Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Atsaucoties uz 2014.gada 20.augusta Ministru kabineta rÄ«kojuma Nr.433 "Par speciālās starpdisciplinārās komisijas izveidi Valsts drošÄ«bas komitejas dokumentu izpÄ“tei" 8.punktu, kur noteikts, ka Zinātniskās komisijas darbu un ar to saistÄ«to pÄ“tniecÄ«bu administrÄ“ IzglÄ«tÄ«bas un zinātnes ministrija, Satversmes aizsardzÄ«bas birojs (turpmāk - SAB) nosÅ«ta Jums vÄ“rtÄ“šanai un tālākai rÄ«cÄ«bai informāciju par sadarbÄ«bas rezultātiem un problemātiskajiem aspektiem ar LPSR Valsts drošÄ«bas komitejas zinātniskās izpÄ“tes komisiju (turpmāk - Zinātniskā komisija).

SAB pirmo vÄ“stuli no Zinātniskās komisijas saņēma 2014.gada 22.septembrÄ«, kurā tika sniegta informācija par Zinātniskās komisijas izveidošanu un tās darbÄ«bu regulÄ“jošiem normatÄ«vajiem aktiem. Zinātniskā komisija informÄ“ja, ka atbilstoši LPSR Valsts drošÄ«bas komitejas zinātniskās izpÄ“tes komisijas 2014.gada 15.augusta reglamenta 17.punktam, Zinātniskās komisijas locekļiem ir nepieciešams saņemt otrās kategorijas speciālo atļauju pieejai valsts noslÄ“puma objektiem. SAB savā 2014.gada 13.oktobra vÄ“stulÄ“ lÅ«dza precizÄ“t to personu loku, par kuriem SAB bÅ«tu jāveic pārbaude, kā arÄ« vÄ“stules pielikumā pievienoja anketu, kura ir jāaizpilda personai, lai SAB varÄ“tu uzsākt pārbaudes procedÅ«ru. Tāpat, SAB lÅ«dza Zinātnisko komisiju informÄ“t par darba plānu, lai varÄ“tu plānot gan SAB, gan Totalitāro seku dokumentÄ“šanas centra (turpmāk - TSDC) darbu. SAB lÅ«dza konkretizÄ“t to personu loku, kas potenciāli varÄ“tu uzturÄ“ties SAB telpās, kā arÄ« plānoto uzturÄ“šanās regularitāti.

VÄ“lamies piebilst, kā Zinātniskās komisijas prasÄ«ba tās locekļiem saņemt speciālo atļauju pieejai valsts noslÄ“pumam iepriekš nebija saskaņota ar valsts drošÄ«bas iestādÄ“m, kā arÄ« nebija skaidrs pamatojums, kāpÄ“c Zinātniskā komisija ir noteikusi nepieciešamÄ«bu pÄ“c 2.kategorijas atļaujas, kas ir pieeja valsts noslÄ“pumam pakāpÄ“ "slepeni", kā arÄ«, kāpÄ“c speciālā atļauja ir nepieciešama pilnÄ«bā visiem komisijas locekļiem. Šis jautājums palika neskaidrs, jo vÄ“lāk Zinātniskā komisija atkāpās no savām prasÄ«bām.

Zinātniskā komisija savā 2014.gada 13.novembra vÄ“stulÄ“ informÄ“ja SAB, ka sakarā ar to, ka viņu darbam nav piešÄ·irts atbilstošs finansÄ“jums, speciālo atļauju kārtošana tiek atlikta, lÄ«dz bÅ«s rasts risinājums par finansÄ“jumu, kā arÄ« informāciju par darba plānu 2015.-2018.gadam Zinātniskā komisija nevar sniegt. Šajā vÄ“stulÄ“ ir norādÄ«ts personu saraksts, kuriem Zinātniskās komisijas ieskatā bÅ«tu nepieciešamas speciālās atļaujas pieejai valsts noslÄ“pumam. Atbilstoši vÄ“stulÄ“ izteiktajam lÅ«gumam, SAB direktors tikās ar Zinātniskās komisijas priekšsÄ“dÄ“tāju Kārli Kangera kungu, lai klātienÄ“ pārrunātu iespÄ“jamos risinājumus par komisijas darba uzsākšanas ar TSDC rÄ«cÄ«bā esošajiem dokumentiem iespÄ“jām. Kā viens no tÅ«lÄ«tÄ“jiem risinājumiem bija speciālas štata vietas izveidošana diviem darbiniekiem, lai varÄ“tu veikt dokumentu izpÄ“ti SAB telpās. Zinātniskā komisija par šo risinājumu neizrādÄ«ja interesi.

