Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms trÄ«sarpus gadiem ar lielu pompu izziņotais Latvijas Baltijā pirmais satelÄ«ts joprojām nav palaists kosmosā, lai gan abas kaimiņvalsts – Igaunija un Lietuva – savus satelÄ«ta projektus sāka vÄ“lāk un tie jau atrodas kosmosā. Tiek gan apgalvots, ka nauda satelÄ«ta ievadÄ«šanai kosmosā esot pietaupÄ«ta un šÄ gada nogalÄ“ beidzot arÄ« Latvijas minipavadonis varÄ“tu doties izplatÄ«jumā.

2011.gada augusta beigās VentspilÄ« tika paziņots, ka esot izgatavots Baltijā pirmais satelÄ«ts Venta-1 un sākta tā testÄ“šana. Toreiz tika paustas cerÄ«bas, ka jau tā paša gada nogalÄ“ vai nākamā gada sākumā tas tiks palaists kosmosā. TomÄ“r igauņi un  lietuvieši, kas savus satelÄ«ta projektus sāka vÄ“lāk, ir pamanÄ«jušies izplatÄ«juma tāles iekarot ātrāk. Igaunijas satelÄ«ts kosmosā nonāca 2013.gada maijā, bet Lietuva divus savus satelÄ«tus kosmosā nogādāja šogad janvārÄ«. TikmÄ“r Venta 1 joprojām atrodas uz zemes.

Kā skaidro Ventspils Augstskolas (VeA) speciāliste sabiedrisko attiecÄ«bu jautājumos Inta Ozola, satelÄ«ts Venta-1, kas tapis, Ventspils Augstskolai sadarbojoties ar BrÄ“menes Tehnisko universitāti un Ventspils Augsto tehnoloÄ£iju parku, ir izstrādāts, izgatavots un tehniski sagatavots palaišanai orbÄ«tā.

„ŠÄ« gada janvārÄ« projekta Venta-1 partneris - BrÄ“menes Tehniskā universitāte, kas ir atbildÄ«ga par starta nodrošināšanu, ir noslÄ“dzis lÄ«gumu ar Indijas valsts kompāniju Antrix Ltd. par Venta-1 ievadÄ«šanu orbÄ«tā šÄ« gada 3. – 4. ceturksnÄ«. KonkrÄ“tais starta datums vÄ“l nav noteikts un ir atkarÄ«gs no nesÄ“jraÄ·etes galvenās kravas gatavÄ«bas,” informÄ“ VeA pārstāve.

Iemesli, kādēļ Latvijas satelÄ«ts joprojām atrodas uz zemes, esot vairāki. Laiks kopš satelÄ«ta tehniskās izstrādes pabeigšanas 2011. gadā esot veltÄ«ts starta iespÄ“ju meklÄ“šanai un sakaru radiofrekvenču saskaņošanai. Lai ar satelÄ«tu drÄ«kstÄ“tu komunicÄ“t, ir jāiegÅ«st radiofrekvenču lietošanas atļauja, ko Latvijā izdod VAS Elektroniskie sakari (ES). Pirms atļaujas izdošanas ES veic nepieciešamo radio frekvenču starptautisku koordināciju un saskaņošanu.

„Tas ir ilgs process, pÄ“c ES speciālistu vÄ“rtÄ“juma tam nepieciešami vismaz divi gadi ar precizÄ“jumu, ka tam nav noteikta maksimālā termiņa. ŠobrÄ«d ir pagājuši nedaudz vairāk par diviem gadiem, kopš ir uzsākta frekvenču koordinācija, un prognozÄ“jam frekvenču lietošanas atļauju saņemt aptuveni šÄ« gada vidÅ«,” kavÄ“šanās iemeslus uzskaita Ozola.

Lai satelÄ«tu ievadÄ«tu orbÄ«tā, ir nepieciešams vienoties ar kādu no nesÄ“jraÄ·ešu operatoru kompānijām par Venta-1 pacelšanu orbÄ«tā kā „lÄ«dzpasažieri” kādā no nesÄ“jraÄ·ešu startiem. „Kopš Venta-1 izgatavošanas šÄdas sarunas un arÄ« piedāvājumi ir bijuši vairāki. Ne visas šÄdas iespÄ“jas var tikt izmantotas. Ir jābÅ«t vairāku apstākļu sakritÄ«bai – mums nepieciešama orbÄ«ta, kas šÄ·Ä“rso Latviju, lai ar satelÄ«tu bÅ«tu iespÄ“jams komunicÄ“t (orbÄ«tu mÄ“s ietekmÄ“t nevaram); ne visi piedāvājumi mums ir bijuši finansiāli pieņemami,” norāda VeA pārstāve.

PÄ“c viņas sniegtās informācijas, projektam finansiālu atbalstu ir sniegusi IzglÄ«tÄ«bas un zinātnes ministrija un Saeima. Šis finansÄ“jums neesot pilnÄ«bā izlietots, daļa no tā ir rezervÄ“ta satelÄ«ta orbÄ«tā ievadÄ«šanas pakalpojuma apmaksai, - tie ir aptuveni 50 tÅ«kstoši eiro.

Izrādās, ka vÄ“l viens iemesls satelÄ«ta palaišanai kosmosā esot tā lielums un komplicÄ“tÄ«ba. SalÄ«dzinot ar Igaunijā un arÄ« Lietuvā palaistajiem CubeSat klases satelÄ«tiem, Venta-1 ir tehniski daudz sarežģītāks, sakariem ar to nepieciešami vairāki radio frekvenču diapazoni, tai skaitā profesionālo diapazonu frekvences, tāpÄ“c arÄ« saskaņošanas process daudz komplicÄ“tāks un ilgstošÄks, nekā izmantojot tikai radioamatieru frekvenču diapazonu, kā tas bija Igaunijas un Lietuvas satelÄ«tu gadÄ«jumā, norāda Ozola.

ArÄ« pÄ“c masas, gabarÄ«tiem un tam veicamajām funkcijām Venta-1 krietni atšÄ·iroties no CubeSat satelÄ«tiem, kuru izmÄ“ri ir 10x10x10 cm un masa - aptuveni viens kilograms. Ventas-1 masa ir aptuveni septiņi kilogrami un izmÄ“ri 50x50x20 cm. „Tas attiecÄ«gi sadārdzina un sarežģī arÄ« orbÄ«tā ievadÄ«šanas procedÅ«ru,” uzsver VeA pārstāve.

Novērtē šo rakstu:

0
0