Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Virsrakstā uzdotais jautājums ir aktuāls jebkurai valsts amatpersonai, kura draudzÄ«bas, pazÄ«šanās, pārpratuma vai fiktÄ«va konkursa rezultātā ir nonākusi, kādā, viņaprāt, ienesÄ«gā amatā un ieplānojusi to izmantot savas bagātÄ«bas vairošanai. Zemāk apskatÄ«sim cik vienkārši un Ä£eniāli šÄ« eksistenciālā problÄ“ma ir tikusi atrisināta Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldÄ“.

2004.gada 21.decembrÄ« VID izdeva rÄ«kojumu Nr.2408 „Par tranzÄ«ta pavaddokumenta un atkāpšanās režīmā formÄ“tas tranzÄ«ta deklarācijas labošanu un anulÄ“šanu” (publicÄ“ts laikrakstā „Latvijas vÄ“stnesis” un pieejams www.likumi.lv). RÄ«kojuma pielikumā pievienoti nu jau spÄ“ku zaudÄ“jušie metodiskie norādÄ«jumi tranzÄ«ta deklarāciju labošanai vai anulÄ“šanai.

Metodisko norādījumu 13.4.punkts - tranzīta deklarāciju anulēt nedrīkst, ja ir pamatotas aizdomas, ka apzināti sniegta nepatiesa informācija.

21.punkts - VID struktÅ«rvienÄ«bas, kas izskata personu iesniegumus par tranzÄ«ta pavaddokumenta labošanu un anulÄ“šanu, veicot konkrÄ“tās deklarācijas pārbaudi, izvÄ“rtÄ“, vai personas rÄ«cÄ«bā, noformÄ“jot dokumentu, nav administratÄ«vā pārkāpuma sastāva pazÄ«mes un vai nav pamats administratÄ«vās lietvedÄ«bas uzsākšanai.

2011.gada 17.novembrÄ« VID pieņēma jaunus iekšÄ“jos noteikumus Nr.41 „Elektroniski vai atkāpšanās procedÅ«rā noformÄ“tas tranzÄ«ta muitas deklarāciju labošanas un anulÄ“šanas kārtÄ«ba”.

Galvenā atšÄ·irÄ«ba starp 2004.gada metodiskajiem norādÄ«jumiem un 2011.gada iekšÄ“jiem noteikumiem ir tajā, ka neÄ“rtie punkti, kas varÄ“tu traucÄ“t koruptÄ«viem darÄ«jumiem, no jaunās kārtÄ«bas tika izslÄ“gti pilnÄ«bā.

2011.gada noteikumi atšÄ·irÄ«bā no 2004.gada metodiskajiem norādÄ«jumiem pieļauj tranzÄ«ta deklarācijas anulÄ“šanu arÄ« situācijā, ja ir aizdomas, ka ir apzināti sniegta nepatiesa informācija no deklarÄ“tāja puses.

Turpmāk muitas darbiniekiem, kuri izskata iesniegumus deklarāciju anulÄ“šanai pÄ“c preču izlaišanas (TranzÄ«ta un eksporta kontroles daļai), vairs nav nekāda pienākuma izvÄ“rtÄ“t, vai komersants, kurš pieprasa deklarāciju anulÄ“šanu, ir vai nav sniedzis nepatiesu informāciju, pārkāpis konkrÄ“tā muitas režīma izpildes noteikumus un vai pret viņu nav uzsākama administratÄ«vā lietvedÄ«ba.

Ja nav pienākuma, nav arÄ« atbildÄ«bas. TranzÄ«ta procedÅ«ru veicÄ“ji, zinot šos noteikumus, var samÄ“rā brÄ«vi veikt jebkādus pārkāpumus muitas jomā, nebaidoties no sekām. Šie noteikumi nodrošina ne tikai pārkāpumu „legālu” neredzÄ“šanu no amatpersonu puses, bet arÄ« pārkāpÄ“ja „tÄ«rÄ«bu” administratÄ«vās sodāmÄ«bas izpratnÄ“ un atbilstÄ«bu jebkuriem un jebkādiem uzticamÄ«bas standartiem, atļaujām, atvieglojumiem un privilÄ“Ä£ijām.

BÅ«tÄ«bā iestādes iekšÄ“ji noteikumi, kuros ir palielināta korupcijas iespÄ“ja un samazināta soda neizbÄ“gamÄ«ba, liecina par vienu no izsmalcinātākajām korupcijas formām - „iestādes nozagšanu”.

Iepriekš atsevišÄ·Ä Pietiek rakstā pieminÄ“tais iestādes vadÄ«tājas aicinājums priekšniekiem „bÅ«t gudrākiem” spilgti parāda, kurā pusÄ“ patiesÄ«bā viņa ir un kāpÄ“c intervijās sabiedrÄ«bai tiek stāstÄ«ts, ka no negodprātÄ«giem darbiniekiem esot ļoti grÅ«ti atbrÄ«voties. Prakse ļoti atšÄ·iras no šÄ« apgalvojuma. No parasta muitas kontrolpunkta darbinieka, kurš nav pildÄ«jis priekšnieku norādÄ«jumus (iespÄ“jams, ar to traucÄ“jot kāda rebÄ“m), atbrÄ«vošanās notiek bez aizÄ·eršanās. Katrs muitnieks to zina, tāpÄ“c par visu klusÄ“.

Ä»oti sarežģīti ir atbrÄ«voties no tiem, no kuriem nav nekādas vÄ“lmes atbrÄ«voties. Parasti tie ir vidÄ“ja vai zema lÄ«meņa vadÄ«tāji, kuri kļuvuši neaizstājami tajā vai citā koruptÄ«vajā shÄ“mā. Ja tādiem cilvÄ“kiem rodas problÄ“mas, tad tiek piesaistÄ«ti visi iestādes resursi, lai no šiem vÄ“rtÄ«gajiem cilvÄ“kiem bÅ«tu maksimāli sarežģīti un, vÄ“lams, neiespÄ“jami atbrÄ«voties.

Ir divas pieejas, kā attiekties pret problÄ“mām iestādÄ“. Pirmā ir tās ignorÄ“t, noslÄ“pt, paslaucÄ«t zem paklāja un cerÄ“t, ka tās nekad, nekur neuzpeldÄ“s. Otra ir godÄ«gi un atklāti atzÄ«t problÄ“mu, un Ä·erties pie tās risināšanas ar patiesu vÄ“lmi to atrisināt. Kuru galu galā izvÄ“lÄ“sies VID vadÄ«ba? To mÄ“s redzÄ“sim tuvākajā laikā.

Novērtē šo rakstu:

0
0