Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

AizvadÄ«tajā nedēļā Saeimā izskatÄ«ja PPA ''Latvijas ReÄ£ionu ApvienÄ«ba'' (LRA) pieprasÄ«jumu labklājÄ«bas ministram Jānim Reiram nekavÄ“joties sniegt skaidrojumu par to, kā šÄ« gada pirmajos mÄ“nešos un pÄ“rn izmantots audžuÄ£imenÄ“m un aizbildņiem piešÄ·irtais valsts budžeta finansÄ“jums. Tāpat LRA prasa ministram atbildi par citiem ministrijas neizpildÄ«tajiem solÄ«jumiem. Taču Saeimas koalÄ«cija - VienotÄ«ba, ZZS un VL-TB/LNNK - sargājot VienotÄ«bas ministru, noraidÄ«ja LRA pieprasÄ«jumu, tādÄ“jādi mudinot atbildÄ«go ministriju turpināt iesākto solÄ«jumu nepildÄ«šanu.

Par spÄ«ti tam, ka ar 2018. gada 1. janvāri LabklājÄ«bas ministrija (LM) solÄ«ja palielināt atbalstu Latvijas audžuÄ£imenÄ“m, neviena no tām šÄdu atbalstu joprojām nav saņēmusi, turklāt koalÄ«cijas partijas nav pat izrādÄ«jušas interesi par šo problÄ“mu. Nesen LM izstrādātajā noteikumu projektā “AudžuÄ£imenes noteikumi” paredzÄ“tas jau vairs tikai divu veidu specializÄ“tās audžuÄ£imenes - krÄ«zes audžuÄ£imenes un audžuÄ£imenes bÄ“rniem ar smagiem funkcionāliem traucÄ“jumiem.

AtšÄ·irÄ«bā no iepriekš solÄ«tā piedāvātajā projektā netiek paredzÄ“tas specializÄ“tās audžuÄ£imenes bÄ“rniem lÄ«dz 3 gadu vecumam un pusaudžiem. LabklājÄ«bas ministrija atzinusi, ka šajā gadÄ«jumā sākotnÄ“jā iecere mainÄ«ta, redzot, ka sabiedrÄ«ba sākusi iesaistÄ«ties un šobrÄ«d Latvijas bÄ“rnu namos vairs praktiski neatrodas zÄ«daiņi un bÄ“rni lÄ«dz 3 gadu vecumam.

Inga Bite, 12. Saeimas deputāte, LRA frakcija: “GaidÄ«ja un nesagaidÄ«ja - tā varÄ“tu raksturot audžuÄ£imenes, kas noticÄ“jušas ministra solÄ«jumiem. SolÄ«tais finansiālais atbalsts nav sasniedzis cilvÄ“kus, kam tas bija paredzÄ“ts. Lai gan audžuÄ£imenÄ“m un aizbildņiem, saskaņā ar valsts budžeta finansÄ“jumu, jau pirms vairākiem mÄ“nešiem vajadzÄ“ja saņemt atbalstu un sociālās iemaksas, vienÄ«gais ar ko viņus “baro” ministrija - solÄ«jumi, ka tas notikšot pÄ“c kāda laika. Vai LM tiešÄm ir tik nespÄ“jÄ«ga, ka bÅ«tu jāpalielina ierÄ“dņu skaits, lai apsolÄ«to spÄ“tu arÄ« realizÄ“t?

Savukārt, kas attiecas uz LM cinisko politiku, kas skar specializÄ“to audžuÄ£imeņu likvidÄ“šanu zÄ«daiņiem un bÄ“rniem lÄ«dz 3 gadu vecumam, nav skaidrs kā tas sasaucas ar kopÄ“jām ministrijas nostādnÄ“m Deinstitucionalizācijas plāna Ä«stenošanā. Šo Ä«pašo Ä£imeņu likvidÄ“šana, liedzot iespÄ“ju zÄ«dainim nekavÄ“joties pÄ“c izņemšanas no savas bioloÄ£iskās Ä£imenes nonākt citā stabilā Ä£imenÄ“, ir tiešs ceļš uz bÄ“rna psihes traumÄ“šanu.

Kad pÄ“rn iesniedzu priekšlikumu par zÄ«daiņu un bÄ“rnu lÄ«dz 3 gadu vecumam neievietošanu bÄ“rnu namos, bet nodošanu audžuÄ£imenÄ“m, guvu TiesÄ«bsarga biroja, Valsts prezidenta kancelejas un virknes nevalstisko organizāciju atbalstu. Neskatoties uz to, lÄ«dzÄ«gi kā šajā gadÄ«jumā, koalÄ«cijas partijas priekšlikumu neatbalstÄ«ja. SabiedrÄ«bas ieinteresÄ“tÄ«ba un atsaucÄ«ba, kā arÄ« brÄ«vprātÄ«ga darba uzņemšanās nav kaut kas tāds, ar ko bÅ«tu ļauts simtprocentÄ«gi rÄ“Ä·ināties, plānojot un Ä«stenojot valsts politiku bez vecāku aprÅ«pes palikušo zÄ«daiņu un mazo bÄ“rnu aprÅ«pei. Valstij ir jāuzņemas atbildÄ«ba par saviem cilvÄ“kiem, Ä«paši par bÄ“rniem.”

Jautājumus rada ne vien finansÄ“juma neskaidrā izlietošana, bet arÄ« citu ministrijas uzstādÄ«to mÄ“rÄ·u sasniegšanas apšaubāmie paņēmieni. Saskaņā ar LM mājaslapā esošo informāciju daļai tās RÄ«cÄ«bas plānā definÄ“to mÄ“rÄ·u jau vajadzÄ“tu bÅ«t Ä«stenotiem, tomÄ“r tā nav. DrÄ«zāk redzamas bÅ«tiskas novirzes no ministrijas sākotnÄ“ji solÄ«tā, uz ko LRA jau vÄ“rsa uzmanÄ«bu. Ministrijas bezatbildÄ«gās rÄ«cÄ«bas rezultātā, audžuÄ£imenes un aizbildņi nav saņēmuši solÄ«to atbalstu. Nav arÄ« skaidrs, kur var iepazÄ«ties ar LabklājÄ«bas ministrijas Ä¢imenes valsts politikas ietvaros paveikto.

Jau 2011. gadā apstiprinātajās Ä¢imenes valsts politikas pamatnostādnÄ“s konstatÄ“ts, ka ir virkne problÄ“mu - kā bÄ“rniem, kam nav pieejami audžuÄ£imenes pakalpojumi, nodrošināt uzturÄ“šanos Ä£imeniskā vidÄ“. SaistÄ«bā ar konstatÄ“to LM sāka veidot RÄ«cÄ«bas plānu deinstitucionalizācijas Ä«stenošanai. Process aizņēma veselus 4 gadus. Taču ko rezultātā ieguvām? Plānu periodam no 2015. lÄ«dz 2020. gadam, kuru ministrija nespÄ“j vai arÄ« nevÄ“las Ä«stenot. LÄ«dz ar to jautājums par iespÄ“ju bÄ“rniem uzaugt Ä£imeniskā vidÄ“ stāv uz vietas.

Novērtē šo rakstu:

0
0