Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Å…emot vÄ“rā lasÄ«tāju izteikto interesi, publicÄ“jam pilnu Ekonomikas ministrijas ziņojuma tekstu par tās secinājumiem „dārgās elektrÄ«bas” skandālā. Īsais ziņojuma kopsavilkums – vainÄ«gi visi, izņemot Ekonomikas ministriju.

Kopsavilkums

Ekonomikas ministrijas (turpmāk - EM) veiktajā pārbaudÄ“ pirmšÄ·ietami konstatÄ“tas nepilnÄ«bas kārtÄ«bas piemÄ“rošanā, kādā koÄ£enerācijas elektrostacijas tiek nodotas ekspluatācijā. ŠÄ«s kārtÄ«bas neievÄ“rošana iespÄ“jams dod tiesÄ«bas atsevišÄ·os gadÄ«jumos atcelt atļaujas, kas izsniegtas obligātā iepirkuma ietvaros. EM veic pārbaudi par 20 stacijām, kuras apliecinājušas, ka uzsākušas ražošanu, tomÄ“r nav vÄ“l noslÄ“gušas lÄ«gumu ar AS “EnerÄ£ijas publiskais tirgotājs” par atbalsta saņemšanu elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma ietvaros. Gala lÄ“muma pieņemšanai nepieciešams pieprasÄ«t papildu informāciju no AS “Sadales tÄ«kls”, attiecÄ«gās bÅ«vvaldes, kā arÄ« uzņēmuma, kam šÄ« atļauja ir izsniegta. Ja stacija nebÅ«s tikusi nodota ekspluatācijā lÄ«dz lÄ“mumā par elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu noteiktā termiņa, kurā jāuzsāk elektroenerÄ£ijas ražošana koÄ£enerācijā, beigām, bÅ«s pamats vÄ“rtÄ“t atļaujas atcelšanas iespÄ“jas.

SākotnÄ“jais vÄ“rtÄ“jums liecina, ka AS “Sadales tÄ«kls” nav atsevišÄ·os gadÄ«jumos ievÄ“rojusi kārtÄ«bu, kādā koÄ£enerācijas elektrostacijas tiek pieslÄ“gtas elektroenerÄ£ijas sadales tÄ«klam. PÄ“c šÄ«s informācijas nonākšanas atklātÄ«bā, Sabiedrisko pakalpojumu regulÄ“šanas komisija (turpmāk - SPRK) uzsākusi pārbaudi par pieslÄ“gumiem, kas veikti sadales sistÄ“mai kopš 2012. gada, kad tika izdota attiecÄ«gā kārtÄ«ba. IekšÄ“jās pārbaudes tiek veiktas arÄ« AS “Sadales tÄ«kls”, lai turpmāk novÄ“rstu konstatÄ“tās problÄ“mas. LÄ«dzšinÄ“jo pārbaužu rezultātā darbu uzņēmumā atstājis viens valdes loceklis, darba attiecÄ«bas izbeigtas ar vienu darbinieku, darba attiecÄ«bu izbeigšanas process uzsākts ar trÄ«s darbiniekiem, kā arÄ« virknei darbinieku piemÄ“roti disciplinārsodi par pieļautajiem pārkāpumiem staciju komisijas darbā. Pārbaudes uzņēmumā turpinās. Par vienu no gadÄ«jumiem SIA “RÄ«gas enerÄ£ija” gan AS “Sadales tÄ«kls”, gan EM ir vÄ“rsušies Valsts policijā uz aizdomu par krāpniecÄ«bu pamata.

Lai pārliecinātos par elektroenerÄ£ijas obligātajā iepirkumā iztÄ“rÄ“to lÄ«dzekļu atbilstÄ«bu, nepieciešams pastiprināt koÄ£enerācijas staciju kontroli. TāpÄ“c jāizvÄ“rtÄ“ nepieciešamÄ«bu veikt grozÄ«jumus Ministru kabineta noteikumos, grozÄ«jumos iekļaujot sekojošus elementus:

1. Stacijām, kuras uzsākušas ražošanu, bet nav noslÄ“gušas lÄ«gumu par obligāto iepirkumu - termiņu obligātā iepirkuma uzsākšanai;

2. Kontroles funkcijas pastiprināšana, paredzot stingrākus nosacÄ«jumus staciju pārbaudei;

3. Atbilstības pārbaude, kura ļautu konstatēt pārkāpumus un tālāk definēt problēmas staciju kontrolē;

4. Ierobežojumus saražotās elektroenerģijas iepirkuma apjomam, ja uzstādīta mazāka jauda.

Šo pasākumu kopums dotu iespÄ“ju pārliecināties par sabiedrÄ«bas un valsts budžeta lÄ«dzekļu lietderÄ«gu izmantošanu un potenciāli novÄ“rst nākotnes problÄ“mas, tai skaitā pušu negodprātÄ«gu rÄ«cÄ«bu elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma Ä«stenošanā. NesamÄ“rÄ«gi mazais resursu apjoms, kāds lÄ«dz šim ir ticis atvÄ“lÄ“ts obligātā iepirkuma kontrolei, var iespÄ“jams arÄ« nākotnÄ“ novest pie neatbilstošas lÄ«dzekļu izmantošanas. LÄ«dzšinÄ“jā prakse, kad EM veic staciju kontroli paralÄ“li politikas plānošanas uzdevumiem nav adekvāta.

Ievads

AtklātÄ«bā nonākusÄ« informācija par nepilnÄ«bām atsevišÄ·Äs koÄ£enerācijas elektrostacijās, kuras pretendÄ“ uz atbalstu obligātā iepirkuma ietvaros, raisÄ«jusi sabiedrÄ«bas bažas par obligātā iepirkuma sistÄ“mas uzticamÄ«bu kopumā. Tiek apšaubÄ«ta normatÄ«vā regulÄ“juma efektivitāte, kas, iespÄ“jams, noved pie nepamatotiem izdevumiem sabiedrÄ«bai kopumā.

NormatÄ«vā regulÄ“juma mÄ“rÄ·is ir enerģētikas politikas ietvaros izveidot sistÄ“mu, kuras uzdevums ir izpildÄ«t Latvijas Republikas starptautiskās saistÄ«bas, kuras tā uzņēmusies kā Eiropas SavienÄ«bas (turpmāk - ES) dalÄ«bniece. Proti, Latvija apņēmusies lÄ«dz 2020.gadam sasniegt 40% atjaunojamās enerÄ£ijas Ä«patsvaru enerÄ£ijas bruto galapatÄ“riņā. Lai šo mÄ“rÄ·i sasniegtu, tika izveidota kārtÄ«ba, kādā tiek atbalstÄ«ti atjaunojamie energoresursi (turpmāk - AER). Jau salÄ«dzinoši drÄ«z pÄ“c sistÄ“mas izveidošanas tika konstatÄ“ts, ka tā rada pārmÄ“rÄ«gu slogu Latvijas tautsaimniecÄ«bai. Kopš tā laika tiek veikti pasākumi, lai šo slogu samazinātu.

Informācija par iespÄ“jamajām nepilnÄ«bām kārtÄ«bā, kādā stacijas tiek nodotas ekspluatācijā, diskreditÄ“ obligātā iepirkuma sistÄ“mu kopumā. NormatÄ«vā regulÄ“juma mÄ“rÄ·is bija noteikt termiņu koÄ£enerācijas staciju bÅ«vniecÄ«bas pabeigšanai un ražošanas uzsākšanai, tomÄ“r šis regulÄ“jums vairākos gadÄ«jumos tika apiets, lai iegÅ«tu vairāk laika projekta realizācijai. LÄ«dz ar to nepieciešams veikt normatÄ«vā regulÄ“juma analÄ«zi un procedÅ«ru pārbaudi, kā tās tikušas ievÄ“rotas un vai tās ir pilnvÄ“rtÄ«gas. KārtÄ«bai, kādā koÄ£enerācijas stacijas tiek nodotas ekspluatācijā, ir jāgarantÄ“, ka šis process kopumā atbilst sabiedrÄ«bas interesÄ“m - nav iespÄ“jams radÄ«t apdraudÄ“jumu apkārtÄ“jiem cilvÄ“kiem un videi, elektroenerÄ£ijas sistÄ“mai, ja kārtÄ«ba ir tikusi ievÄ“rota.

Lai izprastu problÄ“mu, ziņojumā tiek sniegts pārskats par lÄ«dzšinÄ“jo obligātā iepirkuma sistÄ“mas attÄ«stÄ«bu, obligātā iepirkuma kontroles mehānismiem, kā arÄ« par to, kādā veidā koÄ£enerācijas elektrostacijas tiek pieslÄ“gtas sadales tÄ«kla sistÄ“mai. Šie jautājumi cieši saistÄ«ti ar bÅ«vniecÄ«bas regulÄ“jumu un to, kā koÄ£enerācijas elektrostacija tiek nodota ekspluatācijā. PÄ“c atklātÄ«bā nonākušÄs informācijas EM ir klātienÄ“ fiksÄ“jusi situāciju astoņās stacijās, kuras ir deklarÄ“tas kā uzsākušas elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā, kā arÄ« pieprasÄ«jusi informāciju par citām stacijām, kuras ir saņēmušas atļauju darbÄ«bai sadales sistÄ“mā. Dokumentu analÄ«ze turpinās, tomÄ“r ir iespÄ“jams izdarÄ«t pirmos secinājumus.

Stacijas pieslÄ“gšanā sadales sistÄ“mai un sekojoši obligātā iepirkuma uzsākšanā ir iesaistÄ«tas virkne institÅ«ciju - EM, SPRK, bÅ«vvalde, AS “Sadales tÄ«kls” un AS “EnerÄ£ijas publiskais tirgotājs”. Visām šÄ«m institÅ«cijām darbojoties saskaņoti, nebÅ«tu iespÄ“jamas nepilnÄ«bas, kuras pirmšÄ·ietami novÄ“rojamas kārtÄ«bā, kādā koÄ£enerācijas elektrostacijas tiek nodotas ekspluatācijā. TāpÄ“c šÄ ziņojuma noslÄ“gumā tiek piedāvāts veikt virkni pasākumu, kas veicami, lai novÄ“rstu apdraudÄ“jumu sabiedrÄ«bas interesÄ“m, t.sk. normatÄ«vo aktu grozÄ«jumi, kas pastiprinātu esošo koÄ£enerācijas staciju kontroli un ierobežotu mÄ“rÄ·im neatbilstošu kārtÄ«bas izmantošanu.

1. Vēsturiskais OI mehānisma atskats

1.1. Normatīva regulējuma attīstība un mērķis

Atbalsts atjaunojamas enerÄ£ijas attÄ«stÄ«bai Latvija izveidots jau 90.gadu vidÅ«, sniedzot iespÄ“ju mazas jaudas (lÄ«dz 2MW) hidroelektrostacijām, kas darbojas vai plānoja savu darbÄ«bu atjaunot lÄ«dz 2000. gadam, saņemt iepirkuma cenu, kas atbilda valsts akciju sabiedrÄ«bas "Latvenergo" divkāršam elektroenerÄ£ijas realizācijas vidÄ“jam aprÄ“Ä·ina tarifam. ŠÄds atbalsts bija spÄ“kā astoņus gadus no attiecÄ«gās elektrostacijas ekspluatācijas sākuma. Sekojoši atbalsts tika izveidots arÄ« vÄ“ja elektrostacijām. 1998. gada maijā, Ministru kabinets izdeva noteikumus, lÄ«dzÄ«gu atbalstu piešÄ·irot Vangažu pilsÄ“tas pašvaldÄ«bas uzņēmumam „Vangažu namsaimnieks” koÄ£enerācijas stacijai un sabiedrÄ«bas ar ierobežotu atbildÄ«bu „Edon Latvia” koÄ£enerācijas stacijās, paredzot no tām iepirkt elektroenerÄ£ijas pārpalikumu.

Iepriekš izveidotais atbalsta mehānisms tika iestrādāts Enerģētikas likumā, kas spÄ“kā stājās 1998. gadā. Enerģētikas likuma 40. panta pirmā daļa, kas bija spÄ“kā lÄ«dz 2005. gada 15. aprÄ«lim, noteica, ka licencÄ“tais elektroenerÄ£ijas sadales uzņēmums savā licences darbÄ«bas zonā iepÄ“rk no mazām hidroelektrostacijām un vÄ“ja elektrostacijām, kuru jauda nepārsniedz 2 MW, un saules energoiekārtām, ja šo staciju un iekārtu ekspluatācija uzsākta lÄ«dz 2005. gadam, to saražotās elektroenerÄ£ijas pārpalikumu, kas atlicis pÄ“c izlietošanas pašu vajadzÄ«bām un atbilst valstÄ« noteiktajiem elektroenerÄ£ijas parametriem, astoņus gadus no attiecÄ«gās elektrostacijas ekspluatācijas sākuma par cenu, kas atbilst divkāršam elektroenerÄ£ijas realizācijas vidÄ“jam tarifam. Pamatojoties uz Enerģētikas likumu, tika izdoti pakārtotie MK noteikumi, lai regulÄ“tu koÄ£enerācijas stacijās saražotās elektroenerÄ£ijas pārpalikuma iepirkšanas kārtÄ«bu un noteiktu prasÄ«bas koÄ£enerācijas stacijām un kārtÄ«bu, kādā nosakāma saražotās elektroenerÄ£ijas pārpalikuma iepirkšanas cena.

EM, Ä«stenojot enerģētikas politiku, iekļauj tajā arÄ« AER veicināšanas politiku, ievÄ“rojot ES enerģētikas politikas virzÄ«bu uz vides aizsardzÄ«bu un klimata pārmaiņu radÄ«tās ietekmes mazināšanu. 2005. gadā 8. jÅ«nijā spÄ“kā stājās šobrÄ«d spÄ“kā esošais “jumta likums” ElektroenerÄ£ijas tirgus likums (turpmāk - ETL), ar ko AER un koÄ£enerācijas elektrostaciju, kas elektroenerÄ£iju ražo augsti efektÄ«vā koÄ£enerācijā, atbalstam Latvijā ieviests valsts atbalsta mehānisms - elektroenerÄ£ijas obligātais iepirkums un garantÄ“tā maksa par elektrostacijā uzstādÄ«to elektrisko jaudu (turpmāk - OI mehānisms). Enerģētikas jomu regulÄ“jošajos tiesÄ«bu aktos ietvertas arÄ« prasÄ«bas, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 11. februāra direktÄ«vas 2004/8/EK par tādas koÄ£enerācijas veicināšanu, kas balstÄ«ta uz lietderÄ«gā siltuma pieprasÄ«jumu iekšÄ“jā enerÄ£ijas tirgÅ«, un ar kuru groza DirektÄ«vu 92/42/EEK (turpmāk - DirektÄ«va 2004/8/EK) .

Latvijai saskaņā ar DirektÄ«vas 2009/28/EK 3.panta 1.punktu ir noteikts juridiski saistošs mÄ“rÄ·is lÄ«dz 2020. gadam enerÄ£ijas bruto galapatÄ“riņā sasniegt no atjaunojamiem energoresursiem saražotas enerÄ£ijas Ä«patsvaru lÄ«dz 40%, visām ES dalÄ«bvalstÄ«m 2020. gadā kopÄ«gi sasniedzot 20% tādas enerÄ£ijas Ä«patsvaru kopÄ“jā enerÄ£ijas galapatÄ“riņā, kas ražota no atjaunojamiem energoresursiem. Latvija, tāpat kā citas ES dalÄ«bvalstis 2010. gadā izstrādājušas RÄ«cÄ«bas plānu atjaunojamās enerÄ£ijas izmantošanas veicināšanai (turpmāk - RÄ«cÄ«bas plāns) , kas apkopo lÄ«dz 2020. gadam nacionāli Ä«stenojamus un plānotos pasākumus atjaunojamās enerÄ£ijas veicināšanai un mÄ“rÄ·a sasniegšanai. RÄ«cÄ«bas plāns izskatÄ«ts Ministru kabineta 2010. gada 12. oktobra sÄ“dÄ“ (prot. Nr. 52, 44.§), sekojoši iesniegts Eiropas Komisijā.  Tāpat Latvija, sekojot izaicinājumiem, kas izriet no dalÄ«bas ES attiecÄ«bā uz sasniedzamajiem ambiciozajiem mÄ“rÄ·iem enerģētikas sektorā, tai skaitā mÄ“rÄ·iem atjaunojamās enerÄ£ijas jomā, un vienlaikus arÄ« nodrošinot finanšu resursu pieejamÄ«bu energoapgādes modernizÄ“šanai, tai skaitā veicinot enerÄ£ijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem un augsti efektÄ«vā koÄ£enerācijā, ir ieviesusi DirektÄ«vas 2009/28/EK normas nacionālajos tiesÄ«bu aktos. Kā viens no galvenajiem instrumentiem mÄ“rÄ·a sasniegšanai RÄ«cÄ«bas plānā minÄ“ts šajā ziņojumā apskatÄ«tais OIK mehānisms, kura radÄ«tās izmaksas ilgstošu laika periodu kompensÄ“ja tikai elektroenerÄ£ijas lietotāji ar elektroenerÄ£ijas obligātās iepirkuma komponentes (turpmāk - OIK) maksājumiem. VÄ“lāk šÄ«s izmaksas daļēji sedz arÄ« no valsts budžeta lÄ«dzekļiem.

ElektroenerÄ£ijas OI mehānismu regulÄ“ ETL un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi. Papildus komersantiem jāņem vÄ“rā tiesÄ«bu normas, kas izriet no Likuma „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem”, TÄ«kla kodeksa, BÅ«vniecÄ«bas likuma un citiem bÅ«vniecÄ«bu regulÄ“jošie normatÄ«vajiem aktiem, utml..

SākotnÄ“ji saskaņā ar ETL 29.panta otro, ceturto un piekto daļu tika izdoti Ministru kabineta 2007. gada 24. jÅ«lija noteikumi Nr. 503 “Noteikumi par elektroenerÄ£ijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus” (turpmāk - MK noteikumi Nr.503), kas cita starpā noteica nosacÄ«jumus elektroenerÄ£ijas ražošanai, izmantojot atjaunojamos energoresursus, kritÄ“rijus, ar kuriem saskaņā ražotājs, kas elektroenerÄ£iju ražo, izmantojot atjaunojamos energoresursus, var iegÅ«t tiesÄ«bas pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligāti iepÄ“rkamā elektroenerÄ£ijas apjoma veidā. Bet 2008. gada 15.maijā, spÄ“kā stājoties grozÄ«jumiem ETL, kā arÄ«, precizÄ“jot atbalsta mehānisma nosacÄ«jumus, tika pieņemti jauni noteikumi (Ministru kabineta 2009. gada 24. februāra noteikumi Nr.198 “Noteikumi par elektroenerÄ£ijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtÄ«bu” (turpmāk - MK noteikumi Nr.198)). MK noteikumus Nr.198 aizstāja šobrÄ«d spÄ“kā esošie Ministru kabineta 2010. gada 16. marta noteikumi Nr.262 „Noteikumi par elektroenerÄ£ijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtÄ«bu”  (turpmāk - MK noteikumi â„–.262).

MK noteikumi â„–.262 izdoti, pamatojoties uz ETL 29. panta otro, ceturto, kā arÄ« 29.1 panta otro daļu, un tie cita starpā ietver nosacÄ«jumus elektroenerÄ£ijas ražotājiem tiesÄ«bu iegÅ«šanai pārdot no atjaunojamiem energoresursiem saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros. Atbilstoši MK noteikumiem Nr. 262 obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršana biomasas, biogāzes, saules un vÄ“ja elektrostacijām notiek konkursa kārtÄ«bā, izvÄ“rtÄ“jot iesniegto iesniegumu atbilstÄ«bu administratÄ«vajiem un kvalitatÄ«vajiem vÄ“rtÄ“šanas kritÄ“rijiem, savukārt obligātā iepirkuma cenu noteikšanai tiek piemÄ“rotas cenu formulas. PiešÄ·irtais atbalsta termiņš no ekspluatācijas uzsākšanas brīža ir noteikts 10 gadu periodam un pÄ“c tiem turpmākos 10 gadus tiek piemÄ“rots samazināts atbalsta apmÄ“rs.

