Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms attiecÄ«gas darba grupas izveides Iekšlietu ministrija nav noskaidrojusi ne to, ka Latvijā vispār pastāv naida noziegumu problemātika, ne to, ka valstÄ« pastāv sÄ·Ä“ršÄ¼i naida noziegumu identificÄ“šanā un šÄ·Ä“ršÄ¼i naida noziegumu atklāšanā, - tas izriet no ministrijas sniegtajām izvairÄ«gajām atbildÄ“m uz jautājumiem saistÄ«bā ar to, cik pamatoti ir valsts resursu tÄ“rÄ“šana, jaunajai iekšlietu ministrei Marijai Golubevai izveidojot Ä«pašu darba grupu, lai „apzinātu naida noziegumu problemātiku Latvijā, izvÄ“rtÄ“tu iespÄ“jamos šÄ·Ä“ršÄ¼us naida noziegumu identificÄ“šanā un atklāšanā, kā arÄ« apzinātu iespÄ“jamos rÄ«cÄ«bas virzienus iekšlietu jomā”. Pietiek šodien publicÄ“ gan ministrijai uzdotos jautājumus, gan M. Golubevas vārdā sniegtās izvairÄ«gās atbildes un rÄ«kojumu par darba grupas izveidi.

Jautājumi par darba grupas izveidi

1) kas tieši izveidojis šo darba grupu?

2) kas tieši izveidota šÄ« darba grupa?

3) kādas personas (vārds, uzvārds, amats) iekļautas šajā grupā?

4) kādas ir katras šÄ«s personas iekļaušanas darba grupā pamatojums?

5) kādas bÅ«s katras šÄ«s personas funkcijas šajā grupā?

6) kāda ir katras šÄ«s personas kompetences risinājamos jautājumos?

7) kas un ar kādu pamatojumu noteicis minētās grupas risināmos jautājumus?

8) kādi mērķi un kādi to izpildes termiņi noteikti minētajai grupai?

9) kāds finansējums un no kādiem avotiem noteikts minētajai grupai un katram no tās locekļiem?

10) kas, kādā formā un ar kādas metodikas izmantošanu JÅ«su iestādÄ“ ir nonācis pie slÄ“dziena, ka Latvijā pastāv naida noziegumu problemātika? NosÅ«tiet šo slÄ“dzienu un metodikas aprakstu.

11) kas, kādā formā un ar kādas metodikas izmantošanu JÅ«su iestādÄ“ ir nonācis pie slÄ“dziena, ka Latvijā pastāv sÄ·Ä“ršÄ¼i naida noziegumu identificÄ“šanā? NosÅ«tiet šo slÄ“dzienu un metodikas aprakstu.

12) kas, kādā formā un ar kādas metodikas izmantošanu JÅ«su iestādÄ“ ir nonācis pie slÄ“dziena, ka Latvijā pastāv sÄ·Ä“ršÄ¼i naida noziegumu atklāšanā? NosÅ«tiet šo slÄ“dzienu un metodikas aprakstu.

13) vai JÅ«su iestāde ir definÄ“jusi Krimināllikuma pantus, kuros minÄ“ti naida noziegumi? Ja jā, nosÅ«tiet man šo pantu sarakstu. Ja nÄ“, sniedziet skaidrojumu, kā JÅ«su iestāde plāno izvÄ“rtÄ“t šo problemātiku bez šÄdas noziedzÄ«gu nodarÄ«jumu identificÄ“šanas?

14) sniedziet pārskatu par to, kāda ir šajos pantos minÄ“to noziedzÄ«go nodarÄ«jumu statistika pÄ“dÄ“jos 5 gados un kādas tieši tendences no kriminoloÄ£ijas viedokļa nosaka nepieciešamÄ«bu veidot darba grupu tieši naida noziegumu izpÄ“tei?

Iekšlietu ministrijas atbildes „Par izveidoto darba grupu, kas apzinātu naida noziegumu problemātiku Latvijā”

Iekšlietu ministrijā 2021. gada 5. jÅ«lijā saņemts JÅ«su informācijas pieprasÄ«jums par darba grupu, kas Iekšlietu ministrijā izveidota, lai apzinātu, vai un kāda naida noziegumu problemātika ir Latvijā, vai un kādi šÄ·Ä“ršÄ¼i pastāv šo noziegumu identificÄ“šanā un atklāšanā, kā arÄ« apzinātu iespÄ“jamos rÄ«cÄ«bas virzienus iekšlietu jomā.

