Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Neiziet no prāta maija sākumā dzirdētā ziņa par to, ka Valsts kontrole (VK) pārbaudījusi Privatizācijas aģentūras (PA) darbu un pakratījusi pirkstu Ekonomikas ministrijas (EM) virzienā, sak, pavērtējiet aģentūras padomes un valdes darbu, jo tā mīņājoties uz vietas, proti, septiņos gados privatizēti tikai 3% no kopējā privatizējamo dzīvokļu skaita, tam izlietojot vien 2% no kopējā sākotnēji izsniegto privatizācijas sertifikātu skaita.

Nu, par tiem mazajiem % nebÅ«tu ko brÄ«nÄ«ties, jo no visa, ko 25 gados ir gribÄ“ts privatizÄ“t, visā valstÄ« pāri palikušas 20 dzÄ«vojamās mājas, 64 valsts nekustamā Ä«pašuma objekti un 695 valsts zemesgabali, kam pretim vairs tikai nedaudz vairāk nekā 2% no visiem privatizācijas sertifikātiem. Ne vairs, par ko iegādāties tos valsts Ä«pašumus, ne arÄ« vairs Ä«paša interese par šo lietu, jo viss vÄ“rtÄ«gais jau sen prihvatizÄ“ts un atlikušos dzÄ«vokļus to Ä«rniekiem acÄ«mredzot nav nekādas vÄ“lmes iegÅ«t pilnā personÄ«gā atbildÄ«bā un Ä«pašumā.

Tad nu man šÄ·iet, ka te nu nekas nav lÄ«dzas, pakratot pirkstu aÄ£entÅ«ras valdes un padomes virzienā, bet jārÄ«kojas kardināli: klapÄ“t ciet to skandalozo kantori, kas par sviestmaizÄ“m ir iztirgojis Latvijas vÄ“rtÄ«bas (kaut vai Ķemeru sanatoriju!), un privatizācijas galÄ«go pabeigšanu nodot vai nu tieši Ekomomikas ministrijai vai vislabāk pašvaldÄ«bām, kur ar pašvaldÄ«bas Ä«pašumu privatizāciju vairumā pašvaldÄ«bu galā tikušas nodaļas ar dažiem darbiniekiem atšÄ·irÄ«bā no aÄ£entÅ«ras, kurā vÄ“l pašlaik ir aptuveni 80 štata vietu!

Intereses pÄ“c ieskatÄ«jos aÄ£entÅ«ras mājaslapā un ieraudzÄ«ju, ka pÄ“dÄ“jos divus gadus aÄ£entÅ«ra ir strādājusi ar zaudÄ“jumiem. VÄ“l 2013.gadā tās peļņa ir bijusi 6,5 miljoni eiro, bet 2014.gadā – 130 miljonus lieli zaudÄ“jumi, pÄ“rn mazāk – 71 tÅ«kstotis zaudÄ“jumos (laikam jau vairs nav pat, ko zaudÄ“t!).

Nav jau labi skatīties citu cilvēku maciņos, bet tomēr ielūkojos arī datos par to, kādas algas ir ļaudīm aģentūrā, kas strādā ar zaudējumiem. Sak, ja jau valsts ir noteikusi, ka datiem jābūt publicētiem, tad tos nav grēks paskatīties! Diemžēl mājaslapā neatradu reālos algas un citu tai pielīdzināto maksājumu rādītājus katram darbiniekam, bet tikai kopsavilkumu par amatu algu likmēm dažādu funkciju darbiniekiem. Bet arī tas ir gana interesanti.

Amata vietas darbiniekiem, kas pilda vadÄ«bas funkciju, aÄ£entÅ«rā ir 15, un vidÄ“ji viņi katrs saņem 2514 eiro mÄ“nesÄ« bruto pirms nodokļu atvilkšanas. Nākamās lielākās algas ir projektu vadÄ«tājiem – vidÄ“ji 1736 eiro mÄ“nesÄ«. Viskuplākais darbinieku skaits veic juridisko funkciju – veseli 20, un viņu vidÄ“jā darba alga ir 1302 eiro mÄ“nesÄ«.

