Menu
Pilnā versija

Pūce un meža kapitālvērtība

Viesturs Ķerus · 12.07.2019. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Koku ciršanas noteikumu grozÄ«jumi, kas ļautu cirst tievākus kokus, nereti tiek attaisnoti ar to, ka tie ļautu palielināt mežu kapitālvÄ“rtÄ«bu. Šoreiz gribu parādÄ«t, ko nozÄ«mÄ“ koncentrÄ“šanās tikai uz meža kapitālvÄ“rtÄ«bu, nedomājot par citām meža vÄ“rtÄ«bām. Uzreiz gan teikšu, ka mans stāsts, lai bÅ«tu saprotamāks, ir vienkāršots, taču noteikumu grozÄ«jumu bÅ«tÄ«bu tas atspoguļo adekvāti.

AnalÄ«tisko stāstu par meža kapitālvÄ“rtÄ«bu un noteikumu grozÄ«jumu ietekmi uz to (bet tikai to) varat redzÄ“t šeit atrodamajā Dagņa Duborvska prezentācijā, kas izmantota kā formālais pamatojums noteikumu grozÄ«jumiem. Lai saprastu, kā tas izpaužas dabā, iedomāsimies hipotÄ“tisku mežu, kurā katrs koks simbolizÄ“ vienu meža nogabalu...

Ir mÅ«su mežs šobrÄ«d, pirms noteikumu grozÄ«jumu apstiprināšanas. Tajā aug viens liels, viens vidÄ“js un trÄ«s mazi koki. MÅ«su mežā dzÄ«vo pÅ«ce. PÅ«ce ir liels putns, tāpÄ“c var dzÄ«vot tikai cita liela putna - melnās dzilnas - izkaltā dobumā, un melnā dzilna šÄdu dobumu var izkalt tikai lielajā kokā. ArÄ« nocirst mums ir atļauts tikai lielo koku. Tā vÄ“rtÄ«ba ir 30 naudiņas. Mazos un vidÄ“jos kokus mums nav atļauts cirst, tāpÄ“c tos pārdot nevaram, un arÄ« visa meža kopÄ“jā kapitālvÄ“rtÄ«ba ir 30 naudiņas.

Un tad tiek grozÄ«ti koku ciršanas noteikumi, un mums ir atļauts nocirst arÄ« vidÄ“jo koku. Tieši kā sola noteikumu grozÄ«tāji, mÄ“s esam vienā mirklÄ« palielinājuši sava meža kapitālvÄ“rtÄ«bu. PašÄ mežā gan, protams, nekas nav mainÄ«jies.

PriecÄ«gi par doto iespÄ“ju mÄ“s nocÄ“rtam tos kokus, ko ļauts nocirst, un, protams, iestādām to vietā jaunus. ŠÄds izskatās mÅ«su mežs pÄ“c kāda laika - mazie koki ir paaugušies un kļuvuši par vidÄ“jiem, nocirsto koku vietā aug mazi koki, meža kapitālvÄ“rtÄ«ba ir kļuvusi vÄ“l lielāka, bet... pÅ«cei mÅ«su mežā vietas vairs nav.

Tagad esam nocirtuši vidÄ“jos kokus, bet mazie ir paaugušies. Meža kapitālvÄ“rtÄ«ba ir kritusies, taču tā joprojām ir lielāka nekā pirms koku ciršanas noteikumu grozÄ«jumiem, turklāt nākamajā periodā tā atkal augs. Stādot augstvÄ“rtÄ«gākus stādus, mÄ“s varam saÄ«sināt laiku, kurā mazie koki kļūst par vidÄ“jiem kokiem.

Taču, turpinot šÄdi saimniekot, lielu koku mÅ«su mežā vairs nebÅ«s, melnajai dzilnai nebÅ«s koka, kurā izkalt dobumus, un pÅ«cei nebÅ«s dobuma, kurā ligzdot - mÅ«su meža vÄ“rtÄ«ba dabai nekad vairs nebÅ«s tāda kā kādreiz, pirms noteikumu grozÄ«šanas.

Pārpublicēts no vkerus.blogspot.com

Novērtē šo rakstu:

0
0