Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

PÄ“c Latvijas Universitātes atbildes Tieslietu ministrijas Datu valsts inspekcijai VDK zinātniskās izpÄ“tes komisija šobrÄ«d ir izbeigusi pabeigto pÄ“tÄ«jumu un elektronisko izdevumu elektronisku publicÄ“šanu Latvijas Universitātes tÄ«mekļa vietnÄ“ lu.lv/vdkkomisija. Ar papÄ«ra formā jau izdotiem rakstu krājumiem gan sabiedrÄ«bas pārstāvji, gan valsts institÅ«cijas arÄ« turpmāk varÄ“s iepazÄ«ties Latvijas Nacionālajā bibliotÄ“kā, kur ir pieejami izdevumu obligātie eksemplāri, un citās bibliotÄ“kās.

Jau ziņots, ka Latvijas Universitāte saņēmusi Tieslietu ministrijai padotās Datu valsts inspekcijas 2017. gada 12. decembra dokumentu par to, ka šÄ« iestāde veic pārbaudi AdministratÄ«vā procesa likuma ietvaros par pabeigtu zinātnisko pÄ“tÄ«jumu publicÄ“šanu, piemÄ“ram, kur aprakstÄ«ti vadošie čekisti jeb PSRS okupācijas laika totalitāro režīma represÄ«vo dienestu štata darbinieki, kā arÄ« to biogrāfijas.

2017. gada 20. decembrÄ« Tieslietu ministrijai padotā iestāde norādÄ«ja: “Satversmes ievadā noteikts totalitāro režīmu nosodÄ«jums, kā arÄ« Latvijas Republikas parlaments 1991. gada 24. augustā atzina čeku par noziedzÄ«gu organizāciju. IevÄ“rojot to Komisijas pienākums veikt VDK zinātnisko izpÄ“ti ir noteikts likuma Par bijušÄs Valsts drošÄ«bas komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbÄ«bas fakta ar VDK konstatÄ“šanu” 18. pantā”, šo paziņojumu papildinot 2018. gada 11. janvārÄ«: “Pārbaudes ietvaros 2017.gada 29.decembrÄ« Inspekcija saņēma Latvijas Universitātes atbildi uz Inspekcijas 2017.gada 12.decembra informācijas pieprasÄ«jumu”[1].

Diemžēl, lai arÄ« komisija sniedza viedokļus Latvijas Universitātei, šajā atbildÄ“ Tieslietu ministrijai padotajai iestādei universitāte nav ņēmusi vÄ“rā un nav iekļāvusi komisijas argumentus.

Inspekcija norāda, ka saskaņā ar Fizisko personu datu aizsardzÄ«bas likumu 2. panta 3. un 4. punktu personas dati ir jebkāda informācija, kas attiecas uz identificÄ“tu vai identificÄ“tu fizisko personu, tātad arÄ« personas vārds, uzvārds. TāpÄ“c visu pÄ“tÄ«jumu elektroniska publicÄ“šana šobrÄ«d pilnÄ«gi pārtraukta.

 VÄ“l 2017. gada oktobrÄ« komisija vÄ“rsās pie Valsts prezidenta ar aicinājumu: “Komisija jau 2015. gada 6. martā ar protokollÄ“mumu ir vienbalsÄ«gi paudusi, ka vÄ“sturiskās patiesÄ«bas, vārda brÄ«vÄ«bas un sabiedrÄ«bas saliedÄ“tÄ«bas vārdā nodrošināma pilnÄ«ga, tÅ«lÄ«tÄ“ja visu Valsts drošÄ«bas komitejas dokumentu, tajā skaitā Totalitārisma seku dokumetÄ“šanas centrā esošo, nodošana brÄ«vai izmantošanai pÄ“tniecÄ«bai bez lÄ«dzšinÄ“jās diskriminācijas. Esam daudzkārt lÅ«guši Satversmes aizsardzÄ«bas biroju nodot šo kultÅ«rvÄ“sturisko mantojumu Latvijas Nacionālajam arhÄ«vam, kas glabā daudzus arÄ« ierobežotas pieejamÄ«bas dokumentus ar fizisko personu datiem.”

[1] http://www.dvi.gov.lv/lv/zinas/par-latvijas-universitates-ricibu-publicejot-lpsr-valsts-drosibas-komitejas-jeb-cekas-dokumentus-un-petijumus/

* doktorante, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta viespētniece

Redakcijas piezÄ«me: jau rÄ«t visi VDK zinātniskās izpÄ“tes komisijas pÄ“tÄ«jumi bÅ«s lasāmi un lejuplādÄ“jami portālā Pietiek. LÄ«dz mums, kā zināms, dažādu parazÄ«tisku Latvijas „dienestu” un to pārstāvju roÄ·eles aizstiepties nespÄ“j, lai kā arÄ« gribÄ“tos.

Novērtē šo rakstu:

0
0