Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Rezidentūra nereti nozīmē nevis valsts dāvanu un nodokļu maksātāja naudu, bet dzimtbūtnieciski izkalpinātu, nabadzīgi apmaksātu jaunu ārstu.

VeselÄ«bas ministrija paliek rezidentam parādā par rezidentÅ«ras laikā padarÄ«to darbu, bet pieprasa pÄ“c rezidentÅ«ras beigšanas vÄ“l piecus verdzÄ«bas gadus. Rezidents strādā Universitātes slimnÄ«cā piecus gadus, saņemot aptuveni četrsimt eiro uz rokas. Ministra apgalvojumi, ka valsts ir apmaksājusi rezidenta mācÄ«bas un ļāvusi viņam strādāt, ir miljonāra izpratne par reālo dzÄ«vi.

„Nu ko tu vari ņemties ap tiem rezidentiem?” man pikti vaicāja kāds mans un Gunta BelÄ“viča kopÄ“js draugs, kurš pārdzÄ«vo mÅ«su nesaskaņas. „Nu ko tu vari ņemties ap dažiem simtiem lÅ«zeru, kurus mazohistiski vecāki nosÅ«tÄ«juši mācÄ«ties medicÄ«nu? BÅ«tu gājuši studÄ“t Ventspils vai Banku augstskolā, jau pÄ“c pieciem gadiem pelnÄ«tu lielo piÄ·i. Nopirktu 100 aptiekas un varÄ“tu strādāt par veselÄ«bas ministru.”

MedicÄ«nas studijas nozÄ«mÄ“ 12 skolas gadus, 6 studiju gadus un 5 rezidentÅ«ras gadus, kopā 23 gadus. Skolā bija jāmācās labi, ļoti labi un čakli, lai varÄ“tu izturÄ“t konkursu medicÄ«nas studijām, jo studiju vietas pietiek katram piektajam gribÄ“tājam. Daudz jāmācās studiju gados – dienas un naktis, lai izturÄ“tu konkursu uz rezidentÅ«ru. No 300 studiju beidzÄ“jiem rezidentÅ«ras vieta tiek tikai pusei, bet bez rezidentÅ«ras sertifikātu un tiesÄ«bas strādāt par ārstu nesaņemt.

Tad nāk pieci rezidentÅ«ras gadi. Rezidenti ne tikai mācās, skatās, klausās, pÄ“ta, bet ir arÄ« lÄ“tais darbaspÄ“ks, kas strādā uzņemšanas nodaļā, tur „āķus un muti” operācijās, saraksta slimÄ«bas vÄ“stures un nejÄ“dzÄ«gos ministrijas formulārus. Vai jums ir gadÄ«jies nonākt Stradiņa slimnÄ«cas uzņemšanas nodaļā vai aizvest savu atvasi uz BÄ“rnu klÄ«niskās slimnÄ«cas uzņemšanu? PÄ“c cik ilga laika jÅ«s tur sastapāt pieredzÄ“jušu speciālistu?

„Par Gunti BelÄ“viču raksti labu vai neko,” šajā vietā strikti noteica mans un Gunta BelÄ“viča draugs. MÄ“s pārspriedām, kas ir labais. Un atklājās, ka labais ir fakts, ka Guntis ir bagāts, enerÄ£isks un uzņēmÄ«gs.

Pašlaik VeselÄ«bas ministrija strauji virza grozÄ«jumus Ministru kabineta 2011. gada 30. augusta noteikumos Nr. 685 Rezidentu sadales un rezidentÅ«ras finansÄ“šanas noteikumi, kur vÄ“las paģērÄ“t, ka jaunajiem ārstiem pÄ“c rezidentÅ«ras jāstrādā tikai valsts vai pašvaldÄ«bu iestādÄ“s, turklāt laukos. Un ministrijai ir pārliecÄ«ba, ka rezidenti ir ministram personisku pateicÄ«bu parādā par tiem 400 eiro, ko viņi saņēmuši par iespÄ“ju strādāt slimnÄ«cā melnu muti rezidentÅ«ras laikā, un tiem 550 eiro, ko viņi saņems, nosÅ«tÄ«ti uz rajonu uz 5 gadiem. MedicÄ«nas varai uzspļaut, ka ārsts rezidentÅ«ru beidz vidÄ“ji 31 gada vecumā, bet viņa noteiktos piecus gadus tagad beigs 36 gadu vecumā. Par kādu Ä£imeni, kādiem bÄ“rniem jÅ«s te runājat?

