Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Å…emot vÄ“rā vairāku Pietiek lasÄ«tāju apjautāšanos - kā gan "mediju varonis", Satversmes aizsardzÄ«bas biroja augsta ranga darbinieks Aigars Sparāns (attÄ“lā) var ilgus gadus turpināt savas, maigi izsakoties, neviennozÄ«mÄ«gi vÄ“rtÄ“jamās aktivitātes, šodien publicÄ“jam interesantu dokumentu - "SAB amatpersonu profesionālās Ä“tikas kodeksu".

Ievads

Profesionālās Ä“tikas kodekss nosaka Satversmes aizsardzÄ«bas biroja (SAB) amatpersonu vispārÄ“jās uzvedÄ«bas normas un profesionālās Ä“tikas pamatprincipus, kas jāievÄ“ro pildot darba pienākumus, kā arÄ« ārpus darba vietas un laika. Kodeksa uzdevums ir atgādināt un uzturÄ“t spÄ“kā uzticamu, godprātÄ«gu, taisnÄ«gu un atbildÄ«gu domāšanas veidu un rÄ«cÄ«bu.

Kodeksa mērķis ir panākt, lai SAB amatpersona ievērotu godīguma, objektivitātes, konfidencialitātes principus, apzinoties, ka individuāla amatpersonas rīcība veido Satversmes aizsardzības biroja kopējo tēlu sabiedrībā.

Biroja amatpersonas savā darbÄ«bā ievÄ“ro kodeksā noteiktos pamatprincipus, bet situācijās, kuras nav minÄ“tas šajā kodeksā, rÄ«kojas saskaņā ar veselo saprātu. Savā rÄ«cÄ«bā amatpersona ievÄ“ro arÄ« vispārÄ“jās uzvedÄ«bas normas.

1. Profesionālās ētikas pamatprincipi

1.1. Amatpersonas rÄ«cÄ«bai jābÅ«t saskaņā ar Satversmi, likumiem un citiem normatÄ«vajiem aktiem, kā arÄ« šajā kodeksā noteiktajiem principiem. SAB amatpersona ir valsts varas pārstāvis, tādēļ ir jāapzinās, ka darbinieka panākumi un kļūdas tiks vÄ“rtÄ“ti kā Latvijas valsts ieguvumi vai zaudÄ“jumi.

1.2. Amatpersona darbā ievÄ“ro objektivitātes principu, kas ļauj taisnÄ«gi izvÄ“rtÄ“t visus apstākļus un galÄ«gā vÄ“rtÄ“juma izstrādāšanā neietekmÄ“sies ne no paša, ne citu personÄ«gajām interesÄ“m.

1.3. Amatpersonas pienākums ir ievÄ“rot konfidencialitāti par informāciju, ko viņš ieguvis, pildot savus amatpersonas pienākumus, izņemot gadÄ«jumus, kad ar likumu noteiktas tiesÄ«bas vai pienākums informāciju atklāt.

1.4. Amatpersona neizmanto saņemto informāciju personiskās interesÄ“s vai kādā citā veidā, kas ir pretrunā ar normatÄ«vajiem aktiem vai negatÄ«vi ietekmÄ“ biroja uzdevumu veikšanu.

1.5. Amatpersona savus pienākumus veic profesionāli,. ar atbildības sajūtu, precīzi un godīgi, izmantojot labāko pieredzi un praksi.

1.6. Amatpersonai jāpaplašina un jāpadziļina savas profesionālās zināšanas, apgÅ«stot nepieciešamās iemaņas un prasmes, lai savus pienākumus veiktu pienācÄ«gi un lietpratÄ«gi.

1.7. Amatpersonai jāuzņemas atbildÄ«ba par pieņemto lÄ“mumu sekām un jācenšas nekļūdÄ«ties, jāatzÄ«st savas kļūdas un jāizvairās tās atkārtot.

1.8. Amatpersonu savstarpÄ“jo attiecÄ«bu pamatā ar kolÄ“Ä£iem un citām personām ir cieņa, pieklājÄ«ba, godÄ«gums, izpalÄ«dzÄ«ba, sadarbÄ«ba, savstarpÄ“jā uzticÄ“šanās un atbalsts.

1.9. Amatpersonai jāciena kolÄ“Ä£u padarÄ«tais un, ja nepieciešams, jāpapildina tas ar savu darbu.

1.10. Amatpersona nedrīkst aizskart vai pazemot savu kolēģu godu un cieņu, neatkarīgi no viņu dienesta pakāpes, ieņemamā amata, izcelsmes, sociālā vai mantiskā stāvokļa, rases, nacionālās piederības, vecuma, dzimuma, attieksmes pret reliģiju.

1.11. SvarÄ«gi nošÄ·irt darba attiecÄ«bas no privātajām.

1.12. Amatpersonai jāievÄ“ro uzvedÄ«bas un ģērbšanās kultÅ«ra. UzvedÄ«bai jāliecina par amatpersonas korektumu. Apģērbam jābÅ«t kārtÄ«gam, situācijai atbilstošam.

1.13. Katras amatpersonas pienākums ir apzināties uzvedÄ«bas principu vispārÄ“jo raksturu un tos praktiski realizÄ“t privātajā dzÄ«vÄ“, nepieņemama ir amatpersonas atrašanās sabiedriskās vietās tādā reibuma stāvoklÄ«, kas aizskar cilvÄ“ka cieņu, jo amatpersonas rÄ«cÄ«ba sabiedrÄ«bā tiek vÄ“rtÄ“ta arÄ« ārpus dienesta pienākumu veikšanas.

1.14. Amatpersonai jāievÄ“ro Valsts drošÄ«bas iestāžu likumā, Satversmes aizsardzÄ«bas biroja likumā un likumā Par interešu konflikta novÄ“ršanu valsts amatpersonu darbÄ«bā noteiktās prasÄ«bas. Amatpersonai, neinformÄ“jot vadÄ«bu, aizliegts iesaistÄ«ties sabiedrisko un politisko organizāciju darbÄ«bā.

2. Profesionālās Ä“tikas prasÄ«bu nodrošināšana

2.1 Profesionālās Ä“tikas prasÄ«bu apzināta un tÄ«ša neievÄ“rošana uzskatāma par Satversmes aizsardzÄ«bas biroja amatpersonas necienÄ«gu rÄ«cÄ«bu, kas var bÅ«t par jautājuma lemšanai par disciplināro atbildÄ«bu un amatpersonas atbilstÄ«bu ieņemamam amatam.

2.2. Profesionālās Ä“tikas prasÄ«bu neievÄ“rošanas gadÄ«jumā Satversmes aizsardzÄ«bas biroja direktors izskata saņemto informāciju un izlemj jautājumu par dienesta pārbaudes ierosināšanu.

2.3. Par šajā kodeksā noteikto vispārÄ“jo uzvedÄ«bas normu un profesionālās Ä“tikas pamatprincipu neievÄ“rošanu biroja amatpersona ir atbildÄ«ga normatÄ«vajos aktos noteiktajā kārtÄ«bā. 

Novērtē šo rakstu:

0
0