Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Gunta BelÄ“viča vadÄ«tā VeselÄ«bas ministrija, atbildot uzPietiek pārstāvja informācijas pieprasÄ«jumu, ministra labo darbu aprakstu ne tikai nav spÄ“jusi izstiept garāku kā uz četrarpus lappusÄ“m, bet arÄ« nav varÄ“jusi minÄ“t nevienu pašu veselÄ«bas aprÅ«pes jomas reformu, ko BelÄ“vičs bÅ«tu ne tikai sācis, bet arÄ« pabeidzis, turklāt vÄ“l ar pozitÄ«vu efektu. Šodien bez plašÄkiem komentāriem publicÄ“jam informācijas pieprasÄ«jumu un to, ko uz to varÄ“ja atbildÄ“t VeselÄ«bas ministrija.

Informācijas pieprasījums

Atbilstoši Informācijas atklātÄ«bas likuma normām vÄ“los saņemt no VeselÄ«bas ministrijas šÄdu informāciju:

1) kādas tieši ministrijas kompetencÄ“ esošas nozares un pārvaldes reformas ir sāktas lÄ«dzšinÄ“jā veselÄ«bas ministra Gunta BelÄ“viča pilnvaru laikā? Par katru no reformām miniet tās nosaukumu, bÅ«tÄ«bu, sākšanas laiku.

2) kādas tieši ministrijas kompetencÄ“ esošas nozares un pārvaldes reformas ir pabeigtas lÄ«dzšinÄ“jā veselÄ«bas ministra Gunta BelÄ“viča pilnvaru laikā? Par katru no reformām miniet tās nosaukumu, bÅ«tÄ«bu, sākšanas laiku.

3) kādas tieši ministrijas kompetencÄ“ esošas nozares un pārvaldes reformas ir sāktas un pabeigtas lÄ«dzšinÄ“jā veselÄ«bas ministra Gunta BelÄ“viča pilnvaru laikā? Par katru no reformām miniet tās nosaukumu, bÅ«tÄ«bu, sākšanas laiku.

4) par katru no iepriekšÄ“jos jautājumos ietvertajām reformām, kas nav pabeigta, miniet iemeslus, kuru dēļ attiecÄ«gā reforma nav pabeigta.

5) kādu pozitīvu efektu ir devusi katra no īstenotajām reformām? (Atbildei pievienojiet pētījumus vai cita veida faktoloģiskus apstiprinājumus.)

Par veselības nozares reformām

VeselÄ«bas ministrija 2016.gada 12.janvārÄ« ir saņēmusi JÅ«su vÄ“stuli ar lÅ«gumu informÄ“t par veselÄ«bas nozares reformām un, atbildot uz JÅ«su vÄ“stuli, sniedz zemāk minÄ“to skaidrojumu attiecÄ«bā uz šiem jautājumiem.

VeselÄ«bas ministrs G.BelÄ“vičs 2015.gadā izstrādāja sabiedrÄ«bas veselÄ«bas uzlabošanas ilgtermiņa programmu "Vesels! Latvijas veselÄ«bas platforma 2015-2065", kuras mÄ“rÄ·is ir panākt, lai Latvija kļūtu par veselÄ«gāko valsti pasaulÄ“, sasniedzot 2065 .gadu. Plāna galvenie rÄ«cÄ«bas virzieni vÄ“rsti uz sistemātisku katra iedzÄ«votāja un sabiedrÄ«bas kopumā veselÄ«bas uzlabošanu, veicinot veselÄ«gus uztura paradumus, fiziskās aktivitātes, atkarÄ«bu mazināšanu un veselÄ«bas profilaksi Latvijas iedzÄ«votāju vidÅ«. ŠobrÄ«d ir izstrādāti un Valsts kancelejā iesniegti Ministru kabineta noteikumi Eiropas SavienÄ«bas fondu finansÄ“juma piesaistei veselÄ«bas veicināšanas un slimÄ«bu profilakses pasākumiem, kuru Ä«stenošanu plānots uzsākt 2016.gada otrajā pusÄ“.