PÄ“c gadu ilgām pārdomām, Zinātniskā komisija ar 2016.gada 4.janvāra vÄ“stuli pieprasÄ«ja izsniegt visu TSDC rÄ«cÄ«bā esošo dokumentu kopijas. Var secināt, ka šajā brÄ«dÄ« Zinātniskā komisija ir atteikusies no sava iepriekšÄ“jā uzstādÄ«juma piešÄ·irt komisijas locekļiem speciālās atļaujas pieejai valsts noslÄ“pumam, lai gan vÄ“stulÄ“ konkrÄ“ti šis jautājums nav skarts. PÄ“c publiski pieejamās informācijas ir skaidrs, ka Zinātniskajai komisijai kopš 2015.gada 22.septembra ir izstrādāts un apstiprināts jauns reglaments, kurā vairs nav iekļauts punkts par Zinātniskās komisijas priekšsÄ“dÄ“tāja tiesÄ«bām apstiprināt to personu sarakstu, kurām nepieciešama speciālā atļauja pieejai valsts noslÄ“pumam, lai nodrošinātu Komisijas mÄ“rÄ·u Ä«stenošanu.

SAB savā 2016.gada 15.janvāra atbildes vÄ“stulÄ“ skaidroja, ka dokumentu kopiju izsniegšana nav iespÄ“jama, jo TSDC rÄ«cÄ«bā esošo dokumentu izmantošanu ierobežo likums "Par bijušÄš Valsts drošÄ«bas komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbÄ«bas fakta ar VDK konstatÄ“šanu", Fizisko personu datu aizsardzÄ«bas likums un ArhÄ«vu likums. SAB atkārtoti aicināja Zinātnisko komisiju iepazÄ«ties ar TSDC rÄ«cÄ«bā esošiem fonda aprakstiem, kā arÄ« piedāvāja precizÄ“t pÄ“tāmo dokumentu grupas, norādot, ka neselektÄ«va dokumentu kopÄ“šana bÅ«tu nelietderÄ«ga lÄ«dzekļu un darba resursu izmantošana.

Atbildot uz Zinātniskās komisijas 2016.gada 31.oktobra vÄ“stuli, SAB atkārtoti aicināja iepazÄ«ties ar fonda aprakstiem, kā arÄ« informÄ“ja, ka neviens no pÄ“tniekiem nav vÄ“rsies TSDC ar konkrÄ“tu pÄ“tÄ«juma tÄ“mu. VÄ“stulÄ“ SAB atkārtoti skaidroja, ka TSDC rÄ«cÄ«bā eošajiem dokumentiem nav valsts noslÄ“puma statusa. Papildus SAB informÄ“ja, ka atbilstoša finansiālā nodrošinājuma saņemšanas gadÄ«jumā, SAB uzsāks TSDC rÄ«cÄ«bā esošo VDK materiālu digitalizāciju.

2016.gada 7.decembrÄ« Zinātniskā komisija nosÅ«tÄ«ja SAB vÄ“stuli, ar kuru tika izvirzÄ«tas trÄ«s personas pieņemšanai darbā SAB (TSDC). SAB savā 2017.gada 9.janvāra vÄ“stulÄ“ skaidroja, ka šÄds Zinātniskās komisijas priekšlikums ir novÄ“lots un ņemot vÄ“rā plānoto budžeta finansÄ“jumu, nav iespÄ“jams. SAB vÄ“lreiz atgādināja par nepieciešamÄ«bu aizpildÄ«t valsts noslÄ“puma aptaujas anketas veidlapu tiem Zinātniskās komisijas locekļiem, kuri ir deleģēti veikt pÄ“tniecisko darbu SAB telpās.

