Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kāda iedzÄ«votāja, kas vÄ“las iegÅ«t Latvijas pilsonÄ«bu, sociālajos tÄ«klos izplatÄ«jusi paziņojumu, kurā pauž sašutumu par PilsonÄ«bas un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) rÄ«cÄ«bu, prasot viņai dokumentus, kas apliecinātu, ka viņa pÄ“dÄ“jos piecus gadus viņa dzÄ«vojusi Latvijā un šo valsti nav pametusi. Tā kā viņa divus no šiem gadiem nav nedz oficiāli strādājusi, nedz mācÄ«jusies, ne apmeklÄ“jusi ārstus, sieviete neredz iespÄ“ju dokumentāli apliecināt, ka atradusies Latvijā. PMLP skaidro, ka pilsonÄ«bas piešÄ·iršana viņai nav atteikta, turklāt sniegta arÄ« informācija, kādi dokumenti vai liecÄ«bas varÄ“tu kalpot kā apliecinājums viņas dzÄ«vei Latvijā.

Angela Bestikova savā sociālo tÄ«klu kontā raksta par to, ka PMLP prasa pierādÄ«t dzÄ«vošanu Latvijā pÄ“dÄ“jos piecus gadus. Viņa 2011.gadā beigusi skolu un lÄ«dz 2013.gadam nav nedz oficiāli strādājusi, nedz mācÄ«jusies, nav arÄ« apmeklÄ“jusi ārstus, kuru izsniegtie dokumenti varÄ“tu kalpot kā apliecinājums dzÄ«vei Latvijā. Viņai nav bijis arÄ« bankas konta. Viņa atnesusi četras ārsta izziņas no 2012.gada, kā arÄ« izziņu no kompānijas Baltcom, kur norādÄ«ts, ka viņa ik mÄ“nesi veikusi maksājumus savā vārdā skaidrā naudā caur banku.

Kad visi šie dokumenti kopā ar izziņu no darbavietas par pÄ“dÄ“jiem trim gadiem pieņemti, viņa pielaista pie valsts valodas eksāmena, par kuru, kā raksta Bestikova, viņa samaksājusi 40 eiro. Eksāmenu viņa veiksmÄ«gi nokārtojusi, taču pÄ“c diviem mÄ“nešiem saņēmusi vÄ“stuli no PMLP, ka iesniegtās izziņas netiek ņemtas vÄ“rā, piedāvājot desmit dienu laikā iesniegt pierādÄ«jumus par to, ka viņa dzÄ«vojusi Latvijā.

“Viņiem derÄ“tu izdrukas no internetbankas vai bibliotÄ“kas lasÄ«tāja karte. Ja neatvedÄ«šu, mana pilsonÄ«ba netiks ieskaitÄ«ta,” sašutusi raksta pilsonÄ«bas kārtotāja. Viņa ir neizpratnÄ“, kādēļ vispār pielaista pie valsts valodas eksāmena, par kuru turklāt vÄ“l samaksājusi, kāpÄ“c pÄ“kšÅ†i pÄ“c diviem mÄ“nešiem pienākusi vÄ“stule un kāpÄ“c eksāmenā teikts, ka viss ir kārtÄ«bā. “KāpÄ“c aicina kārtot [pilsonÄ«bu], ja tas nav iespÄ“jams,” neizpratnÄ“ ir Bestikova, norādot - viņa nejÅ«tas vainÄ«ga, ka šajā laikā nav slimojusi. “Vai man obligāti bija jāslimo un ik pÄ“c trim mÄ“nešiem jāguļ slimnÄ«cā,” neizpratnÄ“ par PMLP prasÄ«bām ir pilsonÄ«bas kārtotāja. “Atvainojiet, es tÄ“rÄ“ju laiku, nervus un naudu, un tur pÄ“kšÅ†i visu anulÄ“,” sašutumu neslÄ“pj Bestikova.