Atbilstoši MK noteikumiem â„–.262 ir noteikts moratorijs, un no 2011.gada 26.maija EM neorganizÄ“ konkursus par tiesÄ«bu iegÅ«šanu pārdot biomasas, biogāzes, saules vai vÄ“ja elektrostacijās saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros, un ražotājs nevar kvalificÄ“ties elektroenerÄ£ijas pārdošanai obligātā iepirkuma ietvaros un tiesÄ«bu iegÅ«šanai saņemt garantÄ“tu maksu par uzstādÄ«to elektrisko jaudu. LÄ«dz ar to no 2011. gada 26. maija EM nebija tiesÄ«ga pieņemt un nepieņēma lÄ“mumus par tiesÄ«bu piešÄ·iršanu pārdot elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros vai tiesÄ«bām saņemt maksu par elektrostacijā uzstādÄ«to jaudu.

AttiecÄ«bā uz Ministru kabineta noteikumiem, kas regulÄ“ elektroenerÄ£ijas ražošanu augsti efektÄ«vā koÄ£enerācijā, sākotnÄ“ji saskaņā ar ETL 28.panta otro un septÄ«to daļu tika izdoti Ministru kabineta 2006. gada 6. novembra noteikumi Nr. 921 “Noteikumi par elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā” (turpmāk - MK noteikumi Nr.921), kas, cita starpā, noteica kritÄ“rijus, pÄ“c kādiem tiek kvalificÄ“tas koÄ£enerācijas elektrostacijas, lai tās iegÅ«tu tiesÄ«bas pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros, koÄ£enerācijas elektrostacijā ražotās elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma un tā uzraudzÄ«bas kārtÄ«bu, koÄ£enerācijas elektrostacijā ražotās elektroenerÄ£ijas cenas noteikšanas kārtÄ«bu atkarÄ«bā no koÄ£enerācijas stacijas elektriskās jaudas un izmantojamā kurināmā, kārtÄ«bu, kādā komersants var atteikties no tiesÄ«bām pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros un kārtÄ«bu, kādā komersants, kas ieguvis tiesÄ«bas pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros, var saņemt izcelsmes apliecinājumu. Bet 2009. gada 18. martā, spÄ“kā stājoties grozÄ«jumiem ETL, kā arÄ«, precizÄ“jot atbalsta mehānisma nosacÄ«jumus, tika pieņemti jauni, šobrÄ«d spÄ“kā esoši noteikumi (Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumi Nr.221 “Noteikumi par elektroenerÄ£ijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerÄ£iju koÄ£enerācijā” (turpmāk - MK noteikumi Nr.221)).

MK noteikumi Nr. 221 nosaka:

- kritērijus, pēc kādiem tiek kvalificētas koģenerācijas elektrostacijas, lai tās iegūtu tiesības pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros vai saņemt garantētu maksu par koģenerācijas stacijā uzstādīto elektrisko jaudu;

- koģenerācijas elektrostacijā ražotās elektroenerģijas obligātā iepirkuma un tā uzraudzības kārtību;

- obligātā iepirkuma izmaksu segšanas kārtÄ«bu;

- koÄ£enerācijas elektrostacijā ražotās elektroenerÄ£ijas cenas noteikšanas kārtÄ«bu atkarÄ«bā no koÄ£enerācijas stacijas elektriskās jaudas un izmantojamā kurināmā;

- kārtību, kādā komersants var atteikties no tiesībām pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros;

- kārtÄ«bu, kādā komersants var saņemt izcelsmes apliecinājumu, ka tā Ä«pašumā esošÄ koÄ£enerācijas elektrostacijā ražotā elektroenerÄ£ija atbilst šajos noteikumos noteiktajām efektivitātes prasÄ«bām;

- kārtÄ«bu, kādā nosakāma maksa par koÄ£enerācijas elektrostacijā uzstādÄ«to elektrisko jaudu atkarÄ«bā no ražošanas tehnoloÄ£ijas, izmantojamā kurināmā un koÄ£enerācijas elektrostacijas uzstādÄ«tās elektriskās jaudas, kā arÄ« kārtÄ«bu, kādā šÄ« maksa veicama;

- kārtību, kādā komersants var atteikties no tiesībām saņemt garantētu maksu par koģenerācijas elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu.

MinÄ“tie kvalifikācijas kritÄ“riji, tai skaitā arÄ« aprÄ“Ä·ina metode, ko izmanto koÄ£enerācijas režīmā saražotās elektroenerÄ£ijas daudzuma aprÄ“Ä·ināšanai, atbilst DirektÄ«vas 2004/8/EK II. pielikuma prasÄ«bām.

No 2010. gada 1. novembra pretendÄ“t uz tiesÄ«bu iegÅ«šanu pārdot koÄ£enerācijā saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros vai garantÄ“tas maksas saņemšanai par uzstādÄ«to elektrisko jaudu saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 221 varÄ“ja tikai komersanti, kuri elektroenerÄ£ijas ražošanai izmantoja vai plānoja izmantot atjaunojamos energoresursus, pārstājot sniegt atbalstu jaunām dabasgāzes koÄ£enerācijas stacijām.

Atbilstoši MK noteikumiem Nr.221 ir noteikts moratorijs un no 2012. gada 10. septembra komersants nav tiesÄ«gs kvalificÄ“ties tiesÄ«bu iegÅ«šanai pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros un tiesÄ«bu iegÅ«šanai saņemt garantÄ“tu maksu par koÄ£enerācijas elektrostacijā uzstādÄ«to elektrisko jaudu.

LÄ«dz pat 2012. gadam, Ä«stenojot OI mehānismu, valdÄ«ba lielāku uzmanÄ«bu pievÄ“rsa dažādu interešu saskaņošanai, atbalsta mehānisma efektivitātes paaugstināšanai. Savukārt pÄ“c tam, kad tika novÄ“rtÄ“ts mehānisma elektroenerÄ£ijas cenas ietekmes pieauguma risks uz tautsaimniecÄ«bu, veikti grozÄ«jumi valsts atbalsta mehānismu - elektroenerÄ£ijas obligātais iepirkums un garantÄ“tā maksa par elektrostacijā uzstādÄ«to jaudu regulÄ“jošajos normatÄ«vajos aktos, tai skaitā ETL, lai kontrolÄ“tu slogu uz tautsaimniecÄ«bu.

Kopš 2006. gada, kad stājās spÄ“kā Ministru kabineta 2006. gada 6. novembra noteikumi Nr.921 “Noteikumi par elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā”, EM kopumā saskaņā ar Ministru kabineta 2006. gada 6.novembra noteikumiem Nr.921 “Noteikumi par elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā”, MK noteikumiem Nr.221, MK noteikumiem Nr.503, MK noteikumiem Nr.198 un MK noteikumiem Nr.262 OI mehānisma ietvaros ir izdevusi 1031 lÄ“mumu par tiesÄ«bu piešÄ·iršanu pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros vai saņemt garantÄ“tu maksu par elektrostacijā uzstādÄ«to elektrisko jaudu. Tabulā Nr.2 attÄ“lots izsniegto lÄ“mumu skaits sadalÄ«jumā pa gadiem, kad tās tika izsniegtas.

Lai arÄ« 2011. gada 26. maijā stājās spÄ“kā moratorijs jaunu lÄ“mumu par obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu saskaņā ar MK noteikumiem Nr.262, pÄ“c šÄ« datuma lÄ«dz šim brÄ«dim EM ir izdevusi 47 lÄ“mumus par obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu, kas aizstāja jau lÄ«dz 2011. gada 26. maijam izdotos lÄ“mumus par elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu, no jauna nepiešÄ·irot elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bas. Šie lÄ“mumi izdoti saistÄ«bā ar Zemnieku un zvejnieku saimniecÄ«bu likuma, uz kura pamata lÄ“mumos bija iekļauti nosacÄ«jumi par zemnieku saimniecÄ«bu reorganizāciju, atcelšanu, noteiktā elektroenerÄ£ijas iepirkuma apjoma samazināšanu, kā arÄ« izmaiņām elektrostacijas adresÄ“. Tāpat 2015. gadā izdoti 3 lÄ“mumi par obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu pÄ“c AdministratÄ«vās tiesas sprieduma, kas paredzÄ“ja piešÄ·irt obligātā iepirkuma tiesÄ«bas 3 komersantiem, kuriem 2010. gada konkursā EM izdeva lÄ“mumus par obligātā iepirkuma tiesÄ«bu nepiešÄ·iršanu, spÄ“kā stāšanās. Ar atkārtoti izdotu lÄ“mumu netika mainÄ«tas prasÄ«bas, kas uz komersantu attiecās ar pirmreizÄ“ji izdotu lÄ“mumu.

2017. gadā lÄ«gums par elektroenerÄ£ijas obligāto iepirkumu vai garantÄ“to maksu par elektrostacijā uzstādÄ«to elektrisko jaudu ir bijis noslÄ“gts 408 elektrostacijām, no kurām 24 elektrostacijām šobrÄ«d atbilstoši MK noteikumu Nr.221 53.1 punktam jau ir beidzies atbalsta saņemšanas periods. LÄ«dz ar to no šÄ«m elektrostacijām elektroenerÄ£ija turpmāk OI mehānisma ietvaros netiks iepirkta. Tāpat arÄ« EM 2017. gadā 4 stacijām atcÄ“la elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bas, jo tās nebija iesniegušas gada pārskatus par to darbÄ«bu 2016. gadā.

ŠobrÄ«d papildu izmaksas, kas rodas OI mehānisma Ä«stenošanas rezultātā, sedz visi Latvijas elektroenerÄ£ijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerÄ£ijas patÄ“riņam, maksājot OIK, kas papildu elektroenerÄ£ijas cenai, sadales/pārvades tarifam un pievienotās vÄ“rtÄ«bas nodoklim (turpmāk - PVN) tiek iekļauta elektroenerÄ£ijas kopÄ“jā cenā.

OIK ir atkarÄ«ga no iepriekšÄ“jā gadā OI mehānisma ietvaros iepirktā elektroenerÄ£ijas daudzuma un tās iepirkuma cenas. OIK apmÄ“ru ietekmÄ“ arÄ« dabasgāzes cena, elektroenerÄ£ijas cena biržā un elektroenerÄ£ijas patÄ“riņš. Pieaugot dabasgāzes cenai, pieaug arÄ« OIK maksājumi. Turpretim, pieaugot elektroenerÄ£ijas cenai biržā vai elektroenerÄ£ijas patÄ“riņa apjomam OIK samazinās. OI mehānisma ietvaros iepirktais elektroenerÄ£ijas apjoms un atbalsta izmaksas 2015. un 2016. gadā apkopots šÄ« ziņojuma 3. tabulā.

1.2. OIK ierobežošana un kontroles pasākumi

1.2.1. LÄ«dz šim veiktie OIK ierobežojošie pasākumi

2013. gadā no 866 izsniegtām atļaujām elektroenerÄ£ijas ražošanu bija uzsākuši 224 komersanti, tādÄ“jādi EM prognozÄ“ja, ka bez papildu aktivitātÄ“m jau 2014. gadā OIK

varÄ“tu pieaugt robežās no 2,47 sant./kWh lÄ«dz 2,69 sant./kWh, turpinot tālāku pieaugumu turpmākajos gados. EM, lai ierobežotu elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma radÄ«tā sloga uz elektroenerÄ£ijas lietotājiem pieaugumu, tas ir, OIK nesamÄ“rÄ«gu ietekmi uz elektroenerÄ£ijas kopÄ“jo cenu, Ministru kabinets 2013. gadā apstiprināja InformatÄ«vo ziņojumu „RÄ«cÄ«bas plāns elektroenerÄ£ijas kopÄ“jās cenas pieauguma risku ierobežošanai” (MK 09.04.2013 sÄ“des prot. 18, 35. §) un ieviesa kompleksus risinājumus nozares sakārtošanai, tai skaitā tādus, kas minÄ“ti ar 2013. gada augustā apstiprinātajā InformatÄ«vajā ziņojumā "Komplekss risinājums elektroenerÄ£ijas tirgus problemātikai” (MK 13.08.2013 sÄ“des prot. Nr. 44 156.§).

Galvenie EM Ä«stenotie pasākumi OI ietekmes uz elektroenerÄ£ijas cenu mazināšanai:

- Kompleksos risinājumus veidoja četri virzieni, proti, elektroenerÄ£ijas tirgus liberalizācija, sociālais atbalsts maznodrošinātajiem, elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma ieņēmumu administrÄ“šana, kā arÄ« SubsidÄ“tās elektroenerÄ£ijas nodokļa izveidošana. Ar 2014. gada 1. janvāri ieviestais subsidÄ“tās elektroenerÄ£ijas nodoklis tiek piemÄ“rots ieņēmumiem par pārdoto elektroenerÄ£iju OI mehānisma ietvaros, kā arÄ« ieņēmumiem no garantÄ“tās maksas par stacijā uzstādÄ«to elektrisko jaudu, kā arÄ« to enerÄ£ijas ražotāju ieņēmumiem, kas saņēmuši lÄ«dzvÄ“rtÄ«gas tiesÄ«bas saskaņā ar normatÄ«vajiem aktiem, kas bija spÄ“kā pirms ETL likuma spÄ“kā stāšanās (t.i., 14 vÄ“ja elektrostacijas, kuras elektroenerÄ£ijas ražošanu uzsāka lÄ«dz 2002. gadam decembrim).

- Pagarināts jau iepriekš noteiktā moratorija termiņš, nosakot, ka lÄ«dz 2020. gada 1. janvārim komersants nav tiesÄ«gs kvalificÄ“ties tiesÄ«bu iegÅ«šanai pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros un tiesÄ«bu iegÅ«šanai saņemt garantÄ“tu maksu par koÄ£enerācijas elektrostacijā uzstādÄ«to elektrisko jaudu.

- Pieņemts lÄ“mums saglabāt OIK 2013. gada lÄ«menÄ« 26,79 EUR/MWh apmÄ“rā. MinÄ“tā pasākuma ieviešanai tika pieņemts lÄ“mums valsts budžeta dotāciju veidot gan no ienākumiem no subsidÄ“tā elektroenerÄ£ijas nodokļa, gan no AS “Latvenergo” dividendÄ“m.

-  Veikti grozÄ«jumi Noteikumos Nr.262 un Noteikumos Nr.221, lai stiprinātu komersantu uzraudzÄ«bu pār projekta Ä«stenošanu, tai skaitā projekta pirmsrealizācijas posmā. Tika noteikta prasÄ«ba komersantiem lÄ«dz 2013. gada 31.decembrim iesniegt EM bÅ«vatļaujas kopiju un apliecinājumu par finansÄ“juma pietiekamÄ«bu staciju attÄ«stÄ«bai.6,7 Lai pārliecinātos, ka obligātā iepirkuma ietvaros elektroenerÄ£ijas ražotājiem piešÄ·irtais atbalsts tiek izmantots efektÄ«vi un atbilstoši paredzÄ“tajiem mÄ“rÄ·iem, Noteikumos Nr.262 un Noteikumos Nr.221 iekļauta prasÄ«ba (spÄ“kā stājās 2012. gada 8. septembrÄ«) katru gadu obligāti iesniedzamajā (lÄ«dz kārtÄ“jā gada 1. martam) gada pārskatā par elektrostacijas darbÄ«bu sniegtos datus par pārdoto lietderÄ«go (efektÄ«vi izlietoto) siltumenerÄ£iju apstiprināt pie neatkarÄ«ga akreditÄ“ta auditora.

- Izstrādāti un apstiprināti grozÄ«jumi Noteikumos Nr.221 un Noteikumos Nr.262, kas paredz, ka no 2013. gada 16.augusta saskaņā ar šiem noteikumiem noteikto     termiņu, kādā jāuzsāk elektroenerÄ£ijas ražošana no atjaunojamiem energoresursiem un koÄ£enerācijā, nevar pagarināt.8,9

- Veikta Ä«stenotā valsts atbalsta pasākuma saskaņošana ar Eiropas Komisiju, nodrošinot elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma saskaņotÄ«bu ar Eiropas SavienÄ«bas iekšÄ“jo tirgu. PÄ“c Eiropas Komisijas (turpmāk - EK) pieņemtā lÄ“muma par valsts atbalsta lietu SA.43140 (2015/NN) - Atbalsts elektroenerÄ£ijas ražotājiem atzÄ«šanu par atbilstošu Eiropas SavienÄ«bas iekšÄ“jam tirgum, veikti grozÄ«jumi Noteikumos Nr.221        un Noteikumos Nr.26211, novÄ“ršot EK norādÄ«to valsts atbalsta pasākuma pārkompensācijas risku. Ar minÄ“tajiem grozÄ«jumiem tika nodrošināts, ka elektroenerÄ£ijas ražotāji gÅ«st saprātÄ«gu peļņu un atgÅ«st investÄ«cijas un vienlaikus tiek nodrošināta tautsaimniecÄ«bas konkurÄ“tspÄ“ja un nepalielināta mājsaimniecÄ«bu enerģētisko nabadzÄ«ba. Ar grozÄ«jumiem ieviesa kopÄ“jās kapitālieguldÄ«jumu iekšÄ“jās peļņas normas likmi 9% apmÄ“rā, noteica tā aprÄ“Ä·ināšanas kārtÄ«bu.

- Veikti grozÄ«jumi MK noteikumos Nr.221 , nosakot kārtÄ«bu, kādā komersanti, kuri saņem garantÄ“tu maksu par koÄ£enerācijas elektrostacijā uzstādÄ«to elektrisko jaudu un kuru uzstādÄ«tā elektriskā jauda ir lielāka par 100 MW, 2017. gadā var daļēji atteikties no atlikušajā atbalsta periodā garantÄ“tās maksas par koÄ£enerācijas elektrostacijā uzstādÄ«to jaudu, par to saņemot vienreizÄ“ju diskontÄ“tu maksājumu.

No minÄ“tā secināms, ka EM ir veikusi virkni pasākumu, lai salāgotu visu iesaistÄ«to pušu intereses, gan elektroenerÄ£ijas ražotāju, kam spÄ“kā ir lÄ“mumi par tiesÄ«bu iegÅ«šanu pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros vai tiesÄ«bas saņemt garantÄ“tu maksu par elektrostacijā uzstādÄ«to jaudu, gan valsts juridiskās saistÄ«bas sasniegt atjaunojamās enerÄ£ijas mÄ“rÄ·us 2020. gadā, gan arÄ« sabiedrÄ«bas iespÄ“jas segt valsts atbalsta mehānisma radÄ«tos izdevumus.

1.2.2. LÄ«dzšinÄ“ja OI mehānisma kontrole

MK noteikumu Nr.221 ietvaros ir izveidots vairāku lÄ«meņu kontroles mehānisms atbalsta sistÄ“mas darbÄ«bas nodrošināšanai. Kontroles mehānisma ietvaros tiek uzraudzÄ«ta komersantu pienākumu izpilde pÄ“c EM atļauju izsniegšanas, pirms komersants ir Ä«stenojis koÄ£enerācijas stacijas projektu. Kontroles procesa ietvaros ir noteiktas prasÄ«bas, kas komersantam jāīsteno, lai noslÄ“gtu lÄ«gumu ar AS “EnerÄ£ijas publiskais tirgotājs” tādÄ“jādi uzsākot elektroenerÄ£ijas ražošanu obligātā iepirkuma ietvaros. Kontroles procesa ietvaros notiek obligātā iepirkumā ražojošo koÄ£enerācijas staciju gada pārskatu pārbaude, kā arÄ« kontroles grupas klātienes vizÄ«tes.

MK noteikumu Nr.221 III nodaļa nosaka elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma un garantÄ“tās maksas par koÄ£enerācijas elektrostacijā uzstādÄ«to elektrisko jaudu Ä«stenošanu un uzraudzÄ«bu. EM veic kontroli, vai ražotāji noteiktajā termiņā uzsāk elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerāciļā, kā arÄ« komersantu gada pārskatu par elektrostaciju darbÄ«bu iepriekšÄ“jā gadā iesniegšanu. IzvÄ“rtÄ“jot minÄ“tos gada pārskatus, EM pārbauda koÄ£enerācijas stacijas darbÄ«bas atbilstÄ«bu MK noteikumu Nr.221 6.punktā minÄ“tajiem efektivitātes kritÄ“rijiem. Tāpat EM pārliecinās, ka attiecÄ«gajā gada pārskata periodā komersants ievÄ“ro bÅ«vniecÄ«bu un bÅ«vju ekspluatāciju reglamentÄ“jošo normatÄ«vo aktu prasÄ«bas, komersantam nav bijuši nodokļu parādi, tai skaitā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parādi, koÄ£enerācijas elektrostacijā enerÄ£ijas ražošanai ir ticis izmantots gada pārskatā norādÄ«tais kurināmā veids.

