Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai zinājāt, ka Latvijā vidÄ“jā izglÄ«tÄ«ba nav obligāta? No 1991.gada 19.jÅ«nija obligātais mācÄ«bu laiks bija lÄ«dz 15 gadu vecuma sasniegšanai vai pamatskolas beigšanai (likumu parakstÄ«juši A.Gorbunovs un I.Daudišs), bet no 1999.gada 1.jÅ«nija obligāta ir no piecu gadu vecuma bÄ“rnu sagatavošana pamatizglÄ«tÄ«bas ieguvei un pamatizglÄ«tÄ«bas iegÅ«šana vai pamatizglÄ«tÄ«bas iegÅ«šanas turpināšana lÄ«dz 18 gadu vecuma sasniegšanai (likumu parakstÄ«jis G.Ulmanis). Tas, protams, ir solis uz priekšu no ienÄ«stā sociālisma, kur vidÄ“jā izglÄ«tÄ«ba bija obligāta un tika ierobežota jaunā cilvÄ“ka brÄ«vÄ«ba izvÄ“lÄ“ties nemācÄ«ties.

Tad arÄ« kļūst saprotams no 1991.gada uzsāktais virziens uz skolu likvidÄ“šanu. Pie kam tiek likvidÄ“tas ne tikai okupācijas režīma celtās skolas, bet arÄ« tās skolas, kurss bija pastāvÄ“jušas vairāk nekā 100 gadus.

Skolu likvidÄ“šana ir nosaukta skaistā vārdā - reformas. Katra nākamā reforma aiz sevis atstāj arvien vairāk tukšu ciemu un pat pilsÄ“tu, un vidÄ“jās izglÄ«tÄ«bas apguves rādÄ«tāji Latvijā ir zem OECD vidÄ“jā lÄ«meņa. PÄ“c visām šÄ«m reformām gandrÄ«z vai jāpriecājas, ka vidÄ“jā izglÄ«tÄ«ba vÄ“l nav par maksu.  

Ekonomiskās sadarbÄ«bas un attÄ«stÄ«bas organizācijas jeb OECD dati liecina, ka Latvijā 10% sieviešu un gandrÄ«z 20% vÄ«riešu 25-34 gadu vecumā nav ieguvuši vidÄ“jo izglÄ«tÄ«bu. ValdÄ«ba gan mums apgalvos, ka tā bija šo jauniešu brÄ«va izvÄ“le - neiegÅ«t vidÄ“jo izglÄ«tÄ«bu.

Mums pat tiek skaidroti iemesli, kādēļ jaunieši nevar iegÅ«t vidÄ“jo izglÄ«tÄ«bu – daļai to liedz veselÄ«bas stāvoklis, komunikācijas problÄ“mas vai mācÄ«šanās traucÄ“jumi, kā rezultātā parastās skolas viņiem neesot piemÄ“rotas, bet citas netiek piedāvātas, jo valstij šÄdi “defektÄ«vi” bÄ“rni acÄ«mredzot nav vajadzÄ«gi.

Protams, ir arÄ« tādi, kuri Ä£imenes materiālo apstākļu dēļ nevar apmeklÄ“t skolu, uz kuru jāmÄ“ro ļoti liels attālums, jo dzÄ«vesvietai tuvākās skolas valdÄ«bas veikto reformu rezultātā ir likvidÄ“tas. TiešÄm, kāpÄ“c valstij bÅ«tu jātÄ“rÄ“ nodokļu maksātāju nauda, lai uzturÄ“tu nelielas  lauku un pilsÄ“tas skolas ar nelielām klasÄ“m, kur  Anniņai un PÄ“terÄ«tim divreiz skaidrotu kas ir decimāldaļskaitļi un šie bÄ“rni iegÅ«tu izglÄ«tÄ«bu, ja var tās skolas likvidÄ“t un saspiest visus bÄ“rnus lielajās pilsÄ“tu skolās un atsijāt visus skolÄ“nus, kam sagādā grÅ«tÄ«bas apgÅ«t mācÄ«bu vielu lielajās klasÄ“s pašmācÄ«bas ceļā?

Faktiski no 1991.gada valdÄ«bu pieņemto lÄ“mumu rezultātā 10% sieviešu un gandrÄ«z 20% vÄ«riešu 25-34 gadu vecumā nav ieguvuši vidÄ“jo izglÄ«tÄ«bu. Tie ir mÅ«su bÄ“rni, kuri ir palikuši bez izglÄ«tÄ«bas un izaugsmes iespÄ“jām nākotnÄ“ tikai tāpÄ“c, ka pÄ“dÄ“jos 28 gadus pie varas Latvijā bija cilvÄ“ki, kuriem nerÅ«pÄ“ja mÅ«su bÄ“rnu nākotne, tikai savu maku biezums.

Mēs to visu pieņemam, jo mēs esam stipra tauta, mēs ne to vien varam paciest, jo tā ir mūsu izcīnīta brīvība, mēs sakožam zobus, sapakojam čemodānus un ar paceltu galvu dodamies robežām pāri.

Novērtē šo rakstu:

0
0