2017.gada 9.janvāra vÄ“stulÄ“ Zinātniskā komisija turpināja uzstāt uz risinājuma rašanu, lai komisijas locekļi varÄ“tu tikt nodarbināti kā SAB darbinieki. SAB atbildes vÄ“stulÄ“ atkārtoti sniedza skaidrojumu par visiem Zinātniskās komisijas vÄ“stulÄ“ uzdotajiem jautājumiem, uzsverot, ka pÄ“tniekiem ir iespÄ“jams veikt pÄ“tniecÄ«bas darbu SAB ierādÄ«tajās telpās, iepriekš izpildot valsts drošÄ«bas iestādes noteiktās drošÄ«bas prasÄ«bas, kas SAB kā valsts drošÄ«bas iestādei ir obligātas un izņēmuma piemÄ“rošana nav pieļaujama.

Atbildot uz Zinātniskās komisijas 2017.gada 17.februāra un 20.februāra identiska satura vēstulēm, SAB kārtējo reizi aicināja iepazīties ar fonda aprakstiem, kā arī sniedza detalizētu skaidrojumu vēstulēs uzdotajiem jautājumiem.

2017.gada 14.martā SAB saņēma Zinātniskās komisijas vÄ“stuli ar lÅ«gumu veikt Zinātniskās komisijas finansÄ“šanas plāna atsevišÄ·u pozÄ«ciju transfertu. SAB 2017.gada aprīļa vÄ“stulÄ“ informÄ“ja, ka pÄ“c konsultācijām ar Tieslietu ministriju ir secināts, ka šÄds risinājums ir iespÄ“jams un jautājuma detalizÄ“tāka risināšana tiks uzsākta pÄ“c tam, kad bÅ«s skaidri zināmi Zinātniskās komisijas deleģēto locekļu vārdi un saņemtas aizpildÄ«tas valsts noslÄ“puma aptaujas anketas. Diemžēl arÄ« šis jautājums no Zinātniskās komisijas puses palika bez tālākas virzÄ«bas.

SAB 2017.gada jÅ«nija vÄ“stulÄ“ atkārtoti skaidroja, ka, lai Ä«slaicÄ«gi uzturÄ“tos SAB telpās un iepazÄ«tos ar fondu aprakstiem, nav nepieciešama speciālā atļauja pieejai valsts noslÄ“pumam. Aptaujas anketu nepieciešams aizpildÄ«t tikai tiem Zinātniskās komisijas locekļiem, kurus komisija deleģēs strādāt SAB telpās. SAB atkārtoti aicināja Zinātnisko komisiju iepazÄ«ties ar fondu aprakstiem.

Zinātniskās komisijas priekšsÄ“dÄ“tājs un atsevišÄ·i tās locekļi 2017.gada 12.septembrÄ« ieradās SAB, lai iepazÄ«tos ar fondu aprakstiem. Lai arÄ« apmeklÄ“jums birojā nebija ierobežots laikā, komisijas locekļi atstāja biroja telpas, pilnÄ«bā neiepazinušies ar fondu aprakstiem.

Lai veicinātu Zinātniskās komisijas darbu, TSDC pretÄ“ji praksÄ“ pieņemtajam, atbilstoši sagatavoja fondu aprakstu kopijas un 2017.gada 25.oktobrÄ« tās ar kurjeru nogādāja Zinātniskās komisijas priekšsÄ“dÄ“tājam K.Kangerim personÄ«gi. LÄ«dz šim brÄ«dim SAB par Zinātniskās komisijas tālākajiem rÄ«cÄ«bas plāniem nav zināms.

Kopumā var secināt, ka SAB ir aicinājis Zinātnisko komisiju iepazÄ«ties ar TSDC rÄ«cÄ«bā esošo dokumentu fondu aprakstiem kopš 2014.gada 13.oktobra, taču Zinātniskā komisija ieradās iepazÄ«ties ar fondu aprakstiem tikai 2017.gada 12.septembrÄ«. ArÄ« tad Zinātniskā komisija neiepazinās ar fondu aprakstiem pilnÄ«bā, jo Komisiju neapmierināja darbam ierādÄ«tās telpas, kā arÄ« nebija iespÄ“jas informāciju elektroniski fiksÄ“t vai fotografÄ“t (jo SAB telpās nav atļauts ienest un lietot elektroniskās ierÄ«ces).

