Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

PÄ“c vairākām dienām esam saņēmuši ZemkopÄ«bas ministrijas komentāru Pietiek 5. oktobrÄ« publicÄ“tajam, plašu lasÄ«tāju ievÄ“rÄ«bu guvušajam Zigurda StrÄ«Ä·a rakstam “Vai jaunā kārtÄ«ba iznÄ«cinās Latvijas viensÄ“tas kā Ä£imenes dzÄ«vesvietu?” - tik izteiksmÄ«gu, ka publicÄ“jam to pilnā apmÄ“rā, bez saÄ«sinājumiem un labojumiem:

"LauksaimniecÄ«bas galvenais uzdevums ir nodrošināt sabiedrÄ«bu ar pārtiku. Tādēļ ikvienas lauksaimniecÄ«bas platÄ«bas primārais uzdevums ir lauksaimnieciskās produkcijas ražošana, izmantojot ilgtspÄ“jÄ«gas ražošanas metodes.

Lauksaimnieciskajai ražošanai kļūstot modernākai, samazinās lauksaimniecÄ«bā nodarbināto skaits. Šis process ietekmÄ“ apdzÄ«votÄ«bu lauku teritorijā, tāpÄ“c lauksaimniecÄ«bas nozarei ir svarÄ«ga loma arÄ« apdzÄ«votÄ«bas saglabāšanā laukos. Tieši mazās un Ä£imenes saimniecÄ«bas spÄ“j salÄ«dzinoši ātri pielāgoties izmaiņām tirgÅ«, dažādot savu saimniecisko darbÄ«bu, nodrošināt savu Ä£imeni un saimniekot, izmantojot metodes, kas ir saudzÄ“jošas videi.

Tādēļ, lai nodrošinātu pārtikas ražošanu, uzlabotu lauksaimniecÄ«bas un mežsaimniecÄ«bas konkurÄ“tspÄ“ju, kā arÄ« saglabātu lauku teritorijas apdzÄ«votÄ«bu, tiek sniegts atbalsts lauksaimnieciskās produkcijas ražotājiem gan ES, gan Latvijas valsts lÄ«menÄ«.

Lauksaimnieku un mežsaimnieku atbalsta avoti un veidi ir vairāki. Ir gan tiešie atbalsta maksājumi, gan atbalsts atklātu konkursu veidā kā lÄ«dzfinansÄ“jums no Eiropas LauksaimniecÄ«bas fonda lauku attÄ«stÄ«bai (ELFLA), ko Latvijā Ä«steno, realizÄ“jot Lauku attÄ«stÄ«bas programmu 2014.-2020. gadam (LAP). LAP paredz atbalstu arÄ« lauku teritoriju attÄ«stÄ«bai un vÄ“l dažāda veida atbalstu, tajā skaitā atbalstu ražotāju grupām (ražotāju kooperācijai) un atbalstu par sakoptiem zālājiem.

LAP 2014.-2020. gadam ir sagatavota, to apspriežot ar Latvijas lauksaimnieku nevalstiskajām organizācijām, kurās darbojas gan lielie, gan vidējie, gan mazie zemnieki, jaunie zemnieki, bioloģiskie lauksaimnieki u.c.

Jaunā LAP 2014.-2020. gadam dod iespÄ“ju sākt vairāku Latvijas lauksaimniekiem un lauku iedzÄ«votājiem nozÄ«mÄ«gu atbalsta pasākumu Ä«stenošanu gan šajā, gan turpmākajos gados Latvijai LAP 2014.-2020. gadam ir pieejams 1,531 miljarda eiro liels finansÄ“jums, kas ir par 11 procentiem vairāk nekā iepriekšÄ“jā plānošanas periodā.

Galvenie LAP mÄ“rÄ·i ir ieguldÄ«jumi un investÄ«cijas, kas tiks virzÄ«tas tā, lai palielinātu ekonomiski aktÄ«vo un uz tirgu orientÄ“to saimniecÄ«bu skaitu, atbalstu novirzot lauku saimniecÄ«bu konkurÄ“tspÄ“jas palielināšanai, kā arÄ« veicinot kooperācijas attÄ«stÄ«bu lauksaimniecÄ«bā un mežsaimniecÄ«bā.

Jaunajā LAP liels uzsvars ir likts uz pasākumiem, kas saistÄ«ti ar ekonomiskās izaugsmes, vides un klimata mÄ“rÄ·iem, piemÄ“ram, investÄ«cijām, atbalstam bioloÄ£iskai lauksaimniecÄ«bai, agrovides pasākumiem, zināšanu veicināšanai un teritorijām ar dabas ierobežojumiem.

SalÄ«dzinot ar iepriekšÄ“jo plānošanas periodu, LAP 2014.-2020. gadam ir divkāršots finansÄ“jums LEADER jeb sabiedrÄ«bas virzÄ«tas vietÄ“jās attÄ«stÄ«bas stratÄ“Ä£iju sagatavošanai un Ä«stenošanai. Ikviena kooperācija sabiedrÄ«bā – tajā skaitā arÄ« lauku iedzÄ«votāju un mazo meža Ä«pašnieku – ir process, kas ir atkarÄ«gs no pašu šo sabiedrÄ«bas grupu iniciatÄ«vas. Jebkuras sadarbÄ«bas vai kopdarbÄ«bas formas izvÄ“le un atbilstošÄs organizācijas izveide ir pašas šÄ«s sabiedrÄ«bas daļas rokās.

Neviena valstiska iestāde, tajā skaitā ZemkopÄ«bas ministrija, kooperāciju “no augšas” neveido, tā ir pašu iedzÄ«votāju rÄ«cÄ«ba. Tajā pašÄ laikā ZM ir nodrošinājusi virkni pasākumu lauksaimnieku un meža Ä«pašnieku kooperācijas veicināšanai. PiemÄ“ram, š.g., septembra sākumā valdÄ«ba apstiprināja meža un saistÄ«to nozaru attÄ«stÄ«bas pamatnostādnes 2015.–2020. gadam, kuru mÄ“rÄ·is ir atzÄ«to meža Ä«pašnieku kooperatÄ«vu apsaimniekoto platÄ«bu pieaugums lÄ«dz 200 000 hektāriem no pašreizÄ“jiem meža kooperatÄ«vu apsaimniekotajiem 5000 hektāriem.

Ikvienam Latvijas iedzÄ«votājam var bÅ«t Ä«pašums laukos. Bet pilnÄ«gi visām darbÄ«bām, ko Ä«pašnieks savā lauksaimniecÄ«bas zemÄ“ vai mežā dara, nav paredzÄ“ts ES un valsts atbalsts. Ikviens atbalsts ir mÄ“rÄ·Ä“ts kādai konkrÄ“tai darbÄ«bai, un ZemkopÄ«bas ministrija rÅ«pju lokā primārais ir produkcijas ražotājs.

Bet ZemkopÄ«bas ministrijai, tāpat kā Vides aizsardzÄ«bas un reÄ£ionālās attÄ«stÄ«bas ministrijai, ir atbalsta programmas (Natura 2000, LIFE) lauku vides saglabāšanai, un arÄ« Ekonomikas ministrijai ir atbalsta programmas mazajiem un vidÄ“jiem komersantiem."

Novērtē šo rakstu:

0
0