Menu
Pilnā versija

Par cilvēktiesību pārkāpumiem cietumos

Pietiek lasÄ«tājs · 13.05.2021. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

IeslodzÄ«juma vietu pārvaldei (IeVP) bija jāsāk no 1.maija ievÄ“rot Satversmes tiesas spriedumu. Taču ieslodzÄ«tie, prasot to ievÄ“rot un sÅ«tot šada veida (pielikumā) prasÄ«bu tieslietu ministram, saskaras ar represijām no amatpersonu puses. Tiek veikta intensÄ«va kontrole, uzlikti nepamatoti sodi, tiek prasÄ«ts atsaukt sÅ«dzÄ«bas. Tāpat Jelgavas cietumā, „pateicoties” cietuma darbiniekiem, kuri atnesuši uz cietumu Covid, ir noteikta karantÄ«na.

Neskatoties uz Covid-19 Infekcijas izplatÄ«bas pārvaldÄ«bas likuma 42. panta (1) un (2) apakšpunktu, kas nosaka karantÄ«nu visā IeVP sistÄ“m,ā ja ir saslimstÄ«ba kaut vienā ieslodzÄ«juma vietā, atļauj apmeklÄ“t ieslodzÄ«tos gan prokuroriem, gan policijai,bet neatļauj nākt tuviniekiem jau 8 mÄ“nešus, no oktobra. Viss tiek darits lai ierobežotu tikai ieslodzÄ«tos.

Ar ko policists un prokurors atšÄ·iras no parasta cilvÄ“ka? VienÄ«gi ar savu nekompetenci, bet aplaist ar infekciju var tāpat. TiesÄ«bsargs tikai tÄ“lo, ka kaut ko dara, bet faktiski pilda tieslietu ministra Jāņa Bordāna pavÄ“les.

LR Tieslietu ministrijai Brīvības bulvārī 36, Rīgā, LV-1536

No: vārds, uzvārds, 19--.g. Jelgavas cietums Palīdzības iela 3, Jelgava , LV-3001

2021. gada 11. maijā

IESNIEGUMS

Latvijas Republikas Satversmes tiesa 2019. gada 7. novembra spriedumā lietā Nr. 2018-25-01 "Par Latvijas Sodu izpildes kodeksa 50.4 panta atbilstÄ«bu Latvijas Republikas Satversmes 91. pantam" atzina Latvijas Sodu izpildes kodeksa 50.4 pantu, ciktāl tajā paredzÄ“tajai atšÄ·irÄ«gajai attieksmei pret notiesātajiem vÄ«riešiem nav objektÄ«va un saprātÄ«ga pamata, par neatbilstošu Latvijas Republikas Satversmes 91. pantam un spÄ“kā neesošu no 2021. gada 1. maija.

Tieslietu ministrija iesniegusi Ministru kabinetam likumprojektu, kurš izskatÄ«ts 08.04.2021 un virzÄ«ts uz Saeimu izskatÄ«šanai steidzamÄ«bas kārtÄ«bā, no kura izriet, ka Tieslietu ministrija nodrošinās Satversmes tiesas 2019. gada 7. novembra sprieduma lietā Nr. 2018-25-01 "Par Latvijas Sodu izpildes kodeksa 50.4 panta atbilstÄ«bu Latvijas Republikas Satversmes 91. pantam" izpildi lÄ«dz 2025. gada 1. jÅ«lijam.

TomÄ“r Saeimas AizsardzÄ«bas, iekšlietu un korupcijas novÄ“ršanas komisija 2021. gada 22. aprÄ«lÄ« uzklausot Tieslietu ministrijas argumentus, atteicās virzÄ«t minÄ“to likumprojektu kā steidzamu. Bez tam Saeimas Juridiskais birojs ierosināja noraidÄ«t likumprojektu, jo tajā tiek piedāvāts atklāti neievÄ“rot Satversmes tiesas spriedumu.

Arī Tiesībsargs ir kritiski vērtējis Tieslietu ministrijas piedāvāto risinājumu.

Šajā sakarā kritiski vÄ“rtÄ“jama Tieslietu ministrijas likumprojekta anotācijā paustā nostāja, ka tikai un vienÄ«gi jaunas ieslodzÄ«juma vietas celtniecÄ«ba bÅ«tu risinājums un vienÄ«gais veids Satversmes tiesas sprieduma izpildei.

