Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas valstij uzradies konkurents, kas pieteicies 47,23% šobrÄ«d vācu EO.N. Ruhrgas piederošo koncerna Latvijas gāze akciju pirkšanai. ŠÄda informācija no iesaistÄ«tajām amatpersonām neoficiāli izskanÄ“ja jau pirms valdÄ«bas otrdien pieņemtā lÄ“muma tomÄ“r virzÄ«ties uz priekšu sarunās par Latvijas gāzes mazākuma akciju iegādi, un tas izskaidro aiz slÄ“gtām durvÄ«m pieņemtā lÄ“muma pÄ“kšÅ†umu.

Laimdotas Straujumas (VienotÄ«ba) valdÄ«ba otrdien aiz slÄ“gtām durvÄ«m nolÄ“ma turpināt sarunas ar koncerna Latvijas gāze vācu akcionāru EO.N. Ruhrgas par tam piederošo 47,23% akciju iegādi, pÄ“c sÄ“des atklāja ekoomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (kandidÄ“s no VienotÄ«bas). ValdÄ«ba nolÄ“musi izteikt vāciešiem, kas nolÄ“muši pamest reÄ£ionu, izpārdodot aktÄ«vus, nesaistošu piedāvājumu par mazākuma akciju iegādi, paturot iespÄ“ju turpināt sarunas. Citiem vārdiem tas nozÄ«mÄ“, ka valdÄ«ba nosauks Ruhrgas cenu, kas nebÅ«s saistoša - valdÄ«ba no tās varÄ“s atkāpties vai paaugstināt. Otrs lielākais Latvijas gāzes akcionārs ir Krievijas gāzes piegādātājs Gazprom.

PÄ“c Pietiek rÄ«cÄ«bā esošÄs informācijas, piedāvātā cena, par kādu otrdien vienojusies valdÄ«ba, ir pietiekoši augsta, ja ņem vÄ“rā, ka lÄ«dz galam neizdiskutÄ“ta ir Latvijas gāzes mazākuma akciju iegādes lietderÄ«ba, tomÄ“r tā esot aptuveni uz pusi mazāka, kā sākotnÄ“ji aplÄ“stā. Pietiek jau rakstÄ«jis, ka cena, kuru konfidenciāli par sev piederošajām akcijām Latvijas valdÄ«bai bija nosaucis EO.N. Ruhrgas, bija 200-225 miljoni eiro.

Jautājums par Latvijas gāzes akciju iespÄ“jamo iegādi bija iekļauts valdÄ«bas sÄ“des slÄ“gtajā daļā un informācijai noteikts ierobežotas pieejamÄ«bas statuss, ko Straujumas un arÄ« pÄ“dÄ“jās trÄ«s Valda Dombrovska valdÄ«bas izmantojušas kā lÄ«dzekli, lai izvairÄ«tos no lÄ“mumu apspriešanas un publiskas kritikas. LÄ«dz ar to amatpersonas, bažījoties par problÄ“mām ar pielaides valsts noslÄ“pumam saglabāšanu, savas bažas par lÄ“muma saimniecisko pamatotÄ«bu pauž tikai neoficiāli.

PÄ“c Pietiek rÄ«cÄ«bā esošÄs informācijas, steigā pieņemtais lÄ“mums turpināt sarunas par Latvijas gāzes akciju iegādi, tiek pamatots ar faktu, ka Latvijas valstij, kuria Ruhrgas jau pirms vairākiem mÄ“nešiem izteica piedāvājumu par akciju atpirkšanu, uzradies vismaz viens konkurents. LÄ«dz ar to ekonomikas ministrs Dombrovskis (attÄ“lā) lÄ“mumu valdÄ«bā virzÄ«jis ar pamatojumu, ka Latvijas valsts var zaudÄ“t iespÄ“ju iegÅ«t daļas gāzes piegādes monopolistā. Starp vismaz diviem potenciālajiem pircÄ“jiem, kā noskaidroja Pietiek, ir ar Lietuvas sašÄ·idrinātās gāzes (LNG) termināli KlaipÄ“dā saistÄ«ts uzņēmums, kurā pieder daļas arÄ« Lietuvas valstij.

Pietiek jau rakstÄ«ja, ka Straujumas valdÄ«ba 22. jÅ«lijā aiz slÄ“gtām durvÄ«m vienojās atvÄ“lÄ“t 150 000 eiro padziļinātas izpÄ“tes (t.s. due diligence) veikšanai par iespÄ“jamo darÄ«jumu, iegādājoties vācu E.ON.Ruhrgas piederošos 47,23% mazākuma akciju uzņēmumā Latvijas gāze, šo darbu konkursa uzticot starptautiskajai auditorkompānijai Ernst&Young.

Kā reālākais variants darÄ«juma shÄ“mai tiek apspriesta valsts kapitālsabiedrÄ«bas AS Latvenergo kā akciju pircÄ“ja iesaistÄ«šana, par ko Pietiek jau rakstÄ«jis. Lai gan iepriekš tika apspriests variants, ka padziļināto izpÄ“ti jeb due diligence varÄ“tu apmaksāt Latvenergo, avoti valdÄ«bā Pietiek informÄ“ja, ka 150 000 eiro šÄ«m vajadzÄ«bām tikšot ņemti no valsts budžeta lÄ«dzekļiem.

No sarunām ar iespÄ“jamā lÄ“mumā sagatavošanā iesaistÄ«tām amatpersonām, kas, ņemot vÄ“rā informācijas ierobežotas pieejamÄ«bas statusu, par detaļām piekrÄ«t runāt tikai neoficiāli, šobrÄ«d ir liela neskaidrÄ«ba, kādi varÄ“tu bÅ«t akciju pirkuma lÄ«guma nosacÄ«jumi. Latvijas valstij bÅ«tu svarÄ«gi, lai akciju pirkums nozÄ«mÄ“tu, ka arÄ« pÄ“c Latvijas Gāzes biznesa sadalÄ«šanas tā iegÅ«tu 47,23% kapitāldaļu arÄ« no monopolista atdalÄ«tajos biznesos.

Juridiski neskaidra ir arÄ« darÄ«juma ietekme uz iespÄ“jamo strÄ«du par Inčukalna pazemes gāzes krātuves Ä«pašumtiesÄ«bām, kas ir Latvijas gāzes vÄ“rtÄ«gākais aktÄ«vs. Uzņēmums jau ir spÄ“ris soļus, lai tiesā nostiprinātu savas pretenzijas uz gāzes krātuvi, kurā tam pieder infrastruktÅ«ra. Valsts šajā tiesvedÄ«bā piedalās Privatizācijas aÄ£entÅ«ras personā. Akciju iegādes darÄ«jums kontekstā ar strÄ«du par Inčukalnu Pietiek raksturots kā situācija, kad, iespÄ“jams, "valsts nopÄ“rk to, kas tai jau pieder".

 

Novērtē šo rakstu:

0
0