Menu
Pilnā versija

Vispirms nomuļļā, tad noslepeno

Dainis LemeÅ¡onoks, Ä«paÅ¡i PIETIEK · 14.06.2017. · Komentāri (11)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Māra Kučinska valdÄ«ba ir apveltÄ«ta ar kādu pagalam latvisku tikumu: pazemÄ«gu pacietÄ«bu. Tā spÄ“j Antiņa rāmumā noraudzÄ«ties, kā apakšnieki izÄ·Ä“za vÄ“rtÄ«gas ieceres un premjera publiskos solÄ«jumus.

KārtÄ“jais apliecinājums šai dÄ«vainajai prasmei ir nupat atjaunotā pÄ“rnā gada "epohālā" diskusija par LMT un Lattelecom ne-/apvienošanu un ne-/pārdošanu – kaut gan Kučinskis skaidrÄ«bu par valsts politiku telekomunikāciju nozarÄ“ sabiedrÄ«bai apsolÄ«ja ieviest jau pagājušajā vasarā vai, vÄ“lākais, rudenÄ«. Privatizācijas aÄ£entÅ«ra (PA) rokrokā ar tās nofraktÄ“to KPMG ir šo valdÄ«bas izšÄ·iršanos "prasmÄ«gi" nomuļļājusi – tagad mums risinājums tiek solÄ«ts šoruden.

Kā var saprast no ekonomikas ministra Arvila Ašeradena teiktā, MK savu lÄ“mumu par abu sakaru uzņēmumu nākotni ir gatava balstÄ«t PA nolÄ«gtu auditorfirmas "KPMG Baltic" ekspertu atzinumā. Taču argumenti, kuros tiek balstÄ«ts ar valsts naudu apmaksātais atzinums, nez kāpÄ“c tiek noslepenoti. Tas pat ir diezgan smieklÄ«gi – faktiski visi ekonomiskie apsvÄ“rumi un pieļāvumi par LNT un Lattelecom tālāko nākotni pÄ“rn tika publiski iztirzāti. (PiemÄ“ram, pie šÄ« raksta var atrast pašu uzņēmumu paustās un argumentÄ“tās pozÄ«cijas.)

Cik atceros, valdÄ«bas uzstādÄ«jums pÄ“rn bija diezgan kategorisks (un Privatizācijas aÄ£entÅ«ras vadÄ«bai netÄ«kams), cita starpā rÄ“Ä·inoties ar hibrÄ«dkara radÄ«tām reālijām: valsts daļas sakaru uzņēmumos nepārdot. Tagad tiek runāts par to, ka akcijas tirgos biržā. ŠÄda "sava svarÄ«guma vairošana" ar noslepenošanas palÄ«dzÄ«bu rada nelāgas aizdomas, ka vÄ“rtÄ“tāju spriedumi sakņojas politisko intrigu noteiktā konjunktÅ«rā un tā tiek sargāti aiz matiem pievilkti argumenti.

Tas ir diezgan nožēlojami, ja Saeimas Publisko izdevumu un revÄ«zijas komisijai tagad ir jārÄ«ko slÄ“gta apspriešana par visai sabiedrÄ«bai nozÄ«mÄ«gu un to interesÄ“jošu jautājumu. Galu galā, tieši komisija veica lielu darbu*, lai pÄ“rn lemšana par LMT un Lattelecom ievirzÄ«tos publiskā, lietišÄ·Ä un sabiedrÄ«bai izprotamā gulsnÄ“.

PolitiÄ·i parasti pieaicina dārgi algotus ekspertus savu lÄ“mumu sagatavošanā, vadoties no tÄ«ri merkantiliem apsvÄ“rumiem – lai mazinātu savus riskus, sadalÄ«tu atbildÄ«bu un, izjÅ«tot savas autoritātes vājumu publikā, piesegtos ar svešu. Galvenokārt tādēļ palÄ«gā pasauktajiem tiek viņu iespaidÄ«gi honorāri. Taču tagad valdÄ«ba un eksperti šÄ·iet nonākuši mainÄ«tās lomās.

SaistÄ«bā ar bankrotÄ“jušÄs "Latvijas krājbankas" šmucÄ“m sabiedrÄ«bas acÄ«s pār auditorfirmu "KPMG Baltic" ir mesta šaubu Ä“na. Tās pārstāvei un zvÄ“rinātai advokātei Unai Petrauskai Ekonomikas policija nesen piemÄ“roja aizdomās turÄ“tās statusu. Uzņēmums cenšas kategoriski apstrÄ«dÄ“t nelāgās runas par savu iesaisti mahinācijās – pÄ“rn septembrÄ« pat apgalvojot, ka notikusÄ« kratÄ«šana tā birojā esot veikta pašas auditorfirmas ierosinātas lietas ietvaros. (Vairāk par toreiz notikušo varat lasÄ«t arÄ« šeit.)

Patlaban nevis „KPMG” sniedz atbalstu valsts institÅ«cijām, bet drÄ«zāk to autoritāte pakalpo reputācijas problÄ“mās iekļuvušam auditoram. TāpÄ“c varbÅ«t nevis Privatizācijas aÄ£entÅ«rai vajadzÄ“tu atalgot ekspertus, bet gan viņiem gandarÄ«t savu labdari. Pieļauju, tā arÄ« tika darÄ«ts – sacerot uzņēmumu pārdošanu sekmÄ“jošus secinājumus.

* Ceru, ka šis klaji pieglaimÄ«gais (taču arÄ« patiesais!) reveranss man palÄ«dzÄ“s izvaicāt komisijas vadÄ«tāju par Inčukalna gudrona epopeju.

Novērtē šo rakstu:

0
0