Menu
Pilnā versija

Kluso apvērsumu mehānisms

Lauris Galiņš · 14.03.2023. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Likumus Latvijā lÄ«dzÄ«gi kā citur teorÄ“tiski ražo Saeima - mÅ«su gadÄ«jumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalÄ«cijas komanda, kuru vieno koalÄ«cijas lÄ«gums – deputātu vairākums kas par likumu solidāru apstiprināšanu iepriekš vienojies. TomÄ“r kas notiktu, ja opozÄ«cija (mazākums) arÄ« vienotos, ka nepieņemamu likumu balsojuma gadÄ«jumā viņi vienkārši pamestu zāli un dotos mājās?

SākotnÄ“ji (pirmajās sÄ“dÄ“s) varÄ“tu šÄ·ist, ka tāds opozÄ«cijas gājiens neko nemainÄ«tu, jo Latvijā atšÄ·irÄ«bā no citām valstÄ«m, kur nepieciešamā kvoruma robeža ir lielāka par pusi, Satversmes 23. pants nosaka “Saeimas sÄ“des var notikt, ja piedalās vismaz puse Saeimas locekļu”, lÄ«dz ar to sākumā šÄda opozÄ«cijas stratÄ“Ä£ija varÄ“tu likties bezjÄ“dzÄ«ga atšÄ·irÄ«bā no tām valstÄ«m, kurās noteikts, ka tad, ja parlamentā nepiedalās 1/3 no deputātiem, parlaments nav rÄ«cÄ«bspÄ“jÄ«gs un nevienu likumu pieņemt nevar; lÄ«dzÄ«gi ir vairumā valstu, kā spilgtākais no piemÄ“riem ir Vācija.

TomÄ“r, neskatoties uz to, ka esošie likumi Latvijā koalÄ«cijai ļauj ignorÄ“t opozÄ«ciju, šÄda opozÄ«cijas stratÄ“Ä£ija gÅ«tu rezultātu (pārsvaru pār koalÄ«ciju) cita pamata - dabisku likumsakarÄ«bu dēļ. Paskaidrošu, kādēļ tā uzskatu.

NeatkarÄ«gi no tā, kādus likumus nostiprina un sargā pirmsšÄ·ietami de iure vienas sabiedrÄ«bas vairākums (nosacÄ«ti tās koalÄ«cija), dabiskie likumi, kas regulÄ“ lÄ«dzsvaru starp atšÄ·irÄ«gām sabiedrÄ«bām, nosaka, ka visai ātri jebkura jauna sabiedrÄ«ba kas de facto ir atdalÄ«jusies no esošÄs, to skaitā koalÄ«cijas sabiedrÄ«ba, arÄ« iegÅ«s opozÄ«ciju, no kā izriet, ka tad, ja opozÄ«cija nepiedalās koalÄ«cijas procesos, agrāk vai vÄ“lāk arÄ« koalÄ«cijas vienotÄ«ba izjuks, - sāks dalÄ«ties opozÄ«cijā un pozÄ«cijā, un šajā situācijā starp šÄ«m sabiedrÄ«bām bÅ«s kāršu pārdale, kurā spÄ“cÄ«gāka kļūs tā, kuras organizācija bÅ«s labāk disciplinÄ“ta.

Ja šo stratÄ“Ä£iju opozÄ«cija realizÄ“tu, tad, sagaidot brÄ«di, kad sāk iekšÄ“ji šÄ·elties koalÄ«cijas sabiedrÄ«ba, opozÄ«cija varÄ“tu nobanot jebkuru likumu, ko izvirza nu jau nestabilā koalÄ«cija. Te gan jāmin, ka šo situāciju varÄ“tu mainÄ«t prezidents, rosinot Saeimas atlaišanu un kā iemeslu norādot tās rÄ«cÄ«bspÄ“jas zudumu, kas konkrÄ“tā situācijā visdrÄ«zāk nāktu vien par labu sabiedrÄ«bai.

Novērtē šo rakstu:

0
0