OI ietvaros iepirktais elektroenerģijas apjoms un atbalsta izmaksas 2017.gadā

Izvērtētie gada pārskati 382

BrÄ«dinājumi par gada pārskatu neiesniegšanu 36

Brīdinājumi par nodokļu parādiem 13

Atceltās atļaujas par gada pārskatu neiesniegšanu vai ražošanas neuzsākšanu noteiktajā termiņā 7

Saskaņā ar MK noteikumu Nr.221 28.punktu publiskais tirgotājs no koÄ£enerācijas elektrostacijas, kas ir saņēmusi tiesÄ«bas pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros, iepÄ“rk tikai koÄ£enerācijā saražotās elektroenerÄ£ijas pārpalikumu, kas atlicis pÄ“c elektroenerÄ£ijas izlietošanas koÄ£enerācijas elektrostacijas vajadzÄ«bām. Atlikušo elektroenerÄ£ijas daudzumu aprÄ“Ä·ina MK noteikumu Nr.221 29.punktā minÄ“tajā kārtÄ«bā.

Saskaņā ar MK noteikumu Nr.221 43.punktu SPRK kontrolÄ“ koÄ£enerācijas elektrostacijas darbÄ«bas atbilstÄ«bu enerģētikas nozari reglamentÄ“jošajiem normatÄ«vajiem aktiem, bet sistÄ“mas operators - elektroenerÄ£ijas un siltumenerÄ£ijas uzskaites ierīču stāvokli.

EM ir arÄ« izveidojusi kontroles grupu, kas saskaņā ar MK noteikumu Nr.221 45.1 punktu tiesÄ«ga veikt elektrostaciju kontroli, tajā skaitā, ierodoties uz elektrostaciju apskati klātienÄ“ (turpmāk - Kontroles grupa). Kontroles grupa ir izveidota saskaņā ar Ministru prezidenta biedra, ekonomikas ministra Arvila Ašeradena 2017. gada 29. septembra rÄ«kojumu Nr.202 “Par kontroles grupas izveidošanu”. Tās sastāvā ir EM Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta darbinieki, kā arÄ« BÅ«vniecÄ«bas valsts kontroles biroja, AS “Sadales tÄ«kls” eksperts, kā arÄ« tiek pieaicināts enerģētikas nozares eksperts. ReizÄ“ ar Kontroles grupas vizÄ«ti elektrostacijā, tās pārbaudi tiek aicināts veikt arÄ« vietÄ“jās pašvaldÄ«bas bÅ«vvaldes bÅ«vinspektoram.

Kontroles grupas pārbaudes tiek Ä«stenotas, vispirms pārbaudot elektrostacijas darbÄ«bas gada pārskatā sniegto informāciju un pÄ“c tam apmeklÄ“jot elektrostaciju klātienÄ“, tādÄ“jādi pārliecinoties, vai gada pārskatā un iesniegumā par tiesÄ«bu iegÅ«šanu pārdot elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros vai saņemt garantÄ“tu maksu par elektrostacijā uzstādÄ«to jaudu sniegtā informācija ir patiesa un pamatota ar dokumentāciju. Tāpat tiek pārbaudÄ«ts, vai tiek ievÄ“roti ar bÅ«vniecÄ«bu un Ä“ku ekspluatāciju saistÄ«tie normatÄ«vie akti. Kontroles grupas apsekojuma ietvaros Kontroles grupa pieprasa komersantam uzraudzÄ«bas Ä«stenošanai nepieciešamo informāciju, kā arÄ« rakstiskus un mutiskus paskaidrojumus.

Kontroles grupa pārbauda koÄ£enerācijas stacijas atbilstÄ«bu atbilstošo Ministru kabineta noteikumu kritÄ“rijiem, kā arÄ« komersanta iesniegtās informācijas un datu ticamÄ«bu. PārbaudÄ“ konstatÄ“jot koÄ£enerācijas stacijas neatbilstÄ«bu noteikumiem, vai iesniegtās informācijas nepatiesumu pÄ“c Kontroles grupas atzinuma EM brÄ«dina komersantu. Komersantam ir pienākums 9 mÄ“nešu laikā pÄ“c brÄ«dinājuma saņemšanas novÄ“rst konstatÄ“tos pārkāpumus.

1.3. ElektroenerÄ£ijas ražošana atļauju izsniegšanas kārtÄ«ba un iekārtas pieslÄ“gšana tÄ«klam

1.3.1. Ekonomikas ministrijas atļauja elektroenerÄ£ijas ražošanas jaudu palielināšanai vai jaunu ražošanas iekārtu ieviešanai

ES normatÄ«vie akti, tai skaitā Eiropas Parlamenta un Padomes 2009.gada 13.jÅ«lija direktÄ«vas 2009/72/EK par kopÄ«giem noteikumiem attiecÄ«bā uz elektroenerÄ£ijas iekšÄ“jo tirgu un par direktÄ«vas 2003/54/EK atcelšanu) paredz, ka jaunu enerÄ£ijas ražošanas jaudu bÅ«vniecÄ«bas sakarā dalÄ«bvalstÄ«m ir jāparedz atļauju izsniegšanas procedÅ«ra un jaunu ražošanas iekārtu ieviešanai. Lai ievÄ“rotu direktÄ«vas prasÄ«bas, ETL 22.pants nosaka, ka ražošanas jaudu palielināšanai un jaunu ražošanas iekārtu ieviešanai nepieciešama EM atļauja. PrasÄ«bas, kas jāaizpilda, lai atļauju saņemtu, kā arÄ« atļaujas izsniegšanas, anulÄ“šanas un derÄ«guma termiņas pagarināšanas kārtÄ«bu nosaka Ministru kabineta 2009.gada 11.augusta noteikumi Nr.883 “Noteikumi par atļaujām elektroenerÄ£ijas ražošanas jaudu palielināšanai vai jaunu ražošanas iekārtu ieviešanai” (turpmāk - MK noteikumi Nr.883).

Lai saņemtu atļauju elektroenerÄ£ijas ražošanas jaudu palielināšanai vai jaunu ražošanas iekārtu ieviešanai (turpmāk - EM atļauja), iesniedzÄ“jam atbilstoši MK noteikumu Nr.883 2.punktam jāaizpilda iesniegums (MK noteikumu Nr.883 1.pielikums) un jāiesniedz EM kopā ar MK noteikumu Nr.883 2.punktā noteiktajiem dokumentiem:

1) plānotās elektrostacijas izvietojuma plāns nekustamajā Ä«pašumā;

2) uzstādāmās elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtas tehniskais apraksts atbilstoši MK noteikumu Nr.883 2.pielikumam;

3) valdÄ«juma tiesÄ«bas apliecinoša dokumenta kopiju par nekustamo Ä«pašumu (ja attiecÄ«gais nekustamais Ä«pašums nav iesniedzÄ“ja Ä«pašumā vai viņa valdÄ«juma tiesÄ«bas nav ierakstÄ«tas zemesgrāmatā).

PÄ“c iesnieguma saņemšanas, EM atbilstoši MK noteikumu Nr.883 3.punktam 30 dienu laikā pārbauda dokumentos norādÄ«tās informācijas patiesumu, pārliecinoties par uzņēmuma juridiskajiem datiem un pilnvarotās personas pārstāvÄ«bas tiesÄ«bām (Lursoft datu bāzÄ“), kā arÄ« par iesniedzÄ“ja Ä«pašumtiesÄ«bām (valsts vienotajā datorizÄ“tajā zemesgrāmatā). IesniedzÄ“ja norādÄ«tie plānotās elektrostacijas tehniskie parametri tiek pieņemti kā fakts un netiek pārbaudÄ«ti, ņemot vÄ“rā, ka atļaujas saņemšanas stadijā elektrostacija vÄ“l ir tikai vispārÄ«gā ieceres stadijā.

PÄ“c minÄ“tās dokumentu pārbaudes, EM izsniedz atļauju (lÄ“mumu), kurā norādÄ«ta elektrostacijas atrašanās vieta (adrese un kadastra numurs), elektrostacijas veids, jauda, kurināmais un termiņš kādā atļaujas saņēmÄ“jam ir jāuzbÅ«vÄ“ elektrostacija.

Papildus, atbilstoši MK noteikumu Nr.883 6. un 8.punktam, atļaujā tiek noteikts, ka tās saņēmÄ“jam ir rakstiski jāinformÄ“ EM par elektroenerÄ£ijas iekārtas bÅ«vniecÄ«bas uzsākšanu, kā arÄ« pieslÄ“gšanu elektroenerÄ£ijas tÄ«klam. MK noteikumu Nr.883 6.punkts nosaka šÄdus pienākumus: 1) iesniedzÄ“jam rakstiski informÄ“t EM par ražošanas iekārtas bÅ«vniecÄ«bu vai jaudas palielinājumu; 2) EM pārbaudÄ«t iesniegtajos dokumentos norādÄ«tās informācijas patiesumu. Savukārt, MK noteikumu Nr.883. 8.punkts nosaka, ka atļaujas saņēmÄ“jam 30 dienu laikā pÄ“c lÄ“mumā atļautās darbÄ«bas Ä«stenošanas par to rakstiski informÄ“ EM, iesniedzot apliecinājumu par elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtas pieslÄ“gšanu elektroenerÄ£ijas tÄ«klam un akta kopiju par elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtas pieslÄ“gšanu elektroenerÄ£ijas tÄ«klam.

1.3.2. ElektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtas pieslÄ“gšanas tÄ«klam kārtÄ«ba

Pamatojoties uz ETL 8.panta otro daļu un 9.panta otro un otro prim daļām, 2012. gada 22. februārÄ« SPRK ir pieņēmusi padomes lÄ“mumu Nr.1/6 “SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumi elektroenerÄ£ijas ražotājiem” (turpmāk - SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumi Nr.1/6), kas ir stājies spÄ“kā 2012. gada 1. martā. SPRK noteikumi Nr.1/6 detalizÄ“ti nosaka ražošanas iekārtas pieslÄ“gšanas tÄ«klam.

ETL 9.panta otrā daļa paredz, ka sistÄ“mas operatoram ir pastāvÄ«gas saistÄ«bas nodrošināt elektroenerÄ£ijas sistÄ“mas dalÄ«bniekiem nepieciešamo pieslÄ“gumu attiecÄ«gajai sistÄ“mai saskaņā ar SPRK noteiktajiem vienotiem sistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumiem, ja elektroenerÄ£ijas sistÄ“mas dalÄ«bnieks izpilda sistÄ“mas operatora noteiktās tehniskās prasÄ«bas pieslÄ“guma ierÄ«košanai. Atbilstoši ETL 1.panta otrās daļas 12.punktam elektroenerÄ£ijas sistÄ“mas dalÄ«bnieki (turpmāk - sistÄ“mas dalÄ«bnieki) ir elektroenerÄ£ijas ražotāji, pārvades sistÄ“mas operators, sadales sistÄ“mas operatori un galalietotāji. LÄ«dz ar to, iesniedzÄ“ja nākamais solis pÄ“c EM atļaujas saņemšanas ir pieteikuma iesniegšana sistÄ“mas operatoram par jaunas elektrostacijas  pieslÄ“gšanu sistÄ“mai vai esošÄ sistÄ“mas pieslÄ“guma jaudas palielināšanu SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumiem Nr.1/6.

SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 4.punkts nosaka, ka minÄ“tajam ražotāja pieteikumam sistÄ“mas operatoram ir jāatbilst SPRK noteikumu 1.pielikumā noteiktajam paraugam, kurā tostarp jānorāda elektrostacijas tips, jauda, izmantotais kurināmais, kā arÄ« papildus jāpievieno šÄdi dokumenti:

1) elektrostacijas ģeogrāfiskā izvietojuma plāns;

2) zemes robežu plāna kopija;

3) dokuments, kas apliecina nekustamā Ä«pašuma valdÄ«juma tiesÄ«bas;

4) EM atļauja;

5) elektrostacijas elektriskā shēma un uzstādīto iekārtu elektrotehniskie parametri

un operatīvie apzīmējumi;

6) atbildÄ«gās personas kvalifikāciju apliecinoša dokumenta kopija.

SistÄ“mas operators pārbauda ražotāja pieteikumā sniegtos datus par uzņēmumu un Ä«pašumtiesÄ«bām.

Atbilstoši SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 7.punktam 60 dienu laikā pÄ“c ražotāja pieteikuma saņemšanas, sistÄ“mas operators izsniedz tehniskos noteikumus elektrostacijas pieslÄ“guma izbÅ«vei. Tehniskajos noteikumos, saskaņā ar ražotāja pieteikumu, tiek norādÄ«ts arÄ« elektrostacijas veids un jauda. PÄ“c tam ražotājs, saskaņā ar sistÄ“mas operatora izsniegtajiem tehniskajiem noteikumiem, izstrādā elektrostacijas pieslÄ“guma bÅ«vprojektu, ko saskaņā ar SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 8.punktu saskaņo ar sistÄ“mas operatoru un apstiprina atbilstoši bÅ«vniecÄ«bu reglamentÄ“jošo normatÄ«vo aktu prasÄ«bām.

SPRK noteikumu Nr.1/6 8.punkts nosaka, ka pÄ“c sistÄ“mas pieslÄ“guma bÅ«vprojekta apstiprināšanas, sistÄ“mas operators un ražotājs noslÄ“dz pieslÄ“guma lÄ«gumu. PÄ“c lÄ«guma noslÄ“gšanas ražotājs, atbilstoši tehniskajiem noteikumiem, izbÅ«vÄ“ elektrostacijas pieslÄ“gumu. SPRK noteikumu Nr.1/6 15.punkts paredz, ka ražotājs rakstiski informÄ“ sistÄ“mas operatoru par gatavÄ«bu veikt elektrostacijas un sistÄ“mas operatora elektroietaišu kopÄ“jo pārbaudi. Visai bÅ«vniecÄ«bai šai brÄ«dÄ« ir jābÅ«t pabeigtai, jo SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 16.punkts nosaka, ka ražotājam ir rakstiski jāsniedz informācija sistÄ“mas operatoram par elektrostacijas un tās sistÄ“mas bÅ«vniecÄ«bas pabeigšanu.

Atbilstoši SPRK noteikumu Nr. 1/6 16.punktam, sistÄ“mas operators pārbauda gan ražotāja uzstādÄ«to elektrostaciju, gan izbÅ«vÄ“tā sistÄ“mas pieslÄ“guma atbilstÄ«bu sistÄ“mas operatora izsniegtajiem tehniskajiem noteikumiem. SPRK noteikumu Nr.1/6 17.punkts nosaka, ka tikai pie nosacÄ«juma, ja sistÄ“mas operators konstatÄ“, ka ražotāja uzstādÄ«tā elektrostacija un izbÅ«vÄ“tais sistÄ“mas pieslÄ“gums atbilst sistÄ“mas operatora izsniegtajiem tehniskajiem noteikumiem, sistÄ“mas operators un ražotājs noslÄ“dz sistÄ“mas pakalpojumu lÄ«gumu.

PÄ“c sistÄ“mas pakalpojumu lÄ«guma noslÄ“gšanas sistÄ“mas operators izsniedz ražotājam SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr. 1/6 3.pielikumā noteiktā parauga atļauju pieslÄ“gt elektrostaciju sistÄ“mai uz 72 stundu pārbaudes laiku. ŠÄ«s atļaujas pielikumā ir arÄ« jābÅ«t ražotāja iesniegtā dokumentācija, tostarp apliecinājumam par elektrostacijas bÅ«vju un elektroietaises montāžas darbu pabeigšanu, kā arÄ« elektrostacijas tehniskajam raksturojumam.

Atbilstoši SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 19. punktam 72 stundu pārbaudes laikā tiek veikta Ä£enerÄ“jošÄs iekārtas (Ä£eneratora) pārbaude un saražotās elektroenerÄ£ijas parametru mÄ“rÄ«jumi. Ja pārbaudÄ“ veikto mÄ“rÄ«jumu rezultāti atbilst standartā LVS EN 50160 "Publisko elektroapgādes tÄ«klu sprieguma raksturlielumi" noteiktajām prasÄ«bām, sistÄ“mas operators paraksta SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 4.pielikumā noteiktā parauga aktu par elektrostacijas atzÄ«šanu kā derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu. Aktā tiek uzrādÄ«ti konkrÄ“ti elektrostacijas Ä£enerÄ“jošo iekārtu numuri, kā arÄ« tā pielikumā ir jābÅ«t tostarp aktam par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā un ražotāja elektroietaises pārbaudes aktam.

PÄ“c akta par elektrostacijas atzÄ«šanu kā derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu izsniegšanas, sadales operators saskaņā ar SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 19.punktu izsniedz 5.pielikumā noteiktā parauga atļauju elektrostacijas pieslÄ“gšanai sistÄ“mai un pieslÄ“dz elektrostaciju sistÄ“mai.

2. Sākotnējais situācijas vērtējums

2.1. Pirmo astoņu koģeneracijas staciju ad hoc izvērtējums

PÄ“c publiski izskanÄ“jušÄs informācijas par iespÄ“jamām neatbilstÄ«bām vairākās koÄ£enerācijas stacijās, EM izveidotā Kontroles grupa Ä«stenoja pirmo astoņu koÄ£enerācijas elektrostaciju ārkārtas elektrostacijas pārbaudes laika periodā no 2017.gada 17.oktobra lÄ«dz 2017.gada 23.oktobrim. Šajās pārbaudÄ“s Kontroles grupa ir inspicÄ“jusi astoņas elektrostacijas paredzÄ“tās atrašanās vietas un ar tiesu izpildÄ«tāja palÄ«dzÄ«bu fiksÄ“jusi faktisko stāvokli saistÄ«bā ar koÄ£enerācijas elektrostacijas esamÄ«bu un tās darbÄ«bu, kā arÄ« pārbaudÄ«jusi AS “Sadales tÄ«kls” rÄ«cÄ«bā esošo dokumentāciju par attiecÄ«gajām elektrostacijām.

Fakta konstatācija:

SIA "Briedis būve" Nav iekārta vai būve, kas apliecinātu, ka ir iespējams ražot gan siltumu, gan elektroenerģiju.

SIA "Madonas Eko" Nav iekārta vai būve, kas apliecinātu, ka ir iespējams ražot gan siltumu, gan elektroenerģiju.

SIA "Tektus" Objektā ir veikta bÅ«vlaukuma norobežošana ar pagaida žoga konstrukciju un veikti zemes darbi izrokot bÅ«vbedri. Nav pazÄ«mju, ka objektā notiktu aktÄ«vi bÅ«vdarbi.

SIA "M parks" Objektā ir veikta bÅ«vlaukuma norobežošana ar pagaida žoga konstrukciju un veikti zemes darbi izrokot bÅ«vbedri. Nav pazÄ«mju, ka objektā notiktu aktÄ«vi bÅ«vdarbi.

SIA "E Strenči" Objektā veikta pamatu izbÅ«ve, notiek apgaismojuma, Å«densvada, kanalizācijas izbÅ«ve, kā arÄ« sienu armÄ“šana.

SIA "Elektro rīdzene" Nav iekārta vai būve, kas apliecinātu, ka ir iespējams ražot gan siltumu, gan elektroenerģiju

SIA "E Seda" Nav iekārta vai būve, kas apliecinātu, ka ir iespējams ražot gan siltumu, gan elektroenerģiju.

SIA "Rīgas enerģija" Objekts netiek ekspluatēts un tajā turpinās būvdarbi.

NotikušÄs pārbaudes apliecina, ka elektroenerÄ£ijas ražošana koÄ£enerācijas elektrostacijās šobrÄ«d nenotiek un pamatoti ticams, ka elektroenerÄ£ija tikusi ražota vienÄ«gi uz 72 stundu pārbaudes laiku. TādÄ“jādi regulÄ“juma vai tā piemÄ“rošanas dēļ nav sasniegts 2012. gada noteikumos ietverto grozÄ«jumu mÄ“rÄ·is nodrošināt, ka lÄ«dz noteiktajam termiņam koÄ£enerācijas elektrostacijas vai nu ir nodota ekspluatācijā, vai arÄ« tā zaudÄ“ tiesÄ«bas ražot elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros.