Lai uzlabotu Latvijas iedzÄ«votāju, it Ä«paši bÄ“rnu un jauniešu, uztura paradumus, ieliekot pamatus veselÄ«bas profilaksei visa mūža garumā, kas ir viena no VeselÄ«bas ministrijas prioritātÄ“m, ir izstrādāti grozÄ«jumi Ministru kabineta 2012.gada 13.marta noteikumos Nr.172 „Noteikumi par uztura normām izglÄ«tÄ«bas iestāžu izglÄ«tojamiem, sociālās aprÅ«pes un sociālās rehabilitācijas institÅ«ciju klientiem un ārstniecÄ«bas iestāžu pacientiem". MinÄ“tie Ministru kabineta noteikumi tika apstiprināti 2015.gada 14.jÅ«lijā un stājās spÄ“kā 2016.gada 1.janvāri. Noteikumu mÄ“rÄ·is ir nodrošināt izglÄ«tojamiem, pacientiem, sociālās aprÅ«pes un rehabilitācijas institÅ«ciju klientiem kvalitatÄ«vāku un uzturvielām bagātāku uzturu, nosakot, ka Ä“dināšana izglÄ«tÄ«bas un ārstniecÄ«bas iestādÄ“s, sociālās aprÅ«pes un rehabilitācijas institÅ«cijās ir jānodrošina ar pasniegšanas dienā svaigi pagatavotu Ä“dienu no dabÄ«giem pārtikas produktiem. Noteikumi arÄ« nosaka papildus kvalitātes kritÄ“rijus pārtikas produktiem, kas var tikt iekļauti ikdienas Ä“dienkartÄ“. Lai nodrošinātu bÄ“rniem piemÄ“rotu pārtikas produktu pieejamÄ«bu izglÄ«tÄ«bas iestādÄ“, papildus pusdienu Ä“dienkartei (t.sk. kafejnÄ«cās, uzkodu un dzÄ“rienu automātos) tika pārskatÄ«ts aizliegto pārtikas produktu saraksts un, mainot lÄ«dzšinÄ“jo pieeju, Noteikumos ir iekļauti pārtikas produkti ar noteiktiem kvalitātes kritÄ“rijiem, kurus drÄ«kst izplatÄ«t izglÄ«tÄ«bas iestādes teritorijā.

Ilgtermiņa sabiedrÄ«bas veselÄ«bas pasākumu ietvaros ir izstrādāts ari Ministru kabineta noteikumu projekts „Noteikumi par maksimāli pieļaujamo trans-taukskābju daudzumu pārtikas produktos". MinÄ“tais noteikumu projekts tika konceptuāli atbalstÄ«ts Ministru kabinetā 2015.gada 25.augustā un 2015.gada 2.septembrÄ« nosÅ«tÄ«ts saskaņošanai Eiropas Komisijai. Noteikumu projekts paredz, ka noteikumi stāsies spÄ“kā 2018.gada 1.janvāri un attiecÄ«gi tiks noteikts maksimāli pieļaujamais trans-taukskābju daudzums pārtikas produktos, kas tiek izplatÄ«ti Latvijā (gan Latvijā ražotie, gan no citām valstÄ«m ievestie, gan arÄ« tie, kas tiek izplatÄ«ti sabiedriskās Ä“dināšanas uzņēmumos).

Lai regulÄ“tu enerÄ£ijas dzÄ“rienu apriti un ierobežotu reklamÄ“šanu 2013.gadā tika izstrādāts un iesniegts Saeimā „EnerÄ£ijas dzÄ“rienu aprites likums". EnerÄ£ijas dzÄ“rienu likumprojektu izstrādāja 11. Saeimas deputāti, sadarbÄ«bā ar VeselÄ«bas ministriju un nozares speciālistiem. Tā mÄ“rÄ·is ir regulÄ“t enerÄ£ijas dzÄ“rienu apriti un ierobežotu reklamÄ“šanu, paredzot aizliegt enerÄ£ijas dzÄ“rienu pārdošanu un iegādāšanos personām, kas jaunākas par 18 gadiem. Likumprojekts pieņemts Saeimā 3.lasÄ«jumā 2016.gada 21.janvārÄ«.