Atbildot uz informācijas pieprasÄ«jumā uzdotajiem jautājumiem, norādāms, ka Latvija naida noziegumu problemātikas kontekstā nav unikāla valsts, ko pierāda arÄ« pavisam nesenais, Eiropas SavienÄ«bas Fundamentālo tiesÄ«bu aÄ£entÅ«ras 2021. gada 7. jÅ«lijā publicÄ“tais pÄ“tÄ«jums par naida noziegumu ziņošanu un tiesÄ«baizsardzÄ«bas un citu iestāžu lomu[1].

Informācijas pieprasÄ«jumā norādÄ«tā darba grupa tika izveidota ar Iekšlietu ministrijas 2021. gada 30. jÅ«nija rÄ«kojumu Nr.1-12/597 (turpmāk – rÄ«kojums).

Darba grupu vada Iekšlietu ministrijas Nozares politikas departamenta direktora vietniece Iveta Muceniece un tajā ir iekļauti pārstāvji no iekšlietu ministres biroja, Iekšlietu ministrijas Juridiskā departamenta, Valsts policijas, Valsts policijas koledžas, Valsts drošÄ«bas dienesta un Iekšlietu ministrijas Informācijas centra. Å…emot vÄ“rā darba grupas izveides mÄ“rÄ·i un veicamos uzdevumus, pārstāvji darba grupā tika deleģēti atbilstoši to kompetencei attiecÄ«go jautājumu risināšanā.

Saskaņā ar rīkojumā paredzēto, darba grupai līdz 2021. gada 16. jūlijam:

jāapkopo statistika par naida noziegumiem Latvijā pēdējo piecu gadu laikā;

jāapkopo informācija par Latvijā īstenotajām mācību programmām un kursiem par naida noziegumu problemātiku;

jāapkopo informācija par pÄ“dÄ“jo piecu gadu laikā iekšlietu jomā Ä«stenotajiem projektiem par naida noziegumu problemātiku.

Savukārt lÄ«dz 2021. gada 9. augustam darba grupai ir jāizstrādā un jāiesniedz iekšlietu ministrei ziņojums par Ä«stermiņā un ilgtermiņā Ä«stenojamajiem pasākumiem situācijas uzlabošanai naida noziegumu problemātikas jomā.

Darba grupai tās uzdevumu veikšanai papildu finanšu lÄ«dzekļi netiek paredzÄ“ti.

Norādāms, ka darba grupu izveide konkrÄ“tu jautājumu risināšanai ir ierasta prakse valsts pārvaldÄ“. Darba grupas pienākums ir pildÄ«t rÄ«kojumā noteikto, darba grupai veicamie uzdevumi ir ierobežoti ne tikai laikā, bet arÄ« apjomā, proti, atbilstoši veicamajiem pasākumiem iekšlietu jomā.

AttiecÄ«bā uz jautājumu par Krimināllikuma pantiem, kuros minÄ“ti naida noziegumi, norādāms, ka Iekšlietu ministrijas kompetencÄ“ neietilpst attiecÄ«go pantu noteikšana, taču tiek ņemts vÄ“rā, ka krimināltiesÄ«bu eksperti ar jÄ“dzienu „naida noziegums” saprot noziedzÄ«gus nodarÄ«jumus, kas paredzÄ“ti Krimināllikuma 71. pantā (GenocÄ«ds), 71.1 pantā (Aicinājums uz genocÄ«du), 74.1 pantā (GenocÄ«da, nozieguma pret cilvÄ“ci, nozieguma pret mieru un kara noziegumu attaisnošana), 78. pantā (Nacionāla, etniska un rasu naida izraisÄ«šana), 149.1 pantā (Diskriminācijas aizlieguma pārkāpšana), 150. pantā (Sociālā naida un nesaticÄ«bas izraisÄ«šana), un jebkuru citu noziedzÄ«gu nodarÄ«jumu, kurš izdarÄ«ts rasistisku, nacionālu, etnisku vai reliÄ£isku motÄ«vu dēļ (Krimināllikuma 48. panta pirmās daļas 14. punkts).

