Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

ŠÄ« gada 8. septembrÄ« Jums, ekonomikas ministr Ašeradena kungs, tika iesniegti Saeimas deputātu jautājumi ar lÅ«gumu iesniegt JÅ«su veiktos aprÄ“Ä·inus, balstoties uz kuriem, tika sagatavots Ekonomikas ministrijas priekšlikums par obligātās iepirkuma komponentes (OIK) diferencÄ“šanu un tā sagaidāmo ietekmi uz lietotāju grupām.

Diemžēl, lai arÄ« savā atbildÄ“ JÅ«s atsaucaties uz aprÄ“Ä·iniem, kuri esot tikuši veikti, tomÄ“r paši šie aprÄ“Ä·ini nav iesniegti.

1. Atkārtoti lÅ«dzam JÅ«s iesniegt šos JÅ«su veiktos aprÄ“Ä·inus.

Savā atbildÄ“ JÅ«s informÄ“jat, ka tiks izmainÄ«ts OIK piemÄ“rošanas princips - Ekonomikas ministrija piedāvā turpmāk OIK izmaksas sadalÄ«t divās daļās – “mainÄ«gajā” un “fiksÄ“tajā” - un attiecināt tās uz lietotājiem pÄ“c analoÄ£iska principa, kā kopš 2016. gada 1. augusta tas tiek Ä«stenots ar AS „Sadales tÄ«kls” tarifiem, kā rezultātā atkarÄ«bā no pieslÄ“guma jaudas izmantošanas efektivitātes mainÄ«sies OIK maksājuma apjoms elektroenerÄ£ijas lietotājam.

Kā var spriest no JÅ«su atbildÄ“ sniegtās informācijas, tās samazināsies tiem juridiskajiem lietotājiem, kuru pieslÄ“guma jaudas izmantošanas efektivitāte pārsniedz 13% - 16% (atkarÄ«bā no pieslÄ“guma vietas sadales tÄ«klā), kā, piemÄ“ram, apstrādes rÅ«pniecÄ«bas uzņēmumi.

Savā atbildÄ“ JÅ«s informÄ“jat, ka Ekonomikas ministrija ir izvÄ“rtÄ“jusi dažādu uzņēmumu provizoriskās ietekmes piemÄ“rus uz dažādiem lietotājiem, ieviešot diferencÄ“tu OIK. Lai gan šÄ« tabula satur piemÄ“rus no dažādām tautsaimniecÄ«bas nozarÄ“m, no šÄ«s tabulas nav iespÄ“jams spriest, kuras tautsaimniecÄ«bas nozares un uzņēmumi bÅ«s lielākie ieguvÄ“ji no šÄ«s JÅ«su piedāvātās diferenciācijas, un kuri bÅ«s lielākie zaudÄ“tāji.

Ir zināms, ka jaunā AS Sadales tÄ«kli tarifu diferenciācija, kura veikta pÄ“c tāda paša principa, kā JÅ«s piedāvājat veikt OIK izmaksu diferenciāciju, ir nozÄ«mÄ«gi ietekmÄ“jusi lauksaimniecÄ«bas uzņēmumus (piemÄ“ram, pienkopÄ«bas zemnieku saimniecÄ«bas) – nozÄ«mÄ«gi sadārdzinot to elektroenerÄ£ijas izmaksas.

2. Atkārtoti lÅ«dzam JÅ«s sniegt savu vÄ“rtÄ“jumu, kuras tautsaimniecÄ«bas nozares visvairāk ietekmÄ“s jÅ«su piedāvātā OIK diferenciācija. Un aprÄ“Ä·inus, ja tādi ir tikuši veikti. Ja nav – tad kādā veidā jÅ«s esat noteikuši šo ietekmes apmÄ“ru?

3. Kā ir paredzÄ“ts kompensÄ“t JÅ«su piedāvātās OIK diferenciācijas negatÄ«vo efektu uz to tautsaimniecÄ«bas nozaru uzņēmumiem, kur objektÄ«vi nav iespÄ“jama augsta pieslÄ“gumu jaudas izmantošanas efektivitāte (piemÄ“ram, lauksaimniecÄ«bas uzņēmumi, kas nodarbojas ar pienkopÄ«bu), lai tie nezaudÄ“tu savu konkurÄ“tspÄ“ju šÄdas OIK diferenciācijas rezultātā?

