Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

DrošÄ«bas policijas inspektors, virsleitnants A.Eglons, izskatÄ«jis personu iesniegumus par Lielbritānijas raidorganizācijas BBC veidoto filmu “World War Three: Inside The War Room”, konstatÄ“ja:

DrošÄ«bas policijā tika saņemti personu 2016.gada 4.februāra un 2016.gada 11.februāra iesniegumi par Lielbritānijas raidorganizācijas “BBC” veidoto filmu “World War Three: Inside The War Room”, kura tika demonstrÄ“ta kanālā “BBC Two” 2016.gada 03.februārÄ«.

Savā 2016.gada 11.februāra iesniegumā iesniedzÄ“js norādÄ«ja, ka raidorganizācijas “BBC” veidotās filmas “World War Three: Inside The War Room” 05.30 minÅ«tÄ“ ir redzams cilvÄ“ks maskā, kurš met Latvijas valsts karogu zemÄ“. Filmas 5.45 minÅ«tÄ“ Latvijas karogs tiek demonstratÄ«vi sadedzināts, kā arÄ« filmas 06.minÅ«tÄ“ divi cilvÄ“ki maskās nomet zemÄ“ Latvijas Republikas Ä£erboņa attÄ“lu un tas tiek demonstratÄ«vi sists ar kājām. Tādejādi izrādot savu nepatiku pret valsts simbolu.

Papildus iesniedzÄ“js uzskata, ka ar iepriekš minÄ“tajām darbÄ«bām filmas uzņemšanas laikā fiziski tika iznÄ«cināti Latvijas Republikas simboli, lÄ«dz ar ko apzināti, publiski un demonstratÄ«vi tika pausta negatÄ«va attieksme pret šiem simboliem, kas jāuzskata par valsts simbolu zaimošanu. IesniedzÄ“js norāda, ka atbilstoši Latvijas valsts karoga likuma 2.pantam Latvijas valsts karogs ir Latvijas valsts simbols un likuma “Par Latvijas valsts Ä£erboni” 1.pantā ir noteikts, ka Latvijas valsts Ä£erbonis ir viens no Latvijas Republikas valsts simboliem, pret kuru ikvienam ir pienākums izturÄ“ties ar cieņu.

IesniedzÄ“js uzskata, ka ar šÄ«m darbÄ«bām filmas veidotāji ir izdarÄ«juši noziedzÄ«gu nodarÄ«jumu pÄ“c Krimināllikuma 93.panta, tas ir, par Latvijas karoga un Ä£erboņa zaimošanu. IesniedzÄ“js piebilda, ka Latvijas normatÄ«vie akti neparedz izņēmumus, kas ļautu zaimot Latvijas Republikas simbolus, tātad dokumentālas filmas uzņemšana nevar bÅ«t attaisnojums simbolu zaimošanai. Kā arÄ« iesniegumā pieminÄ“ts tas, ka Elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu likuma 26 pants aizliedz medijiem Latvijā attÄ“lot sižetus, kuros tiek diskreditÄ“ti nacionāli simboli.

Savā 2016.gada 04.februārÄ« iesniegumā iesniedzÄ“js norādÄ«ja, ka raidorganizācijas “BBC” veidotās filmas “World War Three: Inside The War Room” tika iznÄ«cināts un zaimots Latvijas karogs un Ä£erbonis, kā arÄ«, iespÄ“jams, tika kurināts nacionālais naids un nesaticÄ«ba.

IesniedzÄ“js uzskata, ka ar iepriekš minÄ“tajām darbÄ«bām tika izdarÄ«ti noziedzÄ«gie nodarÄ«jumi pÄ“c Krimināllikuma 78.panta un 93.panta.

RÄ«gas Stradiņa universitātes docents Dr.iur., mag.art. I.J.Mihailovs paskaidrojumā norādÄ«ja, ka raidorganizācijas “BBC” veidotā filma “World War Three: Inside The War Room” pieder pie fikcijas žanra (pseido-dokumentālais stils), kurā attÄ“lota hipotÄ“tiska situācija, kura savienota ar atsevišÄ·iem realitātes elementiem, kuru mÄ“rÄ·is ir pastiprināt ticamÄ«bas efektu (pakāpi). Šajā filmā tika modelÄ“tas dažās iespÄ“jamās situācijas. Pseido-dokumentālā stila filmas pieļauj attÄ“lot reāli eksistÄ“jošas vietas, cilvÄ“kus un citus apstākļus, apvienojot tos ar fikcijas elementiem. ŠÄdās filmās drÄ«kst un arÄ« tiek attÄ“lotas dažādas provokatÄ«vas darbÄ«bas, ieskaitot noziedzÄ«gus nodarÄ«jumus.

Tas, ka iepriekš minÄ“tajā filmā tika attÄ“lota Latvijas Republikas karoga un Ä£erboņa nomešana, sadedzināšana un samÄ«dÄ«šana, jāuztver kā ilustrācija kopÄ“jā filmas darbÄ«bā, vÄ“rtÄ“jot šÄ«s darbÄ«ba kopÄ“jā filmas kontekstā nevis Ä«paši izceļot vai akcentÄ“jot uzmanÄ«bu uz tieši šo darbÄ«bu veikšanu. Tradicionāli karoga nomaiņa nozÄ«mÄ“ varas maiņu, lÄ«dz ar to var pieļaut, ka filmas veidotāji vÄ“lÄ“jās akcentÄ“t uzmanÄ«bu uz šo ideju, nevis aizskart valsts simbolus. Jau pats pseido-dokumentālais žanrs paredz iespÄ“ju attÄ“lot dažādus noziegumus, lai netiktu izjaukta sižeta saturiskā pÄ“ctecÄ«ba.

