Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

RÄ«gas Ebreju kopienas dibinātajā bÄ“rnudārzā Motek cittautiešu bÄ“rnu neuzņemot tāpÄ“c, ka tajā nevarot uzņemt pat visus bÄ“rnus no Ebreju kopienas, jo vienkārši nepietiekot vietas, apgalvo RÄ«gas Ebreju kopienas izpilddirektore Gita Umanovska. Turklāt Ebreju kopiena neesot pārliecināta, ka pirmsskolas vecuma bÄ“rna attÄ«stÄ«bai ir lietderÄ«gi dienas lielāko daļu pavadÄ«t pÄ“c specifiskām ebreju tradÄ«cijām, kas tiek ievÄ“rotas bÄ“rnudārzā, bet vakarā atgriezties Ä£imenÄ“, kur šÄ«s tradÄ«cijas ir svešas.

Pietiek jau publicÄ“ja kāda lasÄ«tāja vÄ“stuli, aprakstot, kā Motek savā darbÄ«bā neievÄ“ro nacionālos un Latvijas Republikai saistošos starptautiskos normatÄ«vos aktus. “Zinu gadÄ«jumu, kad bÄ“rns, kas nav ebreju tautÄ«bas pārstāvis, netika uzņemts šajā iestādÄ“ viņa tautÄ«bas dēļ. Tai pašÄ laikā šÄ«s bÄ“rnu dārzs saņem RÄ«gas Domes lÄ«dzfinansÄ“jumu,” raksta lasÄ«tājs.

RÄ«gas Ebreju kopienas izpilddirektore savukārt Pietiek skaidro, ka bÄ“rnu dārzs ir neliels un tajā pat nepietiek vietas visiem atbilstoša vecuma bÄ“rniem no Ebreju kopienas, kuru vecāki vÄ“las savā atvasÄ“m nodrošināt pirmskolas izglÄ«tÄ«bu tieši ebreju bÄ“rnudārzā. BÄ“rnudārzā esot 30 vietas, bet 11 Ebreju kopienas bÄ“rni stāvot rindā un gaidot, kad atbrÄ«vosies vieta.

Turklāt RÄ«gas domes lÄ«dzfinansÄ“jumu saņem pilnÄ«gi visi privātie bÄ“rnudārzi un arÄ« auklÄ«tes, un tas neuzliek par pienākumu šajos bÄ“rnudārzos uzņemt pilnÄ«gi visus bÄ“rnus, atgādina Umanovska.

PÄ“c viņas skaidrojuma, bÄ“rnudārzā tiek rÅ«pÄ«gi ievÄ“rotas ebreju tradÄ«cijas, netiek svinÄ“ti tādi tradicionālie kristiešu svÄ“tki kā Lieldienas, ZiemassvÄ“tki u.c., tāpat šajā bÄ“rnudārzā netiek Ä“sta cÅ«kgaļa, kā arÄ« tiek svinÄ“ts sabats. “Nedomāju, ka bÄ“rna attÄ«stÄ«bai ir veicinoši tas, ka viņš visu dienu pavada vidÄ“, kur tiek ievÄ“rotas ebreju tradÄ«cijas, bet vakarā atrodas mājās, kur šÄ«s tradÄ«cijas ir svešas. Tas rada bÄ“rnā iekšÄ“ju konfliktu,” sakās esam pārliecināta Ebreju kopienas pārstāve.

BÄ“rnudārza vadÄ«ba esot vairākkārt runājusi ar bÄ“rnu vecākiem, kuri nav ebreji, bet kuri vÄ“las savus bÄ“rnus ievietot šajā bÄ“rnudārzā. Lielākoties vecāki saprotot, ka šÄda izvÄ“le var nopietni ietekmÄ“t bÄ“rna vÄ“l neizveidojušos pasaules uzskatus. Turklāt pÄ“c ebreju tradÄ«cijām viņiem ir liegts sludināt savu ticÄ«bu un aÄ£itÄ“t pievÄ“rsties šai ticÄ«bai, tādēļ, ja bÄ“rnudārzā tiktu uzņemts bÄ“rns, kas nav ebrejs, to varÄ“tu uzskatÄ«t par aÄ£itāciju.

Rīgas Ebreju kopiena esot pārliecināta, ka ievēro visus Latvijas un starptautiskos likumus. Umanovska atgādina, ka arī mūzikas un sporta skolās netiek uzņemti pilnīgi visi bērni, bet tikai tie, kuriem ir dotības, ko arī varētu uzskatīt par diskrimināciju.