Lai pārņemtu Eiropas Parlamenta un Padomes direktÄ«vas 2014/40/ES prasÄ«bas un ierobežotu neinfekcijas slimÄ«bu izplatÄ«bu sabiedrÄ«bā saistÄ«bā ar smÄ“Ä·Ä“šanas nodarÄ«to kaitÄ“jumu, tika sagatavots jauns likumprojekts "Tabakas izstrādājumu, augu smÄ“Ä·Ä“šanas produktu, elektronisko smÄ“Ä·Ä“šanas ierīču un to šÄ·idrumu aprites likums", kas 2015.gada februāri kopā ar diviem saistošajiem Ministru kabineta noteikumu projektiem tika nodots publiskai apspriešanai. DirektÄ«va un lÄ«dz ar to ari nacionālie normatÄ«vie akti paredz bÅ«tiskas tabakas izstrādājumu, augu smÄ“Ä·Ä“šanas produktu un elektronisko cigarešu un to uzpildes flakonu iepakojuma izskata izmaiņas, harmonizÄ“tu tiesisko regulÄ“jumu elektroniskajām cigaretÄ“m un uzpildes flakoniem, noteiktu sastāvdaļu un piedevu pievienošanas aizliegumu tiesÄ«bu aktā regulÄ“tajiem izstrādājumiem, kā ari paredz jaunu mehānismu, kā ražotāji un importÄ“tāji informÄ“ par produktiem, kas tiek laisti tirgÅ«, nosaka nepieciešamÄ«bu kontrolÄ“t un uzraudzÄ«t sniegto informāciju, nosaka virkni ierobežojumus uz iepakojuma izvietojamajai informācijai, ievieš tirdzniecÄ«bas ierobežojumus, nosaka nepieciešamÄ«bu uzsākt tabakas izstrādājumu izsekojamÄ«bas Ä·Ä“des izveidi un darbÄ«bas nodrošināšanu. Likumprojekts "Tabakas izstrādājumu, augu smÄ“Ä·Ä“šanas produktu, elektronisko smÄ“Ä·Ä“šanas ierīču un to šÄ·idrumu aprites likums" 2015.gada 8.decembri atbalstÄ«ts Ministru kabinetā un nodots tālākai izskatÄ«šanai Saeimai. Darbs pie minÄ“tā likumprojekta un Ministru kabineta noteikumiem turpinās, lai pārņemtu ari 2015.gadā un 2016.gadā spÄ“kā stājušos no direktÄ«vas izrietošos sekundāros ES tiesÄ«bu aktus.

Lai ierobežotu infekciju slimÄ«bu izplatÄ«bu sabiedrÄ«bā, izstrādāti un 2015. gada 8.decembrÄ« apstiprināti Ministru kabineta noteikumi Nr. 693 „KārtÄ«ba, kādā skaistumkopšanas un tetovÄ“šanas pakalpojumu sniedzÄ“ji paziņo par saimnieciskās darbÄ«bas uzsākšanu", kas nosaka, ka visiem skaistumkopšanas un tetovÄ“šanas pakalpojuma sniedzÄ“jam no 2016.gada 1.janvāra jāsniedz ziņas VeselÄ«bas inspekcijai, informÄ“jot par pakalpojuma sniegšanas veidu, vietu, savu kontaktinformāciju, kā arÄ« apliecinot darbinieku izglÄ«tÄ«bas atbilstÄ«bu prasÄ«bām, ja tādas ir noteiktas higiÄ“nas jomu regulÄ“jošos normatÄ«vajos aktos. Šie pakalpojumi ir saistÄ«ti ar paaugstinātu infekcijas slimÄ«bu izplatÄ«šanas risku, un, nenodrošinot higiÄ“nas prasÄ«bas, var bÅ«t viens no iemesliem C un B hepatÄ«tu, kā ari citu infekcijas slimÄ«bu izplatÄ«bai. LÄ«dz ar paziņošanu par pakalpojuma uzsākšanu sabiedrÄ«bai bÅ«s pieejama informācija par skaistumkopšanas un tetovÄ“šanas pakalpojumu sniedzÄ“jiem, dodot iespÄ“ju izvÄ“lÄ“ties savai veselÄ«bai drošus pakalpojumus.

