Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Augsti godātais Raimonda VÄ“joņa kungs! VÄ“ršos pie Jums ar atklātu vÄ“stuli, jo esmu izmisumā un nezinu citu iespÄ“ju, kur meklÄ“t palÄ«dzÄ«bu. Jau vairākus gadus slimoju ar c-hepatÄ«tu. Biju ilggadÄ«ga medicÄ«nas darbiniece (laborante) un, iespÄ“jams, savā darbā arÄ« esmu ar šo slimÄ«bu inficÄ“jusies. Divas reizes jau esmu izgājusi ārstÄ“šanas kursu, izmantojot valsts atbalstu un atlicinot vajadzÄ«gos lÄ«dzekļus no Ä£imenes budžeta. Pirmo reizi tas ilga sešus mÄ“nešus, otrreiz veselu gadu. Abas ārstÄ“šanas bija nesekmÄ«gas. SlimÄ«ba progresÄ“.

Uzzināju, ka Indijā tiek ražotas un tirgotas jaunas zāles šÄ«s slimÄ«bas ārstÄ“šanai. Griezos pie savas ārstÄ“jošÄs ārstes (hepatologa). Viņa atzina, ka ārstÄ“šana ar šÄ«m zālÄ“m dod labus rezultātus un man tā ir reāla iespÄ“ja izveseļoties un izglābties no priekšlaicÄ«gas nāves. Tā kā esam daudzbÄ“rnu Ä£imene (man ir pieci dÄ“li), nekādu naudas iekrājumu man nav, tāpÄ“c noformÄ“ju kredÄ«tu, sazinājos ar zāļu tirgotāju Indijā, pārskaitÄ«ju viņam vajadzÄ«go naudas summu un elektroniski aizsÅ«tÄ«ju arÄ« izrakstÄ«tās receptes. Saņēmu paziņojumu, ka zāles š.g. 9. maijā man izsÅ«tÄ«tas.

Š.g. 20. maijā zāles ienāca RÄ«gā, bet 23. maijā es saņēmu no vecākās muitas uzraudzes Diānas Lukjanskas elektronisku paziņojumu, kur, pamatojoties uz Ministru kabineta 2007.gada 26.jÅ«nija noteikumiem Nr.416 "Zāļu izplatÄ«šanas un kvalitātes kontroles kārtÄ«ba", (kuros 02.02.2016. izdarÄ«tās izmaiņas stājās spÄ“kā ar 01.03.2016.) man zāļu atmuitošana un izsniegšana ir atteikta.

Augsti godātais prezidenta kungs, es nelÅ«dzu no valsts nekādu materiālu palÄ«dzÄ«bu vai kaut kādus ekskluzÄ«vus labumus. Es lÅ«dzu iespÄ“ju saņemt zāles, kas ir mana vienÄ«gā cerÄ«ba dzÄ«vot un ko es pati par savu naudiņu esmu nopirkusi. Vai tiešÄm par ilgajiem apzinÄ«ga un godÄ«ga darba gadiem un piecu dÄ“lu uzaudzināšanu es neesmu to pelnÄ«jusi?

ŠÄ«s antihumānās izmaiņas normatÄ«vajā aktā nav tikai manas kā privātpersonas problÄ“mas. Tās skar visus c-hepatÄ«ta slimniekus, kuriem šobrÄ«d mÅ«su valsts nespÄ“j nodrošināt pienācÄ«gu slimÄ«bas ārstÄ“šanu.

Šo atteikumu atdot manas nopirktās zāles nevar pamatot ar zāļu kvalitātes kontroles nepieciešamÄ«bu, jo ar šÄ«m zālÄ“m ārstÄ“jas c-hepatÄ«ta slimnieki visā pasaulÄ“, tai skaitā arÄ« Eiropas SavienÄ«bas valstÄ«s. ZālÄ“m ir arÄ« pievienoti dokumenti, kas apliecina, ka šÄ«s zāles ir oriÄ£inālas. Visbeidzot, ja es šÄ«s zāles pasÅ«tu, tad arÄ« uzņemos pilnu atbildÄ«bu par to kvalitāti un tas ir mans privātÄ«pašums. ŠÄ«s zāles nav ne narkotikas, ne psihotropās vielas, kuru ievešana valstÄ« bÅ«tu jāierobežo vai jāaizliedz.

Latvijas valsts nesniedz iespÄ“ju man ārstÄ“ties ar šÄ«m zālÄ“m. Kaut arÄ« presÄ“ tika ziņots par valsts apmaksātu c-hepatÄ«ta ārstÄ“šanu ar jaunajiem medikamentiem, Latvijas valsts nodrošināt šo ārstÄ“šanu tās augsto izmaksu dēļ var tikai salÄ«dzinoši nelielam slimnieku lokam, pārÄ“jos ārstÄ“jot ar vecajām zālÄ“m, no kurām ir milzÄ«gas blaknes un tāpÄ“c daudzi pārtrauc ārstÄ“šanos. Es šo ārstÄ“šanu esmu izgājusi divas reizes. Tad kāpÄ“c, aizbildinoties ar zāļu kvalitātes kontroli, mums - tiem, kuriem ir bijusi nesekmÄ«ga ārstÄ“šanās, tiek atņemta iespÄ“ja ārstÄ“ties un dzÄ«vot?

Kā liecina dati plašsaziņas lÄ«dzekļos (http://m.lvportals.lv/visi/skaidrojumi?id=276375), Latvijā varÄ“tu bÅ«t aptuveni 40 000 c-hepatÄ«ta slimnieku. ŠÄ«s infekciozās slimÄ«bas ārstÄ“šana ir ļoti dārga, un valstij trÅ«kst lÄ«dzekļu medicÄ«nai. Tad kādēļ tiek atņemtas iespÄ“jas mums ārstÄ“ties par saviem lÄ«dzekļiem?

PasÅ«tot zāles internetā, es ne tikai samaksāju zāļu tirgotājam vajadzÄ«go naudas summu, bet arÄ« esmu gatava godÄ«gi samaksāt prāvo ievedmuitas nodokli. ŠobrÄ«d, atsakoties man zāles atmuitot, valsts zaudÄ“ ienākumus par muitu, bet es zaudÄ“ju iespÄ“ju dzÄ«vot.

C-hepatÄ«ta slimnieki, kuri nonākuši lÄ«dzÄ«gā situācijā kā es, noteikti meklÄ“s citus ceļus, kā, apejot valsts institÅ«cijas, iegÅ«t šÄ«s zāles, jo tas mums visiem ir dzÄ«vÄ«bas un nāves jautājums. Kam tas ir izdevÄ«gi? Vai tiešÄm atgriežas padomju laiki, kad starp PSRS un brÄ«vo pasauli pastāvÄ“ja dzelzs priekškars un tagad šÄds priekškars tiek veidots ap Latviju?

VeselÄ«bas likuma 5. pantā ir teikts, ka ikvienam ir pienākums rÅ«pÄ“ties un katrs ir atbildÄ«gs par savu veselÄ«bu. Tad kādēļ man ir liegtas iespÄ“jas bÅ«t atbildÄ«gai un rÅ«pÄ“ties par savu veselÄ«bu? Latvijas Republikas Satversmes 93. pants nosaka, ka ikviena tiesÄ«bas uz dzÄ«vÄ«bu aizsargā likums. Tad kādēļ man un man lÄ«dzÄ«gajiem šis likums atņem tiesÄ«bas uz dzÄ«vÄ«bu?

Es no sirds ticu, ka Jums rūp Latvijas cilvēku veselība, un tāpēc lūdzu - palīdziet mums!

Novērtē šo rakstu:

0
0