4. Kā tas ir secināms no atbildÄ“ sniegtās informācijas, vislielākie ieguvÄ“ji no JÅ«su piedāvātās OIK diferenciācijas bÅ«s lielākie elektroenerÄ£ijas patÄ“rÄ“tāji. LÅ«dzu JÅ«s uzskaitÄ«t, kuri konkrÄ“ti uzņēmumi bÅ«s vislielākie ieguvÄ“ji no šÄ«s OIK diferenciācijas. Cik liels bÅ«s šo uzņēmumu sagaidāmais ieguvums?

5. Vai JÅ«s esat apzinājuši uzņēmumus, kuri bÅ«s vislielākie zaudÄ“tāji no šÄ«s JÅ«su piedāvātās OIK diferenciācijas? LÅ«dzu, sniedziet to uzskaitÄ«jumu.

Kā jau JÅ«s to esat norādÄ«jis savā atbildÄ“, ar likumu ir paredzÄ“tas prasÄ«bas lielajiem elektroenerÄ£ijas patÄ“rÄ“tājiem Ä«stenot energoefektivitātes pasākumus. Tādēļ lÅ«dzām JÅ«s sniegt savu izvÄ“rtÄ“jumu par šo pasākumu ietekmi, kas izriet no JÅ«su pašu ministrijas savulaik sagatavotā likumprojekta, kurš nosaka, kā Latvijas uzņēmumiem bÅ«s jāīsteno energoefektivitātes pasākumi, lai izpildÄ«tu Latvijas uzņemtās saistÄ«bas energoefektivitātes jomā, kas pÄ“c savas ietekmes apjoma var izraisÄ«t ne mazāk graujošu iespaidu uz Latvijas uzņēmumu konkurÄ“tspÄ“ju kā savulaik Ekonomikas ministrijas piekoptā politika attiecÄ«bā uz atbalsta shÄ“mām vietÄ“jiem elektroenerÄ£ijas ražotājiem, kas radÄ«ja nozÄ«mÄ«gu OIK maksājuma pieaugumu elektroenerÄ£ijas patÄ“rÄ“tājiem.

Lai bÅ«tu iespÄ“jams pārliecināties, ka JÅ«su sagatavotais priekšlikums saistÄ«bā ar OIK diferencÄ“šanu nav kārtÄ“jais tuvredzÄ«gais Ekonomikas ministrijas risinājums, kas bÅ«s bezjÄ“dzÄ«gs, jo tik un tā tas nenodrošinās šiem uzņēmumiem nepieciešamo konkurÄ“tspÄ“ju, jo tie nebÅ«s spÄ“jÄ«gi nodrošināt savai darbÄ«bai nepieciešamo darbÄ«bas efektivitāti, Ä«stenojot  Ekonomikas ministrijas paredzÄ“tos energoefektivitātes pasākumus, savukārt citi uzņēmumi (piemÄ“ram, lauku saimniecÄ«bas, kuras nodarbojas ar pienkopÄ«bu), Ä«stenojot šo JÅ«su piedāvāto OIK diferenciāciju,  tiks apgrÅ«tināti ar papildus OIK maksājumiem, tādejādi samazinot to konkurÄ“tspÄ“ju un padarot dārgākus to sniedzamos pakalpojumus un preces,

6. atkārtoti lÅ«dzam JÅ«s atbildÄ“t, vai Ekonomikas ministrija, izstrādājot savu priekšlikumu par OIK diferencÄ“šanu, lai tā rezultātā atsevišÄ·iem uzņēmumiem nodrošinātu tiem nepieciešamo konkurÄ“tspÄ“ju, ir ņēmusi vÄ“rā sagaidāmo ietekmi, kādu radÄ«s uz šiem uzņēmumiem tās paredzÄ“to energoefektivitātes pasākumu ieviešana, kuri savukārt šo konkurÄ“tspÄ“ju atkal var nozÄ«mÄ«gi samazināt?

Novērtē šo rakstu:

0
0