Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

CienÄ«tās deputātes un godātie deputāti! ŠÄ« gada 23. martā Latvijas VeselÄ«bas un sociālās aprÅ«pes darbinieku arodbiedrÄ«ba (LVSADA) vÄ“rsās pie 13. Saeimas politisko partiju frakcijām ar lÅ«gumu skaidrot sabiedrÄ«bai, kāpÄ“c valdÄ«bai un Saeimai valsts veselÄ«bas aprÅ«pes stiprināšana nav prioritāte Covid-19 izraisÄ«tajā ārkārtÄ“jā situācijā. Atbildi neesam saņēmuši joprojām, tāpÄ“c nākas uzrunāt jÅ«s atkārtoti.

Lai sargātu Latvijas iedzÄ«votāju veselÄ«bu un dzÄ«vÄ«bu, veselÄ«bas aprÅ«pes nozare pašaizliedzÄ«gi ir sakopojusi visus spÄ“kus. Taču šo spÄ“ku nav pietiekami daudz: Saeima nozarei ir piešÄ·Ä«rusi vienu no zemākajiem finansÄ“jumiem Eiropas SavienÄ«bā.

VispārÄ“jās valdÄ«bas galapatÄ“riņa izdevumi veselÄ«bas aprÅ«pei (centrālās valdÄ«bas un pašvaldÄ«bu budžeta izdevumi, neskaitot citus avotus, piemÄ“ram, ārstniecÄ«bas iestāžu ieņēmumus par maksas pakalpojumiem) Latvijā 2018. gadā bija tikai 2,9% no iekšzemes kopprodukta (vidÄ“ji Eiropas SavienÄ«bā - 6,4%, Lietuvā - 4,4% un Igaunija - 4,5%).

Neraugoties uz to, ka vairākums Latvijas iedzÄ«votāju uzskata veselÄ«bas aprÅ«pi par galveno valsts budžeta prioritāti. Neraugoties uz to, ka Eiropas Komisija, OECD un Pasaules VeselÄ«bas organizācija iesaka Latvijai bez vilcināšanās bÅ«tiski palielināt valsts finansÄ“jumu veselÄ«bas aprÅ«pei.

VeselÄ«bas aprÅ«pes kodolu veido darbinieki. Bez viņiem nedarbosies neviena tehnoloÄ£ija un nekāda koncepcija. Diemžēl vÄ“l atlikušie Latvijas mediÄ·i strādā ar pārslodzi un uz izdegšanas robežas. Gan Eiropas Komisija, gan Pasaules Banka darba roku trÅ«kumu nozarÄ“ apstiprināja un kā cÄ“loni nosauca nepelnÄ«ti zemo atalgojumu. Apstiprināja un brÄ«dināja, ka mediÄ·u trÅ«kums bÅ«tiski apdraud veselÄ«bas aprÅ«pes pieejamÄ«bu un kvalitāti.

Tieši tāpÄ“c VeselÄ«bas aprÅ«pes finansÄ“šanas likumā 2018. gada 13. decembrÄ« tika ierakstÄ«tas konkrÄ“tas garantijas par darba samaksas paaugstināšanu veselÄ«bas aprÅ«pes nozarÄ“ 2019., 2020. un 2021. gadā. Garantijas par 2019. gadu tika pildÄ«tas. Taču attiecÄ«bā uz 2020. gadu vairākums no jums tās prettiesiski pārkāpa, jo: “Valstij nav naudas.” Neraugoties uz to, ka valsts budžeta izdevumi 2020. gadā tika plānoti pār 700 miljoniem euro lielāki nekā pÄ“rn. MediÄ·iem garantiju izpildei vajadzÄ“ja vien 120 miljonus... Tika piešÄ·irta tikai puse.

Ä€rkārtÄ“jā situācijā apstiprinot valsts atbalstu nozarÄ“m un uzņēmumiem, Saeima šÄ« gada 20. martā pieņēma likumu, kas atļauj valdÄ«bai papildus tÄ“rÄ“t divus miljardus euro. ŠobrÄ«d kopÄ“jais apstiprinātais atbalsts krÄ«zes seku mazināšanai ir sasniedzis 3,2 miljardus euro. Eiropas Komisija pret to neiebilst. Taču mediÄ·i likumiski garantÄ“to darba samaksas pielikumu nav saņēmuši joprojām!

Tā vietā VeselÄ«bas ministrija izmisÄ«gi meklÄ“ ieganstus likuma nepildÄ«šanai. Tieši tā ir vÄ“rtÄ“jams mÄ“Ä£inājums mākslÄ«gi radÄ«t jaunu darba samaksas kārtÄ«bu veselÄ«bas aprÅ«pes nozarÄ“. Diemžēl ministrijas sagatavotais ziņojums par jaunās kārtÄ«bas izstrādāšanu satur tik daudz nepatiesÄ«bu par esošÄs darba samaksas sistÄ“mas trÅ«kumiem un tik nopietnus riskus jaunās kārtÄ«bas ieviešanas gadÄ«jumā, ka LVSADA nevar to atbalstÄ«t. Nevar atbalstÄ«t arÄ« tāpÄ“c, ka VeselÄ«bas ministrijas izstrādājums atņemtu nozares darbiniekiem likumiski garantÄ“to darba samaksas pieaugumu 2020. un 2021. gadā.

Gada laikā gan Latvijas Republikas tiesÄ«bsargs Juris Jansons, gan LVSADA ir aicinājusi Saeimu veikt grozÄ«jumus likumā “Par valsts budžetu 2020. gadam”, lai paaugstinātu veselÄ«bas aprÅ«pes nozarÄ“ darba samaksu atbilstoši VeselÄ«bas aprÅ«pes finansÄ“šanas likumam. Diemžēl lÄ«dz šim lielākā daļa no jums to ignorÄ“ja. Tagad Latvijas Republikas Satversmes tiesa ir ierosinājusi lietu, ņemot vÄ“rā jÅ«su ignoratÄ«vās attieksmes iespÄ“jamo neatbilstÄ«bu Latvijas Republikas Satversmes 1. un 66. pantam.

ŠÄdā situācijā, lai glābtu valsts veselÄ«bas aprÅ«pes sistÄ“mu un stiprinātu Latvijas kā demokrātiskas, tiesiskas un sociāli atbildÄ«gas valsts reputāciju, LVSADA aicina jÅ«s steidzami rÄ«koties, lai atbilstoši valsts iedzÄ«votāju interesÄ“m un Latvijas starptautisko sadarbÄ«bas partneru ieteikumiem nodrošinātu VeselÄ«bas aprÅ«pes finansÄ“šanas likuma normu ievÄ“rošanu.

Novērtē šo rakstu:

0
0