Tiesa, kā jau ziņots, par bÄ“rnudārza „tautÄ«bu politiku” ir iesniegta sÅ«dzÄ«ba IzglÄ«tÄ«bas kvalitātes valsts dienestam (IKVD), kā arÄ« RÄ«gas pilsÄ“tas pašvaldÄ«bas institÅ«cijai (RÄ«gas domes IzglÄ«tÄ«bas, kultÅ«ras un sporta departamenta IzglÄ«tÄ«bas pārvaldes Pirmsskolu nodaļai), un tika saņemta šÄda atbilde:

„RÄ«gas domes IzglÄ«tÄ«bas, kultÅ«ras un sporta departamenta (turpmāk - Departaments) IzglÄ«tÄ«bas pārvaldÄ“ saņemta JÅ«su 2016.gada 18.oktobra elektroniskā pasta vÄ“stule, kurā vÄ“laties noskaidrot, vai privātā pirmsskolas izglÄ«tÄ«bas iestāde, kas saņem RÄ«gas pilsÄ“tas pašvaldÄ«bas lÄ«dzfinansÄ“jumu, var atteikties uzņemt bÄ“rnu viņa tautÄ«bas dēļ.

Privātās izglÄ«tÄ«bas iestādes dibinātāji ir juridiskas vai fiziskas personas, un, lai arÄ« Departaments ar vairākām privātām pirmsskolas izglÄ«tÄ«bas iestādÄ“m ir noslÄ“dzis lÄ«gumus par lÄ«dzfinansÄ“jumu, tas nemaina šo iestāžu juridisko statusu un pakļautÄ«bu, proti, privātās izglÄ«tÄ«bas iestādes nav pakļautas RÄ«gas pilsÄ“tas pašvaldÄ«bai, bet gan to dibinātājam. Saskaņā ar VispārÄ“jās izglÄ«tÄ«bas likuma 26.panta trešo daļu privātajās pirmsskolas izglÄ«tÄ«bas iestādÄ“s izglÄ«tojamo uzņemšanas kārtÄ«bu nosaka dibinātājs.

TomÄ“r arÄ« privātai izglÄ«tÄ«bas iestādei savā darbÄ«bā ir jāievÄ“ro vispārÄ“jie tiesÄ«bu principi un cilvÄ“ka pamattiesÄ«bas, tajā skaitā Latvijas Republikas Satversmes 91.pantā noteiktais, ka visi cilvÄ“ki Latvijā ir vienlÄ«dzÄ«gi likuma un tiesas priekšÄ un cilvÄ“ka tiesÄ«bas tiek Ä«stenotas bez jebkādas diskriminācijas, kā arÄ« IzglÄ«tÄ«bas likuma 3.1 pantā noteiktais atšÄ·irÄ«gas attieksmes aizliegums, proti, personām ir tiesÄ«bas iegÅ«t izglÄ«tÄ«bu neatkarÄ«gi no mantiskā un sociālā stāvokļa, rases, tautÄ«bas, etniskās piederÄ«bas, dzimuma, reliÄ£iskās un politiskās pārliecÄ«bas, veselÄ«bas stāvokļa, nodarbošanās un dzÄ«vesvietas.

IzglÄ«tÄ«bas likuma 3.1 panta otrajā daļā minÄ“ts, ka atšÄ·irÄ«ga attieksme pret personu pieļaujama, ja tā ir objektÄ«vi pamatota ar tiesisku mÄ“rÄ·i, kura sasniegšanai izraudzÄ«tie lÄ«dzekļi ir samÄ“rÄ«gi, lÄ«dz ar to privātajai izglÄ«tÄ«bas iestādei bÅ«tu jāpamato ierobežojuma (uzņemt konkrÄ“tas tautÄ«bas bÄ“rnus) tiesiskais mÄ“rÄ·is un tā sasniegšanai izraudzÄ«to lÄ«dzekļu samÄ“rÄ«gums.”

Ir arÄ« atbilde no IKVD, kur ir pausts viedoklis no četrām institÅ«cijām (IzglÄ«tÄ«bas un zinātnes ministrijas, Tieslietu ministrijas, Latvijas Republikas tiesÄ«bsarga un Valsts bÄ“rnu tiesÄ«bu aizsardzÄ«bas inspekcijas), ka "pirmskolā noteiktie izglÄ«tojamo uzņemšanas nosacÄ«jumi attiecÄ«bā uz bÄ“rna tautÄ«bu un etnisko piederÄ«bu nav objektÄ«vi pamatoti ar tiesisku mÄ“rÄ·i, turklāt radÄ«t izglÄ«tojamiem apstākļus ebreju nacionālās pašapziņas attÄ«stÄ«bai, ebreju tradÄ«ciju un kultÅ«ras vÄ“rtÄ«bu izzināšanai un nodrošināt ebreju tradÄ«ciju un kultÅ«ras vÄ“rtÄ«bu apguvi var ne tikai ebreju izcelsmes bÄ“rniem. Tas ļauj secināt, ka šobrÄ«d pirmskolā noteiktā izglÄ«tojamo uzņemšanas kārtÄ«bā ir pretrunā ar IzglÄ«tÄ«bas likuma 3.1 pantā noteiktajam atšÄ·irÄ«gas attieksmes aizlieguma principam".

Novērtē šo rakstu:

0
0