Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Neraugoties uz to, ka likums Latvijas radio it kā noteic ļoti stingras profesionālās uzvedÄ«bas un rÄ«cÄ«bas normas, šÄ« sabiedriskā, valsts finansÄ“tā medija žurnālisti ceturtdien radio tiešraidÄ“ saistÄ«bā ar Eiropas parlamenta deputātu Andreju Mamikinu retoriski apjautājās "vai tu gadÄ«jumā labāk nebÅ«tu bijis aborts", savukārt partijas Saskaņa sarakstu Saeimas vÄ“lÄ“šanām apzÄ«mÄ“ja ar vārdiem "prostitÅ«tu saraksts". Latvijas radio valdes priekšsÄ“dÄ“tājs Jānis Siksnis Pietiek ceturtdien paziņoja, ka nekādus skaidrojumus viņš pašlaik sniegt nevÄ“loties.

Atbilstoši likumam apstiprinātajā Latvijas radio RÄ«cÄ«bas kodeksā minÄ“ta virkne stingru normu, ko it kā ievÄ“rojot sabiedriskā medija žurnālisti, kas tiek uzturÄ“ti par nodokļu maksātāju lÄ«dzekļiem.

"Žurnālistam, veidojot raidÄ«jumu, jāizvairās no personÄ«gā viedokļa paušanas. Pirmkārt, jābalstās uz faktiem, tad jāizmanto informācija, kas palÄ«dz saprast kontekstu, un jāpiedāvā pietiekami interesanti un daudzveidÄ«gi viedokļi. Nav pieļaujama tendenciozitāte ne satura izklāstā, ne ziņu vai materiāla izkārtojumā, ne arÄ« balss intonācijā vai vārdu izvÄ“lÄ“," nosaka šÄ« kodeksa 5.2. punkts.

"Žurnālista attieksmei pret dažādām politiskām partijām un to pārstāvjiem jābÅ«t neitrālai un objektÄ«vai. Žurnālists nedrÄ«kst paust simpātijas vai antipātijas kādai no politiskajām partijām. RaidÄ«jumos, kuros tiek analizÄ“tas politiskās partijas un to darbÄ«ba, jābÅ«t pārstāvÄ“tam pietiekami plašam politiskajam spektram," nosaka kodeksa 7. punkts.

Savukārt RÄ«cÄ«bas kodeksa 16. punktā noteikts, ka "Latvijas Radio žurnālistiem jālieto literāri bagāta, laika garam atbilstoša valoda, kuras lietojumu programmā nosaka normatÄ«vie akti. Nav pieļaujama žargona, vulgāru un rupju izteicienu lietošana".

Taču, neraugoties uz šÄ«m it kā stingrajām prasÄ«bām, Latvijas radio štata žurnālisti Aidis Tomsons (raidÄ«juma vadÄ«tājs) un Eduards Liniņš ceturtdien tiešraides raidÄ«jumā Krustpunktā jutās pilnÄ«gi brÄ«vi no kodeksa uzliktajiem ierobežojumiem.

SaistÄ«bā ar Mamikinu, kurā viņš esot zaudÄ“jis savas ilÅ«zijas, Liniņš izteicās: "Biju par Mamikinu mazliet labākās domās. LÄ«dz šim man šÄ·ita, ka viņš, ka viņam pasprÅ«k tādi impÄ“riski skābi pirdieni reizÄ“m Latvijas valsts virzienā. Nu, atcerÄ“simies skaisto jautājumu, vai šÄ« valsts nav pārpratums un kļūda, Latvijas valsts dzimšanas dienā, pÄ“c kura varÄ“tu atjautāt viņam pašam, vai tu gadÄ«jumā labāk nebÅ«tu bijis aborts, ja."

Savukārt raidÄ«juma vadÄ«tājs Tomsons saistÄ«bā ar partijas Saskaņa (iepriekš Saskaņas centra) deputātu kandidātu Saeimas vÄ“lÄ“šanām izteicās: "ŠÄ«sdienas tas Saskaņas saraksts, nu, kļūst par tādu tā kā… vai, nu man tādus skaļos vārdus jāsāk, lietot, prostitÅ«tu sarakstu. Kas tikai tur nav savākušies, vai ne, šajā brÄ«dÄ« tajā sarakstā, lÅ«kojoties uz tiem uzvārdiem."

Ne Tomsons, ne Liniņš pagaidām nav vÄ“lÄ“jušies atbildÄ“t uz Pietiek uzdoto jautājumu, vai šÄdi viņu izteikumi, lai par ko arÄ« tie nebÅ«tu izskanÄ“juši, atbilst Latvijas radio RÄ«cÄ«bas kodeksa normām. Savukārt Latvijas radio valdes priekšsÄ“dÄ“tājs Jānis Siksnis pagaidām nav vÄ“lÄ“jies atbildÄ“t ne uz vienu no šiem viņam uzdotajiem jautājumiem:

"1) vai minētie izteikumi atbilst Latvijas radio rīcības kodeksa 5., 7. un 12. punkta nosacījumiem?

2) ja nē, kā Jūs rīkosieties saistībā ar minētajiem faktiem?

3) kāda ir Jūsu kā sabiedriskā medija vadītāja personiskā atbildība saistībā ar minētajiem faktiem?

4) kā tieši JÅ«s rÄ«kosieties, lai apliecinātu savu personisko atbildÄ«bu kā sabiedriskā medija vadÄ«tājam?"

Siksnis nevÄ“lÄ“jās atbildÄ“t arÄ« uz vÄ“l vienu Pietiek jautājumu - vai, mainoties valdošajām partijām, viņa vadÄ«tajā sabiedriskajā radio tā darbinieki, pārkāpjot RÄ«cÄ«bas kodeksa normas, tad varÄ“s tikpat brÄ«vi izteikties par, piemÄ“ram, prostitÅ«tām no VienotÄ«bas vai kādas citas opozÄ«cijas partijas un viņš, vÄ“loties saglabāt savu amatu, to atbalstÄ«s.

Latvijas radio vadÄ«tājs Pietiek norādÄ«ja, ka nekavÄ“joties viņš uz šiem jautājumiem atbildÄ“t nevÄ“loties, bet to darÄ«šot "likumā noteiktajā termiņā". Viņš par sabiedriskā radio objektivitāti aicinot "spriest, vÄ“rtÄ“jot programmu saturu kopumā".

Novērtē šo rakstu:

0
0