Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas sabiedrÄ«bā plašu rezonansi ieguva Satversmes tiesas 2020. gada 12. novembra spriedums, kas mudināja arÄ« valsts augstākās amatpersonas izteikties par Ä£imenes definÄ«cijas pārskatÄ«šanu un Ä£imenes paplašināšanu.

Ä¢imene ir dabiskā vide, kurā pilnÄ«bā Ä«stenojas savstarpÄ«guma un kopÄ«bas attiecÄ«bas starp vÄ«rieti un sievieti, jo tieši Ä£imenÄ“ vÄ«rietis un sieviete, kurus vieno brÄ«va un pilnÄ«bā apzināta izvÄ“le, noslÄ“dzot laulāto mÄ«lestÄ«bas derÄ«bu, var Ä«stenot laulāto mÄ«lestÄ«bu, kas ir veselums, kurā iesaistÄ«ti visi cilvÄ“kam raksturÄ«gie elementi – miesas un instinktu prasÄ«bas, jÅ«tu un emociju spÄ“ks, gara un gribas vÄ“lÄ“šanās. Ä¢imene ir antropoloÄ£isks fakts un attiecÄ«gi sociāls, kultÅ«ras fakts. No otras puses, definÄ“t to, izmantojot ideoloÄ£iskus jÄ“dzienus, kas ir spÄ“kā tikai kādā konkrÄ“tā vÄ“stures brÄ«dÄ« un pÄ“c tam izzÅ«d, bÅ«tu nodevÄ«ba pret tās patieso nozÄ«mi. Ä¢imene, kas tiek uzskatÄ«ta par dabisko sabiedrÄ«bas vienÄ«bu, kur pilnÄ«bā tiek Ä«stenots savstarpÄ«gums un komplementaritāte starp vÄ«rieti un sievieti, stāv pāri valsts sociālpolitiskai kārtÄ«bai. LikumdevÄ“jiem tas jāņem vÄ“rā un pienācÄ«gi jāatzÄ«st. 

ŠÄdā Ä£imenÄ“ vÄ«riešu un sieviešu dzimumatšÄ·irÄ«bu fizioloÄ£iskā komplementaritāte nodrošina nepieciešamos apstākļus pÄ“cnācÄ“ju radÄ«šanai. Pretstatā tam divu viena dzimuma personu attiecÄ«bu gadÄ«jumā tikai reproduktÄ«vo tehnoloÄ£iju izmantošana var dot iespÄ“ju vienam no partneriem radÄ«t pÄ“cnācÄ“jus, izmantojot “in vitro” apaugļošanu un surogātmāti/surogāttÄ“vu. TomÄ“r šÄdu tehnoloÄ£iju izmantošana neaizstāj dabisko ieņemšanu, jo tā ietver manipulācijas ar cilvÄ“ka embrijiem, vecāku lomas noplicināšanu, cilvÄ“ka Ä·ermeņa instrumentalizāciju un/vai komercializāciju, kā arÄ« mazuļa pielÄ«dzināšanu priekšmetam zinātnes un tehnoloÄ£iju ekspertu rokās. 

Ar prātu saprotams tas, ka vienmÄ“r jāgarantÄ“ un jāaizsargā divas pamattiesÄ«bas, kas izriet no Ä£imenes bÅ«tÄ«bas. Pirmkārt, Ä£imenes tiesÄ«bas tikt atzÄ«tai par primāro pedagoÄ£isko vidi bÄ“rnu audzināšanā. ŠÄ«s pamattiesÄ«bas visprecÄ«zāk izpaužas vecāku ārkārtÄ«gi nopietnajā pienākumā uzņemties atbildÄ«bu par bÄ“rna vispusÄ«gu personisko un sociālo audzināšanu, tostarp audzināšanu attiecÄ«bā uz viņa dzimumidentitāti un emocionālo dzÄ«vi uz mÄ«lestÄ«bu un savstarpÄ“ju dāvāšanu vÄ“rstas audzināšanas ietvaros. Runa ir par audzināšanas tiesÄ«bām un pienākumu, kuri ir bÅ«tiski, jo saistÄ«ti ar cilvÄ“ka dzÄ«vÄ«bas tālāknodošanu; tie ir sākotnÄ“ji un primāri, jo attiecas uz pienākumu audzināt citus cilvÄ“kus, ņemot vÄ“rā vecāku un bÄ“rnu mÄ«lošo attiecÄ«bu unikalitāti, un kaut kas neaizvietojams un neatņemams, un tāpÄ“c tos nevar pilnÄ«bā deleģēt citiem un citi nevar šos pienākumus uzurpÄ“t.

BÄ“rniem ir arÄ« citas tikpat svarÄ«gas tiesÄ«bas – augt Ä£imenÄ“, kurā ir tÄ“vs un māte, kas spÄ“j radÄ«t piemÄ“rotu vidi bÄ“rna attÄ«stÄ«bai un emocionālajai nobriešanai, un turpināt pieaugt un nobriest pareizās attiecÄ«bās, ko pārstāv tÄ“va vÄ«rišÄ·Ä«ba un mātes sievišÄ·Ä«ba, un tādÄ“jādi gatavoties emocionālajam briedumam. Tieši Ä£imenes vienÄ«bas kodolā bÄ“rni var iemācÄ«ties saskatÄ«t to, kāda vÄ“rtÄ«ba un skaistums piemÄ«t atšÄ·irÄ«bām starp dzimumiem, kā arÄ« abiem dzimumiem, kā arÄ« sievietes un vÄ«rieša vienlÄ«dzÄ«go cieņu un savstarpÄ“jo saikni bioloÄ£iskā, funkcionālā, psiholoÄ£iskā un sociālā lÄ«menÄ«.

Latvijas katoļu BÄ«skapu konference aicina visas valsts atbildÄ«gās iestādes un amatpersonas nemainÄ«t dabiskās Ä£imenes un laulÄ«bas definÄ«ciju. Pirms pieņemt kādu likumu, ir svarÄ«gi saprast, vai tas risinās problÄ“mu, vai arÄ« to padziļinās. Piedāvājam, sadarbojoties ar kristÄ«gajām konfesijām, nevalstiskajām organizācijām un Ä£imenes lietu speciālistiem, rÅ«pÄ“ties un sargāt dabisko Ä£imeni, kurā ir tÄ“tis, mamma un bÄ“rni, kā arÄ« laulÄ«bu, kuru veido vÄ«rietis un sieviete. MeklÄ“sim veidus, kā jaunos cilvÄ“kus, kas vÄ“las dibināt Ä£imeni, audzināt emocionāli nobriedušus laulāto attiecÄ«bām un vecāku pienākumiem.

Latvijas Republikas likumdošanā jau ir paredzÄ“ti veidi, kā risināt cilvÄ“ku problÄ“mas citu kopdzÄ«ves veidu gadÄ«jumā, nepielÄ«dzinot tās Ä£imenei un laulÄ«bai. Aicinām meklÄ“t veidus, kā ar tādām likumdošanas izmaiņām, kas neskar Ä£imenes un laulÄ«bas institÅ«ciju, radÄ«t iespÄ“ju vienotā deklarÄ“tā mājsaimniecÄ«bā dzÄ«vojošajiem iegÅ«t juridisku aizsardzÄ«bu.

* Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins, Rēzeknes Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis, Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis, Rīgas arhidiecēzes palīgbīskaps Andris Kravalis, Rīgas arhibīskaps emeritus kardināls Jānis Pujats

Novērtē šo rakstu:

0
0