Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola nespÄ“j minÄ“t faktiski neko konkrÄ“tu par rezultātiem, ko sniegusi viņas iniciÄ“tā Valsts ieņēmumu dienesta darbinieku rotācija, tā apstiprinot bažas par šÄ« pasākuma faktisko izgāšanos. Pietiek šodien publicÄ“ gan ministrei uzdotos jautājumus, gan arÄ« saņemtās izvairÄ«gās un nekonkrÄ“tās „atbildes”.

SaistÄ«bā ar Valsts ieņēmumu dienesta darbinieku rotāciju vÄ“los saņemt no Jums atbildes uz šÄdiem jautājumiem:

1) kādi tieši mÄ“rÄ·i tika izvirzÄ«ti VID darbinieku rotācijai?

2) kas tieši šos mÄ“rÄ·us izvirzÄ«ja?

3) kad tieši un kādā tieši formā šie mÄ“rÄ·i tika izvirzÄ«ti un fiksÄ“ti?

4) kuri no šiem mÄ“rÄ·iem ir sasniegti lÄ«dz 2016. gada 31. jÅ«lijam?

5) kas tieši ir izvÄ“rtÄ“jis šo mÄ“rÄ·u sasniegšanu, pÄ“c kādiem kritÄ“rijiem tas ir noticis?

6) kas tieši un kad tieši ir šos kritÄ“rijus izstrādājis un apstiprinājis, kādā tieši formā?

7) kad un kā ir fiksÄ“ta šo mÄ“rÄ·u sasniegšana?

8) kādu konkrēti iemeslu dēļ nav sasniegts katrs no nesasniegtajiem mērķiem?

9) kas un kad ir izvÄ“rtÄ“jis šo mÄ“rÄ·u nesasniegšanas iemeslus?

10) kādas darbības ir plānots veikt attiecībā uz mērķiem, kas nav sasniegti?

11) kas un kad šÄ«s darbÄ«bas ir apstiprinājis?

Par Valsts ieņēmumu dienesta darbinieku rotāciju

Finanšu ministrija ir izskatÄ«jusi JÅ«su 2016.gada 2.augusta vÄ“stuli, kurā lÅ«gts sniegt atbildes uz vairākiem jautājumiem saistÄ«bā ar Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk - VID) darbinieku rotāciju.

Atbildot uz JÅ«su l. un 2.jautājumu, informÄ“jam, ka Valsts civildienesta likuma 37.panta pirmajā daļā ir noteikts, ka ierÄ“dni, motivÄ“jot pārcelšanas pieļaujamÄ«bu un lietderÄ«bu, var pārcelt jebkurā citā ierÄ“dņa amatā tajā pašÄ vai citā iestādÄ“, lai nodrošinātu labu pārvaldÄ«bu, it sevišÄ·i civildienesta uzdevumu efektÄ«vu izpildi un sabiedrÄ«bas uzticÄ«bu civildienestam, kā arÄ« veicinātu ierÄ“dņa kvalifikācijas izaugsmi.

VID ierÄ“dņu pārcelšanas mÄ“rÄ·i un kārtÄ«ba ir noteikti VID iekšÄ“jos noteikumos, un tie ir - paaugstināt ierÄ“dņu profesionālo pieredzi, paplašināt zināšanas un attÄ«stÄ«t kompetences, sekmÄ“t amata pienākumu radošu un kvalitatÄ«vu izpildi, iegÅ«tās profesionālās pieredzes nodošanu citām VID struktÅ«rvienÄ«bām, kā arÄ« citām valsts pārvaldes iestādÄ“m, kā arÄ« veicināt plašÄku izpratni par veicamajiem amata pienākumiem, tai skaitā preventÄ«vi samazināt korupcijas riskus.