2.2. Normatīvo aktu analīze

2.2.1. MK noteikumu Nr.221 prasības attiecībā uz OI mehānisma termiņu un to saistītās problēmas

MK noteikumi Nr.262 skaidri regulÄ“ brÄ«di, kad komersantiem, kuri saskaņā ar MK noteikumos Nr.262 noteikto kārtÄ«bu ir ieguvuši tiesÄ«bas pārdot no atjaunojamiem energoresursiem saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros, iestājas valsts atbalsta termiņš. Atbilstoši MK noteikumiem Nr.262 vÄ“ja, biomasas, biogāzes stacijām pārdošanas cenu elektroenerÄ£ijas apjomam, ko šie komersanti ir tiesÄ«gi pārdot OI mehānisma ietvaros, divus 10 gadu periodus aprÄ“Ä·ina no elektrostacijas ekspluatācijas uzsākšanas dienas. Savukārt, ņemot vÄ“rā, ka vairums hidroelektrostaciju uz valsts atbalsta mehānisma, kas Ä«stenots obligātā elektroenerÄ£ijas iepirkuma veidā, ieviešanas brÄ«di, stājoties spÄ“kā MK noteikumiem Nr.503 (vÄ“lāk MK noteikumiem Nr.198 un MK noteikumiem Nr.262), bija jau nodotas ekspluatācijā, attiecÄ«bā uz hidroelektrostacijām tika noteikts, ka pārdošanas cenu elektroenerÄ£ijas apjomam divus 10 gadu periodus aprÄ“Ä·ina no EM lÄ“muma pieņemšanas dienas. ArÄ« atjaunojamos energoresursu izmantošanu veicinošie MK noteikumi Nr.503 faktiski paredzÄ“ja neterminÄ“tu atbalstu.

Minēto kļūdu novērsa un termiņu ieviesa ar MK noteikumiem Nr.198, kas aizstāja MK noteikumus Nr.503.

MK noteikumu Nr.604 mÄ“rÄ·is, veicot grozÄ«jumus MK noteikumos Nr.221 un papildinot ar normām, kas nosaka brÄ«di, kad tirgotājs, no koÄ£enerācijas stacijas iepÄ“rk koÄ£enerācijas procesā saražoto elektroenerÄ£iju noteiktu laiku (10 vai 15 gadus atkarÄ«bā no koÄ£enerācijas stacijas jaudas), ņemot vÄ“rā tam pievienotajā anotācijā sniegto informāciju, cita starpā bija novÄ“rst iespÄ“ju komersantam saņemt neterminÄ“tu atbalstu, mazinot nesamÄ“rÄ«ga valsts atbalsta ietekmes pieauguma risku uz elektroenerÄ£ijas galalietotājiem. LÄ«dz MK noteikumu Nr.604 spÄ“kā stāšanās brÄ«dim MK noteikumu Nr.221 21.10.apakšpunkts noteica, ka termiņu, lÄ«dz kuram komersantam ir jāuzsāk elektroenerÄ£ijas ražošana koÄ£enerācijā norāda lÄ“mumā. LÄ«dz tam atbalsta termiņš tika noteikts attiecÄ«bā uz stacijām, kas saņem garantÄ“tu maksu par elektrostacijā uzstādÄ«to jaudu, nosakot, ka tas nav ilgāks par 15 gadiem no koÄ£enerācijas stacijas vai šÄ«s stacijas koÄ£enerācijas iekārtas nodošanas ekspluatācijā. Taču attiecÄ«bā uz koÄ£enerācijas elektrostacijām, kas saņēmušas tiesÄ«bas pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros un no kurām tirgotājs iepÄ“rk koÄ£enerācijas procesā saražoto elektroenerÄ£iju, termiņš netika regulÄ“ts.

EM, pieņemot lÄ“mumus par tiesÄ«bu piešÄ·iršanu pārdot koÄ£enerācijā ražotu elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros, ievÄ“rojot MK noteikumu Nr.221 21.10.apakšpunktā noteikto, ka termiņu, lÄ«dz kuram komersantam ir jāuzsāk elektroenerÄ£ijas ražošana koÄ£enerācijā, norāda lÄ“mumā, interpretÄ“jot normatÄ«vos aktus, tai skaitā MK noteikumus Nr.883, termiņu, lÄ«dz kuram komersantam ir jāuzsāk elektroenerÄ£ijas ražošana koÄ£enerācijā noteica tādu, kādu to nosaka MK noteikumi 883. Pirmie noteikumi, kas regulÄ“ja elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā (MK noteikumi Nr.921) neregulÄ“ja to, kāda informācija ietverama EM izsniegtajā lÄ“mumā. SpÄ“kā stājoties MK noteikumiem Nr.221, MK noteikumi tika papildināti ar normu, kas nosaka, ka EM lÄ“mumā cita starpā norāda arÄ« termiņu, lÄ«dz kuram komersantam ir jāuzsāk elektroenerÄ£ijas ražošana koÄ£enerācijā.

Lai novÄ“rstu minÄ“tās interpretācijas iespÄ“jas, ar MK noteikumiem Nr.604 MK noteikumos Nr.221 tika iestrādātas normas, ka tirgotājs no komersanta, kas saņēmis tiesÄ«bas pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros un kura koÄ£enerācijas elektrostacijas vai atsevišÄ·as šÄ«s elektrostacijas koÄ£enerācijas iekārtas uzstādÄ«tā elektriskā jauda nepārsniedz četrus megavatus, iepÄ“rk koÄ£enerācijas procesā saražoto elektroenerÄ£iju 10 gadus no dienas, kad izpildÄ«ts viens no šÄdiem nosacÄ«jumiem:

- “53.1 1. koÄ£enerācijas elektrostacijas vai atsevišÄ·as šÄ«s elektrostacijas koÄ£enerācijas iekārtas jauda ir nodota ekspluatācijā saskaņā ar sistÄ“mas operatora izdotu atļauju pieslÄ“gt sistÄ“mai koÄ£enerācijas elektrostaciju vai atsevišÄ·u šÄ«s elektrostacijas koÄ£enerācijas iekārtu, bet, ja šÄda atļauja nav izsniegta, ar stacijas ekspluatācijā pieņemšanas dienu;

- 53.1 2.lÄ“mumā par koÄ£enerācijā saražotās elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu pÄ“c jaudas palielināšanas norādÄ«tā jauda ir nodota ekspluatācijā saskaņā ar sistÄ“mas operatora izdotu atļauju pieslÄ“gt sistÄ“mai ar palielināto jaudu koÄ£enerācijas elektrostaciju vai atsevišÄ·u šÄ«s elektrostacijas koÄ£enerācijas iekārtu. ”

Tāpat ar MK noteikumiem Nr.604 MK noteikumos Nr.221 tika iestrādātas normas, ka tirgotājs no komersanta, kas saņēmis tiesÄ«bas pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros un kura koÄ£enerācijas elektrostacijas vai atsevišÄ·as šÄ«s elektrostacijas koÄ£enerācijas iekārtas uzstādÄ«tā elektriskā jauda ir lielāka par četriem megavatiem, iepÄ“rk koÄ£enerācijas procesā saražoto elektroenerÄ£iju 15 gadus no dienas, kad izpildÄ«ts viens no šÄdiem nosacÄ«jumiem:

- “52.1 1. koÄ£enerācijas elektrostacijas vai atsevišÄ·as šÄ«s elektrostacijas koÄ£enerācijas iekārtas jauda ir nodota ekspluatācijā saskaņā ar sistÄ“mas operatora izdotu atļauju pieslÄ“gt sistÄ“mai koÄ£enerācijas elektrostaciju vai atsevišÄ·u šÄ«s elektrostacijas koÄ£enerācijas iekārtu, bet, ja šÄda atļauja nav izsniegta, ar stacijas ekspluatācijā pieņemšanas dienu;

- 52.1 2. lÄ“mumā par koÄ£enerācijā saražotās elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu pÄ“c jaudas palielināšanas norādÄ«tā jauda ir nodota ekspluatācijā saskaņā ar sistÄ“mas operatora izdotu atļauju pieslÄ“gt sistÄ“mai ar palielināto jaudu koÄ£enerācijas elektrostaciju vai atsevišÄ·u šÄ«s elektrostacijas koÄ£enerācijas iekārtu.”

AttiecÄ«bā uz stacijām, kas saņem garantÄ“tu maksu par elektrostacijā uzstādÄ«to jaudu, ja lÄ«dz MK noteikumu Nr.604 spÄ“kā stāšanās brÄ«dim atbilstoši MK noteikumu Nr.221 36.punktam bija ierobežots un noteikts, ka termiņš attiecÄ«bā uz stacijām, kas saņem garantÄ“tu maksu par elektrostacijā uzstādÄ«to jaudu, nav ilgāks par 15 gadiem no koÄ£enerācijas stacijas vai šÄ«s stacijas koÄ£enerācijas iekārtas nodošanas ekspluatācijā, tad lÄ«dz ar MK noteikumiem Nr.604 maksu par koÄ£enerācijas elektrostacijā uzstādÄ«to elektrisko jaudu veic, pamatojoties uz pārvades sistÄ“mas operatora un komersanta lÄ«gumu, ko slÄ“dz uz termiņu, kas nav ilgāks par 15 gadiem no koÄ£enerācijas stacijas vai šÄ«s stacijas koÄ£enerācijas iekārtas nodošanas ekspluatācijā, saskaņā ar sistÄ“mas operatora izdotu atļauju pieslÄ“gt sistÄ“mai koÄ£enerācijas elektrostaciju.

Ar MK noteikumiem Nr.604 tika precizÄ“ti MK noteikumi Nr.221, nosakot, ka pārvades sistÄ“mas operators maksā komersantam garantÄ“tu maksu 15 gadus no dienas, kad izpildÄ«ts viens no šÄdiem nosacÄ«jumiem”

- “55.1 1. lÄ“mumā par garantÄ“tas maksas tiesÄ«bu piešÄ·iršanu norādÄ«tā jauda ir nodota ekspluatācijā saskaņā ar sistÄ“mas operatora izdotu atļauju pieslÄ“gt sistÄ“mai koÄ£enerācijas elektrostaciju, bet, ja šÄda atļauja nav izsniegta, ar stacijas ekspluatācijā pieņemšanas dienu;

- 55.1 2. lÄ“mumā par garantÄ“tas maksas tiesÄ«bu piešÄ·iršanu pÄ“c jaudas palielināšanas norādÄ«tā jauda ir nodota ekspluatācijā saskaņā ar sistÄ“mas operatora izdotu atļauju pieslÄ“gt sistÄ“mai ar palielināto jaudu koÄ£enerācijas elektrostaciju.”

Atbilstoši MK noteikumiem Nr.604, kas papildināja MK noteikumus Nr.221 ar 72. un 73.punktu, kas noteic, ka, ja EM izsniegtajā lÄ“mumā par tiesÄ«bu piešÄ·iršanu pārdot koÄ£enerācijā saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros, tai skaitā arÄ« pÄ“c elektrostacijas jaudas palielināšanas, nav norādÄ«ts termiņš elektroenerÄ£ijas ražošanas uzsākšanai un komersants nav uzsācis elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā, kā arÄ« termiņš lÄ«dz kuram jāuzsāk elektroenerÄ£ijas ražošana koÄ£enerācijā pÄ“c elektrostacijas jaudas palielināšanas, tad elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā uzsāk šÄdos termiņos, par termiņa atskaites punktu piemÄ“rojot 2012.gada 10.septembri: - ne vÄ“lāk kā 24 mÄ“nešu laikā, ja koÄ£enerācijas elektrostacijas plānotā vai papildus uzstādāmā elektriskā jauda nepārsniedz 1 MW;

- ne vÄ“lāk kā 36 mÄ“nešu laikā, ja koÄ£enerācijas elektrostacijas plānotā vai papildus uzstādāmā elektriskā jauda nepārsniedz 4 MW;

- ne vÄ“lāk kā 48 mÄ“nešu laikā, ja koÄ£enerācijas elektrostacijas plānotā vai papildus uzstādāmā elektriskā jauda nepārsniedz 20 MW;

- ne vÄ“lāk kā 60 mÄ“nešu laikā, ja koÄ£enerācijas elektrostacijas plānotā vai papildus uzstādāmā elektriskā jauda pārsniedz 20 MW.”

VÄ“rtÄ“jot MK noteikumos Nr.262 un MK noteikumos Nr.221 ietvertās atbalsta termiņu regulÄ“jošÄs normas, iespÄ“jams secināt, ka MK noteikumi Nr.262 un MK noteikumi Nr.221 noteikuši atšÄ·irÄ«gu pieeju, lai noteiktu atbalsta termiņa sākuma brÄ«di.

MK noteikumi Nr.262 skaidri norāda uz elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā kā atbalsta termiņa sākuma brÄ«di, vai, ja stacija jau ir nodota ekspluatācijā pirms pretendÄ“šanas uz atbalstu, ir norāde uz EM izsniegtu lÄ“mumu kā atbalsta termiņa sākuma brÄ«di.

Savukārt MK noteikumi Nr.221 runā par termiņu, kādā uzsākama elektroenerÄ£ijas ražošana (MK noteikumu Nr.221 21.10.apakšpunkts, 72. punkts, 73. punkts), lÄ«dz ar ko noteikts atbalsta termiņa sākuma brÄ«dis.

Saskaņā ar MK noteikumu Nr.221 24.punktu obligāto iepirkumu Ä«steno, pamatojoties uz tirgotāja un komersanta vai tā pilnvarotas personas lÄ«gumu. Par lÄ«guma spÄ“kā stāšanos dienu atbilstoši MK noteikumu Nr.221 25.punktam tiek uzskatÄ«ta diena, kad elektrostacija nodota ekspluatācijā un saņemts sistÄ“mas operatora akts par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu.

MK noteikumu Nr.221 redakcija lÄ«dz MK noteikumu Nr.604 spÄ“kā stāšanās brÄ«dim paredzÄ“ja, ka par lÄ«guma spÄ“kā stāšanos dienu tiek uzskatÄ«ta diena, kad elektrostacija nodota ekspluatācijā, neparedzot prasÄ«bu saņemt sistÄ“mas operatora aktu par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu.

LÄ«dz ar to secināms, ka spÄ“kā esošo MK noteikumu Nr.221 redakcija paredz, ka elektroenerÄ£ijas ražošana un pārdošana obligātā iepirkuma ietvaros iespÄ“jama tikai un vienÄ«gi, ja izpildās abi 25.punktā minÄ“tie nosacÄ«jumu - gan par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā, gan par attiecÄ«gā sistÄ“mas operatora akta nepieciešamÄ«bu.

KoÄ£enerācijas elektrostacijas ar jaudu lielāku par 4 MW savas prasÄ«bas uzsākt elektroenerÄ£ijas ražošanu izpildÄ«ja laikus, kā arÄ« visas ir uzsākušas elektroenerÄ£ijas ražošanu obligātā iepirkuma ietvaros.

Savukārt attiecÄ«bā uz koÄ£enerācijas elektrostacijām ar jaudu lÄ«dz 4 MW, tām Ä«stenojot elektroenerÄ£ijas ražošanas uzsākšanu, izgaismojās iespÄ“jamas nelikumÄ«ga darbÄ«bas.

Lai veicinātu pÄ“c iespÄ“jas ātrāku koÄ£enerācijas elektrostaciju ražošanas uzsākšanu un pārdošanu obligātā iepirkuma ietvaros, sākotnÄ“jam risinājumam EM ierosina veikt grozÄ«jumus MK noteikumos Nr.221, paredzot MK noteikumos Nr.221 ietvert prasÄ«bu attiecÄ«bā uz minÄ“tajiem komersantiem noteikt termiņu, kādā elektrostacijai jābÅ«t nodotai ekspluatācijā un noslÄ“gtam lÄ«gumam ar AS “EnerÄ£ijas publiskais tirgotājs”.

2.2.2. SPRK noteikumu analīze/ skaidrība

EM ieskatā SPRK noteikumiem, kas nosaka kādā veidā tiek pieslÄ“gti ražotāji elektroenerÄ£ijas sistÄ“mai, jānodrošina, ka ražošana netiek uzsākta tādās elektrostacijās, kuras var apdraudÄ“t sabiedrÄ«bas drošÄ«bu un ka šÄdas stacijas nevar saņemt atļauju elektroenerÄ£ijas nodošanai sadales tÄ«klā. Ja šÄ« kārtÄ«ba netiek nodrošināta atbilstoši, tad var rasties situācija, kurā elektroenerÄ£ijas tiek ražota un nodota patÄ“rÄ“tājiem elektrostacijā, kas neatbilst vispārÄ«gām bÅ«vniecÄ«bas prasÄ«bām, vides prasÄ«bām un citiem normatÄ«vajiem aktiem. ŠÄda situācija nonāktu pretrunā ar pašu normatÄ«vā regulÄ“juma mÄ“rÄ·i.

SPRK noteikumi nodrošina vienotus noteikumus visiem elektroenerÄ£ijas ražotājiem neatkarÄ«gi no tā, kāda veida sistÄ“mas pieslÄ“gums ražotājam ir nepieciešams. SPRK noteikumi paredz detalizÄ“tas prasÄ«bas - sistÄ“mas operatora un ražotāja tiesÄ«bas un pienākumus - droša un kvalitatÄ«va sistÄ“mas pieslÄ“guma ierÄ«košanas procesā.

Vienlaikus, noteikumos iekļautās normas rada pamatu dažādām interpretācijām attiecÄ«bā uz bÅ«vniecÄ«bas procesu. KonsultÄ“joties ar SPRK par noteikumu piemÄ“rošanu, EM saņēma sekojošu skaidrojumu:

“Regulators informÄ“, ka Regulatora 2012.gada 22.februāra lÄ“mums Nr.1/6 “SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumi elektroenerÄ£ijas ražotājiem” (turpmāk - Noteikumi) paredz detalizÄ“tas prasÄ«bas elektrostacijas droša un kvalitatÄ«va sistÄ“mas pieslÄ“guma ierÄ«košanai. Noteikumu 4.punkts noteic, ka jaunas elektrostacijas pieslÄ“gšanai sistÄ“mai vai esošÄ sistÄ“mas pieslÄ“guma jaudas palielināšanai ražotājs iesniedz sistÄ“mas operatoram šo Noteikumu 1.pielikumā noteiktā parauga pieteikumu sistÄ“mas pieslÄ“guma ierÄ«košanai un 1.pielikumā noteiktos dokumentus. AttiecÄ«bā uz citiem Noteikumu pielikumiem šÄdas obligātas prasÄ«bas nav atrunātas. LÄ«dz ar to tikai Noteikumu pielikumā Nr.1 uzskaitÄ«to pievienojamo dokumentu kopums ir uzskatāms kā obligāts. Savukārt Noteikumos norādÄ«to dokumentu kopums, kas jāpievieno Noteikumu 3. un 4.pielikumam, ir atkarÄ«gs no konkrÄ“tā sistÄ“mas pieslÄ“guma specifikas un tehniskā risinājuma, kā arÄ« elektrostacijas izbÅ«ves procesa organizācijas.

IevÄ“rojot minÄ“to, Regulatora ieskatā, var bÅ«t situācijas, kurās Noteikumu 4. pielikumam pamatoti netiek pievienots akts par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā. GadÄ«jumos, kuros elektroiekārtu vai elektroietaišu uzstādÄ«šanai saskaņā ar bÅ«vniecÄ«bas procesu reglamentÄ“jošo normatÄ«vo aktu prasÄ«bām nav nepieciešams veikt jebkādu bÅ«vkonstrukciju izbÅ«vi (piemÄ“ram, saules paneļu uzstādÄ«šanas procesā), akts par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā pamatoti netiek sastādÄ«ts. LÄ«dz ar to Noteikumu 3. un 4.pielikumā ietvertās prasÄ«bas, kas noteic atļaujai pieslÄ“gt elektrostaciju sistÄ“mai uz pārbaudes laiku un aktam par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu pievienot noteiktus dokumentus, nav kumulatÄ«vas un attiecÄ«go dokumentu pievienošana ir atkarÄ«ga no katra konkrÄ“tā gadÄ«juma. TomÄ“r Regulators uzsver, ka gadÄ«jumā, ja saskaņā ar bÅ«vniecÄ«bas procesu reglamentÄ“jošo normatÄ«vo aktu prasÄ«bām energoapgādes objekta (Ä“ku, inženierbÅ«vju, iekārtu, ietaišu, lÄ«niju, tÄ«klu, kas paredzÄ“ti elektroenerÄ£ijas ražošanai, pārvadei vai sadalei) izbÅ«ves process paredz tā nodošanu ekspluatācijā, šÄds akts bÅ«tu jāpievieno Noteikumu 4.pielikumā norādÄ«tajam aktam par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu. MinÄ“tās prasÄ«bas neievÄ“rošana varÄ“tu radÄ«t situāciju, kurā sistÄ“mas pieslÄ“guma ierÄ«košanas process bÅ«s noslÄ“dzies un ražotājam bÅ«tu tiesÄ«bas pilnvÄ“rtÄ«gi to izmantot tādā energoapgādes objektā, kas neatbilst vispārÄ«gām bÅ«vniecÄ«bas prasÄ«bām.

