Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ministru prezidents Māris Kučinskis pinas pretrunās par savu iecerÄ“to ārštata padomnieku atalgošanas shÄ“mu, - sākumā pavÄ“stÄ«jis, ka ar tiem tikšot slÄ“gts uzņēmuma lÄ«gums par noteiktu uzdevumu paveikšanu, nu viņš mÄ“Ä£ina izvairÄ«ties no skaidrojuma, vai tiešÄm uzskaitÄ«tās problÄ“mas, kuras minÄ“tas kā ārštata padomniekiem izdarāmas „pāris mÄ“nešu laikā”, pÄ“c tam izgaisÄ«s pašas no sevis.

Kā Pietiek jau informÄ“jis, nesen mediji ar atsauci uz jaunā premjera preses sekretāru Andreju Vaivaru ziņoja, ka Kučinska štata padomnieku (pagaidām viņam tādi ir četri) atalgojums bÅ«s 2000 eiro pirms nodokļu nomaksas, bet ārštata padomnieku - 1500 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Pašlaik Kučinskim ir jau divi ārštata padomnieki – sociologs Aigars Freimanis, kas ir ārštata padomnieks sociāli politisko procesu jautājumos, un Jānis Salmiņš – ārštata padomnieks makroekonomikas jautājumos. Viņiem tad saskaņā ar Kučinska pārstāvja paziņojumu tad arÄ« pienāktos 1500 eiro mÄ“nešalga.

LÄ«dz šim nevienā valdÄ«bā ārštata padomnieki atalgojumu nav saņēmuši – un ne tikai savas pieticÄ«bas dēļ, bet arÄ« tāpÄ“c, ka to neatļauj Ministru kabineta 2004. gadā pieņemtie „Noteikumi par Ministru kabineta locekļa ārštata konsultatÄ«vā darbinieka statusu un kompetenci”. Šie noteikumi stingri nosaka, ka „ārštata konsultatÄ«vais darbinieks nesaņem darba samaksu”.

Tiesa, Kučinskim un viņa ārštata padomniekiem ir iespÄ“ja šo nosacÄ«jumu apiet, regulāri noslÄ“dzot uzņēmuma lÄ«gumus par konkrÄ“tu uzdevumu izpildi un katrā šajā lÄ«gumā nosakot konkrÄ“tu atlÄ«dzÄ«bu. ŠÄdu iespÄ“ju pieļauj arÄ« valdÄ«bas noteikumi.

Kā izrādās, tieši šÄdu ceļu Kučinskis arÄ« ir izvÄ“lÄ“jies, - esot nolemts slÄ“gt uzņēmuma lÄ«gumu par noteiktu uzdevumu veikšanu ar Salmiņu kā padomnieku makroekonomikas jautājumos un padomnieku sociāli politisko procesu jautājumos Freimani.

Salmiņa uzdevums bÅ«šot sniegt konsultācijas Ministru prezidentam un viņa biroja darbiniekiem par aktuālākajiem risināmajiem makroekonomikas jautājumiem, bet Freimaņa - bÅ«s sniegt savlaicÄ«gu informāciju par aktuāliem un nozÄ«mÄ«giem jautājumiem sociāli politiskajā jomā, kuros nepieciešama valdÄ«bas vadÄ«tāja nostāja, kā arÄ« sniegt konsultācijas par racionālākajiem problÄ“mu risinājumiem konkrÄ“tajās situācijās.

Kā zināms, Valsts ieņēmumu dienests tradicionāli uzskata, ka uzņēmuma lÄ«guma slÄ“gšana ar darbinieku, kurš veic nevis „gabaldarbu”, bet pastāvÄ«gu darbu, uzskatāms par nodokļu apiešanu. To ir ņēmis vÄ“rā arÄ« Kučinskis, viņa preses pārstāvim Ä«paši norādot, ka „pÄ“c tam, kad katrs no viņiem savu darbu bÅ«s paveicis, tiks atsevišÄ·i izvÄ“rtÄ“ts, vai sadarbÄ«bu turpināt” un ka „šobrÄ«d tiek prognozÄ“ts, ka abi eksperti savus šÄbrīža uzdevumus varÄ“tu pabeigt pāris mÄ“nešu laikā”.

Taču saistÄ«bā ar šo risinājumu Pietiek ieinteresÄ“ja jautājums - ja reiz Freimaņa uzdevums bÅ«s "sniegt savlaicÄ«gu informāciju par aktuāliem un nozÄ«mÄ«giem jautājumiem sociāli politiskajā jomā, kuros nepieciešama valdÄ«bas vadÄ«tāja nostāja, kā arÄ« sniegt konsultācijas par racionālākajiem problÄ“mu risinājumiem konkrÄ“tajās situācijās", kas mainÄ«sies "pāris mÄ“nešu laikā" un vai pÄ“c pāris mÄ“nešiem premjeram savlaicÄ«gā informācija un konsultācijas vairs nebÅ«s vajadzÄ«gas.

Kā izrādās, par šo izdomātā „risinājuma” aspektu Kučinskis un Valsts kanceleja vÄ“l nav padomājuši, tāpÄ“c premjera preses pārstāvis uz šo jautājumu atbildÄ“t Pietiek nevÄ“lÄ“jās, vien norādot, ka nekādi lÄ«gumi vÄ“l noslÄ“gti neesot. Tā vietā Kučinska pārstāvis vien minÄ“ja, ka „atbilstoši Ministru kabineta 2004.gadā pieņemtajiem noteikumiem MK ir tiesÄ«bas slÄ“gt uzņēmuma lÄ«gumu par noteiktu uzdevumu izpildi ar ārštata konsultatÄ«vajiem darbiniekiem”. Premjera pārstāvis arÄ« joprojām neko nevar pateikt pat par to, kas tad gatavo noslÄ“dzamos lÄ«gumus.

Saskaņā ar valdÄ«bas noteikumiem „ārštata konsultatÄ«vais darbinieks ir persona, kas konsultÄ“ Ministru kabineta locekli par valsts politikas izstrādi un Ä«stenošanu Ministru kabineta locekļa vadÄ«tajā nozarÄ“, kā arÄ« nodrošina Ministru kabineta locekļa saikni ar sabiedrÄ«bu”.

Ä€rštata padomnieka pienākumos ietilpst - sniegt Ministru kabineta loceklim priekšlikumus par valsts politikas izstrādi un Ä«stenošanu konkrÄ“tā jomā, konsultÄ“t Ministru kabineta locekli attiecÄ«gajā jomā, ar Ä«pašu attiecÄ«gā Ministru kabineta locekļa pilnvarojumu pārstāvÄ“t Ministru kabineta locekļa viedokli citās valsts institÅ«cijās, darba grupās, konsultatÄ«vajās padomÄ“s un sanāksmÄ“s, kur tiek saskaņoti viedokļi, piedalÄ«ties valsts institÅ«ciju darbÄ«bā atbilstoši Ministru kabineta locekļa noteiktajiem uzdevumiem un ar attiecÄ«gā Ministru kabineta locekļa pilnvarojumu izteikt Ministru kabineta locekļa viedokli plašsaziņas lÄ«dzekļos.

Novērtē šo rakstu:

0
0