Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

TiesÄ«bsargs aicina IZM izstrādāt vadlÄ«nijas par izglÄ«tÄ«bas iestāžu izlaiduma pasākuma organizÄ“šanu, ievÄ“rojot Covid-19 izplatÄ«bas noteiktos ierobežojošos pasākumus. Vienlaikus lemšanā par svinÄ«gā pasākuma organizÄ“šanu bÅ«tu jāuzklausa arÄ« pašu absolventu viedoklis.

TiesÄ«bsargs ir saņēmis vairāku skolu direktoru un skolÄ“nu vecāku jautājumus, kā organizÄ“t izglÄ«tÄ«bas iestāžu izlaidumus, ievÄ“rojot Covid-19 izplatÄ«bas ierobežošanai noteiktos pasākumus. Ir pat gadÄ«jumi, ka vecāki piedraud skolas vadÄ«bai, ka tik un tā ieradÄ«sies uz izlaidumu, ignorÄ“jot noteikto 25 cilvÄ“ku pulcÄ“šanās ierobežojumu, jo vecākiem esot tiesÄ«bas piedalÄ«ties sava bÄ“rna diploma saņemšanas ceremonijā.

TiesÄ«bsargs vÄ“rš uzmanÄ«bu uz vairākiem aspektiem:

Pirmkārt, izglÄ«tÄ«bas iestāžu izlaidumu kārtÄ«bu neregulÄ“ neviens ārÄ“js normatÄ«vs akts, lÄ«dz ar to katra izglÄ«tÄ«bas iestāde ir tā, kas nosaka, kā attiecÄ«gajā skolā, bÄ“rnudārzā vai augstskolā notiks izlaidums. Tieši izglÄ«tÄ«bas iestādes vadÄ«ba, nevis privātpersonas – bÄ“rni un viņu vecāki –, ir tie, kuri nosaka šo kārtÄ«bu. LÄ«dz ar to arÄ« skolas vadÄ«ba nes atbildÄ«bu par to, lai tiktu ievÄ“roti Covid-19 ierobežošanai noteiktie pasākumi.

Otrkārt, lai arÄ« vecāku vÄ“lme bÅ«t klāt sava bÄ“rna izlaidumā ir saprotama, tomÄ“r neviens tiesÄ«bu akts neparedz šÄdas vecāku tiesÄ«bas. Tā ir izveidojusies tradÄ«cija vecākiem piedalÄ«ties šajā svinÄ«gajā ceremonijā.

Treškārt, ikvienam, arÄ« vecākiem, ir jāievÄ“ro likums - Covid-19 izplatÄ«bas ierobežošanai noteiktie pasākumi, neskatoties uz vÄ“lmi piedalÄ«ties sava bÄ“rna izlaidumā.

TiesÄ«bsargs aicina IzglÄ«tÄ«bas un zinātnes ministriju izstrādāt vadlÄ«nijas par izlaiduma pasākuma organizÄ“šanu. ŠÄdu pat aicinājumu šodien, 20.maijā, Saeimas AizsardzÄ«bas, iekšlietu un korupcijas novÄ“ršanas komisijas sÄ“dÄ“, kurā pārrunāja aktuālo situāciju ar Covid-19 izplatÄ«bu saistÄ«tā valsts apdraudÄ“juma pārvarÄ“šanā, pauda arÄ« tiesÄ«bsarga vietniece Ineta Piļāne.

Vienlaikus tiesÄ«bsargs atgādina par bÄ“rna tiesÄ«bām paust savu viedokli un tikt uzklausÄ«tam par jautājumiem, kas viņus skar. To nosaka gan BÄ“rnu tiesÄ«bu aizsardzÄ«bas likums, gan ANO BÄ“rnu tiesÄ«bu konvencija. TiesÄ«bsargs aicina lemšanā par izlaiduma organizÄ“šanu iesaistÄ«t arÄ« pašus absolventus un mazu bÄ“rnu gadÄ«jumā arÄ« viņu likumÄ«gos pārstāvjus – vecākus.

Vidusskolas un augstskolu absolventi kā pilngadÄ«gas personas pilnÄ«bā spÄ“j paust savu nostāju par sev svarÄ«ga un svinÄ«ga pasākuma – izlaiduma – organizÄ“šanu, ievÄ“rojot pandÄ“mijas izplatÄ«šanās ierobežojumus. Turklāt vidusskolÄ“nu un augstskolas studentu gadÄ«jumā vecāki vairs pat nav viņu likumÄ«gie pārstāvji, jo jaunieši ir pilngadÄ«gi.

Jautājums par izlaiduma organizÄ“šanu šajos jaunajos apstākļos nav tikai Latvijas izglÄ«tÄ«bas iestāžu izaicinājums. LÄ«dz šim ir dzirdÄ“ti vairāki varianti, kā iespÄ“jams organizÄ“t izglÄ«tÄ«bas iestādes izlaidumu un vienlaikus ievÄ“rot noteikumus pandÄ“mijas ierobežošanai. PiemÄ“ram, organizÄ“jot virtuālus izlaidumus – kur mācÄ«bu iestādes pārstāvji uzrunā absolventus, viņu Ä£imenes locekļus un pasniedzÄ“jus, kas seko svinÄ«gajai ceremonijai video tiešraidÄ“; kad tiek nolasÄ«ts absolventa vārds, viņa fotogrāfija parādās ekrānā.

Klātienes izlaidums, ievÄ“rojot distanci – kad strikti noteiktā kārtÄ«bā un laikā absolventi ierodas mazās grupās zālÄ“ vai aulā un saņem diplomu; svinÄ«go ceremoniju filmÄ“ un rāda tiešraidÄ“ mājaslapā, kur to var noskatÄ«ties Ä£imenes locekļi, jo klātienÄ“ tie nepiedalās. Ceremonijas pārcelšana uz rudeni, bet šobrÄ«d tiek izsniegti vai izsÅ«tÄ«ti diplomi. Ir iespÄ“jami arÄ« citi risinājumi.

TiesÄ«bsarga uzdevums nav noteikt, kā bÅ«tu pareizi organizÄ“t izlaidumus, bet gan aicināt atbildÄ«go ministriju kopā ar citām kompetentajām iestādÄ“m izstrādāt vadlÄ«nijas, kā, ievÄ“rojot tiesisko regulÄ“jumu par pandÄ“mijas ierobežošanu, droši organizÄ“t izlaidumus, savukārt skolām uzklausÄ«t arÄ« pašu absolventu viedokļus.

TiesÄ«bsarga birojs šÄ« gada janvārÄ« nāca klajā ar ziņojumu, kurā apkopota Latvijas skolu prakse bÄ“rnu un jauniešu viedokļa noskaidrošanā jautājumos, kas viņus skar izglÄ«tÄ«bas iestādÄ“. No plašÄs izpÄ“tes redzams, ka, neskatoties uz atsevišÄ·iem pozitÄ«viem piemÄ“riem,  lÄ«dzšinÄ“jā skolu prakse uzklausÄ«t jauniešus par viņiem saistošiem jautājumiem nav plaši izplatÄ«ta.

Novērtē šo rakstu:

0
0