Tādā gadÄ«jumā sistÄ“mas pieslÄ“guma ierÄ«košanas process varÄ“tu nonākt pretrunā ar Noteikumu mÄ“rÄ·i un ElektroenerÄ£ijas tirgus likuma 9.panta pirmajā daļā ietverto sistÄ“mas operatora pienākumu nodrošināt sistÄ“mas darbÄ«bu, apkalpošanu un drošumu.

Papildus Regulators vÄ“rš uzmanÄ«bu, ka Noteikumos ietvertā kārtÄ«ba paredz sistÄ“mas operatoram pienākumu pirms akta par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu veikt elektrostacijas testÄ“šanu - pārbaudÄ«t ražotāja uzstādÄ«tās elektrostacijas un izbÅ«vÄ“tā sistÄ“mas pieslÄ“guma atbilstÄ«bu sistÄ“mas operatora izsniegtajiem tehniskajiem noteikumiem, pieslÄ“gt elektrostaciju sistÄ“mai uz pārbaudes laiku. Savukārt ražotājam ir noteikts pienākums organizÄ“t uzstādÄ«tās Ä£enerÄ“jošÄs iekārtas (Ä£eneratora) pārbaudes un saražotās elektroenerÄ£ijas parametru mÄ“rÄ«jumus uz elektroietaišu piederÄ«bas robežas dažādos elektrostacijas darba režīmos. LÄ«dz ar to elektrostacija var tikt pieslÄ“gta sistÄ“mai pirms tās nodošanas ekspluatācijā, lai veiktu elektrostacijas testÄ“šanu un ar mÄ“rÄ·i nodrošināt, ka pÄ“c elektrostacijas nodošanas ekspluatācijā sistÄ“mai tiek pieslÄ“gta elektrostacija, kas ir derÄ«ga paralÄ“lam darbam ar to. Regulatora ieskatā, šÄds regulÄ“jums nav pretrunā bÅ«vniecÄ«bas procesu reglamentÄ“jošo normatÄ«vo aktu prasÄ«bām, ievÄ“rojot, ka saskaņā ar BÅ«vniecÄ«bas likuma 21.panta otro daļu atsevišÄ·os un likumā tieši noteiktos gadÄ«jumos bÅ«vi (Ä·ermenisku lietu, kas tapusi cilvÄ“ka darbÄ«bas rezultātā un ir saistÄ«ta ar pamatni (zemi vai gultni)) nav aizliegts izmantot lÄ«dz tās pieņemšanai ekspluatācijā. DrošÄ«bu, ekspluatÄ“jot elektrostaciju testÄ“šanas režīmā, nodrošina sadales sistÄ“mas operatora veiktie kontroles pasākumi, kurus nosaka Noteikumu 16.punkts un 3.pielikums (pārbaudot arÄ« elektrostacijas relejaizsardzÄ«bas sistÄ“mu utt.).”

2.3. Noteikumu piemÄ“rošanas problemātika

Å…emot vÄ“rā, ka MK noteikumos Nr.221 nav atrunāta kārtÄ«ba, kā tiek pārbaudÄ«ts un kas apliecina faktu, ka ir uzsākta elektroenerÄ£ijas ražošana koÄ£enerācijā, lÄ«dzšinÄ“jā EM prakse ir bijusi atzÄ«t šo pienākumu par izpildÄ«tu, ja EM ir saņēmusi sistÄ“mas operatora izdotu atļauju pieslÄ“gt sistÄ“mai elektrostaciju, kas izdota saskaņā ar SPRK padomes 2012.gada 22.februāra lÄ“mumu Nr.1/6 “SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumi elektroenerÄ£ijas ražotājiem” (turpmāk - SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumi Nr.1/6). ŠÄ«s atļaujas saņemšanas brÄ«dis saskaņā ar MK noteikumu Nr.221 53.1punktu ir arÄ« atskaites punkts, no kura tiek sākts uzskaitÄ«t termiņu atbalsta saņemšanai.

No SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 20.punkta izriet, ka atļauju elektrostacijas pieslÄ“gšanai sistÄ“mai sistÄ“mas operators izsniedz tikai pÄ“c tam, kad ir parakstÄ«ts akts par elektrostacijas atzÄ«šanu kā derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu atbilstoši SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 4.pielikumam. Savukārt saskaņā ar SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 1.pielikumu, iesniedzot pieteikumu elektrostacijas pieslÄ“gumam, tam jāpievieno EM izsniegtā atļauja jaunu elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtu ieviešanai, kurā norādÄ«ts plānotās elektrostacijas veids (tips), kas jānorāda arÄ« pieteikumā elektrostacijas pieslÄ“gumam. Tapāt pieteikumā jānorāda arÄ« plānotais izmantotā kurināmā veids, turbÄ«nas tips un plānotais koÄ£enerācijas ciklā saražotās elektroenerÄ£ijas un siltumenerÄ£ijas daudzums.

LÄ«dz ar to, lai pārbaudÄ«tu elektrostacijām noteikto pienākumu uzsākt elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā, EM ir paļāvusies uz to, ka sistÄ“mas operatora izdotās atļaujas elektrostacijas pieslÄ“gšanai sistÄ“mai un lÄ«dz ar to pirms tam sistÄ“mas operatora izdotie akti par elektrostaciju atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu, kuriem atbilstoši formai ir jāpievieno akts par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā un informācija par elektroenerÄ£ijas (un siltumenerÄ£ijas) uzskaites ierÄ«cÄ“m, to tehnisko raksturojumu un skaitÄ«tāju rādÄ«tājiem, izdrukām, ir izdoti korekti un apliecina atbilstÄ«bu, ka elektroenerÄ£ijas sistÄ“mai tiek pieslÄ“gta un 72 stundu elektroenerÄ£ijas ražošanas pārbaudi ir izgājusi normatÄ«vo aktu prasÄ«bām atbilstoša koÄ£enerācijas stacija.

Kontroles grupas funkcija EM, kā politikas veidotājam, ir sistÄ“miski netipiska funkcija. Tās sekmÄ«ga Ä«stenošana prasa bÅ«tisku cilvÄ“ku darba stundu apjomu, kas šobrÄ«d tiek Ä«stenoti uz politikas veidošanas funkcijas rÄ“Ä·ina. Tieši EM administratÄ«vā resursa nepietiekamÄ«ba ir cÄ“lonis padziļinātas klātienes kontroles uzsākšanai tikai šajā, 2017. gadā, kā arÄ« ierobežo šÄ«s funkcijas plašu Ä«stenošanu 2018. gadā, jo bez klātienes pārbaudÄ“m paralÄ“li jāīsteno arÄ« pārbaudes, kas saistÄ«tas ar elektrostaciju gada pārskatu iesniegšanas un izvÄ“rtÄ“šanas kontroli, tai skaitā, pārbaudot arÄ« komersantu nodokļu parādu neesamÄ«bu un atbilstÄ«bu efektivitātes kritÄ“rijiem. Lai nodrošinātu komersantu iesniegto datu ticamÄ«bu un atbilstÄ«bu OI mehānisma regulÄ“jumam, 2013. gadā ar Ministru kabineta 2013. gada 30. jÅ«lija noteikumiem Nr.466 “GrozÄ«jumi Ministru kabineta 2009.gada 10.marta noteikumos Nr.221 “Noteikumi par elektroenerÄ£ijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerÄ£iju koÄ£enerācijā”” tika izveidots pienākums gada pārskatā par elektrostacijas darbÄ«bu sniegtos datus par pārdoto lietderÄ«go (efektÄ«vi izlietoto) siltumenerÄ£iju apstiprināt pie neatkarÄ«ga akreditÄ“ta auditora, kurš pārbauda arÄ« gada pārskatā iesniegto informāciju par elektrostacijā patÄ“rÄ“tā kurināmā izlietojumu, kā arÄ« pārÄ“jo gada pārskatā iekļauto datu pamatotÄ«bu.

Sākotnējais vērtējums liecina, ka EM dažos gadījumos ievērojusi MK noteikumos Nr.883 noteikto kārtību.

MK noteikumu Nr.883 6.punkts nosaka pienākumu EM pārbaudÄ«t rakstiski saņemtās informācijas par ražošanas iekārtas bÅ«vniecÄ«bu vai jaudas palielinājumu uzsākšanu patiesumu. IzvÄ“rtÄ“jot šÄ«s prasÄ«bas piemÄ“rošanu, EM nonāca pie secinājuma, ka šÄda tika veikta pārbaude par dokumenta esamÄ«bu, nevis par tajā ietvertas informācijas patiesumu.

Savukārt, MK noteikumu Nr.883. 7.punkts nosaka, ka a iesniedzÄ“js neizpilda šo noteikumu 6.punktā minÄ“to pienākumu vai EM pārbaudÄ“ konstatÄ“, ka elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtas bÅ«vniecÄ«ba vai jaudas palielināšana nav uzsākta, EM 30 dienu laikā pieņem lÄ“mumu par atļaujas atcelšanu. 2014.gadā pamatojoties uz MK noteikumu Nr.883 6. un 7. punktiem tika atcelti vairāk kā 100 EM lÄ“mumi ar atļaujām jaunās ražošanas jaudas ieviešanai. 2015.gadā tika atceltas vÄ“l dažas atļaujas. PÄ“dÄ“jo divu gadu laikā EM ir atcÄ“lusi atļaujas tikai dēļ faktisko apstākļu izmaiņām, nevis dēļ minÄ“tās dokumentācijas trÅ«kuma. JāatzÄ«st, ka pÄ“dÄ“jo divu gadu laikā regulārās pārbaudes par iesniegto informāciju par bÅ«vniecÄ«bas uzsākšanu netika veiktas, jo vairākām izdotām atļaujām vÄ“l nebija pagājis 24 mÄ“nešu termiņš, kā arÄ« ņemot vÄ“rā kritisku resursu trÅ«kumu EM enerģētikas blokā.

IzvÄ“rtÄ“jot EM iesniegto dokumentāciju par 22 elektrostacijām, kuras paziņojušas par elektroenerÄ£ijas ražošanas uzsākšanu, bet nav noslÄ“gušas lÄ«gumu ar publisko tirgotāju par elektroenerÄ£ijas iepirkumu, tika secināts, ka MK noteikumu Nr.883 3.pielikums ir iesniegts tikai divām no tām.

Savukārt, MK noteikumu Nr.883. 8.punkts nosaka, ka atļaujas saņēmÄ“jam 30 dienu laikā pÄ“c lÄ“mumā atļautās darbÄ«bas Ä«stenošanas par to rakstiski informÄ“ EM, iesniedzot apliecinājumu par elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtas pieslÄ“gšanu elektroenerÄ£ijas tÄ«klam un akta kopiju par elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtas pieslÄ“gšanu elektroenerÄ£ijas tiklam. Šo dokumentu esamÄ«ba tiek regulāri pārbaudÄ«ta, izsniedzot atļaujas jaudas palielinājuma.

2.3.1. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu elektroenerÄ£ijas ražotajiem piemÄ“rošana

Lai izvÄ“rtÄ“tu AS “Sadales tÄ«kls” rÄ«cÄ«bas atbilstÄ«bu SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumos Nr.1/6 noteiktai kārtÄ«bai EM ir veikusi dokumentācijas pārbaudi par 20 elektrostacijām.

PieprasÄ«tā dokumentācija tostarp ietver šÄdus SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumos Nr.1/6 minÄ“tos dokumentus:

1) ražotāja pieteikums AS “Sadales tÄ«kls”;

2) AS “Sadales tÄ«kls” izstrādātie tehniskie noteikumi;

3) rakstiskais apliecinājums par bÅ«vprojekta saskaņošanu;

4) ražotāja un AS “Sadales tÄ«kls” noslÄ“gtais pieslÄ“guma lÄ«gums;

5) ražotāja apliecinājums par elektrostacijas pabeigšanu un gatavÄ«bu pārbaudei;

6) apliecinājums par ST veikto pārbaudi saskaņā ar Sistēmas pieslēguma noteikumi elektroenerģijas ražotājiem 16.punktu;

7) ražotāja un AS “Sadales tÄ«kls” noslÄ“gtais pakalpojuma lÄ«gums;

8) AS “Sadales tÄ«kls” izsniegtā atļauja un tās pielikumā esošÄ dokumentācija;

9) AS “Sadales tÄ«kls” izsniegtais akts un tā pielikumā esošÄ dokumentācijā;

10) AS “Sadales tÄ«kls” izsniegtā atļauja par elektrostacijas pieslÄ“gšanu sistÄ“mai.

Veicot dokumentācijas pārbaudi EM ir konstatējusi vairākas neatbilstības Sistēmas pieslēguma noteikumos Nr.1/6 definētai kārtībai:

1. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 4.punkts paredz, ka jaunas elektrostacijas pieslÄ“gšanai sistÄ“mai vai esošÄ sistÄ“mas pieslÄ“guma jaudas palielināšanai ražotājs iesniedz sistÄ“mas operatoram šo noteikumu 1.pielikumā noteiktā parauga pieteikumu sistÄ“mas pieslÄ“guma ierÄ«košanai un 1.pielikumā noteiktos dokumentus. Pārbaudot AS “Sadales tÄ«kls” rÄ«cÄ«bā esošos dokumentus secināms, ka pretÄ“ji noteikumiem:

• 5 no 20 elektrostacijām savam pieteikumam nav pievienojušas elektrostacijas izvietojuma plānu;

• 1 elektrostacija nav pievienojusi pieteikumam EM izsniegto atļauju par jaunu elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtu ieviešanu (tās vietā iesniegts EM lÄ“mums par tiesÄ«bām pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros);

• 2 elektrostacijas nav iesniegušas elektrostacijas elektriskās shÄ“mas un elektrotehniskos parametrus;

• 6 stacijas nav pievienojušas pieteikumam atbildÄ«gās personas kvalifikāciju apliecinošas dokumenta kopijas. Savukārt vÄ“l 6 stacijas ir iesniegušas atbildÄ«gās personas kvalifikāciju apliecinoša dokumenta kopiju vairākus mÄ“nešus pÄ“c pieteikuma iesniegšanas, no kurām 4 gadÄ«jumos tas ir noticis jau pÄ“c pieslÄ“guma lÄ«guma parakstÄ«šana sar AS “Sadales tÄ«kls”.

2. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 7.punkts nosaka, ka sistÄ“mas operators, sešdesmit dienu laikā pÄ“c pieteikuma saņemšanas, izsniedzot ražotājam skaidrus un tehniski pamatotus tehniskos noteikumus, kuru derÄ«guma termiņš ir divi gadi. EM konstatÄ“, ka 2 elektrostaciju gadÄ«jumā AS “Sadales tÄ«kls” nav varÄ“jis uzrādÄ«t tehniskos noteikumus. Divām elektrostacijām ir izstrādāti divu veidu tehniskie noteikumi - par jaunu pieslÄ“gumu un par pagaidu pieslÄ“gumu.

3. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 8.punkts paredz, ka ražotājs sistÄ“mas pieslÄ“guma bÅ«vprojektu saskaņo ar sistÄ“mas operatoru. Nevienā no 20 izvÄ“rtÄ“tajām elektrostacijām nav sniegts rakstisks apliecinājums par sistÄ“mas pieslÄ“guma bÅ«vprojekta saskaņošanu.

4. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 9.punkts paredz, ka tikai pÄ“c sistÄ“mas pieslÄ“guma bÅ«vprojekta apstiprināšanas sistÄ“mas operators un ražotājs noslÄ“dz pieslÄ“guma lÄ«gumu. Neraugoties uz to, ka šÄds saskaņojums nav noticis, ražotāja un AS “Sadales tÄ«kls” pieslÄ“guma lÄ«gums ir noslÄ“gts visās 20 elektrostacijās.

5. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 15.punkts nosaka, ka ražotājs rakstiski informÄ“ sistÄ“mas operatoru par gatavÄ«bu veikt elektrostacijas un sistÄ“mas operatora elektroietaišu kopÄ“jo pārbaudi ne vÄ“lāk kā četrdesmit piecas dienas, pirms plānots uzsākt elektrostacijas un sistÄ“mas paralÄ“lās darbÄ«bas pārbaudes. 1 elektrostacija šÄdu apliecinājumu nav sniegusi. Vairākos gadÄ«jumos elektrostacija šÄdu apliecinājumu ir sniegusi tikai dažas dienas pirms 72 stundu darbÄ«bas pārbaudes.

6. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 16.punkts nosaka, ka ražotājam jāsniedz rakstiska informācija sistÄ“mas operatoram par elektrostacijas un tās sistÄ“mas pieslÄ“guma bÅ«vniecÄ«bas pabeigšanu. ŠÄds apliecinājums ir ticis sniegts AS “Sadales tÄ«kls” visos 20 gadÄ«jumos. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 16.punkts arÄ« paredz, ka sistÄ“mas operators pÄ“c iepriekš minÄ“tā apliecinājuma saņemšanas pārbauda ražotāja uzstādÄ«to elektrostaciju un izbÅ«vÄ“tā sistÄ“mas pieslÄ“guma atbilstÄ«bu sistÄ“mas operatora izsniegtajiem tehniskajiem noteikumiem. 3 elektrostaciju gadÄ«jumā nav sniegts AS “Sadales tÄ«kls” apliecinājums (akts) par veikto pārbaudi. Papildus 1 gadÄ«jumā izsniegtais akts ir vienlaikus arÄ« atļauja 72 stundu pārbaudes testam. Vairākos gadÄ«jumos akts nesniedza pārliecinošu informāciju par to, vai klātienÄ“ pārbaudÄ«ta ir gan elektrostacija, gan sistÄ“mas pieslÄ“gums vai arÄ« tikai sistÄ“mas pieslÄ“gums.

7. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 17. punkts paredz, ka, ja sistÄ“mas operators konstatÄ“, ka ražotāja uzstādÄ«tā elektrostacija un izbÅ«vÄ“tais sistÄ“mas pieslÄ“gums atbilst sistÄ“mas operatora izsniegtajiem tehniskajiem noteikumiem, sistÄ“mas operators un ražotājs noslÄ“dz sistÄ“mas pakalpojumu lÄ«gumu. Divos gadÄ«jumos šÄds pakalpojuma lÄ«gums nav konstatÄ“ts. Viens no šiem diviem gadÄ«jumiem sakrÄ«t ar vienu no elektrostacijām, par kuru nebija sastādÄ«ts iepriekšÄ“jā punktā minÄ“tais akts par atbilstÄ«bu tehniskajiem noteikumiem.

8. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 18.punkts paredz, ka pÄ“c sistÄ“mas pakalpojumu lÄ«guma noslÄ“gšanas sistÄ“mas operators izsniedz ražotājam šo noteikumu 3.pielikumā noteiktā parauga atļauju pieslÄ“gt elektrostaciju sistÄ“mai uz pārbaudes laiku ne mazāku kā septiņdesmit divas stundas. Neraugoties uz to, ka 2 no stacijām nav konstatÄ“ts pakalpojuma lÄ«gums, atļauja veikts 72 stundu pārbaudi ir izsniegta visām 20 elektrostacijām. Jāuzsver, ka minÄ“tās atļaujas pielikumā ir jāatrodas arÄ« tehniskajiem noteikumiem (trÅ«kst 2 elektrostacijām), elektrostacijas elektroapgādes shÄ“mai (trÅ«kst 2 stacijām), elektrostacijas tehniskais raksturojums (trÅ«kst 1 elektrostacijai) un elektroietaises pārbaužu un mÄ“rÄ«jumu protokoliem. Šajā posmā elektroietaises pārbaužu un mÄ“rÄ«jumu protokoli nav iesniegti nevienai no 20 elektrostacijām. 1 elektrostacijas gadÄ«jumā gan atļaujā norādÄ«ts, ka pielikumā šie protokoli ir pieejami, bet AS “Sadales tÄ«kls” tos EM nav iesniedzis.

9. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 20.punkts nosaka, ka ja 72 stundu pārbaudÄ“ veikto mÄ“rÄ«jumu rezultāti atbilst standartā LVS EN 50160 "Publisko elektroapgādes tÄ«klu sprieguma raksturlielumi" noteiktajām prasÄ«bām, sistÄ“mas operators paraksta šo noteikumu 4.pielikumā noteiktā parauga aktu par elektrostacijas atzÄ«šanu kā derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu. ŠÄds akts nav izsniegts 1 elektrostacijai (atbilstoši tai, kurai arÄ« trÅ«ka tehniskie noteikumi un pakalpojuma lÄ«gums). Savukārt 1 elektrostacijai šÄds akts izsniegts 1 dienu pirms 72 stundu pārbaudes beigām. Aktam pielikumā atbilstoši SPRK noteikumiem bÅ«tu jābÅ«t arÄ« aktam par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā. ŠÄds akts nav nevienai no elektrostacijām.

10. SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 20.punkts arÄ« paredz, ka ne vÄ“lāk kā nākošajā darba dienā pÄ“c akta izsniegšanas (par elektrostacijas atzÄ«šanu kā derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu), ražotājam tiek izsniegta šo noteikumu 5.pielikumā noteiktā parauga atļauja elektrostacijas pieslÄ“gšanai sistÄ“mai. ŠÄda atļauja ir izsniegta visām 20 elektrostacijām, neraugoties uz augstāk minÄ“tajām nepilnÄ«bām visu 20 elektrostaciju dokumentācijā.

Balstoties uz AS “Sadales tÄ«kls” iesniegtās dokumentācijas analÄ«zi, EM ir nonākusi pie šÄdiem secinājumiem:

1. AS “Sadales tÄ«kls” ir sistemātiski pieļāvis nepilnÄ«gas dokumentācijas iesniegšanu no ražotāja puses, neievÄ“rojot SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 prasÄ«bas. Neraugoties uz iztrÅ«kstošajiem dokumentiem AS “Sadales tÄ«kls” ir izstrādājis tehniskos noteikumus, slÄ“dzis pieslÄ“guma un pakalpojuma lÄ«gumus un izdevis SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumos Nr.1/6 minÄ“tos aktus un atļaujas.

2.  AS “Sadales tÄ«kls” ir sastādÄ«jis SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 4. pielikumā noteikto aktu par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu neievÄ“rojot SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumus Nr.1/6, kuri paredz, ka minÄ“tajam aktam ir jāpievieno akts par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā, tādÄ“jādi radot situāciju, ka ražotājam tiek atļauts uzsākt elektroenerÄ£ijas ražošanu pirms stacijas nodošanas ekspluatācijā.

Papildus, atbilstoši AS “Latvenergo” sniegtajai informācijai, 2017. gada 16. oktobrÄ« tika izveidota AS “Sadales tÄ«kls” iekšÄ“jā izmeklÄ“šanas komisija, kuras vadÄ«tājs ir AS “Sadales tÄ«kls” Valdes priekšsÄ“dÄ“tājs. 2017. gada 23. oktobrÄ« tika iesniegts sākotnÄ“jais ziņojums par pieslÄ“guma procesu astoņiem elektroenerÄ£ijas ražotājiem un par AS “Sadales tÄ«kls” darbinieku rÄ«cÄ«bas atbilstÄ«bu attiecÄ«go normatÄ«vo aktu prasÄ«bām. Saskaņā ar sākotnÄ“jiem secinājumiem ir konstatÄ“ts, ka visos astoņos gadÄ«jumos pieslÄ“guma process saskaņā ar ārÄ“jiem un iekšÄ“jiem normatÄ«vajiem aktiem ir ievÄ“rots daļēji.

Papildus ir konstatÄ“tas sekojošas neatbilstÄ«bas:

1. SIA “RÄ«gas EnerÄ£ija” - konstatÄ“ta neprecÄ«za dokumentācijas noformÄ“šana un iekšÄ“jo normatÄ«vo dokumentu pārkāpumi, kā arÄ« nav gÅ«ta pārliecÄ«ba par koÄ£enerācijas stacijas nominālās jaudas darbu paralÄ“li ar sistÄ“mu (stacijas noslodze pārbaudes brÄ«di bija 5-7%). Šajā gadÄ«jumā nav izmantotas sistÄ“mas operatoram normatÄ«vajos aktos dotās tiesÄ«bas pārliecināties par stacijas spÄ“ju darboties ar nominālo jaudu un tās ietekmi uz sistÄ“mu.

2. SIA “Briedis bÅ«ve” - konstatÄ“ts, ka akts par elektrostacijas atzÄ«šanu derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu un atļauja elektrostacijas pieslÄ“gšanai sistÄ“mai ir izsniegta vienu dienu pirms 72 stundu mÄ“rÄ«jumu pabeigšanas.

Apkopojot visu augstāk minēto, Ekonomikas ministrija secina:

1. AS “Sadales tÄ«kls” rÄ«cÄ«ba vairākos gadÄ«jumos ir izrādÄ«jusies neatbilstoša SPRK noteikumos noteiktai kārtÄ«bai.

2. AS “Sadales tÄ«kls” ir maldinājis EM, kuras ieskatā, atbilstoši SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumiem Nr.1/6 un MK noteikumiem â„–. 221., akts par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu, ko ražotāji iesniedza EM, kalpoja kā pierādÄ«jums, ka stacija ir nodota ekspluatācijā.

2.3.2. Sabiedrisko pakalpojumu regulÄ“šanas komisijas uzraudzÄ«bas pienākums

ETL 8.panta otrā daļa un 9.panta otrā un otrā prim daļa paredz, ka SPRK nosaka vienotus sistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumus elektroenerÄ£ijas ražotājiem un lietotājiem. Pamatojoties uz šÄ«m ETL normām, 2012.gada 1.martā ir stājušies spÄ“kā SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumi elektroenerÄ£ijas ražotājiem (2012.gada 22.februāra SPRK padomes lÄ“mums Nr.1/6).

Vienlaikus, ETL 8.panta trešÄs daļas 4. punkts paredz SPRK pienākumu uzraudzÄ«t ETL 9.panta otrajā daļā noteikto sistÄ“mas dalÄ«bnieku (elektroenerÄ£ijas ražotāji, pārvades sistÄ“mas operators, sadales sistÄ“mas operatori un galalietotāji) pieslÄ“guma noteikumu, proti, arÄ« SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6, izpildi.

Å…emot vÄ“rā šo normu, EM 2017.g. 23.oktobrÄ« ir pieprasÄ«jusi SPRK sniegt skaidrojumu par ETL 8.panta trešÄs daļas 4.punkta Ä«stenošanu, proti, par SPRK noteikumu izpildes uzraudzÄ«bas mehānismiem un veiktajām pārbaudÄ“m. AttiecÄ«bā uz ETL 8.panta trešÄs daļas 4.punktā noteikto SPRK pienākumu uzraudzÄ«t šÄ likuma 9.panta otrajā daļā noteikto sistÄ“mas dalÄ«bnieku pieslÄ“guma noteikumu izpildi SPRK norādÄ«ja, ka, SPRK noteikumi paredz detalizÄ“tas prasÄ«bas - sistÄ“mas operatora un ražotāja tiesÄ«bas un pienākumus - droša un kvalitatÄ«va sistÄ“mas pieslÄ“guma ierÄ«košanas procesā. SPRK noteikumos ietverto prasÄ«bu izpildes uzraudzÄ«bu SPRK Ä«steno, izskatot iesniegumus, sÅ«dzÄ«bas vai jebkādā citādā veidā saņemto informāciju par iespÄ“jamiem pārkāpumiem sistÄ“mas pieslÄ“guma ierÄ«košanas procesā. Par citiem SPRK noteikumu Ä«stenošanas mehānismiem SPRK EM nav informÄ“jis.

SPRK kompetence attiecÄ«bā uz energoapgādes komersantu objektu ekspluatācijas kontroli noteikta Enerģētikas likuma 82.pantā, saskaņā ar kuru SPRK veic kontroli pār regulÄ“to komersantu objektu ekspluatāciju. LÄ«dz ar to SPRK energoapgādes komersantu objektu pārbaudes sāk tikai pÄ“c informācijas saņemšanas par objektu nodošanu ekspluatācijā. Šo pārbaužu laikā tiek veikta attiecÄ«go dokumentu pārbaude, tai skaitā, akta par objekta nodošanu ekspluatācijā un atļaujas elektrostacijas pieslÄ“gšanai sadales sistÄ“mai esamÄ«bas pārbaude. SPRK, ievÄ“rojot Ministru kabineta 2009.gada 27.oktobra noteikumu “Noteikumi par regulÄ“jamiem sabiedrisko pakalpojumu veidiem” 2.2.apakšpunktu, pārbauda to energoapgādes komersantu objektu (elektroenerÄ£ijas ražošanas staciju) ekspluatāciju, kuru uzstādÄ«tā jauda ir vienāda vai lielāka par vienu megavatu un kuras ir nodotas ekspluatācijā. SPRK uzraudzÄ«bā esošos elektroenerÄ£ijas ražošanas objektus SPRK pārbauda regulāri, vidÄ“ji reizi trijos gados. Pārbaudes laikā SPRK izvÄ“rtÄ“, vai konkrÄ“tās elektrostacijas Ä«pašnieks veic atbilstošu savu iekārtu uzturÄ“šanu un novÄ“rtÄ“ iekāru un objektu stāvokli, lai objekts neradÄ«tu draudus energoapgādes drošumam.

SPRK ir informÄ“jis EM, ka ir uzsācis pārbaudi par SPRK noteikumu piemÄ“rošanu un tajos ietverto prasÄ«bu izpildi. MinÄ“tās pārbaudes ietvaros SPRK 2017.gada 24.oktobrÄ« ir nosÅ«tÄ«jis pieprasÄ«jumu akciju sabiedrÄ«bai AS „Sadales tÄ«kls”) sniegt detalizÄ“tu informāciju par visiem ierÄ«kotajiem sistÄ“mas pieslÄ“gumiem elektroenerÄ£ijas ražotājiem laika periodā no 2012.gada 1.marta un uz SPRK noteikumu pamata sastādÄ«tos dokumentus par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu (ar pielikumiem) un AS „Sadales tÄ«kls” izsniegtās atļaujas elektrostacijas pieslÄ“gšanai sistÄ“mai. Regulators informÄ“s EM par pārbaudes rezultātiem.

Apkopojot visu augstāk minēto, EM secina:

1. SPRK noteikumos ietverto prasÄ«bu izpildes uzraudzÄ«bu SPRK Ä«steno, izskatot iesniegumus, sÅ«dzÄ«bas vai jebkādā citādā veidā saņemto informāciju par iespÄ“jamiem pārkāpumiem sistÄ“mas pieslÄ“guma ierÄ«košanas procesā. SPRK lÄ«dz šim nav pilnÄ«bā izpildÄ«jusi ar ETL 8.panta trešÄs daļas 4.punkta noteikto prasÄ«bu veikt SPRK noteikumu izpildes uzraudzÄ«bu un nav nodibinājis šÄdas uzraudzÄ«bas mehānismus.

2. SPRK veic kontroli pār regulÄ“to komersantu objektu ekspluatāciju. Proti, SPRK pārbaudes sāk tikai pÄ“c informācijas saņemšanas par objektu nodošanu ekspluatācijā un pÄ“c atļaujas elektrostacijas pieslÄ“gšanai sadales sistÄ“mai izsniegšanai. Norādams, ka pārbaudÄ“ tiek fiksÄ“ta šis atļaujas esamÄ«ba.

3. Regulators ir uzsācis pārbaudi par SPRK noteikumu piemÄ“rošanu un tajos ietverto prasÄ«bu izpildi, nosÅ«tot pieprasÄ«jumu AS „Sadales tÄ«kls” sniegt detalizÄ“tu informāciju par visiem ierÄ«kotajiem sistÄ“mas pieslÄ“gumiem elektroenerÄ£ijas ražotājiem laika periodā no 2012.gada 1.marta.

3. Plānota rīcība

3.1. Izmaiņas normatīvos

3.1.1. Termiņš lÄ«guma noslÄ“gšanai ar EPT

EM ieskatā nepieciešams risināt jautājumu saistÄ«bā ar komersantiem, kas, izmantojot nepilnÄ«bas normatÄ«vajos aktos un kārtÄ«bā kādā tiek pieslÄ“gti sadales tÄ«klam elektroenerÄ£ijas ražotāji, jau nodrošinājuši elektroenerÄ£ijas ražošanas uzsākšanu koÄ£enerācijā un tādÄ“jādi saglabājuši obligātā iepirkuma tiesÄ«bas. Šeit jāņem vÄ“rā, ka pÄ“c bÅ«tÄ«bas EM, saņemot AS “Sadales tÄ«kls” aktu un atļauju saskaņā ar SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumiem Nr.1/6 ir atzinusi, ka lÄ“mumā, ar kuru komersantam piešÄ·irtas tiesÄ«bas pārdot elektrostacijā saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros, noteiktās prasÄ«bas attiecÄ«bā uz elektroenerÄ£ijas ražošanas koÄ£enerācijā uzsākšanas termiņu ir ievÄ“rotas, kaut gan faktiski prasÄ«bas nav tikušas ievÄ“rotas - ražotnes netika nodotas ekspluatācijā saskaņā ar normatÄ«vo aktu prasÄ«bām.

EsošÄs situācijas analÄ«zÄ“ konstatÄ“ts, ka ir 23 (ieskaitot SIA “RÄ«gas enerÄ£ija”) tādi komersanti un to elektrostacijas, kas atbilstoši normatÄ«vajam regulÄ“jumam šÄ·ietami ir izpildÄ«juši ražošanas uzsākšanas nosacÄ«jumus, taču to Ä«stenojuši, uz laiku pieslÄ“dzot nelielas jaudas kompaktu konteinerveida koÄ£enerācijas staciju, kā arÄ« nav noslÄ“guši lÄ«gumu ar elektroenerÄ£ijas publisko tirgotāju par elektroenerÄ£ijas iepirkumu. PÄ“c bÅ«tÄ«bas elektroenerÄ£ijas ražošana koÄ£enerācijas procesā nenotiek, tādÄ“jādi izgaismojot nepilnÄ«bas esošajā tiesiskajā regulÄ“jumā, kas kavÄ“ regulÄ“jumā noteikto mÄ“rÄ·i skaidri noteikt izsniegto atļauju izmantošanas termiņu.

Situāciju nav iespÄ“jams risināt, veicot retroaktÄ«vas izmaiņas, kas tiešÄ veidā attiektos uz prasÄ«bām par elektroenerÄ£ijas ražošanas koÄ£enerācijā uzsākšanu. AttiecÄ«gi EM ierosina veikts tādus grozÄ«jumus normatÄ«vajos aktos, kas noteiktu papildu pienākumus komersantiem pÄ“c elektroenerÄ£ijas ražošanas koÄ£enerācijā uzsākšanas, nosakot arÄ« konkrÄ“tus termiņus. Lai risinātu šo situāciju, EM ieskatā nepieciešams noteikt skaidru regulÄ“jumu attiecÄ«bā uz periodu, kurā atbilstoši MK noteikumu Nr.221 izsniegtajiem lÄ“mumiem koÄ£enerācijas stacijām ir pienākums pabeigt darbÄ«bas uzsākšanas procesu, noslÄ“dzot lÄ«gumu ar publisko tirgotāju - AS “EnerÄ£ijas publiskais tirgotājs”. ŠÄda termiņa noteikšana nodrošinātu prasÄ«bu koÄ£enerācijas elektrostaciju nodot ekspluatācijā, kā arÄ« papildinātu šobrÄ«d iztrÅ«kstošo tiesisko skaidrÄ«bu attiecÄ«bā uz izsniegto atļauju izmantošanas iespÄ“jām nākotnÄ“.

Priekšlikums:

EM ierosina veikt grozÄ«jumus MK noteikumos Nr.221, nosakot, ka 12 mÄ“nešu laikā pÄ“c elektroenerÄ£ijas ražošanas uzsākšanas koÄ£enerācijā vai pÄ“c attiecÄ«go grozÄ«jumu stāšanās spÄ“kā komersantam jānoslÄ“dz lÄ«gums ar publisko tirgotāju. Ja šÄds lÄ«gums netiek noslÄ“gts, tad komersants zaudÄ“ tam piešÄ·irtās tiesÄ«bas pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros.

3.1.2. Minimālās uzstādÄ«tās jaudas noteikšana

Atbilstoši spÄ“kā esošajiem noteikumiem komersantam ir tiesÄ«bas sākotnÄ“ji uzsākt elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā ar mazāku jaudu, kā minÄ“ts EM izsniegtajā lÄ“mumā par elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu. MinÄ“tais sniedz komersantiem iespÄ“ju pakāpeniski palielināt koÄ£enerācijas elektrostacijas jaudu, piemÄ“ram, atbilstoši efektÄ«vās siltumenerÄ£ijas apjoma pakāpeniskam izmantošanas pieaugumam lÄ«dz ar patÄ“riņa pieprasÄ«juma pieaugumu. TomÄ“r noteikumos nav noteikts mazākais apjoms, ar kādu drÄ«kst uzsākt koÄ£enerācijas stacijas darbÄ«bu. TādÄ“jādi komersanti ir pieslÄ“guši jaudas ar bÅ«tiski mazāku jaudu, kā paredzÄ“ts EM izdotajā lÄ“mumā par elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu, piemÄ“ram, 3 MW vietā uzstādot 0,01 MW jaudu. ŠÄdas rÄ«cÄ«bas rezultātā ir pagarināts faktiskais termiņš, kādā uzbÅ«vÄ“jama sākotnÄ“ji paredzÄ“tā koÄ£enerācijas elektrostacija, kas neatbilst regulÄ“jumā ietvertajam mÄ“rÄ·im.

Lai risinātu minÄ“to situāciju, MK noteikumos Nr.221 nepieciešams noteikt prasÄ«bas par noteiktas minimālās daļas uzstādÄ«tās elektriskās jaudas nodrošināšanu konkrÄ“tā laika periodā pÄ“c elektroenerÄ£ijas ražošanas uzsākšanas koÄ£enerācijā, salÄ«dzinājumā ar komersantam izdoto lÄ“mumu par elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu un tajā norādÄ«to plānoto jaudu.

Priekšlikums:

TāpÄ“c EM ierosina veikt grozÄ«jumus MK noteikumos Nr.221 nosakot, ka komersants izsniegtā lÄ“muma par elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu ievaros drÄ«kst sākotnÄ“ji uzstādÄ«t jaudu, kas ir vismaz 20% apmÄ“rā no EM izsniegtā lÄ“muma par elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu norādÄ«tās plānotās uzstādāmās jaudas.

3.1.3. Kvotas ierobežojums

Atbilstoši spÄ“kā esošajiem noteikumiem komersantam ir tiesÄ«bas pakāpeniski uzsākt elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā un pārdot elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros lÄ«dz EM izsniegtajā lÄ“mumā par elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu noteiktajam maksimālajam apjomam. Komersanti lÄ«dz šim ir izmantojuši iespÄ“ju šo elastÄ«bu, lai ekonomiski pamatotākajā veidā uzsāktu elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā. TomÄ“r daļā gadÄ«jumu komersanti nav uzstādÄ«juši maksimāli noteikto jaudu. EM prognozÄ“s par obligātajā iepirkumā iepÄ“rkamo elektroenerÄ£ijas apjomu nākotnÄ“ ņem vÄ“rā arÄ« atļaujās noteikto, bet praksÄ“ neizmantoto jaudu un elektroenerÄ£ijas iepirkuma apjomu.

Priekšlikums:

Lai palielinātu skaidrÄ«bu par nākotnÄ“ prognozÄ“jamām OI mehānisma izmaksām, kā arÄ« samazinātu iespÄ“ju, ka šobrÄ«d neizmantotā atļautā jaudas un elektroenerÄ£ijas iepirkuma apjoma daļa radÄ«tu papildu izmaksas obligātā iepirkuma ietvaros, ir iespÄ“jams lemt par atļaujā noteiktā apjoma samazinājumu lÄ«dz faktiski uzstādÄ«tajai jaudai.

3.1.4. Audita/kontroles funkcijas stiprināšana

MK noteikumu Nr. 221 45.1 punkts un noteikumu Nr. 262 60.4 punkts paredz EM tiesÄ«bas izveidot kontroles grupu elektrostaciju atbilstÄ«bas pārbaudei saskaņā ar šo noteikumu atbilstÄ«bas kritÄ“rijiem un gada pārskatos sniegtās informācijas ticamÄ«bas pārbaudei.

