Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas Republikas Satversmes 91. pants nosaka, ka “visi cilvÄ“ki Latvijā ir vienlÄ«dzÄ«gi likuma un tiesas priekšÄ. CilvÄ“ka tiesÄ«bas tiek Ä«stenotas bez jebkādas diskriminācijas”. Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu un to pārvaldÄ«bas likuma (turpmāk tekstā - likums) 3. panta 8. punkts nosaka, ka “sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas lÄ«dzekļi stiprina vispārÄ“ju cieņu pret dažādām sabiedrÄ«bas grupām, veicina to savstarpÄ“jo aizspriedumu mazināšanos, dzimumu lÄ«dztiesÄ«bu un vienlÄ«dzÄ«gu attieksmi pret visiem sabiedrÄ«bas locekļiem, sevišÄ·i pret personām ar invaliditāti ”, savukārt šÄ« paša likuma 3.panta 10. punkts nosaka, ka “sabiedriskie elektroniskie plašsaziņas lÄ«dzekļi ņem vÄ“rā Latvijas sabiedrÄ«bas daudzveidÄ«bu sociālajā, ekonomiskajā, reÄ£ionālajā, izglÄ«tÄ«bas, kultÅ«ras un reliÄ£ijas, kā arÄ« citādā ziņā un respektÄ“ cilvÄ“ka tiesÄ«bas un pamatbrÄ«vÄ«bas”.

LR LabklājÄ«bas ministrijas Koncepcijā dzimumu lÄ«dztiesÄ«bas Ä«stenošanai dzimumu lÄ«dztiesÄ«ba definÄ“ta kā “situācija, kad vÄ«riešu un sieviešu loma sabiedrÄ«bas attÄ«stÄ«bā tiek atzÄ«ta par lÄ«dzvÄ“rtÄ«gu, viņiem tiek piešÄ·irtas vienādas tiesÄ«bas un vienāda atbildÄ«ba, nodrošināta vienāda pieeja resursiem un to izmantošanas iespÄ“jas. VÄ«riešu un sieviešu ieguldÄ«jums sabiedrÄ«bas labā un viņu problÄ“mas tiek uztvertas kā lÄ«dzvÄ“rtÄ«gas. Dzimumu lÄ«dztiesÄ«ba attiecināma gan uz de iure lÄ«dztiesÄ«bu, gan uz de facto lÄ«dztiesÄ«bu”.

VÄ“rojot Latvijas TelevÄ«zijas atjaunoto sociālekonomiski un politisko aktualitāšu jautājumu raidÄ«jumu “Kas notiek Latvijā?”, jau vairākas nedēļas pÄ“c kārtas nākas secināt, ka diskusiju dalÄ«bnieku sastāvā tiek pārstāvÄ“ts tikai viens dzimums - vÄ«rieši. NovÄ“rots arÄ«, ka gadÄ«jumos, kad raidÄ«jumos tiek uzaicinātas sievietes, viņas ir mazākumā. Dzimumu lÄ«dztiesÄ«bas trÅ«kums novÄ“rots arÄ« citos Latvijas televÄ«zijas veidotajos raidÄ«jumos. Kā nesenus piemÄ“rus varam minÄ“t 22. februāra speciālizlaidumu, kuru vadÄ«ja žurnālists G. RÄ“ders, kā arÄ« tās pašas dienas “rus.LSM” raidÄ«juma “TÄŒK” speciālizlaidumā “KrÄ«ze Ukrainā”. ŠÄda situācija novÄ“rojama gandrÄ«z katrā diskusijā, kurā tiek spriests par bÅ«tiskiem sociālekonomiskiem jautājumiem - ārpolitiskiem, iekšpolitiskiem un ekonomiskiem jautājumiem.

Diemžēl diskusiju formāti, kas nodrošina tikai vienas sabiedrÄ«bas daļas viedokļa pārstāvniecÄ«bu, mazina Latvijas sabiedrÄ«bas tiesÄ«bas uz daudzpusÄ«gu informāciju un neatspoguļo Latvijas sabiedrÄ«bas daudzveidÄ«bu.