Kā norādÄ«jusi IeslodzÄ«juma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure, "pÄ“dÄ“jo desmit gadu laikā ieslodzÄ«to skaits Latvijā samazinājies divas reizes no 7000 ieslodzÄ«tajiem lÄ«dz 3500 ieslodzÄ«tajiem”.

LÄ«dz ar to esošajā ieslodzÄ«juma vietu infrastruktÅ«rā ir bijis iespÄ“jams nodrošināt gan Ä«slaicÄ«gās, gan ilgstošÄs satikšanās divreiz lielākam ieslodzÄ«to personu skaitam. TādÄ“jādi Satversmes tiesas spriedumu ir iespÄ“jams izpildÄ«t arÄ« esošajā infrastruktÅ«rā. Jo nevarÄ“tu bÅ«t tā, ka ieslodzÄ«to skaita bÅ«tisks samazinājums nozÄ«mÄ“tu lielāku tikšanās telpu noslogojumu. Tieši otrādi, ja divreiz mazāk ieslodzÄ«to, tad brÄ«vākas tikšanās telpas.

AttiecÄ«bā uz soda izciešanas uzsākšanu slÄ“gta cietuma režīma zemākajā pakāpÄ“ (bez objektÄ«va, saprātÄ«ga pamata un individuāla izvÄ“rtÄ“juma) norādāms, ka esošajā ieslodzÄ«juma vietu infrastruktÅ«rā ir iespÄ“jams nodrošināt notiesāto vÄ«riešu izvietošanu daļēji slÄ“gta cietuma režīma zemākajā pakāpÄ“, jo bÅ«tÄ«bā šie ieslodzÄ«tie paliktu tajās pašÄs telpās.

Atbilstoši Latvijas Sodu izpildes kodekss 50.5 pantam soda daļēji slÄ“gtajos cietumos tiek nodrošināta notiesāto apsardze un pastāvÄ«ga uzraudzÄ«ba. Notiesātie soda izciešanas režīma zemākajā pakāpÄ“ sodu izcieš slÄ“gtās kamerās.

Līdz ar to Satversmes tiesas sprieduma izpilde ir iespējama daudz lielākā mērā, nekā to darījusi Tieslietu ministrija.

Turklāt Satversmes tiesas likuma 32. panta otrā daļa noteic, ka Satversmes tiesas spriedums un tajā sniegtā attiecÄ«gās tiesÄ«bu normas interpretācija ir obligāta visām valsts un pašvaldÄ«bu institÅ«cijām (arÄ« tiesām) un amatpersonām, kā arÄ« fiziskajām un juridiskajām personām. LÄ«dz ar to Satversmes tiesas spriedumā ietvertie secinājumi un nolemtais ir imperatÄ«vas prasÄ«bas, tātad obligāti izpildāmas.

VÄ“los norādÄ«t, ka sodu izciešu slÄ“gta cietuma režīma zemākajā pakāpÄ“. IevÄ“rojot Satversmes tiesas izdarÄ«tos secinājumus un nolemto, uzskatu, ka manu tiesÄ«bu aizskārums tiek turpināts, jo joprojām bez objektÄ«va un saprātÄ«ga pamata sodu izciešu slÄ“gta cietuma režīma zemākajā pakāpÄ“. Turklāt tiesÄ«bu apjoms arÄ« nav mainÄ«jies. LÄ«dz ar ko tiek pieļauts turpināts tiesÄ«bu aizskārums. Atbilstoši Satversmes 92. pantam ikvienam ir tiesÄ«bas uz atbilstošu tiesÄ«bu aizskāruma kompensāciju.

Ievērojot minēto, lūdzu Jus:

1) izvērtēt iesniegumā minētos apsvērumus;

2) nodrošināt Satversmes sprieduma izpildi;

3) atzÄ«t Jelgavas cietuma administrācijas rÄ«cÄ«bu, nenodrošinot soda izciešanu objektÄ«vi un saprātÄ«gi pamatotā soda izciešanas režīmā un pakāpÄ“, par prettiesisku;

4) atzÄ«t Jelgavas cietuma administrācijas rÄ«cÄ«bu, nenodrošinot objektÄ«vi un saprātÄ«gi pamatotu tiesÄ«bu apjomu, par prettiesisku;

5) noteikt tiesību aizskāruma kompensāciju EUR 1000 (viens tūkstotis) apmērā;

6) uzdot Jelgavas cietuma administrācijai ievērot un pildīt Satversmes tiesas spriedumu.

Ar cieņu

Vārds Uzvārds

Novērtē šo rakstu:

0
0