SvarÄ«gi arÄ« ņemt vÄ“rā, ka pašÄ filmas sākumā un beigās ir norādÄ«ts uz tās sižeta hipotÄ“tisko (izdomāto) dabu. ŠÄda tipa filmas tradicionālo iekļaujas un neiziet ārpus vārda brÄ«vÄ«bas robežām, lai arÄ« tas ļauj diskutÄ“t par filmas māksliniecisko vÄ“rtÄ«bu un morāles dabu. Lai arÄ« šÄ« filma var nepatikt kādam personu lokam tās provokatÄ«vās dabas dēļ, tomÄ“r tas aktualizÄ“ jautājumu par toleranci un vārda brÄ«vÄ«bas kā vÄ“rtÄ«bas respektÄ“šanu. Filmas sižetā netika konstatÄ“ts nekāds tiešs vai netiešs mÄ“Ä£inājums izraisÄ«t nacionālo vai etniskā naida izraisÄ«šanu.

Satversmes 100.pants nosaka, ka ikvienam ir tiesÄ«bas uz vārda brÄ«vÄ«bu, kas ietver tiesÄ«bas brÄ«vi iegÅ«t, paturÄ“t un izplatÄ«t informāciju, paust savus uzskatus. Vārds “ikviens” sevÄ« iekļauj visas fiziskas un juridiskas personas, tātad arÄ« masu medijus. PublicÄ“tajā filmā nav pausti izteicieni, kas bÅ«tu vÄ“rsti uz nacionālā vai etniskā naida izraisÄ«šanu, kā arÄ« pašÄ sižetā redzamās provokatÄ«vās darbÄ«bas, piemÄ“ram, Latvijas valsts karoga un Ä£erboņa nomešana, mÄ«dÄ«šana un dedzināšana, nepārkāpj vārda brÄ«vÄ«bas robežas.

ECT ir arÄ« uzsvÄ“rusi, ka preses brÄ«vÄ«ba ietver arÄ« iespÄ“jamo novirzi lÄ«dz pārspÄ«lÄ“jumam vai pat provokācijai. LÄ«dz ar to fakts, ka kāds sižets var izraisÄ«t neapmierinātÄ«bu kādā sabiedrÄ«bas daļā vai konkrÄ“tām personām, nevar bÅ«t par attaisnojumu ierobežot vārda brÄ«vÄ«bu. Papildus norādām, ka arÄ« Satversmes 113.pants nosaka, ka valsts atzÄ«st mākslinieciskās un jaunrades brÄ«vÄ«bu, kas, neapšaubāmi, sevÄ« arÄ« ietver fikcijas žanra filmu radÄ«šanu un demonstrÄ“šanu.

TiesÄ«bas uz vārda brÄ«vÄ«bu par aizsargājamām vairākkārt atzinušas gan nacionālās tiesas. tā, piemÄ“ram, Latvijas Republikas Satversmes tiesa 2003.gada spriedumā ir uzsvÄ“rusi, ka “TiesÄ«bas uz vārda brÄ«vÄ«bu raksturo demokrātisku valsts iekārtu un šo tiesÄ«bu apjoms – demokrātisku sabiedrÄ«bu.”, gan arÄ« Eiropas CilvÄ“ktiesÄ«bu tiesa vairākos spriedumos. TiesÄ«bas uz vārda brÄ«vÄ«bu tiek plaši analizÄ“tas arÄ« tiesÄ«bu doktrÄ«nā.

No iepriekš minÄ“tā secināms, ka, izņemot likumos paredzÄ“tos ierobežojumus, kā, piemÄ“ram, nacionālā naida un nesaticÄ«bas izraisÄ«šana, neslavas celšana utt., ikviens sabiedrÄ«bas loceklis (ieskaitot juridiskās personas) ir tiesÄ«gs publiski sniegt informāciju par ikvienu tÄ“mu, kā arÄ« izpÄ“tes rezultātā paust savus subjektÄ«vos secinājumus.

Pamatojoties uz minēto un vadoties no Kriminālprocesa likuma 376.p. un 377.p.1.pkt., nolēma:

1. Atteikt uzsākt kriminālprocesu par iesniedzÄ“ju 2016.gada 4.februāra un 2016.gada 11.februāra iesniegumos minÄ“tajiem faktiem, kas saistÄ«ti ar Lielbritānijas raidorganizācijas “BBC” veidoto filmu “World War Three: Inside The War Room”, kura tika demonstrÄ“ta kanālā “BBC Two” 2016.gada 03.februārÄ«, jo ar iesniegumā minÄ“tajām darbÄ«bām nav izdarÄ«ts noziedzÄ«gs nodarÄ«jums.

2. Par pieņemto lÄ“mumu paziņot iesniedzÄ“jiem. 

Novērtē šo rakstu:

0
0