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) AttÄ«stÄ«bas programmā dzimumu lÄ«dzsvars definÄ“ts kā “situācija, kad dažādās darbÄ«bas sfÄ“rās iesaistÄ«ts apmÄ“ram vienāds sieviešu un vÄ«riešu skaits. Pastāv uzskats, ka dzimumu lÄ«dzsvara trÅ«kums liecina par dzimuma diskrimināciju un liedz optimāli izmantot sabiedrÄ«bas resursus

MÄ“s, zemāk parakstÄ«jušies, uzskatām, ka nav pieņemami Latvijas sabiedriskajā medijā ar diezgan biežu regularitāti uzskatāmi nesniegt iespÄ“ju viedokļus pārstāvÄ“t visu sociālo grupu pārstāvjiem. Uzskatām, ka saskaņā ar likumu netiek ievÄ“rota vispārÄ“jā cieņa pret visām sabiedrÄ«bas grupām, nesniedzot iespÄ“ju tām pārstāvÄ“t savu viedokli Latvijas TelevÄ«zijas veidotajā saturā.

1. Aicinām LTV galveno redaktoru papildināt redakcionālās vadlÄ«nijas un noteikt, ka ikvienas tÄ“mas atspoguļošanā Latvijas televÄ«zijā ir jāņem vÄ“rā dzimumu lÄ«dzsvars un vienlÄ«dzÄ«ba.

2.  Aicinām Latvijas TelevÄ«zijas valdi pārskatÄ«t valsts kapitālsabiedrÄ«bas iekšÄ“jo rÄ«cÄ«bpolitiku un ieviest jaunus procesus, kas nosaka veidus, kā tiek iesaistÄ«ts un pārstāvÄ“ts visu dzimumu pārstāvju viedoklis.

3. Aicinām žurnālistus raidÄ«jumos un diskusijās nodrošināt lÄ«dzvÄ“rtÄ«gu ekspertu pārstāvÄ«bu, kas atspoguļo dažādÄ«bu Latvijas sabiedrÄ«bā, Ä«paši dzimumu kontekstā.

4. Aicinām NEPLP, veidojot sabiedrisko mediju pasÅ«tÄ«jumu, noteikt konkrÄ“tus kritÄ“rijus, kas nodrošina dzimumu lÄ«dztiesÄ«bas ievÄ“rošanu, radot sabiedriskā pasÅ«tÄ«juma saturu.

5. Aicinām Latvijas mediju ombudam veidot kontroles mehānismus, kas sniedz iespÄ“ju novÄ“rtÄ“t sabiedrisko mediju progresu dzimumu lÄ«dztiesÄ«bas ievÄ“rošanā.

6. Aicinām LTV galveno redaktori nodrošināt medija darbinieku apmācÄ«bas par dažādÄ«bas vadÄ«bu, tajā skaitā dzimumu lÄ«dztiesÄ«bu un mediju ietekmi uz dzimumu lomu un stereotipu veicināšanu vai mazināšanu, kā arÄ« dzimumu lÄ«dztiesÄ«bas un dažādÄ«bas pozitÄ«vo ietekmi uz organizācijas izaugsmes un konkurÄ“tspÄ“jas nodrošināšanu.

7. Aicinām LTV valdi un galveno redaktori, konsultÄ“joties ar sabiedrisko elektronisko plašsaziņas lÄ«dzekļu ombudu, izstrādāt un apstiprināt sabiedriskā elektroniskā plašsaziņas lÄ«dzekļa redakcionālās vadlÄ«nijas, kas ietver skaidrus kritÄ“rijus, kuri nosaka likuma ievÄ“rošanu, nodrošinot Latvijas sabiedrÄ«bas daudzveidÄ«bas pārstāvÄ«bu mediju saturā, tajā skaitā bÅ«tiskos ekonomiskos, politiskos un sociālekonomiskos raidÄ«jumos. Pašlaik dokuments šo tÄ“mu neskata, lÄ«dz ar to nav noteikts uzstādÄ«jums nodrošināt dzimumu lÄ«dztiesÄ«bas ievÄ“rošanu raidÄ«jumu saturā.

Novērtē šo rakstu:

0
0