SarÄ“Ä·ināju, ka aÄ£entÅ«ras darbiniekiem cietās mÄ“nešalgās (tajās, kas parādās mājaslapā) vien mÄ“nesÄ« aiziet aptuveni 100 tÅ«kstošu eiro, kas gadā ir gandrÄ«z 1,2 miljoni eiro! Bet tur taču nav pieplusotas prÄ“mijas par labo darbu, privatizÄ“tiem objektiem, labi iekasÄ“tām Ä«res maksām utml. Lai man piedod, ja kāds tādas piemaksas aÄ£entÅ«rā nesaņem, taču no sava paziņu loka zinu, ka piemaksas pastāv un krietni dāsnas.

Man pat gribas citÄ“t vienu rindkopu no LETAs ziņas, kurā Valsts kontrole norāda, ka „lai arÄ« PA nav definÄ“ti konkrÄ“ti, izmÄ“rāmi sasniedzamie darbÄ«bas rādÄ«tāji un tādÄ“jādi nav iespÄ“jams novÄ“rtÄ“t valdes locekļu ieguldÄ«jumu rezultātu sasniegšanā, valdei piešÄ·irta normatÄ«vajos aktos noteiktā atlÄ«dzÄ«ba maksimālā apmÄ“rā un prÄ“mijas, tostarp par nepilna mÄ“neša darbu un aÄ£entÅ«ras darbÄ«bas izbeigšanas stratÄ“Ä£ijas Ä«stenošanu, kas valdÄ«bā tā arÄ« netika apstiprināta.” Tā, lÅ«k, prÄ“mijas arÄ« par darbiem, kas nemaz nav veikti!

Valsts kontrole savos dokumentos norāda, ka aģentūrā 65 darbiniekiem un trim valdes locekļiem algu fonds ir gandrīz 2 miljoni eiro. Nu, re, te vēl viens apstiprinājums piemaksām, par kurām nupat rakstīju!

Bet ar šiem 2 miljoniem eiro taču itin labi valsts varÄ“tu kaut kā pabalstÄ«t, piemÄ“ram, mÅ«su medicÄ«nas sistÄ“mu, lai rentgenologiem atkristu pienākums pÄ“c deguniem atšÄ·irot pacientus, kuram patiešÄm pienākas ārstÄ“jošÄ ārsta izrakstÄ«tais izmeklÄ“jums un kuram nepienākas!

Valsts kontrole savā pārbaudÄ“ arÄ« secinājusi, ka no 2,3 miljoniem eiro lielajiem aÄ£entÅ«ras izdevumiem 2014. gadā ienākumi no tās pamatdarbÄ«bas, proti, privatizācijas, seguši vien aptuveni trešdaļu, ja vien par trešdaļu no 2,3 miljoniem var saukt 918 tÅ«kstošus eiro, ko nosauc Valsts kontrole!

Manuprāt, pilnÄ«gi lieki Valsts kontrolei tagad likt Ekonomikas ministrijai uzlabot PA pārvaldÄ«šanu, nosakot salÄ«dzināmus un izmÄ“rāmus aÄ£entÅ«ras darbÄ«bas rezultātus un rezultatÄ«vos rādÄ«tājus un ieviest vÄ“l kādus kritÄ“rijus darba samaksai, kad skaidrs ir viens – Privatizācijas aÄ£entÅ«ra savu laiku ir nokalpojusi, un nav ko mākslÄ«gi pagarināt tās agoniju!

Ja jau vairs nav, ko privatizÄ“t, un nav vairs, par ko privatizÄ“t, tad taču skaidrs, ka ir zudis Privatizācijas aÄ£entÅ«ras ekonomiskais pamats. Jau 2013.gadā aÄ£entÅ«ras saimnieciskos izdevumus nesedza atskaitÄ«jumi no privatizācijas procesā iegÅ«tajiem lÄ«dzekļiem, lai gan šie atskaitÄ«jumi jau sen vairs nav sākotnÄ“ji noteiktie 7%, bet pÄ“rn ar Ekonomikas ministrijas svÄ“tÄ«bu bija izauguši jau lÄ«dz 50%. Nu tuvu tas brÄ«dis, kad arÄ« valsts nevis gÅ«s peļņu no savu Ä«pašumu privatizācijas un saņems par to iemaksas valsts budžetā, bet piemaksās Privatizācijas aÄ£entÅ«ras štatam, kas nekādi negrib pa Ä«stam privatizāciju pabeigt bailÄ“s par siltajām vietiņām, algām, piemaksām un kas zina, kādiem vÄ“l labumiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0