Atbildot uz JÅ«su 3.jautājumu, vÄ“ršam uzmanÄ«bu, ka saskaņā ar Valsts civildienesta likuma 22.panta 1.punktu ierÄ“dnim ir tiesÄ«bas uz pastāvÄ«gu civildienestu, nevis noteiktu amatu. TādÄ“jādi, pamatojoties uz Valsts civildienesta likuma 37.panta pirmajā daļā noteikto, lai nodrošinātu labu pārvaldÄ«bu, it sevišÄ·i civildienesta uzdevumu efektÄ«vu izpildi un sabiedrÄ«bas uzticÄ«bu civildienestam, pārceļot ierÄ“dni citā amatā, tiek izvÄ“rtÄ“ta pārcelšanas pieļaujamÄ«ba un lietderÄ«bas apsvÄ“rumi, samÄ“rojot ierÄ“dņa tiesiskās intereses un valsts intereses kopumā. MinÄ“tais lietderÄ«bas pamatojums, tai skaitā attiecÄ«gā ierÄ“dņa pārcelšanas mÄ“rÄ·is, ir norādÄ«ts VID Ä£enerāldirektora (ja ierÄ“dnis tiek pārcelts VID ietvaros) un Ministru prezidenta (ja ierÄ“dnis tiek pārcelts uz citu valsts pārvaldes iestādi) lÄ“mumā par konkrÄ“ta ierÄ“dņa pārcelšanu .

Atbildot uz JÅ«su 4.-11.jautājumu, informÄ“jam, ka novÄ“rtÄ“t to, vai pārceltais ierÄ“dnis sekmÄ«gi veic jaunā amata pienākumus, tādÄ“jādi izpildot iestādes funkcijas un noteiktos mÄ“rÄ·us, bÅ«s iespÄ“jams, veicot pārcelto ierÄ“dņu ikgadÄ“jo darba izpildes novÄ“rtÄ“šanu saskaņā ar Ministru kabineta 2012.gada 10.jÅ«lija noteikumiem Nr.494 “Noteikumi par valsts tiešÄs pārvaldes iestādÄ“s nodarbināto darba izpildes novÄ“rtÄ“šanu”.

Jautājuma daļā par mÄ“rÄ·u sasniegšanas izvÄ“rtÄ“šanas kritÄ“rijiem informÄ“jam, ka saskaņā ar minÄ“tajiem Ministru kabineta 2012.gada 10.jÅ«lija noteikumiem Nr.494 izpildes novÄ“rtÄ“šanā tiks analizÄ“ta un vÄ“rtÄ“ta nodarbinātajam jaunajā struktÅ«rvienÄ«bā noteikto mÄ“rÄ·u sasniegšana un uzdevumu izpilde, amata pienākumu izpilde atbilstoši prasÄ«bām, kompetenču (tajā skaitā Ä“tiskuma) un profesionālās kvalifikācijas atbilstÄ«ba amatam un tā attÄ«stÄ«bas lÄ«menis.

Papildus informÄ“jam, ka pārcelšanai valsts interesÄ“s citos amatos tika pakļauti 39 VID ierÄ“dņi, no tiem 32 tika pakļauti pārcelšanai VID ietvaros un septiņi ārpus VID. Uz 2016.gada 8.augustu citos amatos ir pārcelti 34 ierÄ“dņi (29 - VID ietvaros, pieci - ārpus VID), divi ierÄ“dņi tika atbrÄ«voti no amata pÄ“c paša vÄ“lÄ“šanās, divi atrodas attaisnotā prombÅ«tnÄ“, bet vienu ierÄ“dni plānots pārcelt uz IeslodzÄ«juma vietu pārvaldi.

VÄ“ršam uzmanÄ«bu, ka atbilstoši Ministru kabineta 2015.gada 16.jÅ«lija rÄ«kojumā Nr.393 “Par Korupcijas novÄ“ršanas un apkarošanas pamatnostādnÄ“m 2015.-2020.gadam” minÄ“tajam ierÄ“dņu pārcelšana (rotācija) citās Eiropas SavienÄ«bas dalÄ«bvalstÄ«s ir obligāts process valsts pārvaldÄ“, tā darbojas kā efektÄ«vs pretkorupcijas mehānisms un preventÄ«vi samazina iespÄ“jamos korupcijas riskus, jo nodarbinātajam tiek mainÄ«ti ierastie darba vides apstākļi, saikne ar kolÄ“Ä£iem un konkrÄ“tās iestādes klientiem. Vienlaikus rotācija novÄ“rš arÄ« stagnāciju, sniedz ierÄ“dnim profesionālās izaugsmes iespÄ“jas, uzlabo izpratni par iestādes darba virzieniem un mÄ“rÄ·iem, nostiprina ierÄ“dņa zināšanas.

Novērtē šo rakstu:

0
0