Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Iepazinušies ar Stambulas konvencijas piedāvāto vardarbÄ«bas mazināšanas stratÄ“Ä£iju, vÄ“lamies paust viedokli par šo dokumentu, ņemot vÄ“rā, ka tā ratificÄ“šana var skart ikvienu Latvijas iedzÄ«votāju.

Pirmkārt vÄ“lamies uzsvÄ“rt, ka vardarbÄ«ba pret sievieti ir pretrunā gan ar kristÄ«go ticÄ«bu, gan ar cilvÄ“cÄ«bu un ka vardarbÄ«ba vispār ir jāizskauž no cilvÄ“ku savstarpÄ“jām attiecÄ«bām. Pret vardarbÄ«bu ir jācÄ«nās visos lÄ«meņos - no izglÄ«tošanas un likumdošanas lÄ«dz atbalsta sniegšanai vardarbÄ«bas upuriem.

KristÄ«gās baznÄ«cas risina šos jautājumus, aicinot cilvÄ“kus veidot attiecÄ«bas, balstoties uz savstarpÄ“ju cieņu un ņemot vÄ“rā autentisku otras personas labumu. Tam kalpo Evaņģēlija sludināšana, sagatavošanās kursi pirms laulÄ«bām, dažādas Ä£imenes terapijas iniciatÄ«vas un vecāku izglÄ«tošanas pasākumi. Uz to ir vÄ“rsta arÄ« dažādu kristÄ«gu organizāciju darbÄ«ba, kas sniedz konkrÄ“tu palÄ«dzÄ«bu vardarbÄ«bas upuriem.

Stambulas konvencijā jeb “Eiropas Padomes konvencijā par vardarbÄ«bas pret sievietÄ“m un vardarbÄ«bas Ä£imenÄ“ novÄ“ršanu un apkarošanu” valstis apņemas izskaust vardarbÄ«bu pret sievietÄ“m dažādās formās. Tāda apņemšanās ir vÄ“rtÄ“jama ļoti pozitÄ«vi. Šaubas un bažas izraisa tas, kā konvencijas autori analizÄ“ vardarbÄ«bas cÄ“loņus. Par tādiem tiek nosaukti nevis cilvÄ“ku netikumi, kļūdas un vājÄ«bas, bet tradÄ«cijas, kultÅ«ra, reliÄ£ija un Ä£imenes institÅ«ts.

Konvencija nevÄ“ršas pret vardarbÄ«bas popularizÄ“šanu medijos un pret pornogrāfiju, kurā sieviete viszemiskākajā veidā tiek padarÄ«ta par priekšmetu. Konvencija vispār neaktualizÄ“ jautājumu par pārmÄ“rÄ«gu alkohola vai narkotiku lietošanu, kas vislielākā mÄ“rā ir saistÄ«ta ar vardarbÄ«bu gan Ä£imenÄ“s, gan ārpus tām. Tāpat konvencija neaizsargā ieņemtos bÄ“rnus no tik galÄ“jas vardarbÄ«bas formas kā aborts.

Tā vietā Stambulas konvencija vardarbÄ«bu - Eiropas kontekstā! - saista ar „vÄ“sturiski izveidojušos sieviešu un vÄ«riešu varas nevienlÄ«dzÄ«gu sadalÄ«jumu”, Ä«paši problemātisks ir konvencijas 12.pants, kurā teikts: “Konvencijas dalÄ«bvalstis veic visus vajadzÄ«gos pasākumus, lai veicinātu izmaiņas sociālās vides un kultÅ«ras noteiktajos sieviešu un vÄ«riešu uzvedÄ«bas modeļos nolÅ«kā izskaust aizspriedumus, paražas, tradÄ«cijas un jebkādu citu praksi, kuras pamatā ir ideja (..) par sieviešu un vÄ«riešu lomām, kas padarÄ«tas par stereotipiem.”

Netiek konkretizÄ“ts, kuras sieviešu un vÄ«riešu lomas šÄ« konvencija uzskata par vardarbÄ«bu veicinošÄm. Tas ļauj konvenciju skaidrot ļoti plaši un to vÄ“rst arÄ« pret svarÄ«gām vÄ“rtÄ«bām un Ä£imenes institÅ«tu kā tādu.

LÄ«dzÄ«gi nekonkrÄ“ts ir konvencijas paskaidrojošÄ ziņojuma 85.punktā sacÄ«tais: „ŠÄ panta pirmajā daļā minÄ“to pienākumu pamatā ir projekta autoru pārliecÄ«ba par to, ka pašreizÄ“jos sieviešu un vÄ«riešu uzvedÄ«bas modeļus bieži vien ietekmÄ“ aizspriedumi, dzimumu stereotipi un dzimumu diskriminÄ“jošas paražas vai tradÄ«cijas. TāpÄ“c Konvencijas dalÄ«bvalstÄ«m jāveic pasākumi, kas nepieciešami, lai veicinātu izmaiņas domāšanā un attieksmÄ“.” Nav pasacÄ«ts, kādus dzimumu stereotipus bÅ«tu nepieciešams mainÄ«t.            .

Kopumā var konstatÄ“t, ka konvencija neaicina cÄ«nÄ«ties ar patiesajiem vardarbÄ«bas cÄ“loņiem, bet paver iespÄ“jas uzspiest Latvijai sociālā dzimuma (gender) ideoloÄ£ijā balstÄ«tu sabiedrÄ«bas pārveidošanas projektu, kas bÅ«tu pretrunā ar Latvijas Republikas Satversmi.

MÄ“s - Latvijas kristÄ«go baznÄ«cu vadÄ«tāji - aicinām politiÄ·us, valdÄ«bu, ierÄ“dņus uztvert Stambulas konvencijas nosaukumā izteikto nepieciešamÄ«bu kā pamudinājumu darÄ«t visu nepieciešamo, lai novÄ“rstu reālos cÄ“loņus vardarbÄ«bai Ä£imenÄ“, lÄ«dz ar to apkarojot vardarbÄ«bu, kas vÄ“rsta pret sievietÄ“m.

Runājot par konvencijas saturu, uzskatām, ka pašreizÄ“jā formā tā nav pieņemama, jo satur bÅ«tiskas nepilnÄ«bas, kuras pieļauj tendenciozus, ideoloÄ£iskus skaidrojumus - arÄ« tādus, kam nav nekādas saistÄ«bas ar vardarbÄ«bas izskaušanu. Ja Saeimai tomÄ“r nāktos Stambulas konvenciju ratificÄ“t, mÄ“s aicinām nodrošināt to, lai bÅ«tu aizsargātas Latvijas Republikas SatversmÄ“ un likumos ietvertās vÄ“rtÄ«bas.

Rīgā, 2016.gada 29.aprīlī

Novērtē šo rakstu:

0
0