MK noteikumu Nr. 221 gadÄ«jumā EM izveidotā kontroles grupa ir tiesÄ«ga pārbaudÄ«t 6. punktā noteikto koÄ£enerācijas staciju efektivitātes kritÄ“riju, 10. punktā noteikto koÄ£enerācijas stacijas primāro resursu ietaupÄ«juma un uzstādÄ«tās elektriskās jaudas izmantošanas stundu kritÄ“riju, kā arÄ« 44.1 punkta prasÄ«bu ievÄ“rošanu attiecÄ«bā uz gada pārskatos iekļautās informācijas patiesumu (bÅ«vniecÄ«bas un bÅ«vju ekspluatācijas prasÄ«bu ievÄ“rošana, nodokļu parādu neesamÄ«ba, atbilstoša kurināmā veida izmantošana).

Savukārt MK noteikumu Nr. 262 gadÄ«jumā EM izveidotā kontroles grupa ir tiesÄ«ga pārbaudÄ«t 60.2 punkta prasÄ«bu ievÄ“rošanu attiecÄ«bā uz gada pārskatos iekļautās informācijas patiesumu (bÅ«vniecÄ«bas un bÅ«vju ekspluatācijas prasÄ«bu ievÄ“rošana, nodokļu parādu neesamÄ«ba), kā arÄ« komersanta iesniegumā par tiesÄ«bu iegÅ«šanu pārdot no atjaunojamiem energoresursiem saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros vai garantÄ“tas maksas saņemšanai par uzstādÄ«to elektrisko jaudu norādÄ«tās informācijas patiesumu.

Gan MK noteikumu Nr. 221 45.1 punkts, gan MK noteikumu Nr. 262 60.4 punkts paredz, ka komersantam pÄ“c pieprasÄ«juma saņemšanas no EM par kontroles grupas plānoto elektrostacijas apsekojumu 10 dienu laikā ir jāinformÄ“ EM par elektrostacijas apsekošanas dienu un šÄdai apsekošanai ir jānotiek ne vÄ“lāk kā 20 dienas pÄ“c minÄ“tā pieprasÄ«juma saņemšanas. Turklāt, termiņa noteikšanā ir jāņem vÄ“rā arÄ« 7 pasta dienas.

Tas nozÄ«mÄ“, ka pie pašreizÄ“jā tiesiskā regulÄ“juma no EM pieprasÄ«juma nosÅ«tÄ«šanas dienas lÄ«dz faktiskai pārbaudes veikšanai var paiet pat vesels mÄ“nesis, kas savukārt nozÄ«mÄ“, ka kontroles grupai ir ļoti ierobežotas iespÄ“jas konstatÄ“t potenciāli bÅ«tiskus pārkāpumus elektrostacijās.

Turklāt, saskaņā ar MK noteikumu Nr. 221 45.2 punktu un MK noteikumu Nr. 262 60.5 punktu pÄ“c kontroles grupas apsekojuma, ja tiek konstatÄ“ti pārkāpumi, ministrija nosÅ«ta komersantam brÄ«dinājumu par tiesÄ«bu zaudÄ“šanu gadÄ«jumā, ja neatbilstÄ«bas netiks novÄ“rstas 6 mÄ“nešu laikā u.tml.

Priekšlikumi:

Å…emot vÄ“rā augstāk minÄ“to, pašreizÄ“jais tiesiskais regulÄ“jums liedz iespÄ“ju veikt efektÄ«vu elektrostaciju atbilstÄ«bas kontroli un tādēļ bÅ«tu nepieciešams veikt grozÄ«jumus MK noteikumos Nr.221 un MK noteikumos Nr.262:

1) paredzot bÅ«tiski saÄ«sinātus termiņus no EM pieprasÄ«juma komersantam lÄ«dz kontroles grupas pārbaudes veikšanai vai nosakot, ka kontroles grupa tiesÄ«ga veikt pārbaudes bez iepriekšÄ“ja brÄ«dinājuma;

2) paredzot, ka kontroles grupa pārbauda staciju atbilstÄ«bu, ņemot vÄ“rā faktisko situāciju visos projekta Ä«stenošanas posmos (no bÅ«vniecÄ«bas lÄ«dz ražošanai u.tml.), neaprobežojoties ar faktu pareizÄ«bu gada pārskatos;

3) paredzot Ä«sākus termiņus elektrostacijās konstatÄ“to neatbilstÄ«bu novÄ“ršanai, piemÄ“ram, 1-3 mÄ“neši;

4) paredzot, ka noteiktos gadÄ«jumos, konstatÄ“jot apzinātu krāpniecÄ«bu, piemÄ“ram, pie bÅ«tiskiem tehnoloÄ£iskiem pārkāpumiem un neatbilstošu kurināmā resursu izmantošanas, EM bez brÄ«dinājuma var lemt par obligātā iepirkuma tiesÄ«bu apturÄ“šanu vai atcelšanu;

5) papildus nepieciešams izvÄ“rtÄ“t prasÄ«bas dabasgāzes izmantošanai.

3.2 Prakses uzlabošana

3.2.1. Ekonomikas ministrijas rÄ«cÄ«ba attiecÄ«ba uz esošajām stacijām

OI mehānisma ietvaros pastāv dažādi kontroles mehānismi, kurus EM rosina papildus stiprināt, lai nodrošinātu OI mehānisma mÄ“rÄ·u sasniegšanu. Vienlaikus ir nepieciešams veikt vienreizÄ“ju pilnÄ«gu OI mehānisma sistÄ“mas pārbaudi, lai izvÄ“rtÄ“tu lÄ«dzšinÄ“jo tās darbÄ«bas atbilstÄ«bu normatÄ«vajiem aktiem, kā arÄ« mehānisma efektivitāti. ŠÄda pārbaude ir uzskatāma kā daļa no OI mehānisma administrÄ“šanas, tādÄ“jādi noteikumos bÅ«tu nosakāms skaidrs deleģējums publiskajam tirgotājam to veikt

PārbaudÄ“ bÅ«tu izvÄ“rtÄ“jami koÄ£enerācijas staciju darbÄ«bas atbilstÄ«ba spÄ“kā esošajiem normatÄ«vajiem aktiem. Vienlaikus bÅ«tu apsekojamas elektrostacijas, lai pārbaudÄ«tu to atbilstÄ«bu dokumentos norādÄ«tajai informācijai. Pārbaudes uzsvars bÅ«tu liekams uz lietderÄ«gās siltumenerÄ£ijas izmantošanu, kā arÄ« patiesu resursu izmantošanu elektroenerÄ£ijas ražošanā, tai skaitā pārliecinoties, ka ir uzstādÄ«tas siltumuzskaites mÄ“rierÄ«ces, kas atbilst normatÄ«vajos aktos noteiktajām prasÄ«bām. Par pārbaudÄ“ konstatÄ“tajām neatbilstÄ«bām detalizÄ“ta informācija iesniedzama EM.

Papildus nepieciešams veikt apkopojumu par lietderÄ«gās siltumenerÄ£ijas faktisko izmantošanu un secÄ«gi izstrādāt priekšlikumus, kā veicināt, ka lietderÄ«gā siltumenerÄ£ija tiek izmantota ar ekonomiski augstāku pievienoto vÄ“rtÄ«bu, sasniedzot ES normatÄ«vajos aktos ietvertās prasÄ«bas.

SistÄ“mas pārbaudes laikā nepieciešams izstrādāt priekšlikumus turpmākai regulÄ“juma un tā piemÄ“rošanas pilnveidei, lai OI mehānisms, kas turpināsies vÄ“l 20 gadus, atbilst vispārÄ“jām sabiedrÄ«bas interesÄ“m.

3.2.2. Akciju sabiedrÄ«bas “Sadales tÄ«kls” rÄ«cÄ«ba

Å…emot vÄ“rā izskanÄ“jušo informāciju par iespÄ“jamo vairāku uzņēmumu negodÄ«go rÄ«cÄ«bu panākt atļauju elektroenerÄ£ijas ražošanai obligātā iepirkuma ietvaros AS “Sadales tÄ«kls” 2017.gada 16.oktobrÄ« izveidoja iekšÄ“jo izmeklÄ“šanas komisiju, kuru vada uzņēmuma valdes priekšsÄ“dÄ“tājs. Komisija veic gan masu medijos izskanÄ“jušo, gan to staciju par kurām informāciju pieprasÄ«ja EM pārbaudi.

Lai noskaidrotu visu iesaistÄ«to pušu iespÄ“jamo darbÄ«bas un atbildÄ«bas SIA "RÄ«gas enerÄ£ijas" gadÄ«jumā, 2017.gada 18.oktobrÄ« tika nosÅ«tÄ«ts iesniegums Valsts policijai. Papildus par šo gadÄ«jumu AS “Sadales tÄ«kls” pieprasÄ«juši papildus informāciju AS "RÄ«gas siltums" un AS "Augstspriegumu tÄ«kls".

IzmeklÄ“šanas komisijas veiktā pārbaudes konstatÄ“jušas darbinieku pieļautās neatbilstÄ«bas ražotāju pieslÄ“gšanas procesā un lÄ«dz 2017. gada 27. oktobrim amatu ir pametis par šiem jautājumiem atbildÄ«gais valdes loceklis, ar vienu darbinieku ir izbeigtas darba tiesiskās attiecÄ«bas, bet ar 3 darbiniekiem uzsākts darba tiesisko attiecÄ«bu izbeigšanas process. Tāpat AS “Sadales tÄ«kls” ir pieņēmusi lÄ“mumu par dažādu disciplinārsodu piemÄ“rošanu darbiniekiem, kuri bija iesaistÄ«ti elektrostaciju pieņemšanas komisijās. 2017. gada 23. oktobrÄ« paralÄ“li AS “Sadales tÄ«kls” komisijas darbam ir uzsācies elektrostaciju pieslÄ“guma procesa audits, ko veic auditorkompānija SIA “PricewaterhouseCoopers”.

IzmeklÄ“šanas komisijai pārbaudot publiski izskanÄ“jušo 8 elektrostaciju dokumentus un komisiju lÄ“mumus, AS “Sadales tÄ«kls” konstatÄ“juši divus bÅ«tiskus pārkāpumus SIA "RÄ«gas enerÄ£ija" un SIA "Briedis bÅ«ve":

• Tiek gatavots tehniskais un juridiskais pamatojums pieprasÄ«t atkārtotus 72 h testus SIA "RÄ«gas enerÄ£ija" elektrostacijai, lai noskaidrotu stacijas nominālās jauda (4 MW) atbilstÄ«bu drošam paralÄ“lam darbam ar sadales sistÄ“mu. AttiecÄ«bā uz 2017. gada 29. septembrÄ« izsniegto atļauju, AS “Sadales tÄ«kls” konstatÄ“jusi iespÄ“jamas krāpnieciska pazÄ«mÄ“s, ka testÄ“tās elektroiekārtas neatbilda AS “Sadales tÄ«kls” izsniegtajiem tehniskajiem noteikumiem un AS “Sadales tÄ«kls” izsniegtajai atļaujai 72 stundu testu uzsākšanai. Tā kā AS “Sadales tÄ«kls” nav iespÄ“jams pārliecināties par krāpniecÄ«bas faktu, ir lÅ«gts uzsākt kriminālprocesu, kurā lÅ«gts noskaidrot visu iesaistÄ«to pušu atbildÄ«bu. Ja kriminālprocesa ietvaros tiks noskaidrots, ka 72 stundu tests ir veikts ar citu iekārtu un ir veiktas krāpnieciskas darbÄ«bas, AS “Sadales tÄ«kls” pieņems lÄ“mumu par sākotnÄ“jā akta atcelšanu ar tā pieņemšanas brÄ«di.

• izvÄ“rtÄ“jot dokumentāciju par SIA "Briedis bÅ«ve" - AS “Sadales tÄ«kls” konstatÄ“juši, ka akts "Par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu" un atļauja "Elektrostacijas pieslÄ“gšanai sistÄ“mai" ir izdota vienu dienu pirms ir pabeigti un saņemts AS "Augstsprieguma tÄ«kls" ekspertÄ«zes slÄ“dziens. 2017. gada 27. oktobrÄ«, pamatojoties uz AS “Sadales tÄ«kls” izmeklÄ“šanas komisijas slÄ“dzienu, tika atcelts izdotais akts un atļauja un izdots jauns akts un atļauja ar pareizu datumu.

3.2.3. Uzlabojumi SPRK regulējumā

IzvÄ“rtÄ“jot SPRK Noteikumus un to piemÄ“rošanu, EM ieskatā tie bÅ«tu jāpapildina un jāpilnveido.

LÄ«dz ar to EM izteiks SPRK šÄdus ierosinājumus:

1. SPRK Noteikumos būtu skaidrāk jāuzsver sistēmas operatora pienākumu veikt dokumentācijas pārbaudi. Jānodala dokumenti, kas būtu jāpārbauda gadījumos, kad būvniecība tiks veikta.

2. JāprecizÄ“ prasÄ«bas attiecÄ«bā uz siltuma skaitÄ«tāju pievienošanu aktam par stacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sadales sistÄ“mu.

EM jāizvÄ“rtÄ“ nepieciešamÄ«ba mainÄ«t ETL regulÄ“jumu, lai pilnveidotu uzraudzÄ«bas mehānismus šajā jomā.

3.2.4. Ekonomikas ministrijas rÄ«cÄ«ba MK noteikumu Nr.883 administrÄ“šanā

IzvÄ“rtÄ“jot MK noteikumus Nr.883 un to piemÄ“rošanu, EM ieskatā EM iekšÄ“jos procesos bÅ«tu jāievieš skaidrÄ«ba un jāpastiprina kontroles funkcijas:

1. Jāatrunā procedūra, kādā veidā EM pārbauda MK noteikumos Nr.883 6.punktā minēto dokumentāciju (MK noteikumu Nr.883 3.pielikumā ietvertais apliecinājums);

2. Regulāri jāveic kontrole par to, vai 24 mÄ“nešu laikā tika uzsākta lÄ“mumā norādÄ«tās elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtas bÅ«vniecÄ«ba vai esošÄs elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtas jaudas palielināšana;

3. Izsniedzot lÄ“mumu par jaudas palielinājumu, pārbaudÄ«t arÄ« apliecinājuma par elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtas bÅ«vniecÄ«bas uzsākšanu.

3.3. Papildu sistēmiskie uzlabojumi un aktivitātes

3.3.1. Gada pārskatu iesniegšana

Katru gadu komersanti iesniedz gada pārskatus par elektrostaciju darbÄ«bu. Lielākā daļa komersantu šos pārskatus vÄ“l arvien iesniedz papÄ«ra formātā, kas bÅ«tiski apgrÅ«tina EM darbu šo pārskatu izvÄ“rtÄ“šanā, t.sk. gada pārskatā norādÄ«to datu par elektrostacijas darbÄ«bu analÄ«zÄ“. 2017. gadā ir uzsākts darbs pie risinājuma izstrādes gada pārskatu iesniegšanai elektroniskā formā, kas cita starpā nodrošinātu arÄ« iespÄ“ju operatÄ«vi veikt gada pārskatos sniegtu datu pārbaudi un analÄ«zi dažādos griezumos.

3.3.2. EfektÄ«vas saziņas nodrošināšana ar komersantiem

Pašreiz EM, administrÄ“jot OI mehānismu, jānodrošina regulāra saziņa ar vairāk kā 330 komersantiem (kuru rÄ«cÄ«bā ir aptuveni 400 elektrostacijas) par dažādiem jautājumiem, tajā skaitā, sniedzot atbildes uz komersantu iesniegumiem. Å…emot vÄ“rā, ka valstÄ« vÄ“l nav ieviesta obligāto elektronisko adrešu sistÄ“ma, bÅ«tisko jautājumu risināšanā šÄ« saziņa notiek papÄ«ra vÄ“stuļu formātā, kas ievÄ“rojami palÄ“nina saziņas procesu un rada papildu administratÄ«vo slogu gan EM, gan komersantam. Å…emot vÄ“rā, ka ar 2019. gada 1. janvāri komersanti bÅ«s tiesÄ«gi brÄ«vprātÄ«gi izmantot oficiālās elektroniskās adreses, EM aicinās komersantus tās izmantot efektÄ«vākas saziņas nodrošināšanai saistÄ«bā ar OI mehānisma jautājumiem.

3.3.3. Regulāra analīze par iesaistīto institūciju darbu

Å…emot vÄ“rā, ka jebkuras elektrostacijas darbÄ«bas uzsākšanā un nodrošināšanā ir iesaistÄ«tas vairākas institÅ«cijas un EM rÄ«cÄ«bā nenonāk visa informācija, kas attiecas uz elektrostaciju darbÄ«bu, EM ieskatā lietderÄ«gi bÅ«tu reizi gadā izlases kārtÄ«bā pieprasÄ«t visu dokumentāciju par atsevišÄ·u elektrostaciju darbÄ«bu, kas ir citu institÅ«ciju rÄ«cÄ«bā. Tādā veidā bÅ«tu iespÄ“jams identificÄ“t, vai šo elektrostaciju darbÄ«bā vai darbÄ«bas uzsākšanā nav konstatÄ“jama tāda komersantu vai iestāžu rÄ«cÄ«ba, kas neatbilst OI mehānisma darbÄ«bas un atbalsta mÄ“rÄ·iem. AttiecÄ«gi bÅ«tu iespÄ“jams izdarÄ«t secinājumus par nepieciešamÄ«bu pÄ“c uzlabojumiem normatÄ«vajā regulÄ“jumā.

3.3.4. Papildu resursu nodrošināšana

Ar laiku, mazinot administratÄ«vo slogu EM darbā saistÄ«bā ar gada pārskatu vÄ“rtÄ“šanu papÄ«ra formā un saziņu ar komersantiem, kopumā augtu EM kapacitāte OI mehānisma administrÄ“šanā. TomÄ“r šie procesi nenotiks uzreiz, kā arÄ«, kā minÄ“ts ziņojuma 3.1.4.sadaļā, kopumā ir nepieciešams stiprināt EM audita/kontroles funkcijas. TāpÄ“c EM ieskatā nepieciešams papildināt cilvÄ“ku resursus, kas var nodrošināt minÄ“to OI mehānisma administrÄ“šanas funkciju, kā arÄ« citu EM uzticÄ“to administratÄ«vo funkciju veikšanu enerģētikas jomā.

3.3.5. BÅ«vniecÄ«bas dokumentu pārbaude un lÄ“mumu pieņemšana par atļauju atcelšanu

AdministratÄ«vā procesa likuma 85.panta otrā daļas pirmais un otrais punkts paredz, ka adresātam labvÄ“lÄ«gu tiesisku administratÄ«vo aktu var atcelt tad, ja tiesÄ«bu norma paredz administratÄ«vā akta atcelšanu vai administratÄ«vais akts ietver tā atcelšanas

atrunu, kā arÄ« administratÄ«vais akts izdots ar kādu citu nosacÄ«jumu un šis nosacÄ«jums nav vispār izpildÄ«ts, nav pienācÄ«gi izpildÄ«ts vai nav laikus izpildÄ«ts.

Saskaņā ar MK noteikumu Nr.221 21. un 21.1punktu lÄ“mumā, ar kuru komersantam piešÄ·irtas tiesÄ«bas pārdot elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros norāda termiņu, lÄ«dz kuram komersantam ir jāuzsāk elektroenerÄ£ijas ražošana koÄ£enerācijā.

Savukārt MK noteikumu Nr.221 35.1punkts nosaka, ja gadÄ«jumā komersants neuzsāk elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā termiņā, kāds noteikts lÄ“mumā, ar kuru tam piešÄ·irtas tiesÄ«bas pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros, EM mÄ“neša laikā pieņem lÄ“mumu par šo MK noteikumu Nr.221 20.punktā minÄ“tā lÄ“muma atcelšanu. LÄ“mumu paziņo komersantam, publiskajam tirgotājam un sistÄ“mas operatoram.

Å…emot vÄ“rā minÄ“to, tiesÄ«bu normā ir noteikts pienākums atcelt lÄ“mumu, ar kuru ir piešÄ·irtas tiesÄ«bas saražoto elektroenerÄ£iju pārdot obligātā iepirkuma ietvaros.

Pašreiz spÄ“kā esošajos normatÄ«vajos aktos nav noteikts, kādi dokumenti apliecina faktu, ka komersants elektrostacijā ir uzsācis elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā.