VÄ“lamies norādÄ«t, ka SAB kā valsts drošÄ«bas iestāde, kuras pamatfunkcijas ir izlÅ«košanas un pretizlÅ«košanas darbÄ«bu veikšana, kā arÄ« klasificÄ“tās informācijas aizsardzÄ«ba, papildus ir ieguldÄ«jusi laiku un lÄ«dzekļus Zinātniskās komisijas darbÄ«bas nodrošināšanas risinājumu meklÄ“jumiem, kā arÄ« no sava budžeta izdalÄ«jusi finanšu lÄ«dzekļus. Kā piemÄ“ram, sadarbÄ«bā ar Tieslietu ministriju ir rasti finanšu lÄ«dzekļi kopumā 40 000 EUR apmÄ“rā, lai varÄ“tu nodrošināt LPSR Valsts drošÄ«bas komitejas informācijas un dokumentu sistematizāciju un digitalizāciju, kas apstiprināts 2016.gada 29.novembra Ministru kabineta sÄ“dÄ“, protokols Nr.65, 45.§.

ŠobrÄ«d digitalizācijas projekts ir noslÄ“guma fāzÄ“ un gada beigās pilnÄ«bā tiks nodots Latvijas Valsts arhÄ«vam un bÅ«s pieejams pÄ“tniekiem.

InformÄ“jam, ka SAB TSDC vienmÄ“r ir bijis atvÄ“rts sadarbÄ«bai ar pÄ“tnieciskā un zinātniskā darba veicÄ“jiem un attiecÄ«bā uz Zinātnisko komisiju nav attiecināms izņēmums. Diemžēl no Zinātniskās komisijas puses ir bijusi tikai destruktÄ«va sarakste. Zinātniskās komisijas locekļi lÄ«dz 2017.gada 11.septembrim neatrada laiku iepazÄ«ties ar TSDC rÄ«cÄ«bā esošajiem fonda aprakstiem, kas varÄ“tu palÄ«dzÄ“t atrisināt jautājumu par pÄ“tāmo materiālu apjomu un laika plānošanu. SAB ir jābÅ«t informÄ“tiem par to, kādas personas uzturas valsts drošÄ«bas iestādes telpās, kurās strādā SAB darbinieki un apmeklÄ“ viesi, un kurās ikdienā notiek darbs ar valsts noslÄ“puma objektiem, NATO un Eiropas SavienÄ«bas klasificÄ“to informāciju. Tiem Zinātniskās komisijas locekļiem, kurus tā deleģēs strādāt SAB telpās, ir jāaizpilda pieejas valsts noslÄ“pumam aptaujas anketa. Par noteikto kārtÄ«bu Zinātniskā komisija ir informÄ“ta jau no 2014.gada.

2014.gada 8.maijā tika pieņemti grozÄ«jumi likumā "Par bijušÄs Valsts drošÄ«bas komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbÄ«bas fakta ar VDK konstatÄ“šanu" (turpmāk - Likums), ar kuriem tika grozÄ«ts personas sadarbÄ«bas fakta ar VDK konstatÄ“šanas termiņš. Likuma 17.pants nosaka personu sadarbÄ«bas fakta ar VDK konstatÄ“šanas noilguma termiņu un šobrÄ«d tie ir 50 gadi no šÄ Likuma spÄ“kā stāšanās dienas. Saeima lÄ“ma par termiņa pagarinājumu, lai aizsargātu valsts drošÄ«bu un demokrātisko valsts iekārtu. Likumprojekta pamatojumā ir norādÄ«ts, ka ņemot vÄ“rā to, ka SAB TSDC rÄ«cÄ«bā esošÄ informācija ir nepilnÄ«ga, tad automātiski publicÄ“jot šÄdus datus par personām, tiks radÄ«ts šo personu personiskās dzÄ«ves neaizskaramÄ«bas un fiziskās drošÄ«bas apdraudÄ“jums. IespÄ“jamais sabiedrÄ«bas ieguvums personu datu publiskas izmantošanas gadÄ«jumā nebÅ«s samÄ“rojams ar konkrÄ“to indivÄ«du aizskartajām tiesÄ«bām. TādÄ“jādi, nosakot termiņa pagarinājumu sadarbÄ«bas fakta ar VDK konstatÄ“šanai, personai tiek saglabāta iespÄ“ja pieprasÄ«t ziņas attiecÄ«bā uz sevi par iespÄ“jamo VDK dokumentu esamÄ«bu TSDC rÄ«cÄ«bā, kā arÄ« personai tiek saglabātas tiesÄ«bas vÄ“rsties prokuratÅ«rā ar pieteikumu par sadarbÄ«bas fakta konstatÄ“šanu.

