Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

SabiedrÄ«bas uzmanÄ«bas priekšplānā jau kuro nedēļu esot jÅ«klim ar domes deputātiem, vadÄ«bu un frakcijām, klusi virzās uz priekšu Ä«steni svarÄ«gs dokuments — RÄ«gas teritoriālās attÄ«stÄ«bas plāns lÄ«dz 2030. gadam. Ja sabiedrÄ«ba neiesaistÄ«sies, tam ir visas iespÄ“jas kļūt par domes kārtÄ“jo “nanosasniegumu”.

Šis RÄ«gas teritorijas attÄ«stÄ«bas plāns (RTAP) lÄ«dz 2030. gadam ir vairāk nekā svarÄ«gs dokuments, jo tas noteiks galvaspilsÄ“tas dzÄ«vi un mikrorajonu faktisko attÄ«stÄ«bu, bÅ«vniecÄ«bas procesus, daudzu veidu uzņēmÄ“jdarbÄ«bas izvietojumu, dzÄ«vojamo un ražošanas Ä“ku celtniecÄ«bu utt., bÅ«tÄ«bā — RÄ«gas nākotni visai nākamajai desmitgadei.

Vairāki aptaujātie mikrorajonu un apkaimju biedrÄ«bu aktÄ«visti atzÄ«mÄ“, ka šÄ« fundamentālā plānošanas dokumenta apspriešana lÄ«dz šim ir parādÄ«jusi, ka tam derÄ“tu kārtÄ«ga pārstrādāšana, jo pat “Ä·eksÄ«ša” stila sabiedriskajās apspriešanās izskanÄ“juši tādi jautājumi, kurus jaunais plāns nerisinās.

PiemÄ“ram, arhitekts O. Ozols apspriešanas sapulci nodÄ“vÄ“ja par “kārtÄ“jo formālo sanākšanu”, nevis pasākumu, kurā plānotāji tiešÄm ko vÄ“lÄ“tos uzzināt no iedzÄ«votājiem un apspriest, lai plānos iekļautu reālus ierosinājumus, kas nākuši no reāliem rÄ«dziniekiem.

Atgādināšu, ka iepriekšÄ“jo gadu RÄ«gas pilsÄ“tas plānošanas dokumentos, tā kā rÄ«dzinieki tiem pastiprināti nesekoja lÄ«dzi, pÄ“kšÅ†i izrādÄ«jās iekļauts “kapu tramvajs” un visi pašreizÄ“jie Barona, ÄŒaka utt. ielu nebeidzamie remonti un citi tamlÄ«dzÄ«gi brÄ«numi.

Vai mums ir garantija, ka RTAP 2030 nav paslÄ“ptas nākamās “nano” un "otkatu" štellÄ«tes? Vai nu ārkārtas, vai kārtÄ“jās pašvaldÄ«bu vÄ“lÄ“šanās beidzot vÄ“lÄ“tāji padzÄ«s shÄ“motājus no varas, taču viņi bÅ«s paspÄ“juši plānošanas dokumentos atstāt savas “dzeguzes olas” uz vÄ“l nākamajiem desmit gadiem!

RÄ«gas domes vadÄ«bas spice, grimstot korupcijas skandālos, patlaban sabiedrÄ«bai nepamanÄ«ti “dzen” caur domi it kā “tehnisku" dokumentu, kas patiesÄ«bā ir fundamentāls plānošanas pamatdokuments. Jo mÄ“s visi zinām, ka no plānojuma un teritorijas statusa zemes cena konkrÄ“tajā vietā var bÅ«tiski pieaugt — pat vairākkārtÄ«gi. Vai mÄ“s varam labticÄ«gi uzticÄ“ties plāniem, kuru izstrādes procesu vadÄ«ja cilvÄ“ks, kurš ir aizdomās turamais kriminālprocesā?

PiemÄ“ram, Maksims Tolstojs vadÄ«ja ne tikai RÄ«gas domes AttÄ«stÄ«bas komiteju, bet bija arÄ« RÄ«gas tÅ«risma attÄ«stÄ«bas biroja valdÄ“. Šo te “konsultantu” izpratne par pilsÄ“tas attÄ«stÄ«bu lÄ«dz šim drÄ«zāk izskatÄ«jusies pÄ“c shÄ“mošanas attÄ«stÄ«bas, turklāt ar Latvijā lÄ«dz šim neredzÄ“tu bezkaunÄ«bu. RÄ«gas attÄ«stÄ«bas plāna pieņemšanu tāpÄ“c iedzÄ«votāji nedrÄ«kst atstāt savā vaļā.

Taču plāna saturam ir jāpievÄ“ršas ne tikai RÄ«gas domes lÄ«dzšinÄ“jās valdošÄs koalÄ«cijas apšaubāmās reputācijas dēļ. Plānam pašam par sevi redzami trÅ«kumi, piemÄ“ram, šis plāns acÄ«mredzami nav salÄ«dzināts ar Mārupes un citu apkārtÄ“jo pašvaldÄ«bu attÄ«stÄ«bas plāniem. SevišÄ·i to var redzÄ“t tirdzniecÄ«bas centra “Spice” apkārtnÄ“, kur Mārupes pusÄ“ Ulmaņa gatvei tiek bÅ«vÄ“ti jauni biroju centri, kas radÄ«s vÄ“l lielākas transporta problÄ“mas.