Lai uzlabotu zāļu pieejamÄ«bu C hepatÄ«ta un HTV pacientiem, ņemot vÄ“rā epidemioloÄ£iskos riskus, veselÄ«bas nozares budžetā papildus tika piešÄ·irti 4,2 miljoni euro. Tas deva iespÄ“ju ar 2016. gada 1.janvāri paaugstināt ambulatorajai ārstÄ“šanai paredzÄ“to zāļu iegādes izdevumu kompensāciju C hepatÄ«ta ārstÄ“šanai no 75% uz 100%. C hepatÄ«ts ir nopietns apdraudÄ“jums sabiedrÄ«bas veselÄ«bai un bÄ«stamākais no vÄ«rushepatÄ«tiem, jo 80% gadÄ«jumu tas kļūst hronisks, ievÄ“rojami palielinot aknu cirozes un/vai aknu vēža gadÄ«jumu skaitu. Vienlaikus tika nodrošināta HIV terapijas uzsākšana agrākā slimÄ«bas stadijā, kā to paredz Pasaules VeselÄ«bas organizācijas rekomendācijas. Izmaiņas ievÄ“rojami uzlabos pacientu dzÄ«ves kvalitāti un mazinās apkārtÄ“jo inficÄ“šanas risku, jo Latvija ir to Eiropas SavienÄ«bas valstu vidÅ«, kur HIV infekcijas izplatÄ«bas rādÄ«tāji ir augsti.

Lai uzlabotu veselÄ«bas aprÅ«pes pieejamÄ«bu ar 2015.gada 1.janvāri ir samazināta pacientu iemaksa par ārstÄ“šanos diennakts stacionārā, sākot ar otro dienu no 13,52 euro uz 10 euro, kā arÄ« samazināts pacienta lÄ«dzmaksājums no 42,69 euro uz 31 euro par vienā stacionÄ“šanas reizÄ“ operāciju zālÄ“ veiktajām Ä·irurÄ£iskajām operācijām.

Lai sekmÄ«gi nodrošinātu Neatliekamās medicÄ«niskās palÄ«dzÄ«bas dienesta RÄ«gas reÄ£ionālā centra atteikšanos no ārpakalpojuma izmantošanas operatÄ«vā medicÄ«niskā transportlÄ«dzekļu nodrošināšanai, šÄdi likvidÄ“jot privāta pakalpojuma sniedzÄ“ja monopolstāvokli un ilgtermiņā ietaupot valsts budžeta lÄ«dzekļus, 2015.gada 16.februāri VeselÄ«bas ministrijā tika apstiprināts rÄ«cÄ«bas plāns Neatliekamās medicÄ«niskās palÄ«dzÄ«bas dienesta operatÄ«vo medicÄ«nisko transportlÄ«dzekļu un to vadÄ«tāju nodrošināšanai no 2015.gada 29.aprīļa. Atteikšanās no ārpakalpojuma tika nodrošināta, turpinot neatliekamās medicÄ«niskās palÄ«dzÄ«bas sniegšanu iedzÄ«votājiem pilnā apjomā un atbilstošÄ kvalitātÄ“.