Atbilstoši lÄ«dzšinÄ“jai EM praksei, EM kā pierādÄ«jumu, ka komersants ir uzsācis elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā, ir atzinusi komersantu iesniegtās AS “Sadales tÄ«kls” atļaujas par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu. AttiecÄ«gā atļauja tiek izsniegta saskaņā ar SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumiem Nr. 1/6, ja 72 stundu pārbaudes laikā veikto mÄ“rÄ«jumu rezultāti atbilst standartā LVS EN 50160 „Publisko elektroapgādes tÄ«klu sprieguma raksturlielumi” noteiktajām prasÄ«bām.

Atbilstoši SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 4.pielikumam minÄ“tajam aktam pielikumā tiek pievienots akts par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā.

Å…emot vÄ“rā minÄ“to, EM konstatÄ“jot, ka AS “Sadales tÄ«kls” atļaujas par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu ir nepamatoti izdotas, ir pamats prasÄ«t komersantam iesniegt pierādÄ«jumus, ka tas uzsācis elektroenerÄ£ijas ražošanu termiņā, kas ir noteikts atbilstoši lÄ“mumam un MK noteikumiem Nr.221. GadÄ«jumā, ja komersants nevar iesniegt dokumentus, kas apliecina elektroenerÄ£ijas ražošanas uzsākšanu noteiktajā termiņā tad, EM, pamatojoties uz MK noteikumuNr.221 35.1punktu ir pienākums atcelt lÄ“mumu, ar kuru piešÄ·irtas tiesÄ«bas pārdot elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros.

Tiesiskie riski, atceļot EM pieņemtos lēmumus

Komersantu tiesiskā paļāvība

EM ir konsekventi pieņēmusi komersantu iesniegtās AS “Sadales tÄ«kls” atļaujas par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu. Turklāt ir konstatÄ“jams, ka AS “Sadales tÄ«kls” minÄ“tās atļaujas ir izsniedzi arÄ« gadÄ«jumā, ja stacijas nav nodotas ekspluatācijā.

Saskaņā ar Komerclikuma 393.panta pirmo daļu komercdarÄ«jumu attiecÄ«bās komersanta pienākums ir rÄ«koties ar krietna un kārtÄ«ga komersanta rÅ«pÄ«bu. ŠÄ« rÅ«pÄ«ba izpaužas kā komersanta rÄ«cÄ«ba saskaņā ar to zināšanu un prasmju lÄ«meni, kāds tiek objektÄ«vi sagaidÄ«ts attiecÄ«gajā komercdarbÄ«bas jomā. Izskatāmajā gadÄ«jumā no komersanta objektÄ«vi ir sagaidāmas tieši piemÄ“rojamo normatÄ«vo aktu pārzināšana un izpratne par koÄ£enerācijas un elektroenerÄ£ijas ražošanas tehnoloÄ£isko procesu. Å…emot vÄ“rā minÄ“to, komersantiem, kas darbojas attiecÄ«gajā nozarÄ“, bija jāpārzina normatÄ«vie akti, tajā skaitā arÄ« SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumi Nr. 1/6 un tajos izvirzÄ«tās prasÄ«bas. TādÄ“jādi komersantiem bija jāpārzina un jāapzinās, neiesniedzot visus dokumentus, kas norādÄ«ti aktā par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu, ka nav pamata tam izsniegt minÄ“to aktu, kā arÄ« tam nebija pamata uzskatÄ«t, ka tas ir uzsācis elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā.

Tiesiskās paļāvÄ«bas princips ir viens no tiesiskas valsts pamatiem, un atbilstoši šim principam valsts pārvaldei jārÄ«kojas paredzami un noteikti. Kā skaidrojis Senāts, personas paļāvÄ«ba uz iestādes izteikumu, rÄ«cÄ«bu vai apsolÄ«jumu ir šÄ«s personas subjektÄ«vā attieksme, kuru veido pamatota cerÄ«ba vai pārliecÄ«ba par konkrÄ“tās darbÄ«bas izpildi vai notikuma iestāšanos nākotnÄ“. Tādēļ katrā atsevišÄ·Ä gadÄ«jumā jāpārbauda šÄ«s subjektÄ«vās attieksmes esamÄ«ba vai neesamÄ«ba konkrÄ“to lietas apstākļu ietvaros. Senāts ir atzinis - lai noskaidrotu, vai tiesiskā paļāvÄ«ba ir vai nav jāņem vÄ“rā, jāatbild uz trÄ«s jautājumiem:

1) vai bija kaut kas, uz ko varÄ“ja paļauties (skaidrs iestādes izteikums); 2) vai attiecÄ«gā persona tiešÄm uz to paļāvās; 3) vai attiecÄ«gā personas paļāvÄ«ba ir aizsardzÄ«bas vÄ“rta.

Pat gadÄ«jumā, ja ir konstatÄ“jams, ka bija kaut kas, uz ko varÄ“ja paļauties (skaidrs iestādes izteikums) un attiecÄ«gā persona tiešÄm uz to paļāvās, nav konstatÄ“jams, ka personas tiesiskā paļāvÄ«ba ir tiesiskās aizsardzÄ«bas vÄ“rta. Personai bija jāapzinās, ka tās saņemtie dokumenti neatbilst SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumiem Nr.1/6 un ka tā nav uzsākusi elektroenerÄ£ijas ražošanu koÄ£enerācijā.

Vienlaikus jāņem vÄ“rā, ka viena no svarÄ«gākajām tiesiskas valsts principa prasÄ«bām ir prasÄ«ba pÄ“c tiesÄ«bu normas noteiktÄ«bas un skaidrÄ«bas. TiesÄ«bu norma, kura ir formulÄ“ta neskaidri, nesaprotami, valodnieciski nepietiekami un nenoteikti, pazaudÄ“ savu mÄ“rÄ·i. TiesÄ«bu normu sistÄ“ma, kuru normas adresāts nevar izprast, noved pie tiesiskas nedrošÄ«bas. Tiesiskā drošÄ«ba pieprasa drošu orientieri. Tiesiskā valstÄ« par tādu kalpo skaidras, viennozÄ«mÄ«gas un noteiktas normu pavÄ“les. Tādēļ skaidras un noteiktas tiesÄ«bu normas ir tiesÄ«bu pamats un bÅ«tiska tiesiskas valsts sastāvdaļa. GadÄ«jumā, ja tiesÄ«bu normas redakcija neatspoguļo tās patieso saturu, ja tā ir kļūdaini izprotama vai maldinoša, vai ja likums pats ir iekšÄ“ji pretrunÄ«gs, tiesÄ«bu norma var nonākt pretrunā ar tiesiskas valsts principiem un nebÅ«t spÄ“kā.

Saskaņā ar AdministratÄ«vā procesa likuma 10.pantu privātpersona var paļauties, ka iestādes rÄ«cÄ«ba ir tiesiska un konsekventa. Iestādes kļūda, kuras pieļaušanā privātpersona nav vainojama, nedrÄ«kst radÄ«t privātpersonai nelabvÄ“lÄ«gas sekas.

No minÄ“tā arÄ« izriet, kas nepareizi piemÄ“rota un tāda tiesÄ«bu norma, kas paša par sevi ir bijusi maldinoša vai kļūdaini izprotama un konsekventi nepareizi piemÄ“rota nevar radÄ«t privātpersonai nelabvÄ“lÄ«gas tiesiskas sekas.

Å…emot vÄ“rā minÄ“to, pastāv risks, ka tiesa, konstatÄ“jot, lÄ«dzšinÄ“jo AS “Sadales tÄ«kli” SistÄ“mas pieslÄ“guma noteikumu Nr.1/6 piemÄ“rošanas praksi un EM rÄ«cÄ«bu, pieņemot AS “Sadales tÄ«kli” izsniegtos apliecinājumus atzÄ«s, ka tiesÄ«bu normās nav skaidri noteikts jÄ“dziena “elektroenerÄ£ijas ražošanas uzsākšana” saturs un lÄ«dz ar to nav pieļaujama iestādes rÄ«cÄ«ba, mainot praksi, interpretÄ“t tiesÄ«bu normas tā, ka tās rada nelabvÄ“lÄ«gas tiesiskas sekas komersantam.

Vienlīdzības principa pārkāpums

Vienlīdzības princips paredz, ka, pastāvot vienādiem faktiskajiem un tiesiskajiem lietas apstākļiem, iestāde un tiesa pieņem vienādus lēmumus. Tādējādi, lai varētu runāt par vienlīdzības principa pārkāpumu, vispirms jākonstatē, ka salīdzināmajās situācijās pastāv vienādi (analogi) tiesiskie un faktiskie apstākļi (sk. Augstākās tiesas 2006.gada 15.jūnija spriedumu lietā Nr. SKA-353/2006).

Izskatāmajā gadÄ«jumā konstatÄ“jot, ka komersanti nav izpildÄ«juši lÄ“mumā un MK noteikumos Nr.221 noteiktās prasÄ«bas ir iestājušies apstākļi, lai saskaņā ar tiesÄ«bu normām atceltu lÄ“mumu, ar kuru piešÄ·irtas tiesÄ«bas pārdot elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros. ŠÄdos apstākļos, ja EM secinājumi ir atzÄ«stami par pamatotiem, citu tiesisko seku, izņemot lÄ“mumu atcelšanu, piemÄ“rošana bÅ«tu pretÄ“ja normatÄ«vo aktu prasÄ«bām. TādÄ“jādi, arÄ« gadÄ«jumā, ja ir konstatÄ“jamas stacijas, kuras uzsākušas un turpina ražošanu un pārdod saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros, tad tiesiskās vienlÄ«dzÄ«bas princips nerada tiesÄ«bas uz vienlÄ«dzÄ«gu attieksmi, ja salÄ«dzināmā situācija ir prettiesiska.

Secinājumi

LÄ«dz pat 2012. gadam, Ä«stenojot OI mehānismu, valdÄ«ba lielāku uzmanÄ«bu pievÄ“rsa dažādu interešu saskaņošanai, atbalsta mehānisma efektivitātes paaugstināšanai. Savukārt pÄ“c tam, kad tika novÄ“rtÄ“ts mehānisma elektroenerÄ£ijas cenas ietekmes pieauguma risks uz tautsaimniecÄ«bu, veikti grozÄ«jumi valsts atbalsta mehānismu - elektroenerÄ£ijas obligātais iepirkums un garantÄ“tā maksa par elektrostacijā uzstādÄ«to jaudu regulÄ“jošajos normatÄ«vajos aktos, tai skaitā ETL, lai kontrolÄ“tu slogu uz tautsaimniecÄ«bu.

EM ir veikusi virkni pasākumu, lai salāgotu visu iesaistÄ«to pušu intereses, gan elektroenerÄ£ijas ražotāju, kam spÄ“kā ir lÄ“mumi par tiesÄ«bu iegÅ«šanu pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros vai tiesÄ«bas saņemt garantÄ“tu maksu par elektrostacijā uzstādÄ«to jaudu, gan valsts juridiskās saistÄ«bas sasniegt atjaunojamās enerÄ£ijas mÄ“rÄ·us 2020. gadā, gan arÄ« sabiedrÄ«bas iespÄ“jas segt valsts atbalsta mehānisma radÄ«tos izdevumus.

Kompetences ietvaros EM ir veikusi staciju pārbaudes. ŠÄ«s pārbaudes ir devušas ierobežotu rezultātu. 2017.gadā EM izvÄ“rtÄ“ja 382 gada pārskatus, pÄ“c kuriem izteikti 36 brÄ«dinājumi par gada pārskatu neiesniegšanu, 13 brÄ«dinājumi par nodokļu parādiem kā arÄ« atceltas 7 atļaujas par gada pārskatu neiesniegšanu vai ražošanas neuzsākšanu noteiktajā termiņā. Ir izveidota kontroles grupa, kas pamatojoties uz gada pārskatu analÄ«zi veic uzņēmumu atbilstÄ«bas pārbaudi.

EM administrÄ“ atļauju izsniegšanas kārtÄ«bu elektroenerÄ£ijas ražošanas jaudu palielināšanai vai jaunu ražošanas iekārtu ieviešanai. Izsniegšanas procedÅ«ras laikā tiek veiktas virkne pārbaužu, kas ļauj pārliecināties par elektroenerÄ£ijas ražošanas jaudu uzstādÄ«šanas nodomu patiesumu. PÄ“c atļaujas saņemšanas uzņēmums vÄ“ršanas AS “Sadales tÄ«kls”, lai veiktu ražošanas iekārtu pieslÄ“gšanu elektroenerÄ£ijas sadales tÄ«klam. PieslÄ“gšana tÄ«klam notiek atbilstoši SPRK noteiktajai kārtÄ«bai, kuras mÄ“rÄ·is ir pārliecināties par elektroenerÄ£ijas ražošanas iekārtas gatavÄ«bu darbam sadales sistÄ“mā. Viens no ražošanas iekārtas gatavÄ«bas darbam rādÄ«tājiem fakts, ka objekts ir nodots ekspluatācijā saskaņā ar bÅ«vniecÄ«bas normatÄ«vo aktu prasÄ«bām.

PÄ“c publiski izskanÄ“jušÄs informācijas par atsevišÄ·u staciju neatbilstÄ«bu Ministru kabineta noteikumu prasÄ«bām EM ir veikusi astoņu staciju pārbaudi klātienÄ“, kā arÄ« 22 staciju pieslÄ“gšanas sadales tÄ«klam dokumentācijas pārbaudi. Veicot pārbaudi klātienÄ“, ir konstatÄ“ti fakti par stacijām. PÄ“c dokumentācijas pārbaudes pirmšÄ·ietami secināms, ka nav ievÄ“rota virkne prasÄ«bu, kas jāizpilda, lai pieslÄ“gtu stacijas elektroenerÄ£ijas sadales tÄ«klam.

Kā viens no dokumentiem, kas ļauj pārliecināties par stacijas gatavÄ«bu elektroenerÄ£ijas ražošanai ir bÅ«vvaldes akts par nodošanu ekspluatācijā. Šis dokuments ir bÅ«tisks arÄ« MK noteikumu Nr.221 kontekstā, lai pārliecinātos par to, ka stacija ir gatava uzsākt ražošanu. Pārbaužu laikā ir konstatÄ“ts, ka EM ir tikusi maldināta par staciju nodošanas ekspluatācijā faktu, jo akts par elektrostacijas atzÄ«šanu par derÄ«gu paralÄ“lam darbam ar sistÄ“mu, ko ražotāji iesniedza EM, kalpoja kā pierādÄ«jums, ka stacija ir nodota ekspluatācijā. TomÄ“r šim aktam nav ticis pievienots klāt bÅ«vvaldes akts par Ä“kas nodošanu ekspluatācijā. Tajā pašÄ laikā jāsecina, ka nav tikusi veikta uzraudzÄ«ba no SPRK puses par to, kādā veidā tiek ievÄ“rota kārtÄ«bā kādā elektrostacijas tiek pievienotas elektroenerÄ£ijas sadales tÄ«klam.

Veicot analÄ«zi par faktisko situāciju un normatÄ«vajiem aktiem, ir izstrādāti priekšlikumi, kas palÄ«dzÄ“tu uzlabot situāciju:

1. EM ierosina veikt grozÄ«jumus MK noteikumos Nr.221, nosakot, ka 12 mÄ“nešu laikā pÄ“c elektroenerÄ£ijas ražošanas uzsākšanas koÄ£enerācijā vai pÄ“c attiecÄ«go grozÄ«jumu stāšanās spÄ“kā komersantam jānoslÄ“dz lÄ«gums ar publisko tirgotāju. Ja šÄds lÄ«gums netiek noslÄ“gts, tad komersants zaudÄ“ tam piešÄ·irtās tiesÄ«bas pārdot saražoto elektroenerÄ£iju obligātā iepirkuma ietvaros.

2. EM ierosina veikt grozÄ«jumus MK noteikumos Nr.221 nosakot, ka komersants izsniegtā lÄ“muma par elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu ievaros drÄ«kst sākotnÄ“ji uzstādÄ«t jaudu, kas ir vismaz 20% apmÄ“rā no EM izsniegtā lÄ“muma par elektroenerÄ£ijas obligātā iepirkuma tiesÄ«bu piešÄ·iršanu norādÄ«tās plānotās uzstādāmās jaudas.

3. Lai palielinātu skaidrÄ«bu par nākotnÄ“ prognozÄ“jamām OI mehānisma izmaksām, kā arÄ« samazinātu iespÄ“ju, ka šobrÄ«d neizmantotā atļautā jaudas un elektroenerÄ£ijas iepirkuma apjoma daļa radÄ«tu papildu izmaksas obligātā iepirkuma ietvaros, ir iespÄ“jams lemt par atļaujā noteiktā apjoma samazinājumu lÄ«dz faktiski uzstādÄ«tajai jaudai.

4. Å…emot vÄ“rā augstāk minÄ“to, pašreizÄ“jais tiesiskais regulÄ“jums liedz iespÄ“ju veikt efektÄ«vu elektrostaciju atbilstÄ«bas kontroli un tādēļ bÅ«tu nepieciešams veikt grozÄ«jumus MK noteikumos Nr.221 un MK noteikumos Nr.262:

1) paredzot bÅ«tiski saÄ«sinātus termiņus no EM pieprasÄ«juma komersantam lÄ«dz kontroles grupas pārbaudes veikšanai vai, nosakot, ka kontroles grupa tiesÄ«ga veikt pārbaudes bez iepriekšÄ“ja brÄ«dinājuma;

2) paredzot, ka kontroles grupa pārbauda staciju atbilstÄ«bu, ņemot vÄ“rā faktisko situāciju visos projekta Ä«stenošanas posmos (no bÅ«vniecÄ«bas lÄ«dz ražošanai u.tml.), neaprobežojoties ar faktu pareizÄ«bu gada pārskatos;

3) paredzot Ä«sākus termiņus elektrostacijās konstatÄ“to neatbilstÄ«bu novÄ“ršanai, piemÄ“ram, 1-3 mÄ“neši;

4) paredzot, ka noteiktos gadÄ«jumos, konstatÄ“jot apzinātu krāpniecÄ«bu, piemÄ“ram, pie bÅ«tiskiem tehnoloÄ£iskiem pārkāpumiem un neatbilstošu kurināmā resursu izmantošanas, EM bez brÄ«dinājuma var lemt par obligātā iepirkuma tiesÄ«bu apturÄ“šanu vai atcelšanu.

5) papildus nepieciešams izvÄ“rtÄ“t prasÄ«bas dabasgāzes izmantošanai.

Papildus grozÄ«jumiem normatÄ«vajos aktos nepieciešams veikt vienreizÄ“ju staciju pārbaudi, liekot uzsvaru uz lietderÄ«gās siltumenerÄ£ijas izmantošanu, kā arÄ« patiesu resursu izmantošanu elektroenerÄ£ijas ražošanā. Pārbaudes rezultātā bÅ«tu izstrādājami priekšlikumi, kā veicināt, ka lietderÄ«gā siltumenerÄ£ija tiek izmantota ar ekonomiski augstāku pievienoto vÄ“rtÄ«bu.

AnalÄ«ze par iespÄ“jām atcelt lÄ“mumus, jo nav ievÄ“rota kārtÄ«ba kādā stacijas tiek nodotas ekspluatācijā, liecina, ka iespÄ“jas šos lÄ“mumus atcelt pastāv, tomÄ“r katrs gadÄ«jums vÄ“rtÄ“jams individuāli.

Nepieciešams arÄ« veikt uzlabojumus AS “Sadales tÄ«kls” praksÄ“, SPRK regulÄ“jumā, kā arÄ« EM praksÄ“ kā tiek uzraudzÄ«ta MK noteikumu Nr.883 prasÄ«bu izpilde. EM arÄ« veiks turpmākus uzlabojumus staciju pārbaudÄ“s ieviešot elektroniskus risinājumus pārskatu analÄ«zÄ“, veicot izlases kārtā kontroles par staciju darbu un iesaistot arÄ« citas valsts pārvaldes institÅ«cijas. TomÄ“r šos pasākumus pilnvÄ“rtÄ«gi veikt bÅ«s iespÄ“jams tikai tad, ja to veikšanai tiks novirzÄ«ti adekvāti resursi, nevis administratÄ«vās funkcijas tiks veiktas uz politikas plānošanas funkciju rÄ“Ä·ina un otrādi.

Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs A.Ašeradens

Novērtē šo rakstu:

0
0