Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA), Latvijas TelevÄ«zijas un žurnāla "Ir" atklātā vÄ“stule Ä£enerālprokuroram Ä’rikam Kalnmeieram, kopijas - Saeimas Nacionālās drošÄ«bas komisijai, Nacionālās drošÄ«bas padomei.

God. Kalnmeiera kungs, izmeklÄ“jot iespÄ“jamu valsts noslÄ“puma izpaušanu, DrošÄ«bas policija šonedēļ nopratināja žurnālistus - Indru Spranci no žurnāla „Ir” un Ivo Leitānu no Latvijas TelevÄ«zijas. Viņiem bija jāsniedz liecÄ«bas kriminālprocesā, ko Ä¢enerālprokuratÅ«ra ierosināja 2016. gada jÅ«lijā pÄ“c Krimināllikuma 94. panta "Valsts noslÄ“puma apzināta izpaušana".

Žurnālisti tika iztaujāti par intervijām, kurās KNAB OperatÄ«vo izstrāžu daļas vadÄ«tājs Juris Jurašs 2016. gada jÅ«lijā informÄ“ja sabiedrÄ«bu par miljona eiro kukuļa piedāvājumu viņam, lai izmeklÄ“šanā esošo "Latvijas dzelzceļa" vadÄ«bas kriminālprocesu (tā sauktā "Magoņa un Osinovska lieta") no kukuļdošanas gadÄ«juma pārvÄ“rstu par tirgošanos ar ietekmi, par ko paredzÄ“ti maigāki sodi.

Lieciniekam saskaņā ar Kriminālprocesa likumu ir pienākums liecināt par visu, "kas viņam zināms saistÄ«bā ar konkrÄ“to noziedzÄ«go nodarÄ«jumu", taču žurnālistiem joprojām nav skaidrs, kas tad ir konkrÄ“tais noziedzÄ«gais nodarÄ«jums, par kuru šis kriminālprocess ierosināts.

Tāpat nav skaidrs, kāpÄ“c šajā procesā tiek pratināti žurnālisti, kas veikuši savus profesionālos pienākumus - korekti atspoguļojuši informāciju, kuras patiesumu pats avots publiski apstiprinājis. Šie apstākļi rada bažas, ka tiesÄ«bsargājošo iestāžu resursi tiek tÄ“rÄ“ti, lai nepamatoti vÄ“rstos pret iespÄ“jamas korupcijas izgaismošanu un neatkarÄ«giem medijiem.

TāpÄ“c aicinām JÅ«s bez kavÄ“šanās sniegt skaidras atbildes uz jautājumiem, kas šÄ«s bažas varÄ“tu kliedÄ“t.

1. Par kāda valsts noslÄ“puma izpaušanu ir ierosināts šis kriminālprocess, ja saskaņā ar likumu valsts noslÄ“pums nevar bÅ«t ziņas par korupcijas gadÄ«jumiem un amatpersonu nelikumÄ«gu rÄ«cÄ«bu, bet tieši par to sabiedrÄ«bu informÄ“ja Juris Jurašs un žurnālisti?

2. KāpÄ“c Ä¢enerālprokuratÅ«ra deva uzdevumu DrošÄ«bas policijai nopratināt žurnālistus šajā lietā, ja pats informācijas avots ir atkārtoti apliecinājis publiskotās informācijas atbilstÄ«bu, bet izpaust citas detaļas par savu darbu žurnālistiem liedz profesionālās Ä“tikas un likuma prasÄ«ba sabiedrÄ«bas interešu vārdā aizsargāt savus avotus?

3. Vai Ä¢enerālprokuratÅ«ra ir ierosinājusi kriminālprocesu, lai izmeklÄ“tu kukuļa piedāvāšanas gadÄ«jumu, par kuru sabiedrÄ«bu informÄ“jis Juris Jurašs? Ja nÄ“ - kādi tam ir iemesli?

4. Kāds ir progress "Magoņa un Osinovska lietas" kriminālizmeklÄ“šanā, kāpÄ“c tā joprojām nav nodota tiesai un kad tas gaidāms?

KonkrÄ“tais kriminālprocess par valsts noslÄ“puma izpaušanu nav pirmais gadÄ«jums, kad Ä¢enerālprokuratÅ«ras rÄ«cÄ«bu var uztvert kā apzinātu vÄ“ršanos pret žurnālistu profesionālo darbÄ«bu. PiemÄ“ram, pagājušajā rudenÄ« JÅ«s uzdevāt uzraudzÄ«bas kārtÄ«bā izvÄ“rtÄ“t izbeigšanas pamatotÄ«bu un likumÄ«bu kriminālprocesam, kurš 2015.gadā tika uzsākts pret Latvijas TelevÄ«zijas raidÄ«juma "Aizliegtais paņēmiens" žurnālisti Sanitu MiÄ·elsoni.

Tas notika vairākus mÄ“nešus pÄ“c Valsts policijas lÄ“muma izbeigt kriminālprocesu par nelikumÄ«gām darbÄ«bām ar fiziskas personas datiem, jo izdarÄ«tajā nodarÄ«jumā nav noziedzÄ«ga nodarÄ«juma sastāva. Turklāt tobrÄ«d Jums jau bija labi zināms, ka krimināllieta bija sākta par žurnālistisku eksperimentu.

Å…emot vÄ“rā iepriekš minÄ“to, aicinām JÅ«s respektÄ“t žurnālistu Ä«pašo lomu demokrātiskā sabiedrÄ«bā, kuras tiesiskuma aizsargāšana ir JÅ«su tiešais pienākums.

Novērtē šo rakstu:

0
0