RÄ«dziniekiem arÄ« sāk interesÄ“t, kādā veidā PierÄ«gas iedzÄ«votāji, tajā skaitā, piemÄ“ram, jÅ«rmalnieki, piedalÄ«sies RÄ«gas ielu uzturÄ“šanā, kuras visi intensÄ«vi lieto, braucot no “guļamrajoniem” uz darbavietām RÄ«gā. Vai par galvaspilsÄ“tas infrastruktÅ«ru turpinās maksāt tikai rÄ«dzinieki? Vai RÄ«gas nodokļu maksātājiem jābÅ«t diskriminÄ“tiem un jāmaksā arÄ« par Baltezera “biezajiem”? PašreizÄ“jais plāns uz šiem jautājumiem atbildes nesniedz.

Nav nekādas pazÄ«mes, ka RÄ«gā beidzot bÅ«tu sākuši domāt par visai arhaiskās RÄ«gas transporta sistÄ“mas pārplānošanu. Nemaz nerunājot par juceklÄ«go sabiedriskā transporta iekārtojumu (labākais piemÄ“rs — trÄ«s gadus intensÄ«vi plānoja nevis tramvaju uz Purvciemu un Dreiliņiem, kur dzÄ«vo vismaz 50 tÅ«kstoši, bet uz... kapiem), nav redzams, ka pilsÄ“tas vadÄ«ba plānotu nākotnes RÄ«gai atbilstošu automašÄ«nu, elektromobiļu, velosipÄ“du, e-skÅ«teru, sabiedriskā transporta, gājÄ“ju proporciju pilsÄ“tas ielās. Ar tagad plānotām ielām mums bÅ«s jādzÄ«vo vai jāmokās ilgus gadus. Lielākais Satiksmes departamenta sasniegums — sapratuši beidzot, ka nevajag vienā vasarā remontÄ“t trÄ«s paralÄ“las maÄ£istrālās ielas vienlaicÄ«gi.

Vienlaikus zināms, ka notiek darbs pie vÄ“l viena ļoti svarÄ«ga dokumenta visas valsts lÄ«menÄ«. Tas ir Nacionālais attÄ«stÄ«bas plāns lÄ«dz 2027. gadam. NeatkarÄ«gi no plānā ieliktajiem mÄ“rÄ·iem galvenais jautājums ir — no kurienes tiks ņemti lÄ«dzekļi? Tas attiecas arÄ« uz RÄ«gas kā nozÄ«mÄ«gākā Latvijas ekonomikas vilcÄ“jspÄ“ka attÄ«stÄ«bu. Vai nauda attÄ«stÄ«bai tiks ņemta tikai no nodokļiem? Protams, nÄ“: visi cer uz Eiropas naudu.

Taču arÄ« ES daudzgadu budžets tieši šobrÄ«d atrodas izstrādes stadijā, un mÄ“s vÄ“l nezinām, vai un kādas vispār bÅ«s prioritātes ES lÄ«menÄ«! ArÄ« citur Latvijā izstrādā savus teritoriālās attÄ«stÄ«bas plānus. Vai tad nebÅ«tu saprātÄ«gāk ar valdÄ«bas vai Saeimas lÄ“mumu nolemt: “Izstrādāt šos plānus tikai pÄ“c ES daudzgadu budžeta pieņemšanas, patlaban nolemt uz 2 gadiem pagarināt veco plānu lietošanu”?

Visi zinām, ka mÅ«su iedzÄ«votāju uzticÄ“šanām dažādiem valsts un pašvaldÄ«bu plāniem ir relatÄ«vi zema. Lai uzticÄ“šanos vÄ“l vairāk nepazeminātu, RTAP 2030 (un arÄ« visi citi lÄ«dzÄ«gi plānošanas dokumenti citās pašvaldÄ«bās) bÅ«tu jāapstiprina tikai tad, kad ir skaidrÄ«ba par teritoriālo reformu Latvijā. SevišÄ·i ņemot vÄ“rā nepieciešamÄ«bu salāgot RÄ«gas un PierÄ«gas attÄ«stÄ«bu. PiemÄ“ram: ja pieņemsim RÄ«gas attÄ«stÄ«bas plānus tagad, bet pÄ“c tam bÅ«s izmaiņas PierÄ«gas pašvaldÄ«bās, kādām apvienojoties vai mainoties robežām, vai tas bÅ«s ilgtspÄ“jÄ«gs lÄ“mums?

No RTAP 2030 jāizkasa ārā ne tikai “kapu tramvajam” lÄ«dzvÄ“rtÄ«gas idejas (aktÄ«vistiem jāiet visam cauri ar palielināmo stiklu!), bet arÄ« jāveic plāna vispusÄ«ga analÄ«ze, iesaistot dažādu jomu speciālistus. Tas ļaus pilnveidot plānu atbilstoši rÄ«tdienas RÄ«gai. Tikai pÄ“c tam to vajadzÄ“tu virzÄ«t apstiprināšanai RÄ«gas domÄ“.

Novērtē šo rakstu:

0
0