Menu
Pilnā versija

Ieteikumi par COVID-19 ambulatoru ārstēšanu

Viesturs Å iliņš* · 29.12.2020. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Atsaucoties uz Latvijas Ä€rstu biedrÄ«bas aicinājumu iesaistÄ«ties COVID-19 pandÄ“mijas apkarošanā, varu rekomendÄ“t dažus ieteikumus ambulatoram ārstÄ“šanas procesam.

VeselÄ«bas ministrija par saviem galvenajiem partneriem šÄ«s pandÄ“mijas ārstÄ“šanā izvÄ“lÄ“jusies Ä£imenes ārstus, infektologus un lielās universitātes slimnÄ«cas. ŠÄ« iemesla dēļ mani ieteikumi uzskatāmi par izvÄ“les vai papildu rekomendācijām, kas nekādā gadÄ«jumā neaizstāj atbildÄ«go institÅ«ciju ieteikumus un valdÄ«bas noteiktos aktus.

InficÄ“šanās gadÄ«jumu un slimnÄ«cās esošo smago pacientu skaita attiecÄ«ba rada trauksmi iedzÄ«votāju vidÅ«, Ä«paši saņemot informāciju par Neatliekamās medicÄ«nas dienesta pārslodzi, par pacientu smaguma pakāpes izvÄ“rtÄ“šanu un stacionÄ“šanās atteikumu vieglākos slimÄ«bas gadÄ«jumos.

Nav šaubu, ka slimnÄ«cā pacientu uzraudzÄ«ba ir profesionālāka nekā mājas apstākļos, tomÄ“r, ja pacienta stāvoklis to atļauj, ambulatorā ārstÄ“šanās ir patÄ«kamāka, kaut vai vides un ierasto apstākļu dēļ.

Ko mēs attālinātā konsultācijā iesakām?

1. Mājas režīms ar izolāciju no citiem ģimenes locekļiem.

2. Dzert ne mazāk kā 2 litrus silta šÄ·idruma dienā (palielināta šÄ·idruma daudzuma uzņemšana nodrošina ne tikai temperatÅ«ras mazināšanos, toksÄ«nu izvadÄ«šanu, bet arÄ« dažādu organisma aizsargbarjeru aktivāciju). LimitÄ“ts šÄ·idruma daudzums ieteicams sirds mazspÄ“jas pacientiem.

3. Pirmās dienas vÄ“lams pretvÄ«rusa preparāts Tamiflu, Ä«paši tajos gadÄ«jumos, ja vÄ«rusa tips nav precizÄ“ts.

4. TemperatÅ«ru pazeminoši preparāti: COVID-19 gadÄ«jumā veiksmÄ«gāks varÄ“tu bÅ«t aspirÄ«ns (acetilsalicilskābe) ar domu veicināt asins viskozitātes stabilitāti. Ja temperatÅ«ra pārsniedz 39*, var pievienot analgÄ«nu. KopÄ“jā dienas deva nevarÄ“tu bÅ«t lielāka par 2g.

5. Profilaktiski vēlams antibiotiķis.

6. Askorbīnskābe vai C vitamīns 500-1000mg dienā, ja nieru funkcija ir normā.

7. Ja ir elpas trÅ«kums, pulss lÄ«dz 100 x 1 min, elpošana nepārsniedz 20 reizes minÅ«tÄ“ un skābekļa piesātinājums ir 89-94%, varÄ“tu noÄ«rÄ“t skābekļa koncentratoru uz 2 nedēļām kopā ar pulsa oksimetru. Skābekli vajadzÄ“tu elpot caur mitrinātāju (Å«dens trauku), caur degunu, ar ātrumu 4-5 l min 30 min, 5-6 reizes diennaktÄ«.

Ja skābekļa piesātinājums samazinās zem augšminÄ“tiem procentiem (88%), jāsauc NMP un jārisina jautājums par hospitalizāciju. Koncentratora izÄ«rÄ“tājam jāprasa apliecinājums par filtru tÄ«rÄ«bu.

8. Respiratorā vÄ«rusa ārstÄ“šanas procesā vienlÄ«dz liela nozÄ«me ir pacienta aprÅ«pei: a) izolācija, b) šÄ·idrums, c) pārtika, d) pozÄ«cijas maiņa-gulÄ“šana uz sāniem, muguras, vÄ“dera, e) pacienta norÄ«vÄ“šana pÄ“c sviedrÄ“šanas u.c.

* Pulmonologs, Latvijas Universitātes Pēcdiploma apmācības institūta direktors

Novērtē šo rakstu:

0
0