Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

CilvÄ“ku pašapziņa un aktivitāte palielinās. Tas nozÄ«mÄ“, ka dienas kārtÄ«bā nāks praktiski jautājumi. Kā taisnÄ«gi organizÄ“t sabiedriskos pakalpojumus un piegādes, lai viss dzÄ«vei nepieciešamais bÅ«tu pieejams pietiekamā daudzumā un labā kvalitātÄ“? Kā panākt minimālas izmaksas un novÄ“rst sabiedriskās naudas izzagšanu un korupciju?

Šie jautājumi attiecas uz sabiedrÄ«bas finansÄ“m, ko veido galvenokārt ar nodokļu palÄ«dzÄ«bu. Rezultātā veidojas budžeta kopÄ“jais katls, ko cilvÄ“ku muļķošanai vÄ“l sadala mazākos katliņos. ŠÄ« katla saturu budžeta silei pietuvinātie izmanto pÄ“c saviem ieskatiem. Budžeta likums atgādina fikciju, tā izpilde ir atkarÄ«ga no tik daudziem faktoriem, ka tos zina tikai Ä«paši izredzÄ“ti ierÄ“dņi.

Nodokļu sistÄ“ma droši vien ir visvairāk kritizÄ“tā un reizÄ“ vispretÄ«gākā esošÄs sistÄ“mas sastāvdaļa. Naudu atņem vispirms tiem, kuri nespÄ“j pretoties. Ar nodokļu palÄ«dzÄ«bu iznÄ«cina mazo biznesu, kas ir cilvÄ“ciskas sabiedrÄ«bas pamats. Savukārt lielo uzņēmumu un banku vadÄ«ba var paļauties uz budžeta finansÄ“jumu, lai kompensÄ“tu viņu pašu izzagtos lÄ«dzekļus. Ar korupcijas palÄ«dzÄ«bu pie budžeta naudas tiek noziedznieki. Korupcijas shÄ“mas pakalpojumiem, darbiem un piegādÄ“m iestrādā budžeta projektos, un tā tas turpinās no gada uz gadu.

Budžeta naudas mÄ“dz izniekot nevajadzÄ«giem un muļķīgiem mÄ“rÄ·iem. PiemÄ“ram, normāls cilvÄ“ks neiztÄ“rÄ“s savu uztura naudu, lai iegādātos atpÅ«tas ceļojumu uz siltām zemÄ“m. Turpretim no ierÄ“dņa vai deputāta viedokļa šÄda loÄ£ika nestrādā. Tā taču nav viņu nauda, ko viņi dala.

CilvÄ“ciska sabiedrÄ«ba veido savas finanses, balstoties uz vienkāršiem, cilvÄ“ciski loÄ£iskiem principiem, saglabājot pilnu kontroli pār lÄ«dzekļu izlietojumu.

Pirmkārt, ikviens cilvÄ“ks spÄ“j patstāvÄ«gi izlemt, kādiem mÄ“rÄ·iem viņš tÄ“rÄ“s savu naudu. SamÄ“rojot savus ienākumus, uzkrājumus un iespÄ“jas ar savām vajadzÄ«bām, cilvÄ“ks, Ä£imene, kopiena, pašpārvalde utt. ieņem lÄ“mumu, kādus projektus viņi veiks. PiemÄ“ram, ja izlemts, ka gada laikā jāizbÅ«vÄ“ Å«densvads, tad bankā tiek atvÄ“rts atsevišÄ·s "Å«densvada konts". Ikviens cilvÄ“ks, Ä£imene utt. precÄ«zi zina, cik daudz naudas ikmÄ“neša maksājumu veidā viņi šajā kontā ieskaitÄ«s.

Otrkārt, ikvienam cilvÄ“kam ir pārliecÄ«ba, ka viņa nauda tiks izlietota tikai noteiktajam mÄ“rÄ·im. ŠÄdu pārliecÄ«bu viņam nodrošina lÄ«gums, kas noslÄ“gts ar attiecÄ«gās kopienas, pašpārvaldes utt. vadÄ«tāju, kurš ar atbildÄ«bu un par atlÄ«dzÄ«bu ir apņēmies projektu veikt. Turpinot iepriekšÄ“jo piemÄ“ru, varam bÅ«t droši, ka tiks bÅ«vÄ“ts tieši Å«densvads, nevis, piemÄ“ram, "izcilÄ«bas centrs".

Treškārt, ikvienam cilvÄ“kam, kurš piedalās un maksā Å«densvada projektā, jebkurā laikā ir pieejama pilna informācija par "Å«densvada konta" stāvokli, ieskaitot visus maksājumus uz/no konta, un maksājumu bilance. LÄ«dz ar to cilvÄ“kam ir aptuveni 70% informācijas par projekta gaitu, bet atlikušos 30% - tehniskās detaļas viņš var noskaidrot pie projekta vadÄ«tāja. Ja kāds no projekta dalÄ«bniekiem nepilda savus pienākumus, situācija ir skaidra ikvienam. Pret šo dalÄ«bnieku var pielietot sankcijas bez liekas jezgas un tiesāšanās, esošÄ lÄ«guma un kopienas noteikumu robežās. ŠÄ«s informācijas pieejamÄ«ba dod arÄ« pārliecÄ«bu, ka "Å«densvada konta" nauda tiks izlietota tikai paredzÄ“tajam mÄ“rÄ·im. No konta nebÅ«s iespÄ“jams pārskaitÄ«t naudu, piemÄ“ram, praida finansÄ“šanai.

MinÄ“tais piemÄ“rs ar Å«densvadu mazas kopienas teritorijā ir vienkāršs. TomÄ“r arÄ« lielāku projektu gadÄ«jumā, ko finansÄ“ pilsÄ“tas, rajoni un valsts, minÄ“to principu iespÄ“jams realizÄ“t bez bÅ«tiskiem sarežģījumiem.

Tas der arÄ« valsts pārvaldes iestāžu un amatpersonu finansÄ“šanai. Šajā gadÄ«jumā informācija par priekšnieku, direktoru, prokuroru, vÄ“stnieku, prezidentu utt. izmaksām ir pieejama ikvienam valsts pilsonim. Kopā ar oficiālo un mediju informāciju par attiecÄ«go amatpersonu sasniegumiem, ikvienam pilsonim ir pilna informācija par viņu atbilstÄ«bu, kā saka, "value for money". Droši vien lÄ“mumus par personālijām bÅ«s iespÄ“jams pieņemt bez lielām domstarpÄ«bām.

Īsi formulÄ“jot iepriekš minÄ“to vispārÄ«gā veidā, sabiedrÄ«bas vadÄ«bas standarta 7. punkts papildināts ar budžeta kontu sistÄ“mas aprakstu. Standarts ir krievu un angļu valodās.

Novērtē šo rakstu:

0
0