Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

596 ASV dolāru vietā iztērēti 4705 lati no nodokļu maksātāju līdzekļiem, - salīdzinoši niecīgā iepirkumā šā gada pavasarī Centrālā statistikas pārvalde (CSP) uzskatāmi demonstrējusi, cik "efektīvi" iespējams iztērēt valsts līdzekļus, sastādot iepirkuma nosacījumus tā, lai izvēlētos iespējami dārgāku preci, un attiecīgi arī par to vismaz piecpadsmitkārtīgi pārmaksājot.

Kā rāda Iepirkumu uzraudzības biroja datu bāze, šā gada pavasarī Centrālā statistikas pārvalde bija izsludinājusi SSL sertifikātu iepirkumu savām tīmekļa lapām, un šajā iepirkumā uzvarējusi SIA DPA, kuras piedāvātā līgumsumma ar nodokļiem bijusi 4705 lati. Par šo summu statistikas pārvalde tikusi pie Verisign sertifikātiem, kaut gan līdzīgas kvalitātes citu izstrādātāju (piemēram, Comodo) sertifikāti iegādājami pat par 15 reizes mazāku summu.

"Iepirkumā norādītais Verisign ir visdārgākais no visiem pieejamajiem, turklāt par kārtu. Kaut arī ir norādīts "vai ekvivalents", nav skaidrs, ko nozīmētu šāds ekvivalents. Līdzīgi būtu uzrakstīt "automobilis Mercedes S600 vai ekvivalents"," - iepirkuma nolikumā "paslēptos" ierobežojumus Pietiek skaidro kāds datorspeciālists.

Arī prasība pēc "zīmogā iekļautas meklēšanas" viennozīmīgi norādot uz Verisign/Symantec visdārgākā pakalpojumā iekļauto Seal-in-search, jo neviens cits piegādātājs, cik esot zināms datorspeciālistam, nepiedāvā tādu vai līdzīgu pakalpojumu.

"Turklāt, šāda prasība no pārvaldes puses nav pamatojama ar saprātīgiem argumentiem - pēc būtības šī funkcionalitāte nodrošina to, ka Symantec programatūras lietotāji, meklējot Google kādu no norādītajām CSP lapām, redzēs, ka tai ir Verisign SSL sertifikāts.

Pat ja varētu saskatīt tāda pakalpojuma vērtību kādam uzņēmumam, kurš strādā konkurences apstākļos (jo paranoidāli lietotāji varētu izvēlēties iet uz konkurenta saitu, kuram rādītos, ka tas ir "drošāks"), sakarīgi pamatot šādu vajadzību valsts institūcijai, manuprāt, nevar," piebilst datorspeciālists.

Ņemot vērā šos kritiskos vērtējumus, Pietiek uzdeva par iepirkumu atbildīgajam CSP priekšnieka vietniekam Norbertam Tāleram vairākus jautājumus:

"1) Kāpēc iepirkuma parametros noteikts tieši Verisign, kas ir visdārgākais no visiem pieejamiem. Ko nozīmē nolikumā minētais "vai ekvivalents"? Nosauciet kaut vienu ekvivalentu Verisign.

2) ar ko pamatota prasība pēc "zīmogā iekļautas meklēšanas"? Vai varat minēt kādu citu piegādātāju un produktu, izņemot Verisign/Symantec visdārgākā pakalpojumā iekļauto Seal-in-search?

3) miniet būtiskās atšķirības starp Jūsu iepirkto produktu par Ls 4705 un, piemēram, šo preci, kas izmaksātu desmitus reižu lētāk: http://www.namecheap.com/ssl-certificates/comodo/comodo-ev-sgc-ssl-certificate.aspx."

Uz jautājumu par Verisign izvēlēšanos Tālers faktiski neatbildēja, tā vietā apgalvojot, ka "iepirkuma specifikācijā tika norādīts kāda ražotāja nosaukums kā indikācija uz preces tipu" un ka "vienlaikus tiek norādīts, ka iespējami ekvivalenti risinājumi". 

Saistībā ar "zīmogā iekļauto meklēšanu" Tālers apgalvoja, ka "dotajā iepirkumā tika iesniegts viens piedāvājums. Gadījumā, ja tiktu piedāvāts alternatīvs ražotājs, šī prasība varētu tikt atzīta par nebūtisku, jo prasība tika formulēta kā teikuma papildinājums, ar to saprotot vēlamo papildus prasību, bet ne kā pamatprasības elementu, kas ir ļaundabīgā koda skeneris un ievainojamību novērtēšanas rīks, ko piedāvā vismaz trīs citi sertifikātu ražotāji".

Savukārt uz jautājumu par to, kāpēc gan statistikas pārvalde izvēlējās nodokļu maksātāju līdzekļus tērēt par "sešsimto mersedesu" un nevis par daudzkārt lētāku līdzvērtīgu produktu, Tālera atbilde bija: "CSP šajā iepirkumā izvēlējās iegādāties pasaulē visatzītāko un ar vislielāko lietotāju skaitu esošo SSL sertifikātu ražotāja pakalpojumus."

"Atbilde uz pēdējo jautājumu pēc būtības ir - "mēs izvēlējāmies visdārgāko, tāpēc ka tas ir vislabāk izreklamēts". Kā zināms, viens no publisko iepirkumu likumdošanas galvenajiem mērķiem ir panākt to, lai tiktu iepirkta pēc saimnieciskiem apsvērumiem visizdevīgākā prece, nevis tāda, kur 90% cenas sastāda piegādātāja uzcenojums tā zīmola atpazīstamības vai citu iemeslu dēļ, kuriem nav sakara ar preces funkcionalitāti iepircējam. Ja būtu savādāk, tad mums visa valsts pārvalde braukātu ar mersedesiem, aizbildinoties ar to, ka tie ir pasaulē visatzītākie automobiļi," par statistikas pārvaldes priekšnieka vietnieka skaidrojumu ironizē Pietiek konsultējušais datorspeciālists.

Viņš arī norāda, ka pretēji Tālera apgalvojumam Iepirkumu uzraudzības biroja mājas lapa rāda - ir tikuši saņemti divi piedāvājumi, nevis viens: "Iespējams, ka otrs piedāvājums bija izdevīgāks, bet to atšuvuši dēļ kādām formalitātēm vēl pirms tehniskā piedāvājuma izvērtēšanas? Otrkārt, mākslīgi piegādātāju klāstu sašaurinošo kritēriju iekļaušana iepirkumā arī ir iemesls tam, ka neviens piedāvājumu ar desmitreiz lētākiem Comodo vai cita piegādātāja sertifikātiem nav iesniedzis."

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

12

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

Foto7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems izbijušais, bet joprojām slavu un uzmanību alkstošais “žurnālists” un vienlaikus politiķis Ansis Pūpols. Cilvēks, kurš kopš aiziešanas no svētdienas vakaru raidījumiem naudu pelna ar pasūtītām filmām, bet paralēli kandidējis arī vēlēšanās un nu arī ticis pie ilgi kārotā deputāta krēsla labi apmaksātajā EP kā Nacionālās apvienības kandidāts.
Lasīt visu...