Lai nodrošinātu Neatliekamās medicÄ«niskās palÄ«dzÄ«bas dienesta darbiniekiem iespÄ“ju saņemt sociālās garantijas un motivÄ“tu darbiniekus strādāt Neatliekamās medicÄ«niskās palÄ«dzÄ«bas dienestā, 2015.gada 21.jÅ«lijā tika apstiprināts neatliekamās medicÄ«niskās palÄ«dzÄ«bas nodrošināšanā iesaistÄ«to darbinieku izdienas pensiju likums un 2015.gada 22.decembrÄ« Ministru kabinetā pieņemti VeselÄ«bas ministrijas izstrādātie noteikumi Nr. 803 „ KārtÄ«ba, kādā Neatliekamās medicÄ«niskās palÄ«dzÄ«bas dienesta neatliekamās medicÄ«niskās palÄ«dzÄ«bas nodrošināšanā iesaistÄ«tajiem darbiniekiem aprÄ“Ä·ina, piešÄ·ir un izmaksā izdienas pensijas", kas stājās spÄ“kā no 2016.gada 1.janvāra. Lai pretendÄ“tu uz izdienas pensiju, darbiniekiem jābÅ«t sasniegušiem 55 gadu vecumu un ne mazāk kā 20 gadi jābÅ«t nostrādātiem neatliekamajā medicÄ«niskajā palÄ«dzÄ«bā, no kuriem pÄ“dÄ“jie 5 gadiem jābÅ«t nostrādātiem Neatliekamās medicÄ«niskās palÄ«dzÄ«bas dienestā.

Lai risinātu veselÄ«bas aprÅ«pes cilvÄ“kresursu vienmÄ“rÄ«gu nodrošinājumu visā valsts teritorijā, VeselÄ«bas ministrijas 2015.gada 2.apriļa rÄ«kojumā Nr.51 noteikts, ka prioritārā kārtÄ«bā augstskolas uzņem rezidentÅ«ras (ārstu pÄ“cdiploma studijas specialitātes iegÅ«šanai) pretendentus, kuri ir noslÄ“guši vienošanos ar pašvaldÄ«bu un/vai valsts vai pašvaldÄ«bas ārstniecÄ«bas iestādi ārpus RÄ«gas par darba attiecÄ«bu uzsākšanu attiecÄ«gajā ārstniecÄ«bas iestādÄ“ pÄ“c rezidentÅ«ras programmas beigšanas. AttiecÄ«gi 2015.-2016. studiju gadā RezidentÅ«ras programmās ar „reÄ£ionālo vienošanos" uzņemti 34 rezidenti (dati uz 21.09.2015.). ŠÄ« norma šobrÄ«d ir iestrādāta 2011.gada 30.augusta Ministru kabineta noteikumu Nr.685 „Rezidentu sadales un rezidentÅ«ras finansÄ“šanas, noteikumi" grozÄ«jumu projektā, kuru tuvākajā laikā plānots iesniegt izskatÄ«šanai Ministru kabinetā.

Ar mÄ“rÄ·i veicināt lÄ“tāku medikamentu pieejamÄ«bu un paplašināt valsts kompensÄ“jamo zāļu klāstu, 2015.gada 26.maijā veiktas izmaiņas Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumos Nr.899 "Ambulatorajai ārstÄ“šanai paredzÄ“to zāļu un medicÄ«nisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtÄ«ba", tika samazināts pacientu lÄ«dzmaksājumu apmÄ“rs no 50% uz 25% tādu diagnožu pacientiem kā Krona slimÄ«ba (reÄ£ionāls enterÄ«ts), čūlainais (ulcerozs) kolÄ«ts un zvīņēde (psoriāze), kas ir smagas autoimÅ«nās saslimšanas, kuru ārstÄ“šana ar jauniem efektÄ«viem bioloÄ£iskiem preparātiem to augsto cenu dēļ bija apgrÅ«tināta. Savukārt, akÅ«tu infekciju saslimšanu gadÄ«jumos bÄ“rniem lÄ«dz 18 gadu vecumam tiek nodrošināta 100% medikamentu (galvenokārt antibiotiku) kompensācija. Pirms tam tā tika nodrošināta bÄ“rniem tikai lÄ«dz 3 gadu vecumam.