Savukārt attiecÄ«bā uz JÅ«su uzdoto 10., 11., 12. un 14. jautājumu, norādāms, ka tie ir tiešÄ veidā saistÄ«ti ar darba grupai doto uzdevumu tvÄ“rumu un ņemot vÄ“rā, ka darba grupa vÄ“l turpina darbu un apkopo iegÅ«to informāciju, šobrÄ«d atbildes uz tiem sniegt nav iespÄ“jams.

30.06.2021 rÄ«kojums „Par darba grupas izveidošanu”

Lai apzinātu naida noziegumu problemātiku Latvijā, izvÄ“rtÄ“tu iespÄ“jamos šÄ·Ä“ršÄ¼us naida noziegumu identificÄ“šanā un atklāšanā, kā arÄ« apzinātu iespÄ“jamos rÄ«cÄ«bas virzienus iekšlietu jomā:

Izveidot darba grupu šÄdā sastāvā:

Darba grupas vadītājs:

Iveta Muceniece – Nozares politikas departamenta direktora vietniece.

Darba grupas locekļi:

LÄ«ga Neidere – ministra padomniece;

Inese SproÄ£e – Juridiskā departamenta NormatÄ«vo aktu nodaļas juriste;

Andis Rinkevics – Valsts policijas Galvenās kārtÄ«bas policijas pārvaldes Prevencijas vadÄ«bas nodaļas priekšnieks;

SelÄ“na Laura – Valsts policijas Galvenās kārtÄ«bas policijas pārvaldes Dienestu koordinācijas biroja galvenā inspektore;

Baiba Liepa – Monksa – Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes KriminālizlÅ«košanas vadÄ«bas pārvaldes 1.nodaļas galvenā inspektore;

Žanna Lāma – Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes KriminālizlÅ«košanas vadÄ«bas pārvaldes 1.nodaļas vecākā inspektore;

Dina Kļaviņa – Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes KriminālizlÅ«košanas vadÄ«bas pārvaldes 3.nodaļas galvenā inspektore;

Evita Lipe – Valsts policijas koledžas Humanitārās katedras vadÄ«tāja;

Ä’riks Treļs – Valsts policijas koledžas Policijas tiesÄ«bu katedras docents;

SarmÄ«te Klementjeva – Iekšlietu ministrijas Informācijas centra NoziedzÄ«go nodarÄ«jumu uzskaites nodaļas vadÄ«tāja;

Valsts drošÄ«bas dienesta amatpersona.

Darba grupai līdz 2021.gada 16.jūlijam:

apzināt un apkopot statistisko informāciju par naida noziegumiem Latvijā pēdējo piecu gadu laikā;

apzināt un apkopot Latvijā īstenotās mācību programmas un kursus par naida noziegumu problemātiku;

apkopot informāciju par pÄ“dÄ“jo piecu gadu laikā iekšlietu jomā Ä«stenotajiem projektiem naida noziegumu problemātikas jomā.

Darba grupai lÄ«dz 2021.gada 9.augustam sagatavot un iesniegt man ziņojumu par Ä«stermiņā un ilgtermiņā Ä«stenojamajiem pasākumiem situācijas uzlabošanai naida noziegumu problemātikas jomā.

Darba grupas vadÄ«tājs, ja nepieciešams, dalÄ«bai darba grupā var pieaicināt citus speciālistus vai ekspertus, kā arÄ« pieprasÄ«t no Iekšlietu ministrijas struktÅ«rvienÄ«bām un padotÄ«bas iestādÄ“m darba nepieciešamo informāciju.

Darba grupas sekretariāta funkcijas nodrošina Nozares politikas departaments.

Personāla vadības un administratīvā departamenta Dokumentu pārvaldības nodaļai nosūtīt rīkojuma kopiju visiem darba grupas locekļiem.

Ministre Marija Golubeva


[1] https://fra.europa.eu/en/publication/2021/hate-crime-reporting

Novērtē šo rakstu:

0
0