Zinātniskajai komisijai pÄ“tniecÄ«bai ir pieejami visi TSDC rÄ«cÄ«bā esošie dokumenti, izņemot informāciju, kas satur ziņas par fizisko personu datiem. Likuma 9.pants nosaka informācijas neizpaušanas pienākumu. TSDC pienākums ir neizpaust VDK dokumentos esošo un centra iegÅ«to informāciju par personu, ja šajā Likumā nav noteikts citādi. AttiecÄ«bā uz Zinātniskās komisijas locekļiem Likuma 9.pantā nav noteikts informācijas neizpaušanas pienākums. SaistÄ«bā ar fizisko personu datu izmantošanu,

Komisija ir uzskatāma par trešo personu. Likuma 18.pantā ir skaidri noteikts, ka VDK dokumenti, kuros nav informācijas par konkrÄ“tām fiziskajām personām, ir izmantojami un publicÄ“jami bez ierobežojumiem.

VDK kartotÄ“ka un operatÄ«vie materiāli, kas atrodas TSDC, ir arÄ« operatÄ«vās darbÄ«bas produkts. To interpretÄ“šana ir ļoti komplicÄ“ta un tai ir liela morālas un Ä“tiskas dabas slodze. AÄ£entÅ«ras datu izmantošanā saskaras trÄ«s leÄ£itÄ«mas tiesÄ«bas - personas tiesÄ«bas uz privāto dzÄ«vi un tiesÄ«bas uz vārda labo slavu, sabiedrÄ«bas tiesÄ«bas izzināt savu vÄ“sturi un izlÅ«košanas un pretizlÅ«košanas dienestu tiesÄ«bas. OperatÄ«vās darbÄ«bas rezultātā iegÅ«tajiem materiāliem ir daļēja ticamÄ«ba, tie nevar tikt izmantoti kā patiesÄ«ba pÄ“dÄ“jā instancÄ“. Valstis ar totalitāriem režīmiem nereÄ£istrÄ“ja visu informāciju pilnā apjomā, tāpÄ“c nav pieejams konteksts, tie rakstÄ«ti specifiskā valodā. Nav pilnas informācijas par konkrÄ“tu operāciju saturu, kādās tika iesaistÄ«ti aÄ£enti un katrā konkrÄ“tā gadÄ«jumā sastopama dažāda attieksme.

Visās dokumentu grupās ir atrodama informācija gan par fiziskām personām, gan sabiedriskām organizācijām, interešu kopām, t.s. "pretvalstiskām organizācijām", situāciju raksturojoši materiāli konkrÄ“tā laika posmā. Personas dati, tostarp ziņas par dzÄ«vesvietu, etnisko izcelsmi, reliÄ£isko, filozofisko un politisko pārliecÄ«bu, ir personas privātās dzÄ«ves sastāvdaļa. To nodošana trešajai personai ir regulÄ“ta vairākos normatÄ«vajos aktos, kuros noteikta arÄ« kārtÄ«ba, kas jāievÄ“ro, lai attiecÄ«gos datus varÄ“tu saņemt trešÄ persona. Datu izsniegšanas kritÄ“riji ir noteikti Fizisko personu datu aizsardzÄ«bas likuma 7.pantā. Zinātniskās komisijas darbÄ«bas uzdevums nesakrÄ«t ar šajā pantā uzskaitÄ«tajiem nosacÄ«jumiem. Šo datu nodošana trešajai personai neatkarÄ«gi no nodotās informācijas tālākās izmantošanas aizskar attiecÄ«go personu privāto dzÄ«vi un lÄ«dz ar to uzskatāma par privātās dzÄ«ves ierobežojumu Latvijas Republikas Satversmes 96. panta un Eiropas CilvÄ“ka tiesÄ«bu un pamatbrÄ«vÄ«bu konvencijas 8.panta izpratnÄ“. Kā vairākkārtÄ«gi atzinusi Satversmes tiesa, Eiropas CilvÄ“ktiesÄ«bu tiesa un Eiropas SavienÄ«bas tiesa, privātās dzÄ«ves ierobežojums attaisnojams, ja tas ir noteikts ar likumu, nepieciešams demokrātiskā sabiedrÄ«bā leÄ£itÄ«mu mÄ“rÄ·u sasniegšanai un ir samÄ“rÄ«gs ar tā mÄ“rÄ·i.