Lai samazinātu pacientu tiešmaksājumus par zālÄ“m, 2015.gada 25.augustā pieņemti grozÄ«jumi Ministru kabineta noteikumos .â„–.803 "Noteikumi par zāļu cenu veidošanas principiem", kas paredz veicināt zāļu fasÄ“šanu aptiekās no lielākiem iepakojumiem uz mazākiem, tādÄ“jādi samazinot pacientu izdevumus zāļu iegādei, ja pacientam ārstÄ“šanas kursam nepieciešams mazāks medikamentu daudzums. Bet, lai veicinātu lÄ“tāku zāļu ienākšanu tirgÅ«, Ministru kabinets 2015.gada 22.decembrÄ« pieņēma grozÄ«jumus 2013.gada 17.septembra noteikumos Nr.873 "Zāļu valsts aÄ£entÅ«ras maksas pakalpojumu cenrādis", kas paredz, ka Zāļu valsts aÄ£entÅ«ra sniedz atlaidi 90% apmÄ“rā no reÄ£istrācijas maksas nacionālajā reÄ£istrācijas procedÅ«rā pÄ“c bÅ«tÄ«bas lÄ«dzÄ«gām zālÄ“m - Ä£enÄ“tiskām zālÄ“m vai lÄ«dzÄ«gām bioloÄ£iskas izcelsmes zālÄ“m. Šie medikamenti veidos ievÄ“rojamu konkurenci un samazinās cenas tiem medikamentiem, kuru patenta darbÄ«bas termiņš ir beidzies.

Lai nodrošinātu sekmÄ«gu P.Stradiņa klÄ«niskās universitātes slimnÄ«cas funkcionÄ“šanu un AI korpusa bÅ«vniecÄ«bu, atbilstoši 2013.gada 15.oktobra Ministru kabineta sÄ“des protokola Nr.54 37.paragrāfa 5.punktam, VeselÄ«bas, ministrijai tika uzdots rast risinājumu jaunā korpusa bÅ«vniecÄ«bas un iekārtošanas finansÄ“juma jautājumiem. VeselÄ«bas ministrijai 2015.gadā izdevās panākt papildus finansÄ“juma piesaistÄ«šanu veselÄ«bas nozares budžetā projekta pabeigšanas nodrošināšanai 16 miljonu euro apmÄ“rā 2017.gadā. Šis projekts ar Eiropas Komisijas 2015.gada 30.septembra lÄ“mumu tika apstiprināts kā "lielais projekts", tādejādi ļaujot pagarināt projekta Ä«stenošanu lÄ«dz 2017.gadam.

Lai netiktu apdraudÄ“ta kvalitatÄ«vu veselÄ«bas aprÅ«pes pakalpojumu sniegšana iedzÄ«votājiem, kā prioritāte tika izvirzÄ«ta ari slimnÄ«cu valsts galvoto aizdevumu savlaicÄ«gas atmaksas nodrošināšana. 2015.gada 27.augustā Ministru kabinets ir atbalstÄ«jis papildu finansÄ“juma piešÄ·iršanu likumos „Par vidÄ“ja termiņa budžeta ietvaru 2016., 2017. un 2018.gadam" un „Par valsts budžetu 2016.gadam" VeselÄ«bas ministrijai 2016.-2018.gadam ārstniecÄ«bas iestāžu valsts galvoto aizdevumu atmaksai. Pateicoties valsts galvoto aizdevumu atmaksas nodrošināšanai no valsts budžeta, slimnÄ«cām valsts galvoto aizdevumu atmaksai nebÅ«s jānovirza lÄ«dzekļi no veselÄ«bas aprÅ«pes pakalpojumu sniegšanai paredzÄ“tā finansÄ“juma, tādÄ“jādi nepasliktinot veselÄ«bas aprÅ«pes sniegšanu pacientiem.

Dokumenti

Novērtē šo rakstu:

0
0