PMLP sabiedrisko attiecÄ«bu nodaļas vadÄ«tāja Santa Jonāte Pietiek skaidro, ka sievietei nav atteikts piešÄ·irt pilsonÄ«bu, - viņa aicināta desmit dienu laikā iesniegt pierādÄ«jumus, ka dzÄ«vojusi Latvijā. Kā šÄds pierādÄ«jums varot kalpot ne tikai dokumenti, piemÄ“ram, čeki no sporta klubiem, kurus sieviete, spriežot pÄ“c viņas ierakstiem sociālajos tÄ«klos, esot šajā laikā apmeklÄ“jusi, bet arÄ« divu kaimiņu, kas ir Latvijas pilsoņi, liecÄ«bas, ka viņa atradusies Latvijā.

Jonāte norāda, ka PMLP pilsonÄ«bas piešÄ·iršanas gadÄ«jumos esot ļoti pretimnākoša un sniedzot skaidrojumus, kādi dokumenti vai liecÄ«bas var kalpot kā apliecinājums dzÄ«vošanai Latvijā. Lai pilsonÄ«bas kārtotājiem bÅ«tu skaidrs, kādi dokumenti nepieciešami, viņiem tiek rÄ«kotas Ä«pašas informācijas dienas, arÄ« konsultanti individuāli palÄ«dzot noorientÄ“ties, kuri no dokumentiem par pÄ“dÄ“jiem pieciem dzÄ«ves gadiem varÄ“tu kalpot kā apliecinājums.

PMLP pārstāve norāda, ka Bestikova sociālajos tÄ«klos arÄ« norādÄ«jusi kļūdainu informāciju par valsts nodevas apmÄ“ru. Par valsts valodas eksāmenu maksa netiek iekasÄ“ta, bet tā tiek iekasÄ“ta par naturalizācijas pieteikuma iesniegšanu 28,46 eiro apmÄ“rā.

PÄ“c PMLP skaidrojuma, ikvienam kopā ar naturalizācijas pieteikumu vajadzÄ«gs iesniegt šÄdus dokumentus: apliecinājumu par personas pastāvÄ«go dzÄ«vesvietu pÄ“dÄ“jos 5 gadus Latvijā, tostarp vienu vai vairākus dokumentus - izziņa no VSAA par  apdrošinātās personas iemaksām VSAA, darba devÄ“ja izziņa par nodarbinātÄ«bu, izziņa no mācÄ«bu iestādes, pašvaldÄ«bas amatpersonas apliecinājums par to, ka persona dzÄ«vo attiecÄ«gās pašvaldÄ«bas administratÄ«vajā teritorijā, dokumenti, kas pierāda, ka persona noteiktajā laika posmā veikusi saimnieciskas vai finansiālas darbÄ«bas (izdrukas no internetbankas par veiktajiem pirkumiem, naudas  iemaksām vai izņemšanu no bankomāta, regulāriem ārsta apmeklÄ“jumiem, bibliotÄ“kas lasÄ«tāja karte, regulāri apmeklÄ“jumi sporta vai veselÄ«bas iestādÄ“s, personalizÄ“ta sabiedriskā transporta braukšanas karte, regulāri maksājumi par auto transporta novietošanu. Var arÄ« iesniegt divu kaimiņu apliecinājumu par personas dzÄ«vi attiecÄ«gajā adresÄ“ (persona un kaimiņi ar  pasÄ“m personÄ«gi ierodas PMLP nodaļā) Latvijas teritorijā.

“PMLP lÄ«dzšinÄ“jā darba pieredzÄ“ nav bijuši gadÄ«jumi, kad persona, iesniedzot pieteikumu naturalizācijas procesam, nevar iesniegt pilnÄ«gi nevienu dokumentu vai apliecinājumu par pastāvÄ«gu dzÄ«vesvietu Latvijā. ArÄ« komplicÄ“tās situācijās vienmÄ“r esam konsultÄ“juši personas iesniegt rakstisku paskaidrojumu, kas palÄ«dzÄ“tu nokārtot attiecÄ«gās formalitātes,” uzsver Jonāte.

Novērtē šo rakstu:

0
0