Visa veida informācijai par Valsts drošÄ«bas komitejas aÄ£entiem, rezidentiem, konspiratÄ«vo dzÄ«vokļu turÄ“tājiem un uzticamÄ«bas personām, lai to bez ierobežojumiem nodotu sabiedrÄ«bas vÄ“rtÄ“šanai, ir jābÅ«t uzticamai, pilnÄ«gai un patiesai. Nav pieļaujams, ka valsts atbalsta tādu ziņu par personām izplatÄ«šanu, kas ir apmelojošas, daļēji patiesas vai nepilnÄ«gas.

SAB skatÄ«jumā ir ļoti apšaubāms, vai Zinātniskajai komisijai šajā sastāvā ir iespÄ“jams sasniegt Likuma 1.panta 6.punktā norādÄ«to mÄ“rÄ·i lÄ«dz 2018.gada 31.maijam - zinātniski, vÄ“sturiski un juridiski izpÄ“tÄ«t un izvÄ“rtÄ“t materiālo un morālo kaitÄ“jumu, ko VDK nodarÄ«jusi Latvijas valstij un tās iedzÄ«votājiem.

Atbilstoši 2014.gada 20.augusta Ministru kabineta rÄ«kojuma Nr.433 "Par speciālās starpdisciplinārās komisijas izveidi Valsts drošÄ«bas komitejas dokumentu izpÄ“tei" 2.punktam, Zinātniskās komisijas priekšsÄ“dÄ“tājs organizÄ“ komisijas darbu minÄ“tā rÄ«kojuma 1.punktā noteikta mÄ“rÄ·a Ä«stenošanai.

LÅ«dzam JÅ«s savas kompetences ietvaros izvÄ“rtÄ“t Zinātniskās komisijas vadÄ«bas rÄ«cÄ«bu un sadarbÄ«bas ar SAB rezultātus. SAB uzsver, ka nav skaidra Zinātniskās komisijas vadÄ«bas argumentācija un nostāja uzskatot, ka Zinātniskās komisijas atsevišÄ·u locekļu drošÄ«bas pārbaudes nav nepieļaujamas. Atbilstoši 2004.gada 06.janvāra Ministru kabineta noteikumu Nr.21 "Valsts noslÄ“puma, Ziemeļatlantijas lÄ«guma organizācijas, Eiropas SavienÄ«bas un ārvalstu institÅ«ciju klasificÄ“tās informācijas aizsardzÄ«bas noteikumi" 25.punktam, telpas, kurās veic darbus ar valsts noslÄ“puma objektiem, ir kontrolÄ“jamas un nodrošinātas pret nepiederošu personu neatļautu iekļūšanu. Telpas, kurās tiek veikti darbi ar valsts noslÄ“puma objektiem, apmeklÄ“tāji var apmeklÄ“t tikai institÅ«cijas darbinieka pavadÄ«bā. SAB telpās ikdienā notiek intensÄ«vs darbs, tajās uzturÄ“s SAB darbinieki un notiek darbs ar klasificÄ“to informāciju, tāpÄ“c personām, kurām ir ilgstoši jāuzturas drošÄ«bas iestādes telpās, SAB ir jāveic drošÄ«bas pārbaudes procedÅ«ra. Tā ir obligāta drošÄ«bas prasÄ«ba, ko Zinātniskā komisija bez pamatojuma atsakās izpildÄ«t. Jāpiebilst, ka kopumā drošÄ«bas prasÄ«bas apmeklÄ“tājiem pastāv visos Eiropas SavienÄ«bas un NATO valstu dienestos.

Papildus ierosinām izvÄ“rtÄ“t nepieciešamÄ«bu likumā noteikt Zinātniskās komisijas pilnvaru apjomu un tai sniedzamo informācijas apjomu attiecÄ«bā uz TSDC rÄ«cÄ«bā esošajiem dokumentiem.

LÅ«dzam izvÄ“rtÄ“t nepieciešamÄ«bu likumā skaidri noteikt regulÄ“jumu par TSDC rÄ«cÄ«bā esošajos dokumentos ietvertās informācijas un datu publiskošanu.

Ar cieņu direktors

Jānis Maizītis

Novērtē šo rakstu:

0
0