiz. Latvijas TelevÄ«zijas programmā „RÄ«ta Panorāma” BelÄ“viča kungs pavÄ“stÄ«ja, ka, cÄ«tÄ«gi strādājot pie „rindu samazināšanas uz izmeklÄ“jumiem” jautājuma, secināts, ka onkoloÄ£iskie pacienti visbiežāk uz izmeklÄ“jumiem dodas, izprasot nepamatotus nosÅ«tÄ«jumus no saviem Ä£imenes ārstiem un onkologiem.

TāpÄ“c ir rindas, un tāpÄ“c, loÄ£iski, šÄ« pašdarbÄ«ba jāpārtrauc, un turpmāk „bÅ«s nepieciešams elektronisks un pamatots Ä£imenes ārsta nosÅ«tÄ«jums!”.

Å…emot vÄ“rā, ka esmu tai listÄ“, ko sauc par „onkoloÄ£isko pacientu”, un vÄ“stÄ«jums vistiešÄkajā veidā skar arÄ« mani personiski, vÄ“lÄ“tos precizÄ“jumu no ministra puses. Vispirms jau - uz kuriem „onkoloÄ£iskajiem pacientiem” tas attieksies – jau uzskaitÄ“ esošajiem (tiem atkarÄ«bā no iepriekš uzstādÄ«tās diagnozes regulāri izmeklÄ“jumi nepieciešami kā minimums reizi gadā, lai kontrolÄ“tu, vai slimÄ«ba nav atgriezusies) vai uz tiem, kuru „statuss” ir neskaidrs, jo pÄ“c izmeklÄ“juma var atklāties, ka cilvÄ“ku onkoloÄ£iskā slimÄ«ba nav skārusi, vai arÄ« tiem, kas šobrÄ«d atrodas ārstÄ“šanās procesā?

Bet visdÄ«vainākais vÄ“stÄ«jums, manuprāt, ir šis - „gadÄ«jumā, ja nosÅ«tÄ«jumā izmeklÄ“jumu nepieciešamÄ«ba nebÅ«s pietiekami pamatota, speciālists, piemÄ“ram, radiologs, varÄ“s to noraidÄ«t”. Tātad nevis Ä£imenes ārsts, ne onkologs, bet radiologs bÅ«s tas, kurš brÄ«dÄ«, kad pacients ieradÄ«sies uz pārbaudi, pateiks – “nÄ“, mÄ«lulÄ«t, man tu šÄ·ieti pārāk veselÄ«gs, un valsts apmaksāts izmeklÄ“jums tev nepienākas”.

Jautājums - kādi vārdi ir jāieraksta nosÅ«tÄ«jumā, lai izmeklÄ“jumu veicošais speciālists neizmestu pacientu pa durvÄ«m vai nepieprasÄ«tu pilnu samaksu? Laikā, kad saslimstÄ«ba ar vÄ“zi katru gadu pieaug, kad arvien biežāk ir pacienti ar ielaistām onkoloÄ£iskām saslimšanām, ministrs iecerÄ“jis „uzlabot izmeklÄ“šanas procesu”, sÄ“jot šaubas, vai tiešÄm esmu gana slims, lai pienāktos valsts apmaksāts izmeklÄ“jums.

Starp citu, visiem zināms, ka rindas uz izmeklÄ“jumiem nav tikai tur, kur kāds iecerÄ“jis tikt „par velti”. Ne mazāk ilgi jāgaida arÄ« tad, ja sasirgušais gatavs maksāt pats. Vai arÄ« uz tiem gala verdiktu par izmeklÄ“juma nepieciešamÄ«bu noteiks „radiologs”?

ŠobrÄ«d ir sajÅ«ta, ka ministrs atrodas pilnÄ«gā izolācijā no pasaules un nozarÄ“ strādājošiem, ka pacientu organizācijas viņu ignorÄ“. Neviens nesarunājas, padomus nedod, neiesaka, kā tikt laukā no purva, kurā stingst gan mediÄ·i, gan pacienti. Un, lai atgādinātu par sevi, viņš publiski padalās ar kārtÄ“jo domu lidojumu, kuru, visticamākais, pÄ“c kāda laika atkal atsauks ar piezÄ«mi, ka ir pārprasts.

Bet, ja jau gribas paveikt ko patiešÄm labu, ieteiktu ministram pievÄ“rst uzmanÄ«bu lielo slimnÄ«cu informāciju centriem un uzlikt par pienākumu slimnÄ«cām uzlabot komunikāciju ar pacientiem. SazvanÄ«t vai sagaidÄ«t vÄ“sti no slimnÄ«cām, lai tiktu pie speciālistiem, ir viens no dramatiskākajiem posmiem šai baisajā gaidÄ«šanas ceļā.

Piemēram, atbildi e-pastā no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un Stradiņa slimnīcas par iespēju tikt uz izmeklējumiem gaidu jau no 29.marta un 1.aprīļa. Naivi, iespējams, bet ticu, ka kaut kad solījumu ar mani sazināties izpildīs.

Pārpublicēts no lsm.lv

Novērtē šo rakstu:

0
0