„Malacis Guntis. Vai viņš arÄ« farmaceitiem liek strādāt tikai valsts un pašvaldÄ«bu iestādÄ“s laukos, vai tomÄ“r kādu ņem pie sevis uz Saules aptieku RÄ«gā?” noteica mans un Gunta draugs, raudzÄ«damies uz Ministru kabineta noteikumu projektu. „Tu paskaties, kā Putins rÄ«kojas. Putina ministrus tu šitā vis nekritizÄ“tu. Piecus gadus Toboļskā par cietuma ārstu.”

Labā ziņa ir tā, ka Guntis BelÄ“vičs ir bagāts un nezina skaitli - 400 eiro mÄ“nesÄ«, vienkārši viņa vÄ“rtÄ«bu skalā tādu skaitļu nav. Viņš pat mÄ“dz piemirst, kam aizdevis kādu miljonu. Miljonārs Guntis BelÄ“vičs brauc ar Bentley Continental GT un lepojas, ka brÄ«vajos brīžos starp ministrÄ“šanas pienākumiem par 960 tÅ«kstošiem nopircis dzÄ«vokli Ķīpsalā. Tagad esot dzÄ«vokli arÄ« iekārtojis.

„Bet klausies, ko tas Guntis dara tajā gultā par 12 tÅ«kstošiem?” atkal iejaucās mans un Gunta iepriekšminÄ“tais draugs, kas ir daudz bagātāks par Gunti. IespÄ“jams, viņš šeit izmeta kādu nedaudz divdomÄ«gu joku, bet es to nedzirdÄ“ju. Toties es saklausÄ«ju, ka nepareizās ir nevis ministra, bet viņa padomnieku idejas.

Skaitli - 400 eiro mÄ“nesÄ« - nezina arÄ« ministra padomniece, BÄ“rnu klÄ«niskās universitātes slimnÄ«cas valdes priekšsÄ“dÄ“tāja Anda ÄŒakša. Viņas ienākumi 2014. gadā ir 86 589 eiro. 2015. gada deklarācija vÄ“l nav pieejama, tāpÄ“c nespekulÄ“šu ar man atsÅ«tÄ«to sešciparu informāciju. Nevienu nemulsina moraÌ„li eÌ„tiskais apstaÌ„klis, ka BeÌ„rnu slimniÌ„ca ir regulaÌ„ra sabiedriÌ„bas ziedojumu paliÌ„dziÌ„bas luÌ„dzeÌ„ja, mediciÌ„nas maÌ„sas atalgojuma deÌ„ļ ir spiestas pamest Latviju, bet slimniÌ„cas vadiÌ„taÌ„ja ikdienaÌ„ dažas stundas darbaÌ„ BÄ“rnu klÄ«niskajā slimnÄ«cā ierodas ar jaunu luksusa klases automašiÌ„nu un par valsts liÌ„dzekļiem regulaÌ„ri maina modernaÌ„kos un daÌ„rgaÌ„kos iPhone pret aizvien jaunaÌ„kiem.

BÄ“rnu slimnÄ«cā ir četri valdes locekļi, kaut normatÄ«vajos aktos šÄda lieluma uzņēmumam paredzÄ“ti trÄ«s valdes locekļi. Lielākā administrācija, lielākā grāmatvedÄ«ba, labāk apmaksātā sabiedrisko attiecÄ«bu nodaļa, nesen izveidoti daži jauni virsmāsu un citu virsuzraugu amati. Administrācijai un virsbÅ«vei vajag konkurÄ“tspÄ“jÄ«gu algu, tamdēļ reāli strādājošu ārstu un māsu algām naudas nepietiek. Uzņemšanu piesedz ar rezidentiem.

VÄ“l kādu aspektu rakstā ar apakšvirsrakstu „Laime kalpot bÄ“rniem = vergot administrācijas labā” nesen portālos publicÄ“ja kāda BÄ“rnu slimnÄ«cas medicÄ«nas māsa: „Jautājums: katastrofālā naudas badā esošÄ nozare, slimnÄ«ca, kas regulāri lÅ«dz sabiedrÄ«bas palÄ«dzÄ«bu, A. ÄŒakšas rokām vieglu roku izmaksā vismaz 50, 60 augstākā lÄ«meņa vadÄ«tāju atalgojumus kompensācijās, pamatojumā ierakstot "šis cilvÄ“ks man nepatika". Es atvainojos, taču uzskatu, ka nemaksāju nodokļus tādēļ, lai kāds tos vieglu roku izmaksātu kompensācijās nepamatoti atlaistiem maniem kolÄ“Ä£iem.”

Ministra padomniece Anda ÄŒakša nav strādājusi par ārsti, bet tirgojusi zāles. Viņa ir gatavi izkalpināt katru sistÄ“mā lÄ«dz spÄ“ku izsÄ«kumam, bet maksāt tikai sev un pietuvinātām personām. Tā kā mani padomdevÄ“ji saka – ministrs labs, padomnieki – nepareizi, tad jāsecina, ka padomnieku jaunrade saka: „Lai tie rezidenti nosedz uzņemšanas darbu visā Latvijā, un vispār – vecāko kursu rezidents bÅ«s gana labs dežurants ginekoloÄ£ijā vai neiroloÄ£ijā Balvos vai AlÅ«ksnÄ“. Un tam rezidentam jābÅ«t pateicÄ«gam par iespÄ“ju uz Balviem braukt četras reizes mÄ“nesÄ«.” Tiesa, brauciens uz Balviem turp un atpakaļ ar autobusu maksā 19 eiro, un tas nu bÅ«s jāatlicina no tiem 400 eiro, kas rezidentam dāsni no valsts mÄ“nesÄ« ir atvÄ“lÄ“ts.

Latvijā pilnÄ«gi aizmirsta atziņa, ka veselÄ«bas sektors ir arÄ« darba devÄ“js, kam bÅ«tu jāgarantÄ“ darba ņēmÄ“ju apmaksātas brÄ«vdienas, sociāla aizsardzÄ«ba, maternitātes pabalsti un pensijas, kā arÄ« finansiāla un sociāla drošÄ«ba, sociālais statuss, personāla apmācÄ«ba un jānovÄ“rš darba stress. Tieši šajā jomā Latvijas veselÄ«bas aprÅ«pe visvairāk grÄ“ko, pretÄ“ji Eiropas darba likumdošanai nemaksājot par virsstundām, radot spriedzi, izdegšanas sindromu, augstu depresijas un trauksmes lÄ«meni strādājošiem. Pašlaik Latvijas veselÄ«bas aprÅ«pes vadÄ«ba, cenšoties ieviest dzimtbÅ«šanu, jaunajiem ārstiem paziņo: ir slikti, bet bÅ«s vÄ“l sliktāk. Pašlaik ministrijas risinājums ir rekrutÄ“t jauno ārstu valsts dienestā uz iespÄ“jami ilgu laiku, taču pasaules vÄ“sturÄ“ ir pietiekami daudz pierādÄ«jumu, ka šÄ« sistÄ“ma nav ilgtspÄ“jÄ«ga un parasti beidzas ar lielu viļņošanos.

Bet to taču nevēlas neviens - pat ne mans un Gunta Belēviča kopīgais draugs.

